WAARSCHUWING. ADVERTENTIE N. A AMI EST EDI N CR. ISICiEZOXDEK. SIC TRANSIT GLORIA MUNDI. Er zouden vijf luchtballons opgaan, vertegenwoordigende de vijl' wereld- deelen;, voorwaar geen kleinigheid. Zij waren op aanplakbiljetten te zien met de namen er op, onderling verbonden zooals zij zich in het luchtruim zouden bewegen. Er waren wel twaalf personen in het schuitje afgebeeld en dal kon ook best met die vijf reuzenballons, die een treffend gezigt uit maakten. Voor het talrijk opgekomen publiek lagen de wezenlijke vijf ballons op bet terrein bijna ten toon gespreid. Maar wat bewijst een hoop vormeloze, bruingekleurde stol, waarvan eerst als zij gevuld is /'trouw moet blijkenWelnuhet publiek schaarde zich in digte drommen op het terrein en langs den Singel. Uit vrees van te laat te komen, was er de grootste menigte lang vóór twee ure. Er zou ten minste een ballon op stijgen en wel de grootste: Europa. Als die zonder beletselen de reis deed, dan was de eer van Europa gered en wat had men dan te maken met die andere onbeschaafde werelddeelen Daar waren plaatsen van 50 ceuts, waarbij men den uitkijk had op een hoog zeil met den hemel er boven, 's Menschen geduld is bij sommige gevallen zeer rekbaar; eens zou het onver getelijk oogenblik aanbreken dat boven dat hooge zeil de stijgende ballon zou te aanschouwen zijn. Er waren plaatsen van ƒ1, waarbij men ook voor een zeil stond, maar niet zoo hoog als het andere; daar zou men eerder kunnen gewaar worden wat er gaande was. Op de plaatsen van ƒ1,50 had men een vrij gezigt op de toebereidselen. Dat was het beloofde land. Of ik mij ook onder de menigte bevond? Neenmijne wandeling strekte tiaar Warmond. Maar ik kon en passant toch waarnemen wat er zou plaats hebben en ik verkeerde in de ongelukkige stemming van te gelooven dat het laat zou worden, misschien zoo laat om de zon niet meer in het aangezigt Ie kunnen zien. liet was zes ure. Het wemelde van boeren en boerinnen. Boeren vervuld van kermisvreugde, boerinnetjes met boog roode wangen en pioene roode rozen op den hoed. kindertjes met trompetjes, rateltjes en koek. Boeren en boerinnen op een hoogen wagen gezeten, rustig het oogen blik verbeidende dat de ballon pijlsnel zou opgaan en anderen die zich in bel gras langs de vaart eene zoo gemakkelijke plaats hadden gekozen of zij bepaald overeengekomen waren niet voor middernacht te vertrekken. In bet oog van de meesten waren zij de gelukkigste, die op de daken der buizen hadden post gevat en hel vlak van den korenmolen aan de voor- mabge lleerenpoort, dat een menigte menschen bevatte, was inderdaad be nijdenswaardig. Dat alles verloor ik van lieverlede uit het gezigt, toen nabij het station Warmond enkele lieden te hoop liepen en den vinger 'rekten naar een groot bruin ding. dat zich ver in het land in de risting van de llooglandsche kerk verhief, neen niet verhief, maar ah eene reusachtige rammenas overeind stond en waggel.te. Nog maar één "ogenblikhet was of het teeken gegeven werdhet was nu 7 uredaar werd het groote ding in eens heel duu en toen zakte het in elkander. Zou- j wij nu niet treuren met de treurenden, want daar was iets gewigtigs gebeurd, cn tranen storten met den teleurgestelden "luchtschipper"? Eerlyds wist men, als men van schipper sprak, dat daarmede bedoeld werd iemand 'e op het water voer; nu zou er wel, na het ontstaan des eersten, van en laatsten «waterschippcr" mogen gemaakt worden. Hoe dit zij, bij al de Pogingen die men doet om omhoog te komen, als ol men zich hoe langer meer van het aardsche wil losmaken, behoorde deze poging zeker inn Dprkcn. volgens een gerucht, een detachement Serviërs bij Pandiralo over- ioop geworpen hebben en vervolgens naar Knjajeesatz oprukten. Een Egyptisch legercorps, bestaande uil drie regimenten infanterie, een regiment cavalerie en twee batterijen artillerie, is naar Metrovitza getrokken. LONDEN, 31 Julij. In het lagerhuis heelt de heer Bourke, in antwoord eene interpellatie, verklaard, dat de regering geen officieel berigt had jntvangen van bet sluiten van een handels-tractaat tusschen Frankrijk cn Amerika waarbij Amerika de invoerregten op Fransche goederen heeft ver laad. Hij achtte het niet waarschijnlijk, dat de Amerikaansche regering dergelijk tractaat zou willen sluiten. In antwoord op eene vraag van den heer Forster gaf de heer Bourke te kennen, dat de Turksche grootvizier formeel het gerucht heelt gelogen- jtraft, als zou Turkije voornemens zijn de naburige Gricksche provinciën foor Circassiërs te koloniseren. LONDEN, 31 Julij. Hoogerhuis. Lord Stratheden heeft de aandacht ge- lestigd op de openbaar gemaakte stukken betreflende de Oostersche quaestie m eene resolutie voorgesteld, waarbij het buis zich bereid verklaart de loodige maatregelen te nemen tot handhaving van het tractaat van 1856. Lord Granville gispte de staatkunde der regering en keurde het beginsel lan non-interventie goed. maar betreurde het dat het B rlijnsche memoran- lurn in zijn geheel was verworpen. Hij meende voorts dat de onzijdigheid der ■egering eene welwillende onzijdigheid jegens Turkije was. Lord Derby verklaarde zich tegen het voorstel van lord Stratheden en verdedigde de staatkunde der regering tegen de afkeuring, door lord Gran ule daarover uitgebragt, Hij kwam verder op tegen de beschuldiging, ilsof de regering eene politiek van welwillende neutraliteit jegens Turkije iad gevolgd. De toekomstige staatkunde, zeide hij verder, hangt af van den litslag der militaire gebeurtenissen en van de mogelijkheid om medewerking lij de mogendheden te verkrijgen. De regering zal pogingen in het werk kelim, opdat gecne enkele niet noodzakelijke wijziging in het tractaat van 1856 gebragt worde en zal verder alles doenopdat de tegenwoordige piacstie op bevredigende en duurzame wijze opgelost worde. De regering tril zich van alles onthouden, waardoor de Europesche vrede, zonder nood- jaak, verstoord zou kunnen worden. Lord Stratheden heeft toen zijne resolutie niet verder verdedigd, en zij werd vervolgens bij acclamatie verworpen. of meer gewaagd is met eenen luchtballon proeven te nemen om naar boven te stijgen, vooral met ecnen die te Botterdam scheurde en er dus te Leiden niet beter op zal geworden zijn. Maar het heeft zoo moeten wezenrede neerde men als een stoïcijn en men vleide zich met het denkbeeld dat de "Europa" van Parijs kon afkomstig zijn en dienst had gedaan tijdens den Fransch-Duitschen oorlog. Is er van eene windvlaag, zij het ook van eene forsche, sprake, dan kan ik er op wijzen dat kapitein de Pauw voor drie weken precies met zulke "windvlagen", die uit denzelfden hoek kwamen, met goed gevolg de luchtreis ondernam van den Haag naar Aalsmeer. Dal de teleurstelling van het opgekomen publiek groot was laat zich denken wanneer men in aanmerking neemt dat menigeen, die ten 4 of 5 uur middagmaal houdt en precies ten half vijf ure op de opstijging had gerekend, nu buiten den waard had gerekend en dat heele middagmaal er aan had opgeofferd, zonder van 2 tot 7 uur in slaat gesteld te zijn zich op eenigerlei wijze te ververschen. Welk een prijzenswaardig geduld en welk eene edele opoffering, waar men door de zucht gedreven wordt om zijn geest met meerdere kennis van den luchtbalion te verrijken. Eene menigte snelde met hongerige magen naar de stad. Velen waren reeds vergeten, anderen vonden den hond in den pot; daar waren er. die hier en daar binnenstormden om zich hoe dan ook Ie laven. "Musis", als altijd even welwillend, ontving ook thans, hoe laat ook, eenige hongerige zonen in haren schoot. Men verzadigde zich als wreed teleurgesteldenmen at voor twee: men wierp iedere beslommering als ballast van zich af; men stortte zich in het "kermis-feestgerel"men was. nu ja. zijn geld kwjjt; men troostte zich dat er eene kermist ertooning had plaats gehad; de ballon was aan flarden gescheurd en de luchtschipper, de grievendst teleurgestelde van allen, zat bij het rampzalig overschot van "Europa", den vertegenwoor diger van het beschaafde werelddeelwelks eer hij zoo roemruchtig had willen ophouden. PKOGKAMIIA VAM ItlDXIEKIIlTVnEltniCEN. Musis Sacrum. Donderdag 3 Augustus, des avonds te hall acht, door de Slaf-muziek van het 4' Reg. Infanterie. Kapelmeester de heer A. Grektzius. 1' Afd.1. Marche solemnclle, van Elewijck2. Ouverture "Une Fêtc champètre", Labory; 3. "Knospen und Bliithen", Walzer, Weis- senborn; 4. Paraphrase "Die Loreley", Neswadba; 5. Fantaisie "Mme Ar- cltidux", Labory. 2' Afd.: 6. "Un Jour de Fêle", Divertissement cham pètre, M. Krein 7. Fantaisie "Une Corbeille de Fleurs". Bodolphe; 8. Ada gio aus der Sonate Pathétique, Beethoven; 9. Souvenir de l'opéra "Faust", gearr. door Grentzius; 10. Cou-cou-PoIkaMichel Krein. GRAANMARKT TE ROTTERDAM 31 Julij. Tarwe ƒ9.10 a 10.30; Rogge ƒ7.00 a ƒ8.10; Gerst. Winter ƒ5.75 a ƒ6.50; Zomer a Haver 3.50 a ƒ6.30; Boekweit ƒ220 per 2100 kilo. Te Amsterdam was Tarwe zonder handel; op levering 280 per 2400 kilo; Rogge ƒ181 a ƒ186 per 2100 kilo. Voor de veelvuldige bewijzen van deelneming, ondervonden bü het over lijden van mijnen Zoon IIENR1CUS MATHEUS KORTMANN. Med. Doctor te Amsterdambetuig ik mijnen hartelijken dank. Leiden, 1 Augustus 1876. Wed. B. .1. KORTMANN. In eene der Zuid-IIollandsche steden wordt, om onmid- deljjk te aanvaarden, ter overname aangeboden eene Affaire in GAREN, RAND en aanverwante Artikelen, van niet te grooten omvang, doch voor uitbreiding vatbaar. Het Huls, op een der beste standen gelegenvoor billijken prijs te huur. Deze zaak is zeer aan te bevelen voor hen, die bij geschiktheid, een middel van bestaan zoeken. Brieven franco onder letter A. bij den Boekhandelaar R. FUIK. te Leiden. De Directeur der Stedelijke Gasfabriekna daartoe bekomen machtiging, verwittigt HH. Gasverbruikers, dat op DONDERDAG 3 Augustus a. S. de Gastoevoer naar de stadwegens noodzakelijke werkzaamheden, van des morgens 3 uur tot des avonds 6 uur zal zijn afgeslote n D. VAN DER HORST. 'oi de gelukkigste. Zij leverde althans de heilzame les op dat hel min Op Woensdag den 2dtn Augustus a. s. zal de Heer JAG. VAN DER KAMP, in het i'Zeeuwsche Koffiehuis". Pieterskerkgracht le Leiden, des namiddags te één uur, in l-.et openbaar bij enkele inschrijving AANBE- STEDEM onderscheidene werkzaamheden, in vijf perceelen voor en ten behoeve van de in aanbouw zijnde drie Heerenhuizen op de Kaiserstraat, als; l,te perceel: Hardsteen- en Marinerwerk. 2Je I.ooil- en Zinkwerk. 3de Stucadoor- en Pleisterwerk. 4de Glas- en Verfwerk. 5is Behangerswcrk. liet bestek en de voorwaarden der genoemde perceelen liggen van heden af in gemeld Koffiehuis ter inzage en overname. Inlichtingen zijn te heko men op hel bouwterrein.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 3