LEIDSCHE COURANT. 1870. N°. 182. VRIJDAG 4 AUGUSTUS BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Ds prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiehosten. A zonderlij Ue nommers der Courant zijn verkrijgbaar raar 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advcrtentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 3 Augustus. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dat de examens ter verkrijging van acten van bekwaam heid voor het middelbaar onderwijs, voor het jaar 1876, afgenomen zullen worden in den loop van de maand October aanst. Zij, die zoodanig examen wenschen af te leggen, moeten zich vóór 15 September 1876 schriftelijk aanmelden aan het dep. van binnenlandsche zaken, en daarbij naauwkeurig opgeven tot welk examen zij verlangen te worden toegelaten, met aanwij zing van letter en nommer der programma's, vastgesteld bij kon. besluiten van 2 Febr. 1864, 28 Fcbr. 1868, 11 Oct. 1869 en 14 Julij 1876. Aanstaanden Zaturdag den 5e° dezer zal mej. de wed. Philippo, geb. Leget, vroedvrouw alhier, woonachtig op de Kalvermarkt, gedachtenis vieren van de 25-jarige uitoefening harer practrjk. Bij de Dingsdag te Warmond gehouden aanbesteding van het vernieu wen der dorpsstraat aldaar met bijkomende werken, zijn zes inschrijvingen gedaan, waarvan de laagste was die van den heer A. Tegelaar aldaar, voor ƒ3183, aan wien het werk dan ook is gegund. liet Staatsblad n". 163 bevat het kon. besluit van 14 Julij jl.tot aanvulling van het kon. besluit van 2 Februarij 1864, houdende bepalingen ten aanzien der examens ter verkrijging van acten van bekwaamheid voor het geven van middelbaar onderwijs. Die aanvulling betreft de vereischten voor de examens ter verkrijging van acten van bekwaamheid voor school onderwijs in de landbouwkunde, in den tuinbouw en in de houtteelt. Het is onder de aandacht van den minister van justitie gekomen, dat meermalen verdachte of veroordeelde personendie in hechtenis moeten worden gesteld, naar de daarvoor aangewezen gevangenis worden overge- bragt, vergezeld van limine kinderen. Door dat mede opzenden van niet verdachte of niet veroordeelde kinderen van gevangenen, die van de ouders gescheiden kunnen worden, wordt volgens ZExc. meening gehandeld in strijd met den geest en de bedoeling der armenwet, op grond van welker bepa lingen de verpleging van die kinderen, bij onvermijdelijke noodzakelijkheid, voor rekening komt van de gemeente waarin de gevangenis gevestigd is. Door middel van eene circulaire zijn de procureurs-generaal bij de geregts- hoven uitgenoodigd, toe te zien, dat bij de overbrenging naar gevangenissen van verdachte of veroordeelde personen geene kinderendie van de ouders gescheiden kunnen worden, met deze gevankelijk worden opgezonden. De minister van justitie heeft, met oog op het feit. dat sommige nota rissen gewoon zijn op de door hen uitgegeven stukken te plakken eene etiquette, bevattende kon. wapen en hetgeen verder in het eerste lid van art. 45 der wet op het notaris-ambt is vermeldop de Item gedane vraag of door hel aanplakken van zoodanige etiquettes voldaan wordt aan het gebiedend voorschrift van het tweede lid van genoemd artikel, in ontken- nenden zin geantwoord. Het ambtszegcl moet op de stukken zelve wor den gedrukt, niet op een plakzegel dat weder van die stukken kan worden afgenomen. Bij resolutie van den minister van financiën'is vastgesteld de 292st* staatsloterij. Die loterij bestaal uit 21000 loten, 10500 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend op Maandag 11 September en gesloten op Zatur dag 23 September aanst. De trekking van de eerste klasse begint op 9 October en de laatste 100 nommers zullen op den 30,lfn December getrok ken worden. Blijkens aan liet ministerie van buitenlandsche zaken ontvangen berigt van den Duitschcn zaakgelastigde, tjjdelijk belast met de bescherming der Ncderlandsche belangen te Caracas, is door den president der repuliek van Venezuela eeri decreet uitgevaardigd, houdende verbod van invoer van vreemde zilveren munt. liet vreemde zilvergeldhetwelk binnen de gestelde termijnen aan een grenskantoor wordt ingevoerdzal daar gedeponeerd worden tot dat het wedqr uitgevoerd wordt. De invoerder zal verpligt zijn korg te stellen voor een bedrag gelijkstaande met dat der in bewaring ge geven somen later eene verklaring van den consul van Venezuela moeten vertoonen, houdende dat de afgewezen munt werkelijk op de plaats van bestemming is overgebragt. Het stoomschip Voorwaarts, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 1 Augustus van Aden vertrokken. Aan liet f'. J). wordt medegedeeld: De verloopen maand Julij kan men wel droog noemen, daar de gevallen regen slechts het 3/7 gedeelte bedraagt van hetgeen men volgens eene reeks van 28 jaren had mogen ver wachten. De geheele hoeveelheid was 32.3 m.M.waarvan op den 8!teD een derde viel met eene onweersbui, van 's middags 5 tot 7 ure. In 1863 was 1 de hoeveelheid regen nog kleiner, 27.4, in 1868 slechts 20.9 en in 1864 werd de kleinste hoeveelheid 19.7 m.M. afgetapt. In 1875 werd op den 8sten van 's middags 2 tot 's avonds 10 ure 35.2 m.M. opgevangendus meer dan iu deze geheele maanden in 1861 den 30s"" van 2 tot 10 ure 32.7. De Julijmaanddie den mecsten regen gaf, was in 1865 namelijk 183.3, daarop volgt 1855 met 141.6, 1875 met 138.3 en 1871, 51. 66, 67, 58 en 49 gaven alle meer dan 100 m.M. Wat de temperatuur betreft was het te warm, en wel gemiddeld bijna een graad Celsius, hoewel toch enkele dagen koud waren te noemen, zooals de twee eerste dagen der maand, den 10, 11, 12, van 18 lot 21 en den 27, 28 en 29. De laagste thermometer stand werd den 12 afgelezen 9.3, de hoogste 29.5, den 31. De barometer stand gaf ook te veel, ruim 2 m.M. luchtdrukking aan. Naar de Pr. Gr. C. meldt zijn eergisteren reeds een menigte visite kaartjes in de bussen van het postkantoor te Groningen gevonden, die niet aan de vereischte groette voldeden om als gewoon drukwerk te kunnen worden beschouwd en dientengevolge met 10 cents port bezwaard werden. De gemeenteraad van Zaandam heeft op een verzoek van den heer dr. A. Sasse c. s. besloten ook meisjes lot de lessen der hoogere burgerschool voor jongens aldaar toe te laten. De stad Tiel is in feestdos gestoken, wegens de feesten, die aldaar plaats hebben ter viering van het 30-jarig bestaan der Geldersche Maat schappij van Landbouw. Heden zou eene algemeene vergadering van afge vaardigden en leden der maatschappij gehouden wordenwaarbij het pre sidium zal worden waargenomen door Z. K. II. prins Alexander, die ten huize van den voorzitter der maatschappij, den heer D. I. baron Mackay, te Uphemert, vertoelt. Nabij het station Apeldoorn had dezer dagen een treurig ongeluk plaats. Een kindongeveer 3 jaren oudvan den seinwachter bij de spoor brug over het kanaal, bevond zich op de rails, op het oogenblik dat de trein uit Zutphen kwam aanstoomen; de vader stond op zijn post, de moe der was juist afwezig, en mogelijkheid om te stoppen was er niet, zoodat het wigt door de locomotief verbrijzeld werd. Te Middelburg is het berigt ontvangen van den minister van binnenl. zaken, dat die gemeente is aangewezen als plaats van vestiging voor eene der drie op te rigten rijks-kweekscholen voor onderwijzers. Te Vlissingen \Vas Maandag morgen het strand en het water in de nabijheid van het badhuis over een vrij groole uitgestrektheid bedekt met een wolk van gevleugelde mieren (formica nigra). De in regelmatige golflij nen op het strand liggende insecten, voor het mcerendeel gepaard, die blijkbaar bij vloed waren aangespoeld, schenen levenloos. Dat dit echter slechts een tijdelijke verdooving was kon men in de meest van het water verwijderde zwarte strepen opmerken, waar deze milliarden mieren, door de zonnewarmte gedroogd, weder vol leven en beweging waren. De in het water liggende werden in even onnoemlijk aantal door de eb medegevoerd. Gelijk bekend is, zwermen deze diertjes gewoonlijk in Augustus, waarbij de gevleugelde mannelijke en vrouwelijke individu's zich hoog in de lucht verheHen, aldaar paren en vervolgens paarsgewijze nedervallen. De wjjfjes ontdoen zich hierna van de vleugelen en stichten nieuwe koloniën, terwijl de mannetjes sterven ol een prooi der vogels worden. De illidd. Cour. deelt eene vertaling mede van liet in Ie Phare d'Alexandrie opgenomen vonnis door den regler Haakman gewezen. Het Egyptische blad voegt daarbij de volgende opmerkingen: /'De heer Haakman heeft door deze uitspraak waarmede hij den loop der justitie stremt of opheft, onder voorwendsel dat de regering zich verzette tegen de uitvoering van tegen haar gewezen vonnissen, in plaats van eene geregtelijke, eene administrative handeling verrigttol welke hjj de bevoegdheid miste. Wij meenen dat een regter van summiere zaken, indien hij zijne fu.nctiën niet wjl uitoefenen of niet gelooft ze te kunnen uitoefenen overeenkomstig zijne overtuiging, zijn ontslag kan nemen; maar dat hij in geen geval eene uit spraak mogt doenwaardoor de loop der justitie gestremd zou worden en welke dus zeer in het nadeel der particulieren zou zjjn. De bevoegdheid om zu kc besluiten te nemen behoort bij eene andere autoriteit. Hier in

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1