PER TELEGRAAF. fiurgcrlijfec &tan&. ADVERTENTIE N. ij'ttig zaraengesteld. Soms moest men man voor man over rolsbrokken klaule- ngeit ren, zoodat er in die oogenblikken van hel geweer geen gebruik kon wor den gemaakt. Het was een geluk, dat de kolonne niet opgemerkt werd I ccr zjj op den top gekomen was. De vijand werd verrast, uit de verster king gedrevenden berg afgejaagd en nadat eene massa menschen zich vereenigd had om de onzen het bezit der versterking te betwisten, maar op de vlugt gedreven was, werd het stuk door de kolonne weggevoerd. De helden uil de XXII Moekims moesten aanzien, dat hun ijzeren 3 ponder met projectielen en ammunitie naar ons kampement werd medegenomen, in de Het verlies aan onze zijde was zeer gering; 1 man sneuvelde en twee wer en er den zwaar gewond. over Het groote nieuws dezer dagen is, meldt hel Alg. Dbl.het berigt, j ne in dat prins Mangko Negoro in de Vorstenlanden zijne regten op de uitge- van strekte gronden, die thans door de groote landhuurders geëxploiteerd wor- toch den. niet weder wil verhuren na 1877, in welk jaar de eerste 20-jarige aal te termijn sedert de nieuwe regeling der landverhuringen in de Vorstenlanden voor afloopt. Mangko Negoro heeft een deel zijner landen reeds zelf in exploi ts der lat'e v"or den kotfijbouw en levert de koflij aan de regering voor ƒ25. teide- Op diezelfde wijze zou hij wenschen te werken met zijne thans verhuurde feest landen. Volgens de Loc. heeft Mangko Negoro reeds officieel van zijn voor- 1 van nemen kennis gegeven. tofde- 'n den naeht van 10 op 11 Jttnij zijn 7 tot zware straffen veroordeel- ft dat den uit de gevangenis van Meesler-Cornelis ontvlugt, zij hadden zich door i dcn het uitbreken van ijzeren tralies naar buiten weten te werken en, eenmaal ebben vrÜ> gemakkelijk den ringmuur bereikt. Men merkt op dat dit ontvluglen arden n'el ar|ders kon geschieden dan door het slapen van den schildwacht, ol Is ge. wel door het geheel verlaten van zijn post. leelen1 'n de zuidelijke afdeeling van Padaug had in den nacht van 8 op 9 p za[ April eene overstrooming plaats, waardoor o. a. het district Batang-Kapas werd geteisterd. Bij die gelegenheid verloren in dat district 29 menschen i met het leven; terwijl de schade, toegebragt aan de eigendommen der bevolking, voor alleen wat Batang-Kapas betreft, wordt begroot op 34.850. De op andere plaatsen geleden schade kon nog niet met zekerheid worden opgegeven. Ook i aan de koffij-aaiiplantingen leden zeer veel door het water; p. m. 17000 jonge zji. en vruchtdragende boomen werden in de negorij Poeloet-Poeloct door het van water medegesleept ol onder het zand bedolven. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik- ,sc|)| kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan m'°e den referendaris ter algem. secretarie H. L. Frank; aan den commies 2e kl. Ye'e bij de post- en telegr.-dienst A. M. J. F. Bury; aan den 2'" commies bij de ware algem. rekenkamer A. J. Bruckner; aan den letterzetter le kl. bij 'slands drukkerij J. R. Cats. Ontslagen: eervol, de adspir.-controleur bij het bin- nenl. bestuur op Java en Madura W. C. E. C. E. Baak; de gewezen opzig- ter bij de in- en uitvoerregtcn en accijnsen te Bedanten E. L. F. Kluyver. heer Benoemd: tot resident van Madura, de ambtenaar op non-activiteit J. C. G. ,jer S. van Kraaijenoordtot referendaris ter algem. secretarie, de adjunct- inspecteur bij de statist, opname van Java jhr. J. F. W. van der Willige net' von Schmidt auf Altenstad:; tot griffier bij den raad van justitie te Soera- eaB' baija, de advocaat-generaal bij het hooggeregtshof m'. C. Canter Visscher; tot subst.-officier van justitie bij den raad van justitie le Soerabaija, de ■aar- griffier bij den landraad le Cheribon mr. A. I). 11. Heringa: tot griffier bij iste|| den landraad te Magetan (Madioen), de griffier bij den landraad te Suma- nap J. A. Losse; tot griffier bij den landraad te Sumanap (Madura), de ambtenaar voor de regterl. magt mr. C. S. Buys Ballot; tot adspir.-contro- lenr bij het binnenl. bestuur op Java en Madura, de ambtenaar voor de burgerl. dienst J. de Koek; tot adjunct-inspecteur der spoorwegdiensten, P. G. Haverkamp; tot commies op het resid.-kantoor te Menado, de commies lten op het adsist.-resid.-kantoor te Sambas G. H. A. Mathey; tot commies op gten het adsist. resid.-kantoor te Sambas, de ambtenaar op non-activiteit L. g te Gcesdorp: lot leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de afd. I100- jer gerc burgerschool van het gymnasium Willem III te Batavia, de ambtenaar op non-activiteit M. A. Terwen; tot hoofdonderw. aan de op te rigtenopenb. lagere school te Kendal (Samarang), de ambtenaar op non-activiteit J. de icrit Quant; lot hoofdonderw. aan de op te rigteu openb. lagere school teSiboga, Ide) de 3' hulponderw. aan de openb. 2" lagere school te Padang P. M. Hey- teld mans; tot 2'" onderw. aan de kweekschool voor inlandsche onderwijzers te Bandong, W. van Gelder. Gesteld: ter beschikking van den resident van 'l'agalom te worden belast met griffierswerkzaamheden bij den landraad le Brebes, de ambtenaar voor de regterl. magt mr. P. de Vries; ter be de schikking van den president van den landraad te Samarang, ten einde bij van de griffie van die regtbank werkzaam te worden gesteld, de griffier bij den inië landraad le Magetan m'. A. J. de Geus. ijnt Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Neder land. aan den kapt. der infant. M. C. H. Btjleveld; aan den leD luit. der infant. W. J. M. Georges: aan den milit. ambtenaar 3e kl. J. R. Jans. Ont- che slagen: op verzoek, eervol, de milit. ambtenaar 3e kl. J. Groenhart; de ipel milit. apotheker 2' kl. W. de Lange; de geschorste burgerl. schrijvers 5e kl. nij de ntilit. adminislr. C. Ilamar de la Brethonière en W. F. Goldman. Departement van marine. Verleendeen tweejarig verlof naar Neder land, aan den 2"1 machinist bij de marine J. van Swielen. Benoemdbij de dienst der knstverlichting, tot 2'n gezagv., W. de Smit. thans tijdeljjk ge. npzigter hij de bouwwerken op Java's le punt, op het Lucipara lichtschip; js hH 1™ stuurman bij de gouv.-marine, de 2C stuurman W'. C. Meijer. r(. LONDEN, 18 Julij. In het lagerhuis deelde de heer Bourke in antwoord nu "P eene interpellatie mede, dat bij de regering geen berigt was ontvangen dit "m|rent oproeping van de reserven in Rumanie. De Britsche gezant te ,r Konstantinopel bad van den consul te Bucharest een memorandum ontvan- re "c"doch wat de inhoud daarvan was, wist de regering nog niet. De |er heer Jenkins deelde mede dat hij Donderdag den heer Disraëli zal interpel- jti leren, om hem te vragen of het gesprokene door lord Derby, tot de depu- tet 'atle wieden Vrijdag, beschouwd kan worden als eene officiële uiteenzetting n. van de zienswijze en de politiek der regering, en of hij de kamer bij eene ,e. discussie over de Oostersche quaestie wil van dienst zijn door eene af- [M doende opheldering omtrent de aanwezigheitl van de Britsche vloot in de en Besika-baai. LONDEN, 18 Julij. Bij het dep. van builenlandsche zaken is van den Britschen gezant te Konstantinopel het berigt ontvangen, dat een hoogge plaatst beambte als buitengewoon commissaris door de I'orte naar Bulgarije gezonden is, ten einde de buitensporigheden door Turksche soldaten aldaar tegen te gaan. Ilij is van volmagt voorzien om de schuldigen voorbeeldig te straffen. BUCHAREST, 18 Julij. De senaat heeft een adres van antwoord op de troonrede goedgekeurd, waarin de innigste verknochtheid aan den vorst wordt te kennen gegeven, en met betrekking tot de builenlandsche politiek gewenscht wordt dat Rumanie, overeenkomstig zijn belang en den wensch van Europa, onder de banier der onzijdigheid in vrede moge blijven voort- arbeiden aan zijne inwendige ontwikkeling. BUDAPESTH, 18 Julij. Rumanië geelt als grond voor zijne eischen op, dat het niet dan gewapend in staat is zijne onzijdigheid te handhaven en voor de kosten, welke veroorzaakt worden door dezen maatregel, waartoe het zich gedwongen ziet, maakt het aanspraak op de vergoeding, welke zou liggen in het voldoen aan zijn verlangen. De Porte is echter niet geneigd die eischen in te willigen, en dus rust Rumanië zich ten strijde toe en maakt 60000 man mobiel. St. PETERSBURG, 18 Julij. Ziehier de juiste positie der Montenegrijnen op gisteren: Na de hoogvlakte van Gatchko en de benedenstad van Metokia bezet te hebbenlieten zij een detachement achter ter bewaking van het fort dier stad, waar de Turksche soldaten en inwoners de wijk hebben genomen. Vervolgens rukte vorst Nikita naar Nevesinje, dat hij bemagtigde. Ten gevolge van het sluiten der haven van Kleck heeft Oostenrijk bepaald afwijzend beschikt op nieuwe aanzoeken van Turkije om vergunning zijne troepen in die haven te doen ontschepen. RAGUSA, 18 Julij. (Slavische bron.) Het Turksche leger heeft zonder gevecht Nevesinje opgegeven, en is naar Mostar opgetrokken. De vorst zet zijnen marsch voort, en is gelegerd te Iilagaz, twee uren van Mostar. Soceza, Peko en Zimmovich houden de verschansingen van Gaczo geblok keerd. BUCHAREST, 19 Julij. Volgens opgave der regering heeft de voorge stelde mobielmaking van een deel des legers geen oorlogzuchtige bctcekenis maar heeft die alleen ten doel de versterking van het observatiecorps aan de Servische grenzen. Van 13 tot en met 19 .1 uil 1876. BEVALLEN: E. J. W. L. Werner, geb. van der Gugten, D. J. van den Bos. geb. Verhoeven. D. B. Horneman, geb. Simons, Z. J. Borché, geb. Boterman, Z. - D. Teske, geb. Kruit, D. C. van Duuren, geb. Heymans. D. A. Prins, geb. Schot veld, D. D. W. de Vries, geb. Verveen, D. J. Hasselbach, geb. van der Hens!, Z. M. C. Schouten, geb. Brugmans, D. J. van Engelenburg, geb. van Hest, D. A. M. Verhoeff, geb. Vos, Z. J. M. Nagiegeller, geb. Aalbers- berg, D. J. M. van Vugt, geb. de Najer, D. M. C. H. Oudendijk, geb. van Da len, D. M. Cornet, geb. van Leeuwen, D. J. A. de l'Eclnse, geb. van Wouw, Z. A. Niesten, geb. Dirkzwager, Z. C. Optendrees, geb. Verkruissen, D. M. Stouten, geb. Pont, D. C. A. Stijger, geb. Lancel. Z. A. Slok, geb. Bonda, D. J. Esser, geb. Boekee, D. M. van der Wiel, geb. Bedier, D C. Hofkes, geb. Lau, Z. S. A. Bekooy, geb. Kleyn, Z. - G. E. van der Lol, geb. Gans, Z. C. P. Goddijn.geh. Aniba. Z. GEHUWD: D. Oudshoorn, jm. en J. Krassenbttrg, jd. A. Delfos, jm. en J. Jongbloed, jd. L. A. Onvlee, jm. en A. Vrij, jd. OVERLEDEN D. Verhoeff. Z.. 19 d. C. Ligtvoet, geb. Lafeber, D. levenl. H. A. Boudri, 81 j M. van der Laaken, D., 21 d. A. C. de Haas, Z„ 9 m. F. Pennenburg, Z., 13 d. J. van Egmond. Z 3 d. F. llalderiet, 73 j. C. Hardeman, 63 j. H. J. Korenhof, Z., 16 m. J. M. Biljouw, D.. 13 m. M. E. Sampimon, D., 6 m. A. van Maurik. wede. H. Lek, 28 j. M. 11. Hense, D., 16 m. G. van Wcerlee. D., 5 m. B. Prins. ld. W. B. Leune, Z., 6 m. S. C. Winterkamp, geb. Delfos, 37 j. J. C. Springer, Z.. 5 m. P. van den Dop. Z., 3 j. M. Vergunst, D., 18 m. C. M. van Es, geb. Kriek. 38 j. M. du Prie, geb. Ossevoort, Z. levenl. J. Flaman, Z.. 1 m. P. van der Reek, Z., 7 m.- H. Noest, Z., 7 m. C. J. Broeshart, D3 m. M. J. van den Hoek, geb. Bey. Z. levenl. E. van der Blom, D., 16 j. N. de Graaf, 69 j. C. H. Dekker, D., 5 m. - J. A. de lluu, 67 j. 1. C. Bey, D., 5 m. H. Stakenburg, Z„ 3 j. M. Mattaar, 75 j. M. van Iperen, wede. W. J. Hasselbach, 67 j. L. van Leeuwen, Z., 14 m. S. J. E. Ballego, D„ 5 j. A. Volkers. Z., 13 m. Getrouwd: CAREL HENDRIK SCHRODER, Off. v. Gez. le kl. bij de Kon. Ned. Marine, en Boxmeer 19 Julij 1876. MARIA CATIIARINA VAN GEER. De Heer en Mevrouw SCHRODER VAN GEER betuigen hun welgemeen- den dank voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk on dervonden. Onze lieve JEANNETTE MARIE overleed heden in den ouderdom van 2% jaar. A. A. HOOS. Palembang, 2 Juni 1876. S. C. M. HOOS, Pattijn. Onze lieve Z0011 C0RNEL1S overleed heden alhier, 24 jaren oud. S. VISSERING. Doorn17 Juli 1876. G. VISSERING, Corvkr. ohtrekt eenige kennisgeving

Leydse Courant | 1876 | | pagina 3