LEIIISCME COURANT. 1870. iV. 160. DON DEK DAG 20 JtJLIJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. ƒ3.85. tiet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekotten. Afzonderlijke nont uiers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Adv'ertenliën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 ceuls. LUIDEN19 Julij. Door de staatscommissie voor het geneeskundig examen zijn heden tot arts bevorderd de hh. P. T. Persoon, med. doctorandus, en J. F. Bos. ste delijk en plattelands heelmeester. De brievendie men met het stoomschip Hampton naar Nederl. Indië verlangt te verzenden, moeten uiterlijk den 21slen Juli)'snachts ten 12 ure, ten postkantore alhier bezorgd zijn, drukwerken en monsters den 21e0 Julij ten 4 u. 30 m. des avonds. Gisteren namiddag is in de ünde Heerengracht een meisje, ongeveer 7 jaren oud, verdronken. Het was onopgemerkt in het water geraakt en werd door een schipper met den haak naar boven gebragt. Ten vervolge op vroegere berigten kan thans worden medegedeeld, dat bij het dep. van koloniën is ontvangen een telegram van den gouver neur-generaal van Nederl. Indië, van den 3d"1 dezer, meldende dat van de opvarenden van het verongelukte stoomschip Lui tenant-Generaal Kroesen de helft is gered waaronder ook de majoor Boom. -- Volgens bij bet dep. van binnenlandsche zaken ingekomen ambtsbc- rigten zijn in het tijdperk van vier weken, 11 Juni) tot 8 Julij 187G, door longziekte aangetast: in Zuidholland 57 runderen, in Utrecht 3, in Fries land 22; in het geheel 88 runderen. In het vorige tijdperk van vier we ken waren 154 runderen door die ziekte aangetast. liet stoomschip Voorwaarts, van Nieuwediep naar Batavia, is op 16 Julij Gibraltar gepasseerd. De Prins Uendrik, op weg naar Nieuwe Diep, is op 18 Julij Aden gepasseerd, en de Holland is op 24 Junij van Aden naar Batavia vertrokken. Door de commissie, zitling houdende te Meppel, is de acte van leer ling-apotheker nog uitgereikt aan de hh. 11. Veehtmann, van Amsterdam; S. A. Hempenius, van Baalte; J. de Jong. van Zwolle; J. Bakker, van Krommenie; L. Steenhuis, van Winschoten; E. Boerma. van Groningen De Hotlandschc ijzeren spoorweg-maatschappij heeft Zaturdag jl. aan hare vaste beambten eenc verhooging van dagloon van tien cent toegekend en voorts bepaald, dat elk jaar, en wel gedurende vier achtereenvolgende jaren, dit dagloon met 5 cents zal worden vermeerderdtotdat het maximum van ƒ1.60 zal worden verkregen. Omtrent de manoeuvres, welke van 15 tot 25 Augustus a. s. in Over ijssel met de 4e divisie infanterie enz. zullen plaats hebben, heeft de minis ter van oorlog nog het volgende bepaald: Bij de le brigade worden inge deeld twee escadrons van het 4® reg. huzareneene batterij van het reg. rijdende artillerie, de 7® batterij van het le reg. veld-artilleriede compagnie artillerie-transporttrein van het 2e reg. veld-art illerie, hel 2® pcleton der 2° compagnie van het bataillon mineurs en sappiurs en een detachement hospitaal-soldalen. Bij de 2e brigade het l' en 2® escadron van hel 2" reg. huzaren, de 2e en 3' batterij van het 1'' reg. veld-artillerie. de compagnie artillerie-transporttrein van het 1® reg. veld-artillerie, een peleton van de 4' compagnie van het bataillon mineurs en sappenrs, waarin begrepen de lelegraaf-brigade en een detachement hospitaal-soldalen. Door den minister is bestemd: tot chef van den staf der vereenigde troepen, de majoor Schneider, chef van den stat der 4d® divisie; lot adjunct- chef van den staf, de kapitein Prins, van het 2® reg. inftot chef van den staf bij de le brigade inf., de kapitein Rooseboom, van den generalen staf; tot chef van den staf der 2" brigade infanterie, de kapitein Froger, mede van den generalen staf. Voorts worden aan den chef van den staf der vereenigde troepen en aan de chefs der staven van de le en 2e brigade, respectivelijk toegevoegd: de kapitein Nelcmans van het corps ingenieurs, de 2® luitenant Werve, van het 6® reg. inf. en de 1® luit. Krayenhoff van de Leur, allen gedetacheerd bij de krijgsschool voor ofFicieren. De kommanderende officier van het 4® reg. huzaren en de majoor Alewijn van het 1® reg. veld-art. zullen als chefs der cavalerie en artillerie bij den staf der genoemde divisie worden ingedeeld, en even als de majoors hom mers en van Helden, van het 7e reg. inf. en den generalen staf, bij de oefeningen als scheidsregters optreden. Te Rotterdam is gisteren de 79"' jaarvergadering van het Nederl. zen delinggenootschap geopend door haren primus-voorzitter. dr. J. J. Prins, van Reiden. In zijne openingsrede wees deze op den zegen, dien het genoot schap sedert jaren en ook weer in het verloopen genootschappelijk jaar ervaren had. liet tekort over het boekjaar 1875 was gedekt; maar het was hoog noodig maatregelen te nemenom op den duur evenwigt te bren gen in de financiën. De jaarvergadering was geroepen om over de middelen daartoe te beraadslagen. Uil de presentielijst blijkt dat een 80-tal bestuurders en afgevaardigden van de afdeelingen tegenwoordig waren. Onder de ingekomen stukken kwam voor de schriftelijke verklaring van den ond-director Iliebink, waarbij deze, tot verlig ling der uitgaven, afstand doet van drie vierdedeelen van zijn pen sioen de vergadering uitte hare dankbare ingenomenheid met dit edelmoedig besluit. Prol. Hofstede de Groot, die als afgevaardigde van het genootschap de zendings-coiiferentie- te Bremen bijgewoond had, gaf een verslag van het daar besprokene en verrigte. D®. 11. L. Vinke deelde mede, dat door hem van wege de Ulrechtsche Zendingsvereeniging voor de bibliotheek des gc- nootschaps ontvangen is een exemplaar van het pas verschenen Nocfoorsch woordenboek, bewerkt door den zendeling der vereeniging van Hasselt. Een onderwerp van hoogst leederen aard hield de vergadering een go- ruimen lijd bezig. Terwijl tot voor korten lijd de zending in de Minahassa uitsluitend van het genootschap uitging, deed zich in het vorige jaar het geval voor, dat een r. k. geesleljjke zich ijverig bemoeide met het doopen van inlanders Niet zonder grond voorzagen de zendelingen, dat hieruit vreemde toestanden moeten geboren worden, die niet kunnen strekken lot bevordering van de eensgezindheid tusschen de Minahassers. De beraadsla gingen over dit ontwerp werden tol den volgenden dag verdaagd. Het stoffelijk overschot van d®. (I. G. Heldring werd Maandag morgen te Hemmen ter aarde besteld. (Het lijk was Zaturdagavond uit Mariënbad aangebragt en toen in de kerk op den Vlugtheuvel geplaatst.) Nadat de kinderen van de gestichten Talita-Kumi, Bethel en Steenbeek in de kerk hadden plaats genomen, beklommen achtereenvolgens eenige sprekers het gestoelte, prof. N. Beets, baron van Wassenaer Catwijck, Nobels, te Zetten, d'. Segers uit Leiden en d®. Dermout van Scheveningen. Bij het einde der redevoeringen werd het lijk uit de kerk naar de begraafplaats overgebragt. Rondom de geopende groeve schaarden zich weder de kinderen van de gestichten en de belangstellenden. Toen het lijk boven het graf was ge plaatst. zongen de kinderen een toepasselijk lied, waarna de zoon en de schoonzoon van den overledene nog een woord van hulde aan hunnen vader en van dank bragten aan allen die van hunne deelneming hadden doen blijken. - Naar men uil Katwijk meldt zijn aldaar 14 schuiten op de steur- of pekelharing-visscherij uitgerust, en worden daartoe nog andere vaartuigen in gereedheid gebrast. De aangebragte visch wordt tol hooge prijzen verkocht. Uit Harderwijk meldt men, als bewijs dat er behoefte aan onder officieren bij het Indische leger begint te komen, dat van de 10 onder officieren welke Zaturdag a s. met hel detachement suppletielroepen naar Java zullen vertrekkenzes van het vaste kader van het koloniaal werf depot als aanvulling en tol medegeleiders zullen dienen, om daarna naar hel vaderland terug te koeren. Te Venhuizen is een arbeider lijdende aan de gevolgen van een zonne steek. In het middaguur had hij zich op hel hooiland te slapen neerge legd terwijl zijn hoofddeksel hem van het hoofd schijnt gevallen te zijn. Ofschoon hij eerst sporen van verstandsverbijstering vertoonde, heeft men rédenen om te verwachten dat hij nog genezen zal. Door onbekende oorzaak is gisteren nacht tusschen Zuidwoldc en Averecst een korenmolen afgebrand. Het pand was voor /C000 verzekerd. -- Zaturdag 11. geraakte de jeugdige echtgenoote van den lieer W.te Leeuwarden, door het springen van een pelroleum-kooktoestel in brand. Eer de vlammen, die haar geheelc ligchaam in een oogenblik bedekten, wa ren gebluscht, had zij zulke erge brandwonden bekomen, dal er dadelijk vrees voor haar leven bestond. Zij is dan ook aan de gevolgen overleden. De heer W. was pas tien maanden geleden gehuwd. Rapport der Commissie van Fabricage beti effende de aanvragen om concessie voor het aanleggen en exploiteren van eene duinwaterleiding. Geldelijke gevolgen van dé aanvrage Deutsche H asserwerks GeseHschaft. De Deutsche Wasservverks Geselschaft acht een kapitaal van 670.000 voor de onderneming noodig. Ook zij legt der gemeente den last op om voor een gedeelte (de helft) in de behoefte aan dal kapitaal te voorzien, door

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1