LEID8CHE COURANT. K°. 180. 1870. WOENSDAG 2 AUGUSTUS. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p, 3.60, met het F er slag der Unndelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BINNENLANDSCHE BEKIGTEN. LEIDEN. 1 Augustus. Het Staatsblad n°. 165 bevat het besluit van 23 Julij 1876, houdende instelling van een corps van vaste opzigters van den waterstaat, met intrek king van vroegere daarop betrekkelijke bepalingen. Gedurende de maand .luljj 1876 zijn in de Leidsche volksgaarkeuken afgeleverd: 3016 portiën warme spijs, 344 portiën vleesch, 101 portiën spek, totaal 3461 portiën. De Staatscourant bevat het verslag van de commissie in 1876 belast met hetafnemen van de examens van vroedvrouw. Van de 16 vrouwen die zich voor het examen hadden aangemeld, werden 11 toegelaten. Van den Nedcrlandschen consul te Stockholm is bij het dep. van bui- tenlandsche zaken, onder dagteekening van 19 Julij jl.het berigt ont vangen dat de Zweedsche regering, met het cog op het heerschen der hondsdolheid Rabies canina) in Denemarken, den invoer van honden uit Denemarken verboden heeft. In dat berigt wordt ook vermeld dat op ver schillende plaatsen in Zweden reeds sedert eenigen tijd maatregelen waren genomen om de hondsdolheid te voorkomen en by onverhoopte verschijning de verspreiding tegen te gaanwaartoe onder anderen bevolen was dat alle honden van muilkorven moesten voorzien zijn. Op 17 July was het eerste geval van die ziekte te Waxholm in de nabijheid van Stockholm voorgekomen, eu waren de bedoelde maatregelen ook op Stockholm toegepast. De tentoonstelling van voorwerpen van kunst en industrie, welke heden te Utrecht wordt geopend in het gebouw voor kunsten en wetenschappen, belooft de stoutste verwachtingen te zullen overtreffen. Niet alleen zijn uit vele oorden van ons land belangrijke voorwerpen ingekomen, maar uit Duitschland, België, Frankrijk en Engeland zijn aanzienlijke inzendingen ontvangen, en uit Moskou kwam een rijke collectie van bijoutcriën, goud en zilverwerken. De synode der Ned. lierv. kerk heeft in een van hare eerste zittingen commissiën benoemdaan welke zij de meest belangrijke onderwerpen zooals voorstellen aangaande wetsverandering en maatregelen, die dienen genomen te worden ter zake van de invoering van de nieuwe wet op het hooger onderwijs en andere, heeft opgedragen, ten einde haar over deze zaken te dienen van consideratie en advies. Verder werden in behandeling genomen de aanvragen van subsidiën voor noodlijdende kerken. Na kennis genomen te hebben van het bedrag der beschikbare gelden voor toelagen tot bouw of herstel van kerken en pastoriënzijn subsidiën toegestaan aan dertien gemeenten over het jaar 1876 tot een gezamenlijk bedrag van ƒ28200. Bovendien is besloten aan twee gemeenten uitzigt op subsidie in 1877 te geven en voor rijkssubsidie drie gemeenten aan te bevelen tot een gezamenlijk bedrag van 6000. De algemeenc weduwenbeurs bad in 1875 het voorregt van belangrijke buitengewone ontvangsten. Daaronder behoort eeue gift van mejufvr. H. 51. Petitpierre, te Haarlem, ter gedachtenis aan wijlen hare moeder, mevr. de wed. E. II. Petitpierre. geb. Lc Chevalier, groot 6000. liet getal der uit- keeringen aan weduwen wees een kleine vermindering aanwaaruit zou ktinnen blijken, dat het fonds de hoogte zijner uitgaven heeft bereikt, het geen eenige hoop geeft op de verhooging van uitkeering aan de uit dit fonds trekkende weduwen. Voorts is met blijdschap kennis genomendat voor één nieuwe predikantsplaats een rijksbijdrage voor het predikantslrac- tement van ƒ400 en bovendien nog voor acht gemeenten eenige trarteuienls- verhooging gegeven istegenover bijdragen van wegc de gemeenten. Te Rotterdam is gisteren de eerste steen gelegd van eene Duitsch Evangelische Luthersche kerk. Door een onbekende te Utrecht is aan de inrigting voor doofstommen onderwijs te Rotterdam eene gift van ƒ2000 geschonken. Te Amsterdam is gisteren weder eene vergadering gehouden door hou ders van 3 pCt. binnen- en buitcnlandsche Spaansche schuld, die door het eomité tot bevordering van de belangen dier houders was bijeengeroepen. Daarin is besloten zich aan de wetdie de Engelschc voorstellen ten grond slag heeft, te onderwerpen, onder het beding dat de conversie van de cou pons te Amsterdam zal plaats hebben, ten einde de beslommering van het opzenden der stukken naar Londen te ontwijken, en verder onder het tweede beding dat voortaan de coupons te Amsterdam betaalbaar zullen worden gesteld ten behoeve van de houders in Nederland. Bij de bedoelde Engelsche voorstellen wordt verlangd dat tot 1 Julij 1881 op de schuld 1 pCt. interest zal worden betaald, daarna één jaar 1?4 pCt. en vervolgens zal alles afhangen van nadere schikkingen met de Spaansche regering. De trein van het Rijnspoor, meldt de N. R. die Maandag avond, ten 9 u. 50 m. Amsterdam verliet, is aan een groot gevaar ontkomendaar er te Harmeien eene botsing heeft plaats gehad met den van Utrecht komen» den treinwaarbij gelukkig niemand letsel ontving. De botsing had plaats circa hall elf uur. Het schijnt dat de locomotief, die van den Utrecbtscben trein te Harmeien losgehaakt was. zich te digt bij het station bevond, óf dat de Amsterdamsche trein te ver doorliep: zeker is het dat de twee loco motieven met elkander in aanraking kwamen. De schok was hevig, de passagiers werden tegen elkander geworpen; een gedeelte van de handbagage vloog bet netwerk uit; de lichten doofden uit. Daar de schok zich niet herhaalde, ontbrandden de lichten weer van zelf. Men was er met den schrik afgekomen. Van alle kanten vroeg men inlichting, die niet werd gegeven. De trein reed dadelijk op het station terug om de Ulrechtsche wagens aan te haken. Op het station te Harmeien liet de stations-chef den reizigers de keus. daar te blijven of direct door te rjjden. Een onderzoek ol door den schok ook aan het onderstel van een der waggons iets kon beschadigd zijn, werd niet ingesteld. "Het had niets te bëteekenen", luidde de verklaring, maar het had zeer veel te beteekenen kunnen hebben. Men heeft hier met eene nalatigheid te doen, die een vreeselijk ongeluk in het leven had kunnen roepen. Door den gemeenteraad van Arnhem is, op zjjn verzoek, eervol ont slag verleend aan den heer dr. T. T. Kroon, als conrector aan het gymna sium aldaar. Te Grave heeft zich weder het feit voorgedaan dat aan hoornvee, nabij de stad in de weide ioopende, verwondingen zjjn toegebragt. Een koe, die des ochtends ten half zes naar de weide was gebragt. werd omstreeks 9 ure voorm. bevonden zwaar gewond te zijn aan den linker-voorpoot en aan een der ooren. Een onverlaat had het dier éen diepe gapende wond toegebragt, alsof hij den poot had willen afsnijden. Door de policie te Gladbach zijn bij de bakkers aldaar monstébs' van meel genomen, om deze aan een scheikundig onderzoek te onderw'eiij»rti. Daarbij is bevonden dat eene party meel, afkomstig uit een molen te Venlo, een bijmenging van gips bevatte en wel ten bedrage van 10 pCt. Z. K. H. prins Hendrik wordt morgen te Middelburg verwaeht, al waar hij len huize van den commissaris des konings zjjn intrek zal nemen; van daar zal de prins zich per rijtuig naar Vlissingen begevenalwaar hem na de plegligheid der kiellegging van het eerste stoomschip der kon. maat schappij de Schelde een diner zal worden aangeboden. Van Curacao meldt men, dd. 1 Julij: Verleden Zondag hebben de drie alhier gevestigde loges het feest van St. Jan. Johannes den Dooper, patroon van de orde der vrijmetselaren, plegtig gevierd. De loge de Vergenoeging heeft dien dag ook het 60-jarig nationaal grootmeesterschap van Z. K. li. prins Fredcrik der Nederlanden feestelijk herdacht, en tevens den heer P. 1. Bcaujon, gedeputeerde van den grootmeester nationaal voor deze kolonie, met een feest verrast ter herdenking van zijn 50-jarig lidmaatschap der orde. De loge bood hem bij die gelegenheid een smaakvol in Nederland ver vaardigd ma<;onniek ornament aan, bestaande in een gouden kruis met kostbare steenen versierd en voorzien van toepasselijke inscriptie. De telegraafkabel tusschen Singapore en Batavia is hersteld. In het J\'. t\ d. D. komt in een brief betreffende de tentoonstelling te Philadelphia o. a. bet volgende voor: "De lakwerken en de Arnhemsche eau-de-cologne-fontein" maken de grootste attractie van de tentoonstelling voor de bezoekers van het schoone geslacht uit. De étalage der kon. Arn hemsche eau-de-colognefabriek is geplaatst voor het bureaH der Neder!, hoofdcommissie; ik durf zeggen op geene al te gunstige stelling, maar niét'' temin ontvangt zij ruimschoots haar aandeel van de bezoekers. De' étalage bevat een ruimen voorraad van alle verschillende soorten eaü de cologne van genoemde fabriek, allen in zeer prachtige ftesschen. De fijne verpak king en de goede qnaliteit vinden ingang by bet publiek dat de tentoon stelling bezoekt, ten minste te oordeelen naar de aaukoope» die men ziet doen en de lachjes der dames, wanneer haar verzoqbt wordt hare-zèk- doeken toe te steken. Boven de étalage bevindt zich eene prachtige lontéin in goLhischen stijl, die uit drie slangenkoppen spuit en het water in drie

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1