Eenige opmerkingen omtrenl den kerkelijke» lioofdelijken omslag. ADVERTENTIE N. Bij trommelslag zijn tegen Zaturdag de manschappen der reserve zonder eenige uitzondering opgeroepen, ten einde op marsch te gaan. VERSAILLES. 19 Julij. In den senaat is de beraadslaging over het ont werp des ministers Waddington voortgezet. De bisschop van Orleans heelt de voordragt bestreden; verdedigd werd zij door den heer Jules Simon. Morgen voortzelling. PARIJS, 20 Julij. Een Turksche dépêche van gisteren meldt, dat 18Ser vische bataillons, uit Zaitschar vertrokkende positien van Usman-pacha bij VViddin hebben aangevallendoch teruggeslagen zijn geworden. Ook zouden de Serviërs de stellingen verloren hebben, welke zij bij Nisch hadden tingenomen. Een bende vrijwilligers heeft in de omstreken van Philippopoli zich op verscheidene plaatsen aan rooi en plundering schuldig gemaakt, dientengevolge is haar aanvoerder opgehangen. SALZBURG, 20 Julij. De keizer van Oostenrijk is gisteren in den vroegen ochtend en de Duitsche keizer gisteren avond te 9% uur hier aangekomen. Keizer Wilhelm werd door den Duitschen gezant en door een adjudant van keizer Frans Jozef verwelkomd. Eene officiële ontvangst bleef achterwege. St. PETERSBURG. 19 Julij. ndbeige.) Volgens de berigten bij de si ge nee générale llusse uit Konstantinopel ontvangen, heeft nog geen der vreemde gezanten zijne geloofsbrieven aan den nieuwen Sultan kunnen over handigenomdat deze ongesteld is. Prins Gortschakofï, de rijkskanselier, heeft ter gelegenheid van zijnen tachtigsten verjaardag (4/16 Julij) van den keizer en de keizerin de vleijend- ste gelukwenschingenen uit alle oorden van Europa blijken van eerbied en sympathie ontvangen. BELGRADO, 19 Julij. De regering heeft van het tooneel des oorlogs naattwkeuriger berigten ontvangen betredende het gevecht bij Zaitschar. Blijkens die mededeelingen zouden de Turksche troepen den 12Jcl1 uit hunne verschansingen aldaar verjaagd zijn geworden, doch zou het vallen van den nacht belet hebben hen verder te vervolgen. De Serviërs voerden 190 ossen, eenige kanonnen en vele geweren als buit mede. Het vuur van het Turksche geschut had nog weinig uitwerking. Het berigt. dat in een af- deeling der Servische itroepen een muiterjj is ontstaan en dientengevolge eenige militairen zijn ter dood gebragt, wordt voor een verzinsel verklaard. BUCHAREST, 19 Julij. In de kamer heeft de minister ingetrokken het omwerp van wet tot oproeping van de reserve. De kamer heeft eene com missie benoemddie tot laak heeft eene parlementaire enquête naar de han delingen van het vorige ministerie in te stellen. INGEZOMDEM. Mijnheer de Redacteur! Verleden week ontving ik mjjn aanslagbillet voor de Hervormde kerk alhier, en evenals met velen mijner medeburgers het geval schijnt te zijn, viel ook mij het cijler niet meê. Of men het maximum voor den hóófde- lijken omslag niet wat lager had kunnen stellen dan f 8000, zou misschien nog wel eenige toelichting behoeven, maar dit is het punt niet, waar ik over spreken wil. Ik wensch alleen een paar opmerkingen te maken om trent de wjjze. waarop die kerkelijke belasting wordt ingevorderd. Men heeft de plaatselijke directe belasting tot basis genomen en daarmede heeft men naar mijne opinie een misgreep begaan. Ik laat ieder oordeeien «f die handelwijze billijk is. Ik beweer namelijk dat er thans een sterke tegenstrijdigheid bestaat tus- schen rechten en verplichtingen. Als staatsburger ondervindt men die tegenstrijdigheid niet. Wanneer iemand een zekere som in de directe belastingen betaalt, dan is hij kiezer voor den Gemeenteraad; betaalt hij het vereischte cijfer meer, dan is hij het ook voor de Tweede Kamer. Maar bij de Nederduilsch Hervormde ge meente kunnen wij van dat nauwe verband niets bespeuren. Men stemt voor Kies-collegie of Notabelen als lid der gemeente en men betaalt als hoofd van een gezin. Is dat billijk Warneer een vader als hoofd des gezins met twee zoons samenwoont, die heiden reeds hunne belijdenis hebben afgelegd, dan betaalt alleen de vader in den hoofdelijken omslag, of zoo zijn inkomen ggen f500 bedraagt, betaalt hij niets, en toch kunnen zich uit dat huis drie kiezers naar de stembus begeven I Nu weet ik wel. dat men niet alles naar het geld kan afmeten, en dat natuurlijk die drie hier genoemde personen brave, echt godsdienstige men- schen kunnen zijn, maar ik gelooi toch, dat er wel eenige reden tot onte vredenheid bestaat, wanneer een groote massa niet- of weinig betalende 'eden der kerk den boventoon kan voeren tegenover een betrekkelijk klein getal, dat de grootste lasten draagt. Door de plaatselijke belasting tot basis te nemenheeft men het aantal niet betalende personen tevens zeer vergroot, want daardoor zjjn zij, die niet meer dan /500 inkomen hebben, vrijgesteld. Het is waar (ik lees het op mijn billet) er bestaat gelegenheid om vrij willig bij te dragen. De Gemeente-commissie heeft een deurtje opengehou den, maar ik vrees dat de toevloed door dat deurtje niet groot zal zijn. hc groote verdediger van dezen maatregel in dit blad: M. zegt zelf dat de vrijwillige bijdragen in de laatste jaren van ƒ1300 tot ƒ637 verminderd 2|jn. De ondervinding belooft dus in dal opzicht niet veel goeds, want al mocht de vrijwillig bijgedragen som het eerste jaar ook meêvallcn. wanneer men niet volhardt in het goede zal de Kerk er weinig voordeel van hebben. Dat het onmogelijk is om een hoofdelijken omslag zóó te hellen, dat men alle klachten en moeilijkheden vermijdt zal ik niet tegenspreken, maar de ingeslagen weg is stellig niet de beste. Het verdeelen der gemeenteleden in verschillende klassenmet ééne zeer nge klasse, zou mijns inziens de voorkeur verdienen. Moge men vreezen, at eene zoodanige classificatie willekeurig gevonden zal worden, dan acht het nog veel willekeuriger, dat men van een enkel lid der kerk een be trekkelijk hooge som vordert, terwijl verscheidene anderen, die toch even veel belang in die kerk moeten stellenvan alle betaling vrij zijn. Mijnheer de Redacteur! Ik behoor niet tot degenen, die terstond een zuur gezicht zetten, wanneer men een paar gulden van hen verlangt. Is het voldoende geconstateerd dat er 'tot bestrijding der kosten van deu openbaren eeredienst een hoofdelijke omslag noodig is, welnu, dan moet die ook geheven worden, maar dan moeten ook alle leden der gemeente, wanneer zij niet bepaald tot de armen behooren, naar hunne krachten daaraan bijdragen. Met hoofden van huisgezinnen heelt men niets te makenmaar met leden der Ned. Hert. kerkals zoodanig heeft ieder zijne rechten, als zoodanig moet hij ook zjjne verplichtingen hebben. Stel eens dat een hoofd van een huisgezin tot een ander kerkgenootschap overging en zijne kinderen Gereformeerd liet blijven. Wie kan dat belet ten? Het komt immers zoo vaak voor dat vader of moeder Remonstrantsch of Luthcrsch is en de kinderen tot de Nederd. Hervormde kerk behooren. Zoo verliest men de betalers en men houdt leden over. Dit klinkt nu para doxmaar bewijst toch dat men op een verkeerden grondslag bouwt. Moge eene andere wijze van invordering moeilijkheden opleveren, ik ge loof, dat de leden der Gemeente-commissie doorzicht genoeg zullen bezitten om die met glans te boven te komen en voor een volgend jaar iets beters vast te stellendan wat nu tot staHd is gebracht. Voor de plaatsing dezer regelen u dankzeggende noem ik mij Uw Dw. Dr, Leiden, 19 Juli 1876. X. EEN ANTWOORD OP VELER VRAGEN I Ten einde de vele vragen hoe óf het met de "Vereeniging van Kantoor-, Magazijn- of Winkelbedienden" toch staat; èn óf er eene Vcreeniging ont slaan is, enz. enz., in eens kort te beantwoorden, zoo achtte het bestuur dezen weg voor den geschikste om eenige inlichtingen betreffende voor noemde inderdaad ontstane Vereeniging te geven. De Vereeniging stelt zich ten doel, het aanleeren en onderhouden der nieuwere talen en van het ltaliaansch boekhouden. Voorloopig wordt er onderricht gegeven in 'tFransch, Duitsch en ltaliaansch of dubbeld boek houden. 'tEngelsch vindt nog nog niet genoeg deelname, reden waarom dit nog niet gedoceerd wordt. Onze Vereeniging heeft tot naam en als zinspreuk aangenomen: "Kennis is Macht", een zinspreuk die zeer mooi klinkt maar ook ten volle waarheid in zich bevat. De vergaderingen zjjn des Vrijdagsavonds in 't lokaal der Werkmans- vereeniging "Nut en Genoegen." Zestien leden nemen tot op heden getrouw deel aan de lesseneen getal dat zeker niet groot mag genoemd worden, maar dat aanvankelijk de spreuk onzer Vereeniging "Kennis is Macht" begrijpt en waardeert. Wjj vertrouwen, gelet op het degelijk onderricht dat er gegeven wordt, dat dit getal spoedig in sterkte zal toenemen. 't Is toch voorzeker te bejammeren dat in eene stad als Leideneen punt waaruit zóóveel licht en glans van geleerdheid ook op literarisch gebied straalt, zoo weinig sympathie onder de jongelui der bovenomschreven ru briek gevonden wordt voor de nieuwere talen en het Ital. boekhouden. Doch dit acht heb Bestuur genoeg als inlichtingen op de door velen aan ons gedane vragen betreffende de Vereeniging; mochten die inlichtingen velen aangenaam in de ooren klinken en spoorslagen zijn tot onzen kring bij gelegenheid toe te treden! Leiden, 20 Juli 1876. Het Bestuur. OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in de maanden April, Mei en Junij door het postkantoor te Leiden naar het buitenland zijn verzonden en die niet besteld zijnomdat de personenaan wie zij geadresseerd warenop de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: BetgieJ. J. Hartmeijer, te Antwerpen: G. van Nika- dias, te Gend; N. Heyneman, te Luik. Duitschland: Maria Ilartmann, te Duisburg; J. A. V. Colloseus, te Hannover; 11. Boers, te Rolandseck: J. van Henk, te Mannheim. Engeland! Huygens, G. Turner en C"., beiden te Londen. BriefkaartenC. Thomas, te Londen; O. Jasonides, te Oxford. Frankrijk: Caroline van Beek, Justin, mej. E. Schregel, allen te Parijs. Gewezen vonnissen in strafzaken door het Kantongeregt te Leiden dd. 8 Julij 1876. 1 wegens het spelen om centen op de openbare straat. 1 wegens het maken van nachtelijk burengerucht. 1 wegens het zonder vergunning baggeren in den Rijn. 1 wegens het visschen zonder vergunning in eens anders vischwaler. Getrouwd: J. W. II. VAN HAANSBERGEN en M. S. VELS HEYN die levens, ook namens wederzijdsche heirekkingen, dank zeggen voor de belangstelling hun beloond. Leiden, 20 Juli 1876. Onze lieve Zoon CORNEL IS overleed heden alhier, 24 jaren oud. S. VISSERING. Doorn, 17 Juli 1876. G. VISSERING, Corver. Folstrekt eenige kennisgeving.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 3