LEIRSCHE COURANT. IS70. 168. WOENSDAG 19 JULIJ. ST A DS-BE RICH TEN. BI N N EN LA N DSCHK BEIUGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon~ en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p, p, ƒ3.50, met het F er slag der handelingen van den tietneenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke notnmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels J 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien liet adres van P. J. Wijtenburg, om in het perceel aan de Bree- straat n". 104 eene bakkerij op te rigten; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven hij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag den 31st,n Juli aanst., 'svoormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 17 Juli 1876. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 18 Julij. Door de staais-commissie voor het geneeskundig examen is gisteren tot arts bevorderd de heer W. H. van der Veencandidaat-arts. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl. Indië, door middel van het stoomschip Hampton, van de «Rolterdamsche Lloyd", waarvan het vertrek uit Rotterdam op den 22,,tI1 Juljj aanst. is be paald. Behalve voor Batavia zal er met deze gelegenheid mede eene brie venmaal naar Padang worden verzonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren, bestemd om met deze gelegenheid te worden verzonden, behooren uiterlijk in den avond van den 21steD Julij en de brieven den daarop volgenden dag, 's morgens vóór 10 ure, te Rotterdam aangekomen te zijn. Heden middag had op de Oude Varkenmarkt, nabij den Doelen, een tooneel plaats, dat vrij wat opschudding veroorzaakte. Een aldaar op-ka mers woonachtig echtpaar leeft sedert geruimen tijd in oorlog, waarvan misschien de oorzaak, zooals dikwijls het geval is. bij beiden ligt. Tot laat in den nacht had de huiselijke twist weder voortgeduurd, en de vrouw scheen dientengevolge besloten te hebben de echtelijke woning te verlaten. Een wagen met twee paarden bespannen kwam voor de deur en deze werd met huisraad volgeladen. Natuurlijk gal dit reeds aanleiding tot het bijeen komen aldaar van een talrijk publiek, waarbij het ook niet aan vrolijke tooneelen ontbrak. De man, die zich in de nabijheid bevond, was zeker onderrigt van hetgene er gaande was, want toen liet geheel gereed was om weggevoerd te wordenkwam hij tusschenbeidc en moest de wegvoering gestaakt worden. De vrouwdie zeker den geheelen dag in eene zenuw achtige opgewondenheid had doorgebragt, verviel toen bijna lot waanzin. Zij trachtte uit een raam te springen, maar werd daarin verhinderd, doch eenige oogenblikken later zich op straat begeven hebbende, sprong zij onverwachts, haar vierjarig kind vasthoudende, in het water (de Groen- hazcngracht). Dadelijk werden alle pogingen aangewend om beiden te red den, en men mogt daarin dan ook slagen, waarbij zich ook onderscheidde de heer Milders Jr., die zich te water begaf. Naar wij vernemen zijn moe der en kind er goed afgekomen. Of de toestand van het gezin door het gebeurde er beter door is geworden, is zeer zeker te betwijfelen. --In het verslag, door den inspecteur, dr. Egeling, in de verg'adcring van den geneeskundigen raad van Zuidholland uilgebragt, wordt omtrent de sterfte in 1875 o. a. hel volgende medegedeeld: De sterfte bedroeg in Zuid holland in 1875 31.13 op 1000 inwonersof 1 op 32. In 1874 was zij 29.83 op 1000 inwoners, of 1 op 33.51. In de groote gemeenten, met meer dan 10000 inwoners, 29.94 op 1000. Trcurigen indruk geeft het doorloopen van de kolom in de sterftabel, in welke voor iedere gemeente de verhouding van de sterfgevallen tot het getal inwoners is berekend. Verdeelen wij de 192 gemeenten der provincie in groepen naarmate van hunne sterflever- houding in 1875, dan valt de grootte der sterfte in het oog. Toch waren er maar weinige gemeenten, waar eene epidemie daarvan de oorzaak was. Slechts in 14 van de 192 gemeenten was de sterfte niet boven twee per eent; in al de 181 overige stierven meer dan 2 percent van de inwoners. In 145 gemeenten zelfs meer dan 2.5 percent. Hel hooge sterftecijfer van drie percent werd overtroffen in niet minder dan 98, dat is in meer dan de helft der gemeenten. In 26 gemeenten stierven 3 5 tot 4 percent. Meer dan vier percent was de sterfte in 16 gemeenten l Gaan wij de sleden en stadjes van Zuidholland in dit opzigt na, dan blijkt, hoe dringend in alle verbetering der hygiënische levensvoorwaarden van de bewoners is. Geen enkele daarvan had een sterftecijfer van minder dan 2.5 percent. Drie bleven lusschen 2.5 en 3 percent: GorkumMaassluis, Briellc. Van 3 tol 3.5 percent was de sterfte in zes steden: 'sGravenhage VlaardingeuLeiden. Dordrecht, Rotterdam. Delft. Tusschen 3.5 en 4 per cent te Delfshaven. En te Woerden, Gouda en Oudewater stierven zelfs meer dan 4 van elke 100 inwoners. Wanneer men met zulke sterftecijfers de mate van ijver vergelijkt, die tot verbetering van den gezondheidstoe stand wordt ontwikkeld, dan kan men zich niet van verbazing onthouden over de geringe belangstellingwaarmede de gezondheidsbelangen worden behartigd. '/Gezondheidsmaatregelen kosten geld en er moet aan zoo ont zettend vele andere behoeften worden voldaan'', hoort men telkens. Onge twijfeld. Maar welke levensbehoefte is nóg dringender dan te leven? Aan den heer S. van Dissel, met verlof hier te lande, is eervol emeri taat verleend als predikant te Paramaribo. Te Amsterdam is gisteren een steenhouwer, ten gevolge van het bre ken van een steiger, te gelijk met een zwaren steen, naar beneden geko men, met het ongelukkig gevolg, dat de steen hem verpletterd heeft. Betredende den brand die Zaturdag avond II. te Amsterdam in de fabriek «de Industrie", aan den Voorweg, is uitgebarsten, wordt door het Hbl. gemeld dat een 13-jarig jongeling J. W. B. B., den brand heefl aan gestoken. Hij is in hechtenis genomen en heeft reeds bekend. Wraak omdat hem wegens pliglverzuim een boete was opgelegd, dreef hem tot de daad. Men meldt van het Nieuwe Diep: Het afbrengen van het te Huisduinen gestrande en zooveel besproken stoomschip König Wilhelm is nu door de Engelsche ondernemers ten eenemale opgegeven; na er zooveel mogelijk te hebben afgehaald, is de ondernemer met zijne echtgenoote en vrij talrijk personeel naar llull teruggekeerd ten spijt van vele Heldersche en Huisduiner werklieden, die er gedurende een paar jaren fiksche daghuren en uitmuntende schafting genoten. De ondernemers hebben, tot hunne niet geringe teleur stelling, moeten ondervinden dat het vrij wat moeijelijker viel een schip van onze Noordzeestranden af te brengen, dan zij dit elders op klipgronden gewoon waren, liet bij den gcringsten stormwind in vloeibaren staat ver- kecrende zand op ons strand verijdelde telkens hunne ijverige pogingen. üp de door het gemeentebestuur van Tiel uitgeschreven leening van ƒ70000 a hoogstens 4% pCl. is geen enkele inschrijving ingekomen. Thans heeft de gemeenteraad besloten de leening bij inschrijving open te stellen tegen eene rente van hoogstens 5 pCt. De gemeenteraad van Deventer heeft benoemd tot directeur der hoo- gere burgerschool aldaar den lieer dr. J. Sirks, en tot directeur der burger avondschool den heer mr. H. Ter Haar Bzn. Onder Steenwijkerwolde had Vrijdag 11. een treurig voorval plaats. Een paar knapen van omstreeks 9 jaren, uit de gemeente Franekeradeel met een turfschipper voor hun genoegen een reisje mede makende, gingen niet ver van het vaartuig, in een zoogenaamd trekgat of uitgeveende plas, visschen, met het ongelukkig gevolg, dat een der knapen, zoon van een welgesteld landbouwervermoedelijk van den tnrfwal is uitgegleden en men hem levenloos uit de diepte heeft opgehaald. De Arnh. C. meldt nog het volgende betreffende het ongeluk, den burgemeester van Oud-Heusden op de jagt overkomenNadat de lieer Malin- gré op een eend had misgeschoten, zeide hij lot een zijner makkers, den heer Verhoeven, wonende te Heusden: «schiet gij nu", waarop de heer Verhoeven antwoordde: «buk u", waaraan de heer Malingré onmiddellijk voldeed en eenige oogenblikken gebukt in het vaartuig bleef liggen, en nu, denkende dat het schot, daar het. wat lang uitbleef, niet meer zou komen, zich weder oprigtte terwijl het schot viel. waardoor hij het volle schot in het achterhoofd ontving en onmiddellijk over boord sloeg, doch door den heer Verhoeven nog bij lijds gevat werd. Spoedig aangewende geneeskun dige hulp heeft echter niet kunnen balendaar lijj eenige uren daarna reeds een lijk was. Uit Curagao meldt men van 17 JunijVerleden Zondag gebeurde in de nabijheid van de St. Barbarabaai een betreurenswaardig ongeval. De heer James Goddenbroeder van den medeeigenaar der plantage St. Barbara, was in den voormiddag, vergezeld van een jongen, in een bootje de baai uitgezeild, ten einde zich over een voorbijvarend schip, waarop hjj zijnen

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1