PER TELEGRAAF. te iet itie te om van laat de liet iger lere raai die- een jien, ligle n te am. liet deur dere on- Een me', elmd toen is te und ivor- rigt. ragt. :l(! hou- scltt iraag kin Pen 24,1,n is de algemeen hooggeaelite 1' stads geneesheer dr. Steenstra Touissainl alhier overleden. Van Padang wordt berigt, dat de regent en de hoofd priester het aan bod aan de regering hebben gedaan zich naar Atchin te begeventen einde aldaar de invloedrijkste hoofden op te zoeken en te trachten deze tot eene vredelievende stemming te brengen. Wei zijn er voor6celden in de ge- schiedeuis van de krijgsverrigtingen op Sumatra, dat voorgangers van deze Maleische waardigheidsbekleeders nuttig werkzaam zijn geweest, maar de g is of de regering het gedane voorstel zal aannemen. Door den gonverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik ken genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den hoofdcommies ter algem. secrelarie W. I.. Holle; aan den commies op het resid.-kantoor te Pontianak H. O. Fabius; aan den gewezen 1'» commies op het bureau van den resident der Lamp. districten F. G. A. Berlanwt. Ontslagen: eervol, de resident der Padangsclie bovenlanden G. du Rij van Beest Holle; de klerk ter algem. secretarie L. F. G. Bode. Benoemd: lot resident der Padangsclie bovenlandende hoofdambtenaar op non-activiteit H. D. Canne. laatst resident van Tapanoeli; tot voorzitter van de landraden tc Rembang en te Blorade voorzitter van den landraad te Modjokerto m'. J. F. Krtimer; tot hoofdcommies ter algem. secretarie, de ambtenaar op non-activiteit N. VV. Hultman; tot adspir.-ingenieur bij den waterstaat enz., M. Hofland en J. L. Pierson, daartoe gesteld ter beschikking van den gouv.- generaalbij de algem. rekenkamer, lot 2en commies, de 3e commies J. A. Koks: lot 3'° commies, de ambtenaar op non-activiteit E. A. B. Sloot; bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura, tot contro leur 1' kl.. de controleur 2' kl. W. C. Hoofkamer; tot controleur 2e kl. de ambtenaar op onderstand A. H. Fabius; tot buitengew. suhst-griffier bij de regtbank te Pan, A. G. J. Eerselopzigter der wegen aldaar; bij de afd. hoogere burgerschool van het gymnasium Willem III tc Batavia, tot leeraar in de wis- en scheikunde. dr. H. Cretier; tot leeraar in de Nederl. taal- en letterkunde, A. II. Nijland: bij den waterstaat, tot opzigter le kl., G. G. van Gijen; tot opzigter 2' kl., E. C. L. Jansen. Bevorderd: tol veri ficateur 1" kl.. Gc verificateur 2' kl. W. F. Klusman; tot verificateur 2' kl., de verificateur 4' kl. F. A. Horn; tot verificateur 4' kl., de verificateurs 5- kl. G. A. F. Bodenstaff en W. F. Sonnemans. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Neder land, aan den 1'° luit. der infant. A. van Driem. Ontslagen: op verzoek, eervol, de kapt. der infant. C. F. van Middeldijk; de burg. schrijver 4e kl. bij de mil. administr. T. T. Tit. Bevorderd: tot kolonel (chef) bij den generalen staf, de luit.-kolonel (sous-chef) K. L. Pheiffer; tot masiazijnm. 1< kl. (kapitein) bij het wapen der genie, de magazijnm. 2C kl. (le luit.) G. S. H. Vollprecht. teldi Drbij elijk sche issen aan- cliar natz elei rkei Kru in, itar Silck een lilek iofd- vat, endi 'rit lijm chij dint it MS e zj ef aai' v» t et laat sen ven vet aki VVEENEN, 2 Augustus. De Polit. Corr. deelt den tekst mede van een manifest van de hooiden der nationale beweging in Bosnië en de Herzego vina aan de Engelsche natie. Uit Pera wordt gemeld, dat de gezondheidstoestand van Sultan Murad voortdurend van hoogst onrustwekkenden aard is en zells niet het geringste kenteeken van beterschap oplevert. Voorts deelt het blad mede, dat de pogingen van Mouktar-Paclia om uit Trcbinje liet bedreigde Bilek te hulp te komen, mislukt zijn, doordien de Moiitenegrijnen Trebinje bedreigen en de gemeenschap tusschen Mostar en Bilek reeds hebben afgesneden. BELGRADO. 2 Auguslus. (Officieel). De Turken, gebruik makende van de gelegenheiddie onze verdedigings linie ten gevolge harer uitgestrektheid oplevert, zijn verscheidene plaatsen in het departement Kttjazcvac binnenge drongen. Zij hebben er groote vernieling aangerigt en onder anderen de kerken gebombardeerd. Zij hebben Tscherkessische benden georganiseerd beslaande elke bende uit vier man benevens een mandie voorzien is van twee flessctren petroleum. Deze benden zijn bestemd om de dorpen in brand tc steken. BELGRADO, 2 Augustus. De Serviërs bevinden zich te Zaidschar in eene onneembare positie. De Turken hebben zich te Szvor verschanst. Chola- kanticii heelt Biclopolje genomen en bedreigt Sjenitza. Het bombardement zal binnen twee dagen beginnen. Kujazevac is bezet door Servische troepen. Twee Oosteurijksche monitors, voor Belgrado gestationeerd, zijn ver trokken. AUGSBURG2 Augustus. Een te Pera gevestigde correspondent der Allg. Zeil. meldt uil reglstreeksche bron dat al de geruchten betreffende de gezondheidstoestand van den Sultan valsch of overdreven zijn. Dank zij een zeer doelt rellende behandeling door den geneesheer is reeds vóór eenige weken, zoo meldt die correspondent, een einde gekomen aan den lijdenden toestand. Murad bezoekt de moskee, houdt zich met de behandeling van slaatsaangelegenheden bezig, leest de hem tol onderteekening voorgelegde stukken, leest ook dagbladen, speelt zelfs weder op zijn piano, gebruikt zee badengaat wandelen en doet uilslapjes op den Bosporus, kortom, van zfinc ziekte is op dezen oogenblik niets meer overgebleven dan zekere phy- sisclie en morele zwakte, welke echter hij voortgezette goede verpleging hoogstens in een maand ten eenenmale verdwijnen zal. Van een hersenver weking is geen sprake; nog veel minder kan er sprake zijn van een regent schap ol van troonsafstand ten behoeve van prins Hamid. BUCHAREST, 3 Augustus. Dc heer Stuart, de nieuwe diplomatieke agent van Rusland, heeft gisteren zijne geloofsbrieven aan vorst Karei overhandigd. Boor de regering vau het koningrijk der Nederlanden is de wensch ken baar gemaakt met Rumanië een handelstractaat te sluiten. l.\G »EA. Aan de Redactie van het Leidsch Dagblad, t Is verschrikkelijk!!! llw verslaggever is een geroutineerde leugenaar! ^'et minder dan drie autoriteiten zijn er nooilig om dat te bewijzen. Tegenover zulk een besliste uitspraak is geen verdedigen meer mogelijk. Hij is verslagen! Als de heeren echter het verslag heter hadden gelezen, dan was hun artikel, dat naar 't schijnt in drie couranten mijne verzinsels wereldkundig moet makenonnoodig geweest. Wat toch is er gebeurd? De heer Laudrcau is lastig gevallen door half beschonken personen om teruggave der entreegelden, die ze waarschijnlijk nooit betaald hadden, en om die lieden te ontwijken liet genoemde heer zich naar de gaslabriek brengen. Dat heb ik ook vermeld, met dit onderscheid dat ik de qualifi- catie van «half beschonken" achterwege liet, omdat dit als 't ware van zelf sprak. De assistentie der militaire macht kon wellicht in mijne verbeelding heb ben bestaan, maar dat ze aanwezig was, en wel gewapend, is zeker. Zoo erg hebben mijn oogen mij niet bedrogen. In hoeverre er geen sprake van assistentie van politie is geweest, aangezien de opstijging onder de gemeente Leiderdorp zou plaats hebben. Iaat ik daar. Evenwel meen ik ze er toch wei gezien tc hebbenzelfs reeds 's morgens op het terrein terwijl men nog aan de voorbereidende werkzaamheden was. Men mag toch wel veronder stellen dat de agenten daar toch met een ot ander doel waren en niet om niets te doen! Trouwens, ik heb dit ook niet gezegd. Ik sprak alleen van aangifte bij de politie. Een achtenswaardig burger maakte op den Sin gel op minder aangename wjjzc kennis met een gedeelte van een geweer, zonder iets misdaan te hebben. Ik zou dus genoodzaakt zijn om voor mijne schromelijke overdrijving en fantastische leugens (sic) eerbiedig amende honorable le doen, ware het niet dat naar mijn bescheiden meenittg het sop de kool niet waard is. Uw Verslaggever. De Metalen-Krais-Vereeniging te I.eiden. Dezer dagen werd voor de derde maal in dit jaar een lid van dc Metalen- Kruis-Vereeniging alhier ten grave gedragen; het ledental der 2" sectic dunt zeer onrustbarend en de instelling bepaalt zich nog maar tot een klein ge tal leden. Wanneer ik zoo de slad doorwandel of mij beweeg waar maïsoliën hij elkander zijn, zie ik daaronder een menigte, die het Metalen Kruis dragen en dat werkeljjk fatsoenlijke mcnschen zijn; dan komt de vraag bij mij op: waarom zijn die geen lid van de Vereeniging, Afdeeling Leiden, 2° Sectie? Kan daar eenige reden voor beslaan? De contributie is niet hoog en daarvan wordt nog het grootste gedeelte in vertering gegeven bij de jaarlijksche feestviering, waarop ik wel eens ben geweest, en dan was het werkelijk een genot die oud-strijders van 1830—1831 met hunne vrouwen en betrekkingen bijeen te zien. De twaalf vergaderingen die gehouden wordenkunnen gemakkelijk wor den bijgewoond, want die beginnen eerst 'savonds ten acht ure, wanneer toch in den regel ieder zijn dagwerk geëindigd heeftterwijl die avond vergaderingen eene aardige ontspanning zijn en nooit langer dan tot eli ure duren. Aan het bestuur kan dat niet-toetreden ook niet liggendaar het wel de vergadering leidt en reeelt, maar niet regeert of het een bataillon soldalen voor zich had; de leden hebben aan alles een werkzaam deel en besluiten naar eigen meening. In het doel en de strekking der Vereeniging kan hel evenmin liggen, want de leden blijven steeds op de hoogte van alles wat de hoofd-afdeeling, die le Amsterdam gevestigd is. verrigt, welke zaken dikwijls niet onbe langrijk zijn voor de geschiedenis van de jaren 1830—1831 en die wel waard zijn door ieder geweten tc worden, als eene herinnering aan die dagen en gebeurtenissen, waaraan men zelf een werkzaam deel had en die herinneringen wekken die het hart verjongen. Als er dus zooveel voor is om zich aan te sluiten en men het toch niet doet, is dan misschien de reden, dat men geen vadcrlandsch gevoel meer heeft en liet «Onthoudt uw dag!" vergelen wordt? Er zijn zooveel vereenigiugen en gezelschappen die niet zulk eene nuttige strekking hebben als de Vereeniging het Metalen Kruis, afd. Leiden, en daaraan neemt men wel deel, waarom dan toch ook niet liet Metalen Kruis in cere gehouden, of moet die instelling een drenkeling worden, die voor het oog van zoo velen, die redden kunnen, verdrinken moet? Wie der oud- strijders zou dat willen? De derde begrafenis in dit jaar heeft het doen zien dat dc bladeren afval len van den toch nog sterken stain. Waarom niet gezorgd, zij die dal kun nen dat er nieuwe loten ontspruiten dc stam is nog sterk genoeg om die te onderhouden en de hoveniers zijn er die zijn behoud willen en wenschen. Niet geaarzeld dus, die een ilecl van den vaderlandschen stam kunnen uit maken, opdat deze zich nog fier moge verhellen jn onze dagen, ter eere van koning en vaderland. En gij, hooger geplaatsten in de maatschappij, op militair of ander ge bied, waarom brengt gij ook niet liet uwe aan oui liet verdorren en sterven te voorkomen; eene kleine jaarlijksche bijdrage als donateur of begunstiger zou u niet hinderen en aan de ouden van dagen zou meer genot versehaft kunnen worden, de boekerij ruimer voorzien zijn en het doel der Vereeni ging er bij winnen. Z. M. de koning is beschermheer en Z. K. 11. prins Frederik is eerelid van de Lcidsche Vereeniging en voor die behoeft men zich toch niet te schamen. Met belangstelling heb ik de statuten gelezen, die mij welwillend ter lezing zijn gegeven en ik moet bekennen dat het jammer zou zijn zoo deze Oranjestam moest ophouden te bloeijen. Wanneer een uwer voorgaat, zullen er zeker meerderen volgen. Ik hoop dat dit mijn schrijven eenig nut zal doen. L. Aue. 187G, Een Recriiut.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 3