BIJVOEGSEL, behoorende lot de Leidsche Courant van Maandag 33 Julij 3876, 378. BUITENLANDSCHE BEKIGTEN. PER TELEGRAAF. Men leest in het Weebklad v. h. Regt: Bij beschikking van den mi- nisier van justitie van 19 Julij jl. is eene nieuwe indeeling van zijn depar tment vastgesteld, om in werking te treden den Is"'" September e. k Bij deze indeeling wordt de tegenwoordige tweede afdeeling van het departe ment, die gedurende nagenoeg 14 jaren onder de leiding stond van den raad-adviseur mr. A. A. de Pinto, benoemd lid van den Imogen raad, op splitst in twee afdeelingen. De nieuwe eerste ardeeling zal omvatten het burgerlijk en handelsregt, de regterlijke organisatie, vereenigingen en naam- looze vennootschappen, naturalisationconsulaire wetgeving, wetgevin0, op het notariaat, rogatoire commission en buitenlandsche dagvaardingen. °Als chef dezer afdeeling is aangewezen de referendaris jhr. mr. O. J. Th. Bedaerts van Blokland; haar verder personeel is zamengesteld uit den hoofd commies mr. H. A. Piepers en de adjunct-commiesen mr. 0. M. A. Hartman en mr. A. Heemskerk. Bij dc nieuwe tweede afdeeling komen in behandeling' staats- en volkenregt, strafregt en strafvordering, de vreemdelingenwet met de uitleveringen, de wet op de huishouding en tucht op de koopvaardij schepen, adelszaken. geregtelijke statistiek en de zaken betredende de eer'e- diensten. Als chef dezer afdeeling zal optreden de referendaris jhr. mr. P. J. van Beyma; haar verder personeel zal bestaan uit jhr. n;r. P. A. van dei- Velden, hoofd-commies. mr. A. Teixeira de Mattos, commies, en G. A. N. T. Jansen, adjunct-commies, terwijl aan deze afdeeling nog wordt toegevoegd de referendaris A. J. L. M. Lux. Twee dames, gisteren morgen te Scheveningen bezig met baden, waag den zich te ver in zee, waardoor zij in levensgevaar geraakten. Op haar hulpgeschreeuw schoten Martinus Pronk, agent van policie, zoomede Han nes en Jan Brcugem, bestuurders der dames-badkoetsjes, ter hulp en bega ven zich gekleed te water. Hun pogingen werden spoedig met den besten uitslag bekroond, daar het hun mogt gelukken beide dames van een anders zekeren dood te redden. BSGËLAKB, LONDEN 27 Julij. Bij gelegenheid van een diner, door den lord-mayor van Londen aan den president van het schooltoezigt in die stad aangeboden, hield dc lord- mayor eene rede, waarin hij den heilzamen invloed van het schooltoezigt schetste. Er waren 132 nieuwe scholen gebouwd, die alle druk bezocht werden, liet aantal kinderen, dat de scholen bezocht, was sedert 1872 met 160,000 toegenomen. Op initiatief van de commissie voor de ambachts scholen waren 4700 kinderen, die aan hun lot waren overgelaten, van de straten van Londen naar de ambachtsscholen gezonden of na behoorlijke opleiding voor de zeedienst bestemd. De Daily News heeft een telegram uit Madera ontvangenwaarin wordt gemeld, dat de blokkade van de havens van Dahomey den lsl,n Julij is afgekondigd. Aan de schepen, die reeds aangekomen waren in de ge blokkeerde havens, is 30 dagen toegestaan om te lossen en te vertrekken. De Globe meldt dat volgens uit Zanzibar ontvangen brieven eenige stammen in het binnenland tegen den Sultan in opstand waren gekomen ten gevolge van zjjne laatste proclamatie, waarbij het vangen van slaven verboden werd. Twee duizend slaven, voor de markt van Kilwa bestemd, waren, om verbeurdverklaring te voorkomen, naar liet binnenland getoerd en werden tot zeer lage prijzen aan hoevenaren verkocht. De Sultan zelf had vijf Cireassische vrouwen voor zich willen invoeren op eene mailboot onder Britsche vlag, doch de aangevraagde passage was geweigerd, waar over de Sultan zeer verontwaardigd was. FRAKKK IJ 14, In de kamer van afgevaardigden zijn de algemeene beraadslagingen gevoerd en ten einde gebragt over de begrooting. De heer Haentjes maakte de opmerking dat het budget der republiek hooger was dan dat der monar- chiön. De heer Say antwoordde, dat de begrooting wel een hoog cijfer aanwees, maar dat dit alleen was ter voldoening aan de werkelijke behoef ten des lands en niet voor noodelooze uitgaven. De oorzaak van hel hooger bedrag der begrooting moest gezocht worden bij het keizerrijk, dat ten ge volge van den oorlog de publieke schuld met 700 millioen had verhoogd. Bij de beraadslaging over dc begrooting voor openbaar onderwijs, ver klaarde de heer Waddington, dat de regering liet beginsel van veipligt onderwijs aannam. lil den ministerraad heeft, naar men verneemt, de maarschalk-president den wensch geuit, dat de begrooting nog vóór de vacantie worde vastgesteld om daartoe te geraken, zou de kamer tot 20 Augustus kunnen bijeenblijven. In de kamer echter is men van meening, dat tegen genoemd tijdstip de begroolingsdiscussien niet kunnen afloopen cn dus een najaarszitting niet te vermijden zal zijn. Naar men uit Parijs aan de Köln. Zeit. meldt zou de gouverneur- generaal van Algerië ook zijn overgekomenom de regering bekend te maken met den toestand in Algerie. Onder de Muzelmansche bevolking heerscht uamelijk tegenwoordig veel beweging en wordt eene propaganda op groote schaal voor den //heiligen oorlog" gemaakt, zoodat een algemeene opstand te vreezen is. De gouverneur-generaal dringt op het nemen van groote voorzorgsmaatregelen aan, en de minister van oorlog heeft dienten gevolge last gegeven te zorgendat onmiddellijk 50000 man ter versterking tiaar Algerië zouden kunnen gezonden worden. Door den gemeenteraad van Parijs is besloten, dat de stad den staat in de kosten der algemeene tentoonstelling met een som van 6 millioen fr. te gemoet zal komen, en wel 3 millioen betaalbaar 15 Oct. 1877,2 millioen betaalbaar 15 Oct. 1878 en 1 millioen 1 Julij 1879. Kapitein Roudaire, die door de regering belast was met het onderzoek naar de mogelijkheid, om in Algerië een binnenzee te doen ontstaan, ter lengte van 350, ter breedte van GO kilometers, heeft een voorloopig rapport ingediend, waarbij de onderneming uitvoerbaar niet alleen, maar zelfs van algemeen belang wordt verklaard. Omtrent de ontploffing in een kruidfabriek van den staat, die Woens dag te Toulouse plaats vond, meldt de Rép. Frang.. dat zich in het maga zijn 50000 kilogr. kruid bevonden, dat door de overstrooming van Junij 1875 beschadigd was en schoongemaakt worden moest. Eén enkel werk man bevond zich tijdens de ontploffing in het gebouwhij werd zeer ernstig gekwetst. De brand, die door de ontploffing ontstond, werd spoedig ge- bluscht. De materiële schade is niet groot. BU1TSC/HLAND. Naar men verneemt, heeft graaf Arnim, op grond van het genees kundig attest, volgens hetwelk //zijn gezondheidstoestand van dien aard is dat hij nooit eene gevangenisstraf zal kunnen ondergaan", door tusschen- komst van zijn regtskundigen raadsman bij den minister van justitie aan vraag gedaan om de gevangenisstraf, waartoe hij veroordeeld is, te veran deren in eene boete. De burgemeester van Straatsburg heeft de volgende aanschrijving van den //Kreisdirector" openbaar gemaakt; Op hooger last verzoek ik u, den ouders en voogden van kinderen, ter school gaande in het buitenland op niet-Duitsche scholen, onder de aandacht te brengen, dat, volgens dp veror dening van 18 April 1871, voor alle kinderen het onderrigt moet overeen stemmen met het leerplan op onze openbare lagere scholen, en dat het onderrigt op de scholen in Frankrijk in vele opzigteninzonderheid wat betreft het onderwijs in de Duitsche taal, aan dat vereischte niet voldoet. In het belang des lands moeten de ouders derhalve er op bedacht zijn, hunne zonen niet in den vreemde en naar de zienswijze van vreemdelingen te doen opvoeden. Er wordt mitsdien gelast; 1°. op de ouders of voogden van zulke kinderen de bestaande strafbepalingen toe te passen; 2". aan zoodanige kinderen, die naar het buitenland zijn verhuisd en de Duitsche nationaliteit hebben verloren, slechts in bijzondere gevallen en onder ver gunning van den //Kreisdirector" het verblijf hier te lande, ook al is het slechts tijdelijk, toe te slaan; 3». het dragen der in Frankrijk gebruikelijke school-uniformen niet toe te laten. TURKIJE. De Corr. orient, deelt mede dat de ontworpen Turksche constitutie op de volgende grondslagen berust: 1. Volkomen gelijkheid tusschen Muzel mannen en Christenen; 2. toelating der Christenen tot alle ambten, zelfs tot den post van grootvizier; 3. instelling eener kamer van afgevaardigden, bestaande uit 4 leden der provincie en 16 voor Konstantinopel4. het minis terie verantwoordelijk aan de kamer; 5. afschaffing der wet, die het getui genis der Christenen voor den regter tegenover dat van Muzelmannen nietig verklaarde; 6. onafzetbaarheid van regters en ambtenaren, indien zij zich aan geenerlei misdrijf schuldig maken. 'sGRAVENHAGE, 29 Julij. Door Z. M. zijn benoemd in de orde van de Eikenkroon: tot grootkruis de hofmaarschalk Zu Eulenburg en de generaal Gotiberg; tot kommandeurs de kamerheer Seckendorlï en de majoor Liebe- nauallen van het gevolg van den Duitschen kroonprins. St. PETERSBURG, 28 Julij. De Golos meldt uit Risano (Dalmatië), dat Mnkhlar-pacha den 25ste" Julij bij Korito ongemerkt om de Montenegrijnen heentrok en te Bilek is aangekomen. De toestand van Nikita en van Rado- nics is wanhopig. KONSTANTINOPEL, 28 Julij. De Porie heeft aangenomen het voorstel der Oosleurijksch-Hongaarsche regering, om het garnizoen, de munitie en het materieel van het fort Kiek door de stoomschepen van den Oostenrijkschen Lloyd naar Antivari te doen vervoeren. Een Armenisch blad meldt, dat in den Kaukasus een opstand zou zijn uitgebroken; 80.000 opstandelingenuit Armeniërs, Cirkassiërs cn Georgiërs bestaande, zouden de Russische troepen, die tegen hen uitgezonden waren, verslagen hebben. IKGEZONDEKi Mijnheer de Redacteur! Zeer zoudt gij ondergeteekende verplichten met deze enkele regelen in uw veelgelezen blad te plaatsen; het is namelijk om mijne hoogste verba zing uil te drukken, dat gedurende den geheelen zomer, die zich dit jaar kenmerkt door eene langdurige droogte, niet één enkele waterwagen de straten besproeid heeft; iets wat toch zeer wcnschelijk zijn zou daar het hevige stuiven niet alleen tot groot ongerief is voor de wandelaarsmaar ook tot last voor de neringdoenden, daar dikke stofwolken, door een weinig wind opge jaagd. de geopende deuren en ramen binnendringen; en waarom blijven wij van dit krachtige hulpmiddel legen het stuiven verstoken? Betaalt Lcidens burgerij geen belasting genoeg om aanspraak te kunnen maken op fatsoen lijk begaanbare straten 01 is het personeel der stadswerkers niet talrijk genoeg, dat er één over kan schieten om een paar keeren daags met een waterwagen te rijden? Het eerste is toch geloof ik niet het geval, en zoo het tweede het geval mogt zijn, zou men, mijns inziens, niet beter kunnen doen dan die werkluï een weinig te controleeren. Door die controleering zou er beter doorge werkt worden en konden er alsdan één of twee beschikbaar gesteld wor den om met genoemden wagen te rijden. Vergeef mij, mijnheer de redacteur, dat ik zooveel plaats verg, ik hoop het nog van eenig voordeel zal zijn en blijf u intusschen hartelijk dankbaar voor uw welwillendheid. UWEd. Dw. Dienaar, B. V. PitOGRAJIJlt VAN RCZIEKDlTVOERINCiËIV. Zomcrzorg. Dingsdag 1 Augustus, des avonds ten half zeven ure, directie 11. Vóllmar. le Afd.: 1. //Carlsbader-Marsch", Labitzky; 2. Ouver ture van de opera //Der Wildschiitz", Lortzing; 3. /<Le Retour des Soldats", Intermezzo, Klieken; 4. //Friihlings-Gemiihts-Klange, VValzer, Dunkier; 5. Souvenir uit de opera »Le Domino Noir", Auber. 2s Aid:: 6. //Jubel- Ouverture", C. M. von Weber; 7. Souvenir uit de opera //Rigoletto", Verdi; 8. //Gedenk Hun". Andante Religioso, Dunkier; 9. Groote Fantaisie Concer tante over moliven uit de opera van Auber //La Muetle de Portici", Dunkier, 10. //Treues Herz und leichles Sinn, Mazurka, Budik. OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in de tweede helft der maand Junij door het postkantoor te Leiden zijn verzonden cn die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd warenop de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: J. II. W. Rasël, Schelly, P. Hoekstra, Friezejan, allen te Amsterdam; S. Posthuma, J. Kettenis, beiden te Arnhem; A. Bolscher, te Bloemendaal; E. H. 11. M. Houben, te Breda; Swilkes, te Eindhoven; mcj. M. Trekain, B. van Loon, P. Verhove, allen te 'sGravenhage; C. Bak ker, te Haarlemmermeer; J. Ergemond, te Katwijk; van der Sluis, te Maassluis; M. van Thise, te Maastricht; C. Blom, te Moercapelle; van der Loo, te Rosendaal; mej. den Ouden, te Rotterdam; wed. Toppe, te Scheve ningen; P. v. d. Bree. te Soeterwoude; wed. P. P. Talsma, te Vriesland. Briefkaarten: G. Kars, J. Smulders, beiden le Amsterdam; F. Korenhol, C. Verhoeven, beiden te 'sGravenhage. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 5