BUITEN LANDSCHE BEBIGTEN. PER TELEGRAAF. vroeger een flir.k handwerksmandoel in laalslen tjjd zulke wonderlijke dingen, dat men algemeen gelooft dat de man zijn verstand verloren heeft. Des daags begeeft hij zich veelal veldwaarts en onderzoekt landerijen, die hij meent gekocht te hebben of van plan is te koopen. Tegen den avond keert hij naar huis, en het is treurig hem te zien. Zonder schoeisel en bijna de geheele borst ontbloot en geheel afgemat en uitgeput vertoont hij zich, en men moet medelijden hebben als men hem ontmoet. Levensmidde len zijn niet meer bij hem aanwezig, lederen avond staat er volk voor zijn huis om weêr wat nieuws van hem gewaar te worden, en dat het er daarop met hem niet verbetert, is ligt te begrijpen. Velen nemen een kijkje in zijn huis, hij is geheel alleen; daar is het allerakeligst gesteld. Een klein zwijn en eene geit loopen er ongehinderd rond. Voor een paar weken heeft hij een half geslagt varken gekocht en het vet is door eene geit opge geten. Om het weêr te krijgen heeft hij het dier geslagt en alles ligt nu reeds acht dagen ongezouten op de tafel. Een ondragelijke stank is in huis en velen vreezen dal daaruit een besmettelijke ziekte zal voortkomen. Er zijn reeds pogingen aangewend om den man naar een krankzinnigenge sticht te krijgen, doch daartoe is eene verklaring noodig, en de geneesheer meent die niet te mogen afgeven. Men meldt uit Maastricht aan de X. li. C.: In de^vorige week wer den door eenige werklieden in dienst der gemeente bij nacht de uithangtee- kens bij eenige ingezetenen weggehaald en op het bureau van policie gede poneerd. Daarvoor schijnt geene andere grond te hebben bestaan dan dat de eigenaars de vereischte vergunning om een bord uit te hangen niet had den aangevraagd of verkregen. Hoe dit zij, het gemeentebestuur schijnt het wederregtelijke der in zijn naam gepleegde handeling te hebben ingezien; althans het heeft die uithangteckens aan de eigenaars doen teruggeven, en zij prijken dan ook thans, evenals vroeger, in vollen luister aan de wonin gen hunner wettige bezitters. De justitie heeft zich Dingsdag naar Elsloo begeven, waar door een brand vier huizen waren vernield. Het ingestelde onderzoek heeft tot de aanhouding geleid van twee slecht befaamde vrouwen, van welke cénc heeft welen ie ontkomen. 'sGRAVENHAGE 20 Jnlij Z. M. heeft aan den heer mr. A. Heemskerkop zijn verzoekeervol ontslag verleend als attaché bij het Nederl. corps diplomatique. Door Z. M. is de heer J. I'll, van der Keilen benoemd tot directeur van 's rijks prentenkabinet te Amsterdam en hem tevens eervol ontslag ver leend als rijks-adviseur vour de monumenten van geschiedenis en kunst en als tweede stempelsnijder bij 's rijks rnunt te Utrecht. Z. M. heeft benoemd tot tweeden stempelsnijder bij 's rijks munt te Utrecht den heer J. P. M. Menger, thans hulpstempelsnijder, en tot hulp- stempelsnijder den heer A. Regeer. Tot regter-plaatsvervanger in de arrond.-reglbank te Amsterdam is benoemd de heer nir. Ruiger, thans plaatsvervangend kantonregter en advocaat aldaar. Z. K. H. prins Frederik heeft zich heden ochtend in generaals-uniform naar Minden begeven, ten einde hel feest bij te wonen, dat aldaar gevierd wordt ter gelegenheid dat voor zestig jaren het aldaar liggend Pruissisch regiment naar hem genoemd is. Aanstaanden Zalurdag wordt Z. K. H. alhier terugverwacht. Ter teregtzitting van het geregtshof alhier, gisteren gehouden, werd o. a. behandeld het appèl van twee kooplieden te Gorinchemvader en zoon die door de reglbank te Rotterdam wegens mishandeling van den rijksveld wachter B. te Gorinchem tot eene maand en 15 dagen celstraf veroordeeld zijn. Er had op nieuw een getuigenverhoor plaats. Een drietal getuigen, a décharge gehoordwaren geheel in strijd met de vier getuigen van de zijde van het openb. min. gedagvaard. Adv.-generaal mr. Gregory vond daarin aanleiding te beweren, dat hier in strjjd met de waarheid ten voordeele van de beklaagden verklaringen waren afgelegd en requireerde de inhech tenisneming van de drie bedoelde getuigen, die, hoewel herhaaldelijk op het gewigt van den eed door den president gewezen, volhielden, dat zij de waarheid hadden gesproken. Het hof, dat zich vervolgens in raadkamer begaf om over het requisitoir van het openb. min. te beslissenkon zich echter met het gevoelen van het openb. min. niet verecnigen en verklaarde, dat er geen termen aanwezig waren om het requisitoir van het openb. min. toe te staan. Hierna werd met de behandeling van de zaak zelf voortgegaan. ENGELAND. LONDEN. 19 Julij. De lieer Albert Grant, vroeger lid van het parlement, is veroordeeld tot ccne schadevergoeding van 700 te betalen aan een aandeelhouder van de Lissabonschc tramway-maatschappij. De jury was van oordeel, dat de beklaagde zich had schuldig gemaakt aan het geven van verkeerde inlich tingen omtrent de maatschappij. Daar cr ongeveer negentig aandeelhouders zijn. die in hetzelfde geval verkeeren kan dit proces hem reeds eene goede som kosten. Het is bij de behandeling dezer zaak o. a. gebleken, dat de hertog de Saldanha, Porlugeesch gezant ie Londen, van die maatschappij voor ongegronde aanbevelingen vele duizenden ontvangen heelt. Ook kwam aan het licht, dat de voormalige schrijver van de financiële artikelen in dc Times van den heer Grant geld aangenomen heeft. FBJiNKKlJH. Dc beraadslagingen in den senaat over de voordragt van den minister Waddingtonbetreffende het verleenen van akademiscbe graden, trekken niet weinig de aandacht van het publiek. De zaal was, zoowel de open bare als de bijzondere tribunesdigt bezet. Het publiek verdrong zich. Mevr. Mac Mahon zat Dincsdag in de loge van haren gemaal. De minister Waddington vroeg de urgentie voor het ontwerp. Met groote meerderheid heeft de senaat zich hiermede vereenigd. De wet zal dus maar éénmaal gelezen worden. De heer Challemel-Lacour heeft toen de voordragt verde digd. die echter bestreden werd door den vorigen minister van onderwijs, den lieer Wallon. Volgens dezen zon het eene roekeloosheid zijn thans reeds de hand te slaan aan de wet van 1875. Hij stelde voor de behandeling der voordragt voor een onbepaaldcn tijd uit te stellen. Mogt dit vcrworpea worden, dan zou hij tegen de voordragt stemmen. Naar men verneemt zou het kabinetin eene mogelijke verwerping der voordragt, geen reden zien tot aftreding; de regterzjjde van den senaat rekent er echter op dat eene verwerping der wet gelijk staat met den ze- delijken dood van den minister Waddington. Uit Parijs meldt men aan de Köln. Zeil.: Hier hecht men er bijzon der gewigt aan, dat Rumanië geen memorandum, maar eene eenvoudige mededeeling aan de mogendheden heeft gezonden. Op een memorandum wordt een antwoord verwacht, terwijl Rumanië thans slechts ter kennis der mogendheden heeft gebragt, dat het het tijdstip gekomen acht om met zijne weuschen en zijn streven te voorschijn te treden. De mogendheden en met name het Berlijnsche hof zouden als haar gevoelen te kennen hebben gege ven dat juist het tegenwoordig oogenblik voor het stellen van nieuwe vor deringen slecht gekozen is en Rumanië veeleer een congres behoorde af te wachten. Zondag 11. heeft een aantal afgevaardigden uit den Parijschen gemeen teraad en den algemeenen raad van het dep. der Seine op eene stoomboot langs de Seine een uitstapje gedaan naar Rouaanten einde een ontwerp tot verbetering van de scheepvaart naar de hooldslad te onderzoeken. BUITSCIILAN O. Ten gevolge van het vonnis der regtbank voor kerkelijke aangelegen heden, hetwelk den aartsbisschop van Keulen van zijn ambt vervallen heeft verklaardzijn alle roerende en onroerende goederen van het aartsbisdom onder beslag gelegd en is het kapillel van regeringswege aangezocht om een beheerder van het aartsbisdom te benoemen. Daar aan dit verzoet zeker niet voldaan zal worden, verwacht men de benoeming van een rege- rings-commissarisaan wien het beheer der genoemde goederen wordt opgedragen. De regtbank te Bromberg heeft uitspraak gedaan in de zaak der acht personen, beschuldigd van deelneming aan het voorgevallene te Pieranie.in de Prnissische provincie Posenbij gelegenheid dat aldaar de eerste oud- katholieke godsdienstoefening werd gehouden. Twee groote grondeigenaars zijn wegens oprnijing onder de katholieken ter storing der godsdienstoefe ning en openbare rust. veroordeeld lot twee jaren gevangenisstraf; drie personen, wegens deelneming aan het oproer, tol 6 maanden, voorts een inspecteur van landbouw, een kastelein en nog een derde persoon tot3 maanden gevangenisstraf. ftOSTENKIJ K. lietreflende de aardbevingdie op 17 Julij te Wcenen gevoeld werd, wordt medegedeeld dat de schokken de rigting hadden van west naar oost, Op den eersten zwaren schok volgden twee liglere; alleen de eerste deed dc meubelen in de huizen schudden en de vensterruiten rinkinkelen. De schok was zoo sterk, dal de personen op straat bijna zonder onderscheid verschrikt bleven staan. De hemel was bewolktde temperatuur warm bij bijna volslagen windstilte. Op de beurs vooral ontstond een groote schrik. Dit hulpgebouw is slechts van zeer ligt metselwerk opgetrokken, dat door den schok hevig begon te kraken en te barsten, terwijl stofwolken van drooge kalk uit alle spleten en naden opstegen. De aanwezigen verdrongen zich naar de uitgangen of sprongen uit de vensters. Aan eene aardbeving dacht niemand, maar de schrik was daarom zoo groot, omdat men geloofde, dat een der stoomketels in de kelders gesprongen was, en men ernstigere gevolgen vreesde. De muren hebben zoo geleden dat men het noodzakelijk acht dat het gebouw door deskundigen onderzocht worde. TURKIJE. Behalve de oorlogzuchtige berigten nit Bucharestkomen ook uit Athene tijdingen, volgens welke men ook daar het plan heeft opgevat po gingen te doen om ThessaliëEpirus en Macedonië van het Turksche juk te bevrijden. Daar de koning thans in het buitenland vertoeft, mag men wel aannemen dat bedoeld plan vooralsnog berust in het brein van eenige heethoofden. Volgens een berigigever uit Weenen zou de Sultan in een zeer zon derlingen gemoedstoestand verkeerenhij houdt zich afgezonderd van zijne ministers, en toen deze de laatste maal zich bij hem bevonden, ontving hij hen op een wijze, die hunne verbazing, maar tevens hunne ongerustheid opwekte, daar het den schijn had als waren zij in gezelschap van een waanzinnige; bij afwisseling was de Sultan neerslagtig of zoo vrolijk dat hij in een schaterlach uitbarstte. Door de Serviers wordt geklaagd over de wijze, waarop de Turken oorlog voeren. Prins Milan ontving van generaal Alimpitsch een telegram, meldende, dat de Turken in de Bosnische dorpen alle denkbare wreedheden begaan. De Christenen worden vermoord en hunne huizen verbrand. Kin deren werden op de punten van de bajonet opgevangen en zoo om het leven gebragt. Den Servischen soldalen, die dood of gewond in handen der Tur ken vielen, werden neuzen en ooren afgesneden, terwijl daarentegen de Turksche gewonden door de Serviers goed worden behandeld. BELGRADO, 19 Julij. (Ofïiciëel.) De Servische troepen verdreven dc Tur ken onder Osman Pacha uit drie verschansingendie evenwelnadat de Turken aanzienlijke versterking hadden ontvangendoor deze hernomen werden.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2