BUITENLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. schoone vazen werpt. Het geheel heeft een groolsch voorkomen en doet j den architect, den heer Kuipers, van Haarlem, eer aan. De labriek is ver tegenwoordigd door den heer P. M. Starke, van Amsterdam, en met veel moeite en door zijn krachtig optreden is liet gemelden heer gelukt, van de ceutennial-commissie verlof te bekomen op de tentoonstelling te verkoopen. en daardoor de Amerikaansche dames, die tamelijk wat van dit artikel ge bruiken, met dezen Nederl. tak van nijverheid bekend te maken. Toen de keizer en keizerin van Brazilië het Nederl. departement bezochten, werden HH. MM. ontvangen en rondgeleid door de heeren jhr. Heemskerk van Beest en dr. Jonckbloet, die bij die gelegenheid zich van een aangenamen pligt naar waarde kweten. Toen het doorluchtig paar ook voor de eau-de-colog- nefontein stand hield, had de heer Starke hel voorregt. de keizerin een prachtig étui te presenteren met de diverse qualiteiten eau de cologne dezer fabriek, dat door H. M. met veel genoegen werd geaccepteerd. 's GRAVENHAGE1 Augustus. Door Z. M. is Zijne lCeiz. en Kon. Hoogheid liainer Ferdinand Maria Johann Evangelist Franz Hygintis, aartshertog van Oostenrijk, benoemd tot grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. de koning-groothertog heeft benoemd to officier der orde van de Eikenkroon den heer A. Dupont, leeraar aan de kon. muziekschool te Brussel, en tot ridder dier orde den heer V. Massage, pianist aldaar. De koning van Pruissen heeft Z. K. H. prins Frcderik der Nederlan den, generaal en chef van het infanterie-regiment Prins Frederik der Neder landen het grootkruis van de Kon. Huisorde van Hohenzollern met de Ster geschonken. De minister van marine zal Vrijdag en die van binnenl. zaken Zaiur- dag aanst. geen gehoor verlecnen. Dezen morgen ten ongeveer half zeven ure, toen er nog slechts weinige liefhebbers in zee warenheelt er bij de badinrigting voor mannen te Scheveningen een treffend ongeluk plaats gehad. Twee jonge heerendie zich te ver in zee gewaagd hadden, verkeerden in levensgevaar, hetgeen dooi den heer v. Franck, wonende aan de Koninginnegracht, naanwelijks ontdekt werd of. alle gevaar trotserende, stelde hij alle pogingen in het werk om beide jongelingen (gebroeders Jut van Zanten) te reddenhetgeen hem niet alleen niet mogt gelukken, maar hij moest zijne edele, mcnschlievende pogingen met den dood bekoopen. De heer F. verdween in de diepte en tol dezen middag 12 ure was zijn 'lijk nog niet op het strand aangespoeld. De beide jongelieden werden door het personeel van de badinrigting gered; een der jongelieden was geheel builen kennis en meer dood dan levend. In het lokaal der binnenbaden gebragt werd door den baddocter Mess alles aangewend om de levensgeesten bij den drenkeling op te wekken, hetgeen hem. na herhaalde onvermoeide pogingen, mogt gelukken. ËXfi KLAMll, LONDEN 31 Julij. Z. K. 11. de prins van AVales zal aan den "Jardin d'acclimalisalion" te Parijs eenige van de door hem uit Indië medegebragle dieren ten ge schenke geven. William Fish, die in der tijd den moord pleegde op de achtjarige Emily Holland, is door de jury te Liverpool, zonder voorafgaande beraad slaging, ter dood veroordeeld. Te Gibraltar heeft een botsing plaats gehad tusschen het kolenschip Vinorah, van Shields naar Briudisi gaande, en Dorunda, een koopvaardij schip op weg van Londen naar Calcutta. De DinoraU zonk, een 10-laI personen van het scheepsvolk verdronk. FKAKHRIJK. De ex-koningin van Spanje heeft aan de president der republiek een brief geschreven, waarin zij aan de Fransche natie haren dank betuigt voor de talrijke bewjjzen van onderscheiding en eerbied, die zij gedurende haar 8-jarig verblijf in Frankrijk ondervonden heeft. Zij zegt nu naar Spanje terug te keeren. maar het huis, dat zij Ie Parijs bewoond heelt en waarin ze gelukkige jaren heeft gesleten te behouden, aangezien zij voorlaan hij afwisseling in Spanje cn in Frankrijk denkt te wonen. Zij heeft vér- zocht dezen brief in het Journal officiel bekend te maken, opdat de Fran- sehen op die wijs de uitdrukking barer erkentelijkheid mogen vernemen. Aan dat verzoek is voldaan. Een 400-lal kiezers van Belleville heeft eene bijeenkomst gehouden, waarin zij hunne afkeuring te kennen gaven over de politieke gedragslijn, in den laatsten tijd door Gambetla gevolgd. Zij benoemden eene commissie, die in last heelt, Gambetla voor zijn kiezers te dagen. Z WITSEKL.IlKD. Gedurende den scherpschutters wedstrijddie dezer dagen te Lausanne plaats had, zijn 302.000 llesschcn wijn door de deelnemers gedronken. Eiken dag werden 12000 broodjes van Bern en Genève per spoor aange- hragt. Vlecscli. visch en gevogelte werd iu groote hoeveelheden van elders aangevoerd. Ongeveer 70000 kaarten voor middagmaal werden verkocht. Aan het hullet op het terrein van den wedstrijd werd 493,000 fr. ontvangen. Niettegenstaande dit groote bedrag is alleen op de buffetten een verlies ge leden van 200,000 fr. Uit Dalekarlie (Zweden) wordt gemelddat aldaar dezer dagen op verschillende plaatsen een ontzettende mierenregen is gevallen. Er viel nu zulk eene massa mieren, dat de straten er mede bedekt werden. In zeker huis vielen zij door den schoorsteen cn vulden zij verscheidene pannen die op het vuur stonden. Na den mierenregen viel een gewone regendie de tuieren heeft weggevaagd. T I' R K IJ E Naar men uit Konstantinopel meldt zou de Sultan bijna geheel het bewustzijn hebben verloren. Op 22 Julij woonde hij een ministerraad bij, dien hij zelf in zjjn paleis hijeengeroepen had, doch nog tijdens die verga dering openbaarden zich de verschijnselen zijner ziekte op onrustbarender wijze dan ooit te voren. Nadat de Sultan geruimen tijd met wijd geopende oogen en stilzwijgend voor zich heen gestaard hadbegon bij plotseling over het geheele ligchaam te sidderen, sprong hij op en keek hij zijne mi nisters een voor één met verwilderde oogen aan. en toen een hunner hem tot bedaren trachtte te brengen, barstte hij in een wild Iagchen uit, waarop hij geheel gevoelloos in zijn armstoel neerzonk, en als een doode naar zijne vertrekken gedragen werd. OOST-INDIF, BATAVIA. 19 Junij. In den Java-Bode leest men; Bij ordonnantie van 10 Junij is bepaald, dat in het aan het Nederlandsch gezag onderw-orpen of nader te onder werpen grondgebied in Groot-Atchin en de daaronder behoorende eilanden zullen worden verpacht1°. het uitsluitend regt tot den verkoop van opium in het klein en het heffen van belasting bij den invoer van opiumen 2°. het regt op het houden van speeltafels. Blijkt het al niet dal de ons vijandige bevolking de hopeloosheid van haar verzet inziet, het is niettemin verblijdend te vernemen, dat bij de ons onderworpen bevolking het vertrouwen in ons veld wint en handel en nijverheid toenemen. Ten opzigle van den generaal-majoor Wiggers van Kerchem wordt zeer onbillijk door sommigen de twijfel uitgesproken, alsof het hem aan voortvarendheidja zelfs aan moed zou ontbrekenen op dien grond zijn terugroeping aanbevolen. Dat de toestand van het leger en de weersgesteldheid dien bevelhebber nog de gelegenheid hebben onthouden zich door groote krijgsbedrijven te onderscheidenis nog geen reden waarom hel vertrouwen, door de regering in hem gesteld, zou moeten worden opgezegd. Ons wordt verzekerd, dat de voornoemde generaal on vermoeid werkzaam is in het beramen en tolstandbrengen van al hetgene, wat tot verbetering van het lot van den soldaat en van den algemeenen gfzondheidslocstand strekken kan in het aanleggen van goede wegen en in het bevorderen van de werken des vredes, waardoor ook velen te eeniger tijd met onze vestiging znllen worden verzoend cn liet vertrouwen in de Nederl. Indische regering noodzakelijk moet toenemen. Het te Batavia uitkomende Maleischc blad Bintang-Barat berigt dat tegenwoordig op de hoofdplaats van Nederl. Indië talrijke Chiuesche nonna's druk bezig zijn om zich in de Hollandsche taal en in andere wetenschap pen te oefenen, met behulp van lessen, welke die vrouwen ontvangen van de onlangs uit Nederland aangekomen en voor de Indische dienst bestemde onderwijzeressen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend; een tweejarig naar Nederland, aan den benoemden adsist.-resident van Djoewana (Japara) T. J. Canler Visscher. Benoemd: tot adsist.-resident van Ngawi (Madioen), de adsist.-resident van Patjitan J. Faes; lot adsist.-resident van Djoewana (Japara), de controleur 1® kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura H. J. van Swieten; tot griffier bij den landraad te Soerabaija, mr. H. R. van Hees: tot advocaat en procureur bij den raad van justitie te Samarang, mr. J. de Haas; tot inge nieur 2® kl. bij het mijnwezen in Ned. Indië, de ingenieur 3' kl. J. A. Hooze; tol achitect 2® kl. bij den waterstaat, de opzigter lc kl. J. H. Th. Dijkman; bij het hoog geregtshof van Ned. Indië. tot 1®° subst.-griffier, dc 2C subst.-griffier mr. C. Th. F. Thurkow; tot 2®" subst.-griffier, de 3® subst.- griffier jhr. m®. J. H. Singendonck; bij het binnenl. bestuur op Java en Madura, tot controleur 1® kl., de chef van het kadastr.-statist.-bureau in de resid. Batijoemas J. M. van Blommesteinlot controleur 2® kl., de adspir.- conlrolenr W. van der Linde; tot adspir.-controleur, de ambtenaar voor de burg. dienst in Ned. Indië Th. 11. Ovink. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den officier van gezondh. 2® kl. G. J. N. Looincijer en aan de 1® luitt. der inf. VV. A. G. Ramaer cn J. F. J. Uelman. 's GRAVENHAGE1 Augustus. Het gerucht loopt dat dc heer Kappcyne van de Coppcllo, die zich btiiten'slands bevindt, bij den koning ontboden is en eene conferentie met Z. M. heeft gehad. Er wordt evenzeer als gerucht bijgevoegd dat dit onderhoud tot geen resultaat heeft geleid. Alchin-berigtvan 7 Julij. Twee kolonnes. onder leiding van deu generaal Wiggers, hebben het gebergte in de IV en VI Moekim van vijanden gezuiverd en de plaatsen verwoest waar zij schuilden. Op den linkeroever van den Koerongraba is een post opgerigt. Eene patrouille heeft eene vijan delijke kampong overrompeldwagens en ammunitie buit gemaakt en 60 huizen verbrand. Dc gezondheidstoestand is niet ongunstig. WEENEN31 Julij. De Bol. Coar. meldt, dat Peter Jakovic, konunan- dant van de Servische militie, wegens het schieten op de Donau-stoomboot 'Jïsza, van zijne betrekking is ontzet. Het blad maakt uitvoerige bijzonderheden omtrent den slag bij Vrbica bekend. De overwinning der Monlenegrijnen moet een gevolg zijn geweest van ligtvaardige operatiën van Mouklhar Pacha, die van zijn legercorps acht bataillons gered heeft en thans met deze in Bilek door de Monlenegrijnen moet ingesloten zijn. VERSAILLES, 31 Julij. De kamer van afgevaardigden heeft de begrooting van het departement van onderwijs aangenomen. Niets bijzonders is bij de discussie voorgevallen. De senaat heeft de postovereenkomst met Neder land en Peru goedgekeurd. LONDEN, 31 Julij. Renter's correspondent le Seinlin telegrafeerl dal de

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2