LEiDSCHE COURANT. 1876. H°. 183. ZATURDAG 5 AUGUSTUS. BINNEINLANDSCHE BERIGTEN. J)p Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. I)e prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents l)e prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 129130 der Handelingen van den Gemeenteraad. LEIDEN. 4 Augustus. Gisteren avond hield op Zomerzorg de hier gevestigde rederijkerskamer //Borger" eene vergadering met dames, waarin door onderscheidene leden werden voorgedragen: //De witte sluier," van Gerard J. Spoor; //Misgerekend', van D. J. Den Beer Poortugael; »Hoe sommige jufvrouwen praten," en//Een lachles," van dr. E. l.anrillard; /-De gevangenwagen," van A. Snieders Jr. //liet mislukte huwelijk." van J. Immerzcel Deze voordragten werden met groote belangstelling aangehoord, zelfs toen zij, die op den toevoer van gas hunne hope voor uitwendige verlichting gebouwd hadden, bleken eene wijle //misgerekend" te hebben, waardoor hel eerste dramatische stukje niet zoo gaauw van stapel kon loopen als men wel gewenscht had. Eindelijk was het beletsel voor den gassiroom opgeheven en werd //Een coup of de huwe lijks-advertentie". van den vroeggestorven A. van der Hoop Jrszoon, ten too- neele gebragt. Dat ook hier de kamer toonde uitstekende elementen te bezitten, behoeven wij wel niet te verzekeren; terwijl het dramatische stuk, dal het litterair gedeelte der zamenkomst besloot en //In de anticnambre van Zijne Excellentie" getiteld is, een zeer gunstig succes ten deele viel. Wij wenschen van harte //Borger" een lang en bloeijend bestaan toe, nieuwe kracht lot oefening, nieuwe beslanddeelen, die de reeds zoo goede ver sterken. Eerstdaags wordt, naar men met zekerheid verneemt, een besluit van den minister van financiën tegemoet gezien, waarbij bepaald wordt dat de zoogenaamde Belgische centen als betaalmiddel in de openbare kassen en kantoren niet meer zullen worden aangenomen. De Staatscourant bevat eene opgave (65e vervolg) van gewonde en gesneuvelde Europesche militairen van de expeditionaire magt te Atchin, sedert 4 Junij 1876. Als gesneuveld komt op die lijst voor J. A. Engels, en als gewond worden opgegeven: W. van Zijl, L. Verbiest, H. Kolling. A. Zust, S. Bonga, H. A. Delespaul. Men schrijft ons uit AlphenDoor eene warme en drooge weersge steldheid begunstigdis de hooibouw voor het grootste gedeelte afgeloopen en mag men zich verheugen in eene goede qualiteit, en op enkele uitzon deringen na, goede quantiteit. Thans evenwel is er groot gebrek aanregen, daar de weilanden, geheel kaal, op enkele plaatsen zelfs verschroeid, geen voedsel voor het vee meer aanbieden. Sommige boeren hebben dan ook reeds hun vee moeten brengen in land, tot hooijen bestemd. Niet alleen voor weilanden, doch ook voor teellanden verlangt men sterk naar regen; hoonen, erwten enz. zullen bij voortdurend gemis daarvan een zeer karigen pluk opleveren. Neigt ook al soms de lucht tot regenspoedig evenwel worden de wolken door den wind verdrevenen is liet uitzigt op den zoo noodigen tegen verdwenen. De Nederl. maatschappij ter bevordering van nijverheid heeft een adres aan den koning gerigt, waarin zij, erkennende dat. zooals de toestand thans is, er voor Nederland niets anders overblijft, dan tot den gouden standaard over te gaan, den wensch uitdrukt, dat zooveel mogelijk alle beschaafde landen zich zouden verstaan om den dubbelen standaard, met dezelfde waardeverhouding tusschen goud en zilver, aan te nemen, waartoe die van 15% tot 1 haar voorkomt de meest aanbevelenswaardige té zijn. In de algemeene aanneming van zoodanigen maatregel ziet zij het meest afdoend middel om tegen de voortdurende waardevermindering van het zilver een dam op te werpen en dit metaal langzamerhand tot zijne vroegere waarde te zien terugkeeren. Mogt het blijken, dat die mnnt-convcntie van genoegzaam alle beschaafde landen niet tot stand zou kunnen komen, dan weent de maatschappijdat alsdan met cenigen spoed aan den tegenwoor- digen toestand van overgang een einde gemaakt en de gouden standaard alhier definitief vastgesteld zou behooren te worden. De 32e algemeene vergadering der Geldcrsche maatschappij van land bouw, werd te Tiel gisteren geopend door Z. K. H. prins Alexander, met eene tede, waarin hij deed uitkomen het eigenaardige, dal het 30-jarig bestaan zamenviel met de opening des rijks landbouwschool te Groningendie hij wet groot welgevallen begroette; alsmede met de ernstige plannen tot her schepping der Zuiderzee in vruchtbare beemden. Z. K. H. hield er zich van overtuigd dat de werkzaamheden en bemoeijingen der Geldersche maat schappij van landbouw op het tot stand komen der school van niet geringen invloed geweest waren. Hij betuigde zijn dank voor de eer der benoeming tot leider der discussiën, die hij met opgewektheid en lielde voor de be vordering der landbouw-belangen had aanvaard en hoopte te volbrengen. De vergadering werd ook bijgewoond door den minister van binnenland- sche zaken. Ter benoeming van een leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus voor jongens te Amster dam, zijn voorgedragen de hh. H. J. IJzerman, te Leiden, en J. D. van Noppen, te Gorinchem. De langdurige droogte heeft gebrek aan drinkwater doen ontstaan in de Haarlemmermeer- en IJpoIders. Van Sloten en Spaarndam komen velen naar Houtrijk en Polanen om zich daarvan te voorzien. In den Haarlem mermeerpolder zou hier en daar het vee in het weiland gebrek moeten lijden, ware het niet, dat de klaver zoo welig stond, dat men hierin een middel vindt om daarmede de beesten in de weiden te voeden. Te Gouda is eergisteren avondop het einde der voorstelling in het Theatre Chinois méchanique, een der dames van het personeel achter de couliscs te digt bij een daar brandende kaars gekomen, met het gevolg dat zjj, in ligt ontvlambare kleeding gehuld, plotseling in brand stond. Zy sprong op het tooneel, waar haar spoedig de noodige hulp werd verleend. Op verscheidene plaatsen heeft zij brandwonden bekomen. Te Amsterdam stortte gisteren eene vrouw, moeder van een talrijk gezin, uit een openstaand zoldervenster, drie verdiepingen hoogop de straat neder. Naar het Binnen-Gasthuis gebragt, is zij eenige uren na hare op neming onder de hevigste pijnen bezweken. De borstkas was geheel ver brijzeld. Volgens het N. v. d. D. is de gansche vondst in een kelder van het gebouw van 'tNut te Amsterdam maar enkele guldens waard. Zij bevond zich in een brandkast, welke men wist dat in den kelder aanwezig was, doch waarvan de sleutels zoek waren. Bij een schoonmaak kwamen zij voor den dag; men opende de kist en vond een goudstukje, een paar zilve ren munten en eenige papieren zonder waarde. Jlen meldt uit llpendam aan de N. R. CEen knaap uit de buurt «de Ilp", in deze gemeente, 10 jaar oud, moest voor zijn vader een pond buskruid koopen; een makker van denzelfden leeltijd vergezelde hem. Toen zij het kruid in hun bezit hadden, ging de makker een pijp rooken, en toen deze aan was, strooide hij er wat buskruid op, met het gevolg dat de 1 geheele hoeveelheid weldra ontplofte. De jongendie het kruid niet gedra gen had, sprong dadelijk in het water; zijn kameraad stond geheel in den brand en werd door anderen in de vaart geworpen. Beide kinderen ver- keeren nu in zeer zorgelijken toestand. Te Utrecht werd eergisteren in de appelstroopfabriek van de heeren Pondman C'. eene zware ijzeren pers naar boven geheschen, toen het touw braken een der balken van den hijschtoestel teregtkwam op het hoofd van den timmermansbaas N.die daaronder door liep, waardoor zijn hersenpan werd verbrijzeld. Hij gaf onmiddellijk den geest. Gisteren werd op den staatsspoorweg bij Piattenburg eene koe op den weg gevonden, waarvan de vier pooten door een trein van het ligchaam waren gescheiden. Te Breda beslaat het plan om voortaan aan de h. burgerschool aldaar een cursus te openen voor de beoefening der Grieksche en der Latijnsche taal, ten einde aan jongelieden, die zich wenschen voor te bereiden voor hunne studie aan eene der hoogescliolen, de gelegenheid daartoe aan de eerstgenoemde inrigting te openen. Te Vlissingen verliet gisteren morgen een hoogaarsgeladen met zand, de nieuwe haven; door de korte zee sloeg het vaartuig vol water en zonk. De schipper en zijn knecht zijn beide verdronken, niettegenstaande 2 sleep- booten en 2 roeiboolen onmiddellijk ter hulp waren gesneld. 's GRAVENHAGE 4 Augustus. Door Z. M. is aan den Oost-Indischen ambtenaar L. H. van Dingstée, laatstelijk l"f» hulponderwijzer aan de openbare 3C lagere school te Ba tavia, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit 's lands dienst.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1