LEIDSCHE CO ERA AT. tS7(i. 181. DONDERDAG 3 AUGUSTUS. ST ADS-BER1CI1TEN PATBNTBBABBN. BINMENLANDSCflE BEIUGTEY De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. v. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'tjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels i.— iedere regel meer 25 cents. BH deze Courant wordt verzonden bladz. 125128 der Handelingen van den Gemeenteraad. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1876/7, voor Koffiehuishouders, Slijters en Tappers, in de wijken I, II, 111, IV, V, VI, VII, VIII en IX. in een der vertrekken van liet Raadhuis alsnog verkrijg baar zijn, van den 3d'n tot en met den 5dtl1 Augustus e. k., des namiddags van 1 tot 3 uren. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 2 Augustus 1876. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 2 Augustus. Bij kon. besluit van 31 Julij jl. is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer mr. P. L. F. Blussé, als hoogheemraad van Rijnland. - Wij vernemen dat een groot aantal neringdoende ingezetenen van de Breestraat, Maarsmansteeg, Vischmarkt en Botermarkt zich bij adres tot burgemeester en wethouders hebben gewend met verzoek de bij droogte zoo goed werkende besproeijing van straten en grachten, die vroeger plaats had weder te doen hervatten. Adressanten beloogen dat zij door het nalaten dier besproeijing veel nadeel lijden in hun bedrijf, daar de stof hunne uit gestalde waren, zoowel binnen als buiten 'shuis, niet alleen onoogelijk maakt, maar veeltijds bederft. Bij een dezer dagen door Z. M. genomen besluit is bepaald, dat met het toezigt op de muziekcorpsen bij de regimenten infanterie wordt belast de directeur der muziek van het regiment grenadiers en jagers, welke directeur tevens den titel zal hebben van inspecteur van de muziekcorpsen der infanterie. Van 25 Augustus tot 25 September 1876 zal door de //Société centrale d'apiculture et d'insectologie", in de Orangeric des Tuiïeries te Parijs, erne tentoonstelling worden gehouden van nuttige insecten en hnnne voortbreng selen en van schadelijke insecten en hunne verwoestingen. Een exemplaar van het programma is gezonden aan de Nederlandsche entomologische vcr- eeniging (F. M. van der Wulp, secretaris te 'sGraveuhage),. met verzoek nadere inlichtingen te verstrekken aan hen. die ze mogten verlangen. Bij het dep. van koloniën zijn per telegrammen van den gouverneur- generaal van Nederl. Indië de navolgende berigteu uil Alchin ontvangen, (reeds gisteren in hoofdzaak medegedeeld): Den 7de" Julij zijn twee kolon- ues onder de leiding van den generaal-majoor Wiggers van Kerchem uitge rukt om het gebergte in de IV en VI Moekim van vijanden te zuiveren en de plaatsen te verwoesten, waar zij zich schuil hielden of hun voorraad horgen. Dit doel was den 2(PtlD Julij geheel bereikt. Alleen zocht men nog in het gebergte van Atchin-hoofd naar de schuilplaats van Iladji Aboe. wiens kampong Lambaroe was verbrand. Op den linkeroever der Koerong Baba wordt een post opgerigt. Bij het bouwen van eene brug over dien riviermond werden twee man gekwetst. Eene patrouille uit Beloel-zttid heeft bij nacht eene vijandelijke kampong overrompeld, wapens en ammunitie buit gemaakt en 60 huizen verbrand. De vijand liet 7 dooden achter. Aan onze zijde werd slechts 1 man ligt gewond. Het weder was droog en zeer warm, en de gezondheidstoestand, behoudens enkele cholera-gevallen, niet ongunstig. De opiumpacht in Alchin is aan een Chineschen pachter van Batavia afge staan voor ƒ10540, de pacht der dobbelspelen voor ƒ8500 'smaands. Het stoomschip Torrington is op 26 Julij van Batavia naar Rotterdam vertrokken. Te Haarlem is gisteren de algemeene vergadering gehouden van de Broederschap der Notarissen in Nederland, onder voorzitting van den lieer M. F. Boonzajer, van Gorinchem. Er waren 97 leden tegenwoordig. De Volgende algemeene vergadering zal te Njjmegen worden gehouden. -- Door wjjlen den heer mr. S. E. Nijkerk, onlangs te Amsterdam over leden, is aan de Nederl. Israël, godsdienstige armenscholen aldaar een legaat vermaakt van ƒ5000 nominaal, rentende 4 pCt, Dezer dagen werd in het gebouw der beide Amsterdamsche departe menten tot Nut van 't Algemeen op den N. Z. Voorburgwal in een der kel ders, bij het verrigten van eenig metselwerk, een ijzeren kist gevonden, inhoudende verscheidene papieren van geldswaarde (waarschijnlijk bank- assignalen) en een hoeveelheid gouden, zilveren en koperen muntspeciën, alles afkomstig uit den tijd der Bataafsche republiek. Dit gebouw was, na de inlijving bij Frankrijk, het hotel van den gouverneur Le Brunhertog van Plaisance. Te Amsterdam was gisteren de hoofdwacht in het paleis op den Dam versterkt met een hali peloton huzaren, sterk 20 man, met het doel om militairen te surveillerenen te voorkomen dat zich wanordelijkheden tus- schen burgers en militairen herhalen, zooals in den nacht van Zondag op Maandag op onderscheidene punten der stad zijn voorgevallen. Te Utrecht is gisteren in het gebouw voor kunsten en wetenschappen plegtig ingewijd de tentoonstelling van voorwerpen voor kunst en industrie, van wegc het technologisch bureau georganiseerd. In tegenwoordigheid van veel genoodigden hield de voorzitter, de heer C. A. J. Geesink, eene rede, welke door den heer Boer, wethouder van Utrecht, werd beantwoord. Ook eenige der buitenlandsche commissarissen voerden het woord. De gemeenteraad van Harderwijk heelt, wegens de aanhoudende klag- ten over den toestand van het gas, besloten, tegen het einde van de be staande concessie voor gemeenterekening eene gasfabriek op te rigten. Men schrijft uit Friesland aan de /V. R. C.: Er komt een begin aan de oplossing der quaestie omtrent het beheer van de kerkelijke goederen bij de hervormden in deze provincie, door kerkvoogden, die hunne aanstelling ontvingen van de floreenpligtigen. Gelden zyn bjjeengebragt, om in dezen eene procedure te beginnen en door te zetten. Met het rjjke Oosterend, waar de kerk een inkomen heeft van meer dan ƒ20000, vangt men aan. Daar zyn eerst de stemgeregtigde manslidmaten opgeroepen; dezen hebben zes notabelen benoemd, door welke drie kerkvoogden z|jn gekozen, terwijl een reglement is vastgesteld. Dc nu fungerende kerkvoogden zjjn gesom meerd om rekening en verantwoording te doen en afstand van hun beheer, doch dezen hebben dit. gelijk te verwachten was, geweigerd. Te 's Hertogenbosch heeft Zaturdag avond een veld-arlillerist uit Breda vrij wat opschudding veroorzaakt. Een niets kwaads vermoedend voorbij ganger, den militair goeden avond wenschend, werd met sabelslagen be loond. De schoonvader van den geslagene, toevallig aankomende, zag den artillerist met getrokken sabel staan en maande hem aan de sabel op te steken. Ook hierop was het antwoord een geduchte slag met het wapen zoodat de man op den grond viel; een tweede slag volgde, waardoor hij aan het oor gewond werd. De artillerist, meer en meer opgewonden, liep. met zijn sabel in het wild slaande, op eenige toeschouwers aan, van wie een bejaard heer, die waarschijnlijk niet tijdig genoeg had kunnen wijken, eenige slagen bekwam. Inmiddels waren een paar policie-agenten aangeko men. Zjj bragten den man, die nog steeds de straten doorholde, tot staan en naar de hoofdwacht. De kamer van koophandel te Maastricht heeft zich tot den koning ge wend om Z. M. in overweging te geven, een afzonderlijk ministerie van openbare werken, handel en nijverheid in het leven te roepen. - Uit Goirle meldt men, dat des avonds op den rijksveldwachter Rejjen- broek die tnel twee personen over den straatweg van Tilburg naar Goirle ging, een geweerschot is gelost, dat met hagel n°. 6 schijnt geladen te zijn geweest. Een dier personen is door 2. de andere door 5 en de derde door een 50-tal korrels getroffen. Dc policic doet pogingen tot opsporing van den dader. Blijkens berigteu uit Paramaribo van 29 Junjj is aan de koloniale staten de invoering van eene grondbelasting voorgesteld. De gouverneur heeft daardoor getoond zich le vereenigen met het gevoelen, door die staten uitgesproken door middel van het voorloopig verslag der commissie van rapporteurs omtrent de begrooting voor 1875. In verband met de behoeften der koloniale kas wordt voorgesteld de uitgaande regten van 5 op 2% pCt. te brengen en de grondbelasting van de stapel- en voedingsgewassen (suiker, cacao, katoen enz.) aanvankelijk op 8 per hectare te bepalen. De weilan den, houtgronden enz. worden voor vast op 10 cents per hectare en de gronden in kommen van bevolking voor vast op cent per centiare aangeslagen.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1