LEIWSCIIE COURANT. WOENSDAG 12 JULIJ. ST. 162. STADS-BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel /aars ƒ3.franco p. p. 3.50, met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der AdveiMVntiën is van 1—4 regels f 1.— iedere regel meer 25 cenls. ff Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 13den Juli, des namiddags te half twee. 1». Benoeming van eene onderwijzeres in de handwerken aan de scholen n*. 2 voor on- en minvermogenden. (142) 2". Idem van een tijdelijk lid der Commissie van Financiën. 3°. Idem van een Commissaris der Bank van Leening. (147) 4«. Suppletoire staat van begrooting en staat van af- en overschrijving van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (140) 5». Verzoek van B. Kret, om een stoep te leggen aan de Zijdgracht. (137) 6». Idem van D. Straathof, om een aarden dam te leggen in de Singel- sloot. (139) 7». Idem van J. D. De Kriek, om ontslag als hulponderwijzer aan de school n». 2 voor minvermogenden. (141) 8". Voordracht betrekkelijk de plaatsing van een zuurkast in de school op de Boommarkt. (146 en 148) 9". Idem betrekkelijk den aanleg van eene duinwaterleiding. (145) 10°. Voordracht tot nadere regeling van de jaarwedden van den Directeur en den Boekhouder der Stedelijke Gasfabriek, concept-verordening, i houdende reglement op het beheer en bestuur dier inrichting; voorstel van den heer J. Scheltema betrekkelijk de boekhouding. (7, 17, 88, 117, 134 en 143) MNNENLANÜSCHR BEIUGTEN. LEIDEN. 11 Julij Door de geneeskundige staatscommissie is heden bevorderd tol arts de heer G. H. van der Mey, med. doctor, en het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan den heer J. van der Hoeven, ined. doctorandus. Bij de tweede kamer is ingekomen een ontwerp van wet tot verhoo ging van de militaire pensioenen bij de landmagt en verhooging van deze pensioenen wegens verblijf in Indische militaire dienst. Voor opper- en hoofdofficieren geldt de verhooging tot op de helft van het acliviieits-trac- tement; voor de kapiteins bedraagt zij ƒ200; voor ls,e luitenants 100 en voor 2de luitenants 50. Voorts worden ook verhoogingen voorgesteld voor de mindere rangen. Voor de Indische dienst wordt aan alle officieren 75, en aan de onderofficieren ƒ15 per jaar toegekend, overeenkomstig met het geen voor de zeemagt is vastgesteld. Nog onderscheidene andere bepalingen in gelijken geest van verhooging, zijn voor de mindere rangen gemaakt. Het globale meerder pensioen zal bedragen over allen ƒ185,000 boven het tegenwoordige bedrag, maar verdeeld over een tiental jaren. Volgens het V. D., circuleert er onder grootc kooplieden, handelshui zen en voorname winkeliers een adres om den minister van financiën te verzoeken, briefomslagen voor het rijk gratis te mogen leveren, onder voor waarde, dat zij de andere zijde gebruiken mogen, om die met adressen te bedrukken, waardoor de prijs van 5% op 5 cent kon teruggebragt wor den. Ook wil men briefkaarten en postwissel-formulieren gratis aan het rijk verschaffen, zoo op elk slechts twee advertentiën geplaatst mogen wor den. Daardoor zoude het publiek gebaat zijn, want men zoude briefkaarten a2& en postwissel-formulieren gratis kunnen ontvangen. Van de 93 aspiranten naar eene oer 20 vacante rijks-beurzen aan de kweekschool voor onderwijzers te Haarlem zijn er 91 opgekomen. Het examen had plaats op 5, 6 en 7 Julij, met het gevolg, dat de hierna ge melde jongelingen aan den minister van binnenl. zaken voor het verkrijgen der gewone rijks-toelage zijn voorgedragen, hl.: R. Dekker, van Zaandam; R. Meurs, van Spanbroek; A. L. de Leeuw, van Zwolle; J. M. Prins, van Helder; L. Driebergen, van Katwijk a/d. Rijn; J. Vreeken, van Haarlem mermeer; D. de Geus, van Noord-ScharwoudeJ. van der Smit, van Utrecht; J. J. Francken, van Koudekerk a/d. Rijn; D. Kimmijscr, van Schiedam; J. Koopmans, van Warga; A. Francken, van Wijdewormer; J. Poutsma, van Gorredjjk; A. J. Straatman, van Oudenhoorn; C. Otter, van Zaandijk; W. Moordeman, van Rozenburg; C. Touw. van Nieuw-Helvoet; 51. van den Berge, van Rotterdam; S. J. Werkhoven, van Oldehoorn, en I'. van Nes, van Boskoop. Z. 51. heeft den minister van koloniën gemagtigd om den heer dr. J. C. Zaalberg Pz.pred. bij de Ned. Iierv. gemeente te 's Hage en beroepen naar Paramaribo, ter beschikking te stellen van den gouverneur van Suriname, die hem alsdan officieel zal benoemen. Dat is de eerste maal dat de Indische kerkeraad bij wijze van beroep zijne vrije keuze te kennen gaf. Dr. Zaal berg heeft last gekresen om. wegens de urgentie, met zjju gezin per mail zich naar zijne nieuwe standplaats te begeven; zijn vertrek zou op meijio Augustus bepaald wezen. Dv. 's Gr.) Het Vad. bevat een verslag van de luchtreis, Zalurdag 11. uit 's Hage met de ballon de Nederlanden gemaakt, door een der reizigers, den heer J. A. de Bergh. Daaruit blijkt dat de ballon 6 minuten na de opstijging eene hoogte had bereikt van 1100 meter. Kapitein de Pauw. schrijft de heer de Bergh. vroeg ons dood bedaard: "Sais-tu nager toi? Eh bien regarde en bas! de waind is oost, we gaon nar zee zulle!" en naar bene den ziende, zagen wij de badkoetsen van Scheveningen vlak voor ons, de wind, die boven oost was, voerde ons naar zee. Ik wil het wel erkennen, dat wij het op die hoogte nu precies niet zoo warm hadden, om te verlan gen naar een zeebadHet gas werd uitgelaten en wij daalden toen van 1300 meter (4.25 uur) tot op 900 meter, waardoor wij weer in den noord- westelijken windstroom kwamen, die ons over den Haag terugdreef. Onder het drinken van een glas champagne en het slaan van toasten, schrijft hjj verder, naderden wij de stad Leiden. Wij daalden toen te sterk, doch het heeft zeker zoo moeten zijnomdat de Leidenaars ons waarlijk feestelijk ontvingen. Het klokkenspel van den toren begroette onzen overtogt(l); duidelijk stegen de luide hoera's tot ons op, en dankbaar voor dien groet ontplooiden wij dc Noord- en Zuid-Nederlandsche driekleuren triumphante- lijk door de lucht. Boven Leiden wees de barometer 400 meter. Dit was verontrustend laag. «Nog een zakskc ballast weg zulle, anders komme we neer tout prés du Bourgmestre! nog een zakske,... nog een zakske", her haalde de Pauwsteeds den barometer raadplegende, en ten laatste bleef er nog een «zakske" over. Dit moest bewaard worden als goud. De hoogte was nog niet voldoende om over de vele waterplassen tè komen, en ook onze mand met wijn en cognac kwam aan de beurt. Zij werd «gewogen., doch te zwaar bevonden" en niet ver van Veencnburg werd de eene flesch na de andere weggeworpen. En wij versmachtten van den dorst! doch er moest geen verplaatsing van ballast in, maar buiten den ballon plaats heb ben. Wij stegen spoedig tot 1200 meter en de wolken dreven statig links, regis, dwars onder en om ons heen. Ten 5 tl, 20 m. werden wij in een dikken nevel gehuld, die ons niet alleen belette zcils elkaar te zien, maar ook zulk een invloed op ons trom melvlies uitoefende, dat wij doof werden. Wij hadden toen een hoogte van 1530 meter bereikt. Tien minuten later (5.30) verlichtte de zon de wolken ver onder ons. Dit was een aanblik, zoo schoon, zoo "indrukwekkend, dat ik niet bij magte ben dien te schetsen. Wij zagen land terug en het kom pas bewees, dat wij niet ver van Amsterdam of Aalsmeer moesten zijn. Van verre zagen wij de Zuiderzee. Met een ongekende vaart snelden wij voort, en door van tijd tot tijd gas te doen ontsnappen, waren wij gedu rende eenige minuten op een hoogte van 1100 meter. Toen bereidde ons de heer de Pauw voor op de neerdaling; wjj waren niet ver van het dorp Hoofddorp. De gasklep werd opengezel; met ontzet tende snelheid daalden wijde uitgeworpen dreg sleepte eenige honderden meters langs den grond; het anker werd losgesneden: wij trokken ons. om den feilen schok te breken, tegen de touwen op... het. anker sleepte langs eenige weilanden... en hechtte zich vast in een sloot... een ontzettende schok volgde, die ons, hangende aan de touwen, op en neer deed slinge ren de mand stootte eenige malen, de Nederlanden zuchtte klagend en gasstankverwekkendnog een stoot... weer naar boven... en ein delijk viel de ballon hijgend en magteloos neder. Honderden boeren en boerinnetjes kwamen ons bekijken als wondermenschen. Intusschen hadden wij onze vlaggen op den bodem geplant!... Wij waren smachtend van dorst en op mijn verzoek: «Haal me voor ƒ2.50 een flesch wijn of melk!" kreeg ik ten antwoord «Doe het zelf!" Ik ging naar een sloot en dronk het watertroebel en vuil. Wat kan een mensch toch diep vallen van champagne in eens op slootwater! 5ïen meldt uit Gouda: Terwijl de kerkelijke overheid in deze ge meente het nog steeds niet eens is met het rijksbestuur of liever met de rijksadviseurs voor geschiedenis en kunst, over de restauratie der beroemde

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1