geschilderde glasramen in den St.-Jan, is de burgerlijke overheid nu in overleg getreden met de regering over de restauratie van den vervallen gevel van ons prachtig raadhuis, een werk, dat voor onze gemeentekas wat kostbaar is. üe gemeenteraad magtigde burg. en weth. vóór eenigen tijd om genoemden gevel wat te doen oplappen, waartoe een som van ƒ1700 werd beschikbaar gesteld, waaronder ƒ720 voor een steiger, maar nu is van bevoegde zijde te kennen gegevendat ingeval de restauratie geheel geschiedt, zooals het behoort en de gevel geheel wordt gemaakt volgens den stijl, waarin hij oorspronkelijk is gebouwd, vanwege het rijk kan ge rekend worden op de hellt der kosten, welke in hun geheel 25 a ƒ30000 zouden bedragen. Er is nog geen besluit genomen. In tegenwoordigheid van een zestiental leden der Nederlanusche dier kundige verceniging had Zaturdag te Helder de feestelijke opening plaats van het nieuw opgerigte verplaatsbare zoölogische station. Een zeetoglje, zoowel om de sleepnetten als de pelagische netten aan een eerste proefneming te onderwerpen, ging aan de eenvoudige plegtigheid der inwijding vooraf. Nadat de president der verceniging. de heer van Bemmelen, uit Botterdam, de vergadering geopend had. schetste prof. C. K. Hoffmann, uit Leiden, met korte woorden de geschiedenis van de eigenlijke oprigting. Door de policie te Zwolle zijn 4 deserteurs uil Harderwijk aangehou den, als twee Franscheneen Portugees en een Arabier, die onder sterk militair geleide weder naar Harderwijk zijn getransporteerd. De Arabier had onderweg zijne militaire kleeding reeds voor burgerkleeding verwisseld, evenals twee zijner kameraden, Italianen, die nog niet zijn gevonden. Te Deventer bevonden sedert geruimen tijd sommige landbouwers, wanneer zij des morgens Imnne koeijen op de stadsweide gingen melken, dat deze reeds uitgemolken waren. Zij gaven daarvan aan de policie ken nis. die echter de daders niet kon opsporen. Twee poücie-agenlcn gingen echter des nachts in eene weide op surveillance liggen, waarna zij tegen den morgen vier jongens van 7 lot 11 jaar op heeler daad betrapten, die de koeijen uitmolken en de melk opdronken. Van hel gebeurde is proces- verhaal ojtgemaakt. Te Kampen heeft Zaturdag avond een hevig onweder gewoed; de blik sem is in de woning van B. Moulorisigarenmaker, geslagen, en heeft in een vertrek de klok van den muur geslingerd, is door den muur in het aangrenzende gebouw gedrongen en heeft zich daar een uitweg gebaand. Men schrijft uit Groningen aan de N.R.C.-. Blijkens eene missive van de hh. M. Rhode en Jörgens, te Bremen, aan den heer W. A. Scholten, te Groningen, is dezer dagen te Bremen in de lading van een aldaar uit New-York aangekomen stoomboot inderdaad een levende Colorado-kever ge vonden. Het exemplaar is, onder toezigt van de policie, naar Berlijn opge zonden. In minstens 14 dagen had de kever geen voedsel genoten, het leven van dit diertje blijkt dus zeer taai. Men vond in de lading een tweede, maar dood cxemjvlaar. Een derde exemplaar werd op reis op het dek her kend en toen gedood. Het gevaar van de overbrenging van het insect naar Europa bestaat zeer zeker, en het verbieden van den invoer van aardappelen uit Amerika blijkt dus niet afdoende te zijn. De zaak is van het uiterst gewigt, vooral ook voor ons land en onze landhuishouding! De kantoorbediende M. uit Boosendaal, die onlangs aldaar in een kolïijhüis bij een woordentwist met den kleèrmaker V. dezen met een bier glas zoodanig op het hoofd sloeg, dat hij reeds 'snachts aan de gevolgen overleed, heeft zijn misdrijf ten volle bekend, doch verklaart zich niet te kunnen herinnerenmet welk voorwerp hij den moord zou bedreven hebben. M. was tot nu toe een oppassend jongmensch. Zaturdag 11. zijn nabij Cuyk twee arbeiders, vaders van huisgezinnen, die bezig waren gras te maaijen, door den bliksem gedood. 's GRAVENHAGE 11 Julij Door Z. M. is aan den heer N. .1. M. F. van Everdingen, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als notaris te Buren, en zijn benoemd: tot notaris binnen het arrond. Tiel, te Buren de heer H. G. van Everdingen, caud. notaris aldaar; en te Uriel de heer C. T. Kolfschoten, cand.-notaris, thans burgemeester der gemeente Huissentot notaris te Dordrecht de heer D. W. Stoop, cand.-notaris en procureur bij de arrond.-regtbank aldaar, uit welke laatstgemelde betrekking hem tevens eervol ontslag is verleend; en tot notaris te 's Gravenhage de heer F. Meijercand.-notaris aldaar. Tot plaatsvervangend kantonregter te Zevenaar is benoemd de heer A. C. Stork, ontvanger der registratie aldaar; voorts is aan den heer II. Ooster, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kan tonregter te Nijkerk, en, met intrekking der gedane herbenoeming van jhr. mr. A. M. C. Sandberg tot plaatsvervangend kantonregter te Kampen, alsnog aan hem, op zijn verzoek, eervol ontslag uit die betrekking verleend. Z. M. de koning zal Zaturdag aanst. weder naar het Loo vertrekken. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de provinciale staten van Zuidholland van heden werd in de eerste plaats overgegaan tot benoeming van een lid van gedep. staten in de plaats van den heer Verniers van der Loefï, gekozen tot lid der tweede kamer. Bij eerste stemming werd gekozen mr. I' L. F. Blussé met 53 van de GO aanwezige leden, terwijl op mr. C. A. van der Kemp 14 stemmen waren uitgebragt. De heer Blussé, ter vergadering komende, zegt dat hij tot aanvaarding dezer betrekking veel moet verlaten wat hem lief en dierbaar is, maar des niettemin zal hij die aanvaarden en wel om drie redenen: 1". omdat de benoeming komt van eene vergadering, die hij in elfjarigen omgang heeft leeren hoogschatten en waarderen; 2°. omdat de betrekking zelve hem altijd is voorgekomen een der schoonste te zijn, die voortvloeit uit onze constitu tionele instellingen, de zelfstandige uilvoering van wellen en koninklijke besluiten; en 3'. omdat hij hoopt en vertrouwt op de welwillendheid van den voorzitter, van zijne medeleden en den griffier en niet het minst van den aeluenswaardigen nestor van hel collegie van gedep. staten (den heer Rengers van Warmenhuizen). Vervolgens wordt overgegaan lot benoeming van een buitengewoon lid van gedep. statenwaartoe bij eerste stemming met 64 van de 70 stemmen wordt herkozen het aftredend lid, de heer Maas Geesteranus, die mede zijne benoeming aanneemt. Vervolgens is een groot aantal zaken afgedaan, waaronder de gewone en buitengewone subsidien ten behoeve van het lager onderwijs, meerendeels overeenkomstig, soms ook afwijkende van de adviezen van gedep. staten; voorts zijn alle wijzigingen in eenige polderreglementen aangenomen en is, overeenkomstig het advies van gedep. statenafwijzend beschikt op het adres der hervormde gemeente te Giesen Nieuwkerk, om provinciale subsidie in de kosten van den bouw eener nieuwe kerk, met 52 tegen 18 stemmen. Aan de tuinbouwtentoonstelling te Amsterdam is een subsidie ad ƒ1000 toegekend. De voorzitter heeft geautwoord op de vroegere interpellatie van den heer Blussé en deze heeft daarop eene motie voorgesteld, die door de vergade ring is aangenomenverklarende dat de staten van oordeel zijn dat de be langen van het gewest in hoogc mate betrokken zijn bij de verbeter.ng van het vaarwater tusschcn de Zuidhollandsche rivieren en het Y. onder dank zegging aan gedep. staten voor de gegeven inlichtingen en prijsstellende op hetgeen in deze door hen reeds is verrigt. BUITEN LANDSC11E BEBIGTEN ENGELANË. LONDEN 10 Julij. Wegens den staat van handel en nijverheid bestaat het voornemen, te Blackburn en te Glasgow het getal werkuren in de spinnerijen en in dc fabrieken zeer le verminderen; te Glasgow spreekt men er zelfs van. den arbeid voor eenigen tijd geheel te staken. FBANKitU Het Joum. off. bevat de besluiten waarbij een prefect wordt benoemd en 20 onder-prefecten, 7 secretarissen-generaal en een lid van den raad van prefecten worden ontslagen of verplaatst. Blijkens het wets-ontwerp aangaande de wereldtentoonstelling in 1878 wil de regering eene som van 1.500,000 Ir. bestemmen voor het uitreiken van medailles. De feesten zijn geraamd op 500,000 fr.de kosten van aan leg van het park bij de tentoonstellingsgebouwen en van den waterval op 3.265,000 fr. Er zullen ook tijdelijke tentoonstellingen van dieren worden gehouden. Daarvoor zullen noodig zijn 300,000 fr. De oprigting van de expositie-gebouwen zullen eene uitgave vereischen van 23,228,000 fr. De prefect der Seine heeft bij den gemeenteraad van Parijs het voor stel gedaan om de leerlingen van de //écoles municipales supérieures", die zich door goed gedrag en vlijt onderscheiden hebben, telken jare gedurende de zomer-vacantie op kosten van de stad een uitstapje te laten doen. Deze uitstapjes zullen plaats hebben bij reeksen van 50 kweekelingen en zullen voor iedere reeks 10 dagen duren. De kweekelingen zullen vergezeld wor den door den directeur der school, den hoogleeraar in de natuurlijke his torie en door één of twee repetitoren. Voor dit jaar zijn Dieppe en de omstreken aangewezen voor een bezoek. - - De Echo meldt dat het tweegevecht tusschen de heeren Bobert Mitchell en Carré-Kérisouët niet zal plaats hebben, daar de getuigen het eens zijn geworden over eene schriftelijke verklaring, waarbij de reglen en de eer der beide partijen zijn gehandhaafd. -- ln een kolenmijn bij Saint-Avole, niet ver van Metz, heeft eene gas ontploffing plaats gehad, waarbij 35 menschen omkwamen en een vrij groot aantal gewond werden. Het onheil moet aan de onvoorzigtighcid van een der werklieden le wijten zijn. DU JTSC1ILA ND. Met betrekking tol de zamenkomst der keizers van Rusland en Oos tenrijk te Reichstadt verneemt men, dat beiden overeenstemmen in het be ginsel van non-interventie, en zich voorbehouden, zoodra de gebeurtenissen op het tooneel des oorlogs een bcslissenden uitslag hebben opgeleverd, met alle groote mogendheden in overleg te treden. De keizer van Rusland is Zondag te Dresden aangekomen en na eenig oponthoud naar Coltbus, in Posen, vertrokken. - In Zwitserland heeft er Zondag II. eene volksstemming plaats gehad over eene nieuwe wet, waarbij, bij wijze van equivalent, voor hen. die wegens ligchaamsgebreken hunnen dienslpligt niet konden vervullen, eene belasting zou worden ingevoerd, die vooral te Genève en in de Fransche kantons groote opschudding heeft verwekt. De belasting toch zou niet voor hel werkelijk, maar voor het vermoedelijk inkomen der belanghebbenden berekend worden en 8 pCt. ten aanzien van roerende en 6 pCt. ten aanzien van onroerende goederen bedragen. De wet is met 165.000 tegen 145,000 stemmen verworpen. Te Elgg, kanton Zurich zjjn door een brand 52 huizen vernield. Ook heelt een treurig ongeval plaats gehad tusschen Bern en Lausanne bij Paié- zieux op den spoorweg. Door een verwarring in de signaaldienst zijn twee treinen tegen elkaar geloopen; zes reizigers zijn daarbij om het leven ge komen, terwijl verschillende anderen gekwetst werden. TURKIJ E. De berigten omtrent verregaande wreedheden door de Turken in Bul garije gepleegd, die eerst werden tegengesproken, worden thans weder be vestigd. met bijvoeging van uitvoerige bijzonderheden, die weinig twijfel meer overlaten. Met medeweten of toelating van de Tnrksche overheden zijn er in het district van Philippopolis gewelddadigheden gepleegd, zoo gruwelijk, dat de pen weigert ze te beschrijven. In een welvarend gewest

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2