LEII)$UHE COURANT. VRIJDAG 28 JUUJ De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50, met het Ferslag der Handelingen van den (ietneenteraad j 3.35, franco p. p. f 3.35. Det verslap afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekotten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der ArivertentiCn is van 1—4 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. BINNENLANDSCHE BEUIGTEIN. LEIDEN. 27 Julij. In de zitting van den gemeenteraad van heden zijn ingekomen de reke ning van de inkomsten en uitgaven der gemeente over 1875 en het reeds vroeger aangekondigde voorstel van den heer Scheltema in zake de gasfa briek voorts is nog ingekomen eene aanvrage om grond aan de Vest nabij de Kaiserstraat ter bebouwing. Tot regent van de r. k. armen en het r. k. wees- en oudeliedenhuis is benoemd de heer dr. W. P. Weebers. Tot hulponderwijzer of hulponder wijzeres aan de scholen voor on- en minvermogenden zijn benoemd: J. van den Briel te Moerdijk, H. D. van Ling te Woerden, M. C. E. van Maanen alhier, en mej. J. Drinhuyzen alhier, en tot hulpouderwijzeres voor de handwerken aan de scholen n°. 1 voor on- en minvermogenden mej. O. M. Brcebaart alhier. Ovcreenkomslig de uitgebragte rapporten werd gunstig beschikt op de verzoeken van A. J. van Mannekus. om eene uitlozing le maken voor zijn buis aan den singel bij de Naakte Sluisvan G. Tibboelhoudende aanvrage ter bekoming van gemeentegrond bij de voormalige Marepoort; van J. van der Wiel, ter bekoming van gemeentegrond aan den Nieuwen Rijn; van L. Maas. ter bekoming van grond aan de Kaiserstraat, en van K. F. A. HoeOicke, ter bekoming van grond in de stadhuispoort; en afgewezen het verzoek van P. Kooreman, ter bekoming van grond aan de Oude Heeren gracht. Wat betreft den afstand van grond aan G. Tibboel had de beer Sehellema bezwaar tegen den bepaalden prijs, ƒ2 per centiare, als zijnde het niet billjjk om voor twee personen, die nabij de voormalige Marepoort grond hadden gevraagd, verschillenden prijs te stellen. De voorzitter (merkte hierop aan dat men daartoe geleid was door de overweging dat hel hier betrof eene zaak van luxe, terwijl de andere aanvrage in verband stond met de nijverheid. De heer Scheltema meende dat, in weerwil daarvan, er geen reden bestond om verschil te mal,en. Als de nijverheid op die wijze een bedekt subsidie moest genieten, dan was dit een bewijs dat zij niet op goe den grond steunde. De heer Dercksen had bezwaar tegen den afstand van grond van L. Maas nabij de Kaiserstraat. Meer dan eens had de gemeente, bij de uitvoering van gemeentewerkenop die plek hare aandacht gevestigd. De voordragt betrekkelijk de gewijzigde verordeningen op de heffing en invordering van markt- en liggelden werd goedgekeurd. De heer Goudsmit vestigde daarbij de aandacht op een punt vroeger door hem en den lieer lvrantz besproken, l. w. de controle, voornamelijk op de veemarkt. De zaak was. hij erkende het, wel moeijelijk, maar, bij den bloei der markt, wel de aandacht waardig. De voorzitter zeide dal men thans eencn markt meester had, die uitstekend op zijne plaats was; de zaak kon echter bij de volgende begrooling nader besproken worden. Vervolgens werden goedgekeerd eene suppletoire begrooting, dienst 1876. van het geref. minne- of arme oude mannen- en vrouwenhuis; de voordragt tot vermeerdering van het aantal onderwijzers 2e kl. en vermindering van het aantal hulponderwijzers aan de scholen voor on- en minvermogenden en de voordragt betrekkelijk de huur van hel schoollokaal op de Pielers- kerkgracht. Ten slotte werd aan J. C. Vunderink. ambtenaar belast met het toczigt op de honden, op zijn verzoek, als zijnde benoemd tot inspecteur van po litie le Groningen, eervol ontslag verleend. De voorzitter deelde mede dat Itttrg. en wetli. eene voordragt zouden doen om den bedoelden ambtenaar eene gratificatie te verleenen voor de door hem bewezen diensten. Voor het sluiten der vergadering vroeg de heer Scheltemahoe het stond met de schietbaan. Hij had gehoord dat deze niet in gebruik zou komen en wilde gaarne weten wat er van de zaak was. De voorzitter zeide dat de zaak in handen was van gedeputeerde staten; van de zijde van ingeze tenen van Leiderdorp waren er vele bezwaren tegen ingebragt en van deze zijde was de gemeente-architect naar 's Hage geweest, om bij gedep. staten voor deze zaak op te komen. Men zou nu het proces-verhaal afwachten, om, zoo noodig, de gemaakte bedenkingen te wederleggen. De heer S. II. Molenbroek alhier heeft van Z. K. H. prins Alexander vergunning verkregen om voor zijn magazijn van meubelen 11 U«. wapen te voeren. Onze talentrijke stadgenoot, de schilder A II. Bakker Korft", heeft de laatste hand gelegd aan een waar kabinetstukje, zoo keurig van uilvoering als geestig van gedachte, dat zeker zal worden gerekend onder de beste van zijne hand. liet zou een waardig pendant kunnen zijn van de 'Ro mance" van denzelfden meester, naar welke schilderij het genootsehap 'Arti I et Amicitiae" de thans zoo gezochte staalplaat graveeren liet. Dit stukje, van ongeveer de eigen afmetingen der Romance", heet //La lettre de recomman- dation" en stelt voor eene bejaarde dienstbode, die haar dienst kotht aan bieden bij een paar oude jongejufvrouwen. Zij zijn maltentig netjes, wat j duidelijk genoeg te zien is aan het deftig gemeubileerde achttiendeeuwsche vertrek, waar zij gezellig zitten thee te drinken, dat zal hel ouwe Trijntje ook wel weten. Geen wonder dat zjj zoowat verlegen naar het karpet staat te luren, terwijl de oudste van het tweetal de //getuigen" aandachtig leest, die haar vorige meesteresse op papier schreef voor de dames. De oudste jufl'er wordt al wat zwak van gezigt, want zij heeft om het steek- briefje te kunnen lezen haar //lok" moeten opvisschen uit haar réticule, de andere ziet nog scherp genoeg en neemt de meid eens ter dege op. Het is haar aan le zien dal niets haar naauwlettend oog ontgaat: 'de meid ziet I? er nogal proper'jes uit, maar zij is niet jong meer. Ja wel, maar dan heb je ook geen last van vrijers in de keuken ol van praatjes met slagers- of bakkersmanvolk aan de deur", zoo denkt zij, het is duidelijk op haar ge zigt te lezen. Daarbij, tot in de minste détails, is de teckening verrassend naauwkcitrig, zooals dat spreekwoordelijk werd van het werk van Bakker Korft", en het penseelwerk toch zoo ligt en gaaf, het koloriet zoo helder, alsof er geen eftectmiddelen bekend waren in de kunst. Het is te wen- sclien dat het kunststuk zijne plaats vinde in eene Nederlandsche collectie, waar Bakker Korff's werk zoo schaars prijkt. Gisterenavond had in den schouwburg de eerste voorstelling plaats van het Rotterdamsche tooncelgezelschap der heeren le Gras, van Zuylen en Haspels. Het verwonderde ons dat de zaal zoo slecht bezet was, daar deze tooueellisten zich gewoonlijk de lievelingen van het publiek mogen noemen?. Dat echter geen der gebroeders Haspels een rol vervulde maakte misschien de voorstelling voor velen minder aanlokkelijk. Voor afwisseling was er gezorgd. Hel eerste stukje: 'De matroos" was een tooneelspel en dus van wat ernstigen aard, waarin vooral de heer van Zuylen zeer heeft uitgemunt. In het tweede: 'Een Jantje zonder zorg" zagen wij het welbekende 'Jobin en Nanette" terug. Hel veranderen der titels van bekende stukken hebben wij altijd afgekeurd. Tooueeldirecties moeten zelfs den schijn vermijden dal zij het publiek willen misleiden. Geen der toeschouwers moet kunnen zeggen: had ik geweten, dat het dat stuk was, dan ware ik niet ge komen!" Enfin, men moet met de kermis wat door de vingers zien en men vond dezen titel zeker kermisachliger, Hoe het zij, het stukje werd aller liefst afgespeeld door Mw. Buderman-van Dijk en den heer van Zuylen. Tot slot kregen wij: //Tooneelstudién", een stukje van van Maurik, schrijver vah: 'Een bittere Pil", dat echter daar verre beneden slaatmaar niet te min zeer geschikt was om liet publiek hartelijk te doen Iagchen. Luide bijvals betuigingen vielen dan ook aan de vertooners te beurt. lieden avond wordt een groot blijspel opgevoerd, dat zeker wel in den smaak der kermisbezoekers zal vallen en waarin ook de heer J. Haspels eene rol vervult. Hel mechanisch theater van den heer Morieuxop de IJzerengracht, mag zich. even als elders, ook hier gedurende de kermis in een ongemeen succes verheugen, hetgeen vooral uitkwam bij de gisterenavond gegeven voorstelling, toen tusschcn de 200 a 300 personen, wegens plaatsgebrek, moesten worden afgewezen. Algemeen wordt dan ook aan de aldaar gegeven voorstellingen de meeste lof toegezwaaid. De reis van Londen naar en door Parijs is uitermate boeijend en brengt den toeschouwer in verrukking, door de groolsche tooneelen waarvan hij getuige is. Vooral is echter op merkelijk de afdeeling automaten, waarvan wel mag gezegd worden dal zij cenig in hare soort is; de directeur mag.daarop met regt trolsch zijn. Het succes, dat aan deze voorstellingen te beurt valt, is dan ook uit dat oogpunt allezins verklaarbaar De 60ste jaarlijksche algemeenc vergadering van hel fonds ter aanmoe diging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden is gis teren te Amsterdam gehouden, liet verslag bevat o. a. de navolgende bijzon derheden. De inkomsten over 1875 hebben bedragen 96.219.43%. Behalve de'renten van het kapitaal, die ƒ51.032.33 bedroegen, en de opbrengst der collecte ad ƒ30,810.86, zijn ontvangen: eene gift. groot ƒ200, van Z. M.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1