LEIDSCHE COURANT. MAANDAG 10 JULIJ. ■V, 160. BINNEJNLANDSCHE BEMGTElN. De Courant terschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant zs per vierendeel jaars f 3.franco'p. p. ƒ3.50, met het Verslag der Uandelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p.p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, builen de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco, p. p. 6 Cents [te prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BIJ deze Courant behoort een Bijvoegsel. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 105110 der Handelingen van den Gemeenteraad. LEIDEN. 8 Juljj. In eene Donderdag aanst. te houden zitting van den gemeenteraad zal behandeld worden de voordragt betrekkelijk den aanleg van eene duinwater leiding. Burg. en weth. en ook de commissie van financiën hebben zich ver- eenigd met het voorstel van de commissie van fabricage om de voorkeur te geven aan het verleenen van concessie boven aanleg en exploitatie in eigen beheer en om zich verder te verstaan met de hh. van der Vliet en Bosch Reitz, een der vier aanvragers om concessie, ten einde eenige noodig geacht wordende wijzigingen in de door hen gestelde voorwaarden te brengen. Heden middag had in de stads-gehoorzaal de openbare prjjsuitdeeling en bevordering plaats der leerlingen van de hoogere burgerschool, welke plegtigheid werd bijgewoond door de commissie van toezigt op de scholen voor middelbaar onderwijs en een groot aantal belangstellenden. De directeur d'. D. de Loos, liet deze plegtigheid voorafgaan door eenige niededeelingen omtrent het onderwijs gedurende den afgeloopen cursus. In het onderwijzend personeel hadden wederom verschillende veranderingen plaats. Behalve in het vak der staatswetenschappen kwam geen grooter mutatie voor dan in de vakken der mathematische wetenschappen. In den afgeloopen cursus had dientengevolge eene nieuwe verdeeling der lessen in die wetenschappen plaats gehad. Hij hoopte dat het besluit betredende de progressive verhooging van de tractemcnten der leeraren gunstig zou werken om die mutatiën te voor komen etl zou strekken om de leeraren naauwcr aan de school te verbinden. Hij betuigde voor dat besluit zjjnen dank. Bij den aanvang van den cursus waren 04 nieuwe leerlingen toegelaten. Het getal der leerlingen bedroeg toen 148. In den loop van den cursus waren er 5 bijgekomen en 2 vertrok ken, zoodat het getal der leerlingen thans 151 bedroeg. 10 leerlingen der 5de klasse zouden zich aan het eind-examen onderwerpen. Twee leerlingen van de 5de klasse hadden het examen afgelegd als ailspirant-Iaudmeter en waren als zoodanig benoemd. Vervolgens gaf de directeur de namen op van de leerlingen, die tol eene hoogere klasse waren bevorderd of aan wie, ingevolge de bepalingen van bet reglementprijzen waren toegekend. De laatsten ontvingen die prjjzen uit handen van den president der commissie van toezigt, prof. P. L. Rijke. Bevorderd zijn: Van de lc kl. (50 leerlingen) tot de 2" kl.W. F. van Wijk, C. L. Riimke, H. W. Fischer, J. J. Ilzig Heine, J. W. 0. Clant, J. II. Goudsmit. J. C. Bender, C. II. Dec, A F. W. Stroo, F. II. Verster. J. II. Rogge, F. A. Schomers, S. Vos, C. L J. Palmer v. d. Broek, VV. J Bik. C. N. M. van Rcede van Oudtshoorn, F. L. M. Schut, A. Ilarmens. E. Ohl, 1. H. Wille- brands, L. Knappert, A. de Reus. J. W. Meerburg, II. F. C. Mulert tot de Leemktile; voorwaardelijk: L. J. A. BraakenburgG.L. KollI, A. Schmier, J. C. Meyboom, T. F. Vlieland, J. II. de Vries, F. Spruyt. II. W. Witte, H. L. de Haas, C. G. Luzac, D. H. v. d. Gracht, C. Schmier, II. J. van Nouhuys, D. v. Lawick van Pabsl, J. de Vink, J. A. F. Degon. Van de 2e (30 leerlingen) tot de 3e kl.G. L. Driesscn, S. de GraalT, J. R. J. Schram, II. G. J. van Doesburgh, J. SchoonenbergJ. II. Poelman, C. de Waal, II. F. J. Rudolph, J. Idzerda, W. D. A. Ophorst, P. F. C. Scharp de Visser, A. B. Verbrugge, J. W. Palmer van der Broek, C. W. H. Verster; voorwaardelijk: G. S. de Clercq, J. S. A. van Dissel, S. J. Ie Poole, A. Sinclair de Rochemont, C. II. N. van Lawick van l'abst, M. Sigal, Boonacker, P. Beyl. Voor enkele vakken (3 leerlingen) voorwaar delijk: P. la Maison. Van de 3e (13 leerlingen) tot de 4e klasse: A. Ballego. C. Winckler, II. de Graad, T. A. de Neve, G. C. 1'. Poelman, P. 11. J. Persoon, L. C. van Gumster, W. F. van HoogstratenM. II. Lem, 0. Helfrich, Abdoelmachnic; voorwaardelijk: A. A. van Schilfgaarden. Voor enkele vakken (3 leerlingen) bevorderd: J. A. A. Dool; voorwaardelijk: C. J. Goudsmit. Van de 4e (17 leerlingen) tot de 5' klasse: ,1. F. van Bemmelen, A. Gouvée, 8. Sythod, J. E. Couvce, G. W. L. A. Schwartz, G. van der Harst, A. F. Rudolph, G. F. Netscher; voorwaardelijk: G. de Waal, P. du Rieu. Voor enkete vakken, 1 leerling, die niet is bevorderd. Prijzen werden toegekend aan: 5' klasse: J. du Chattel, M. W. F. Treub, C. A. Franchimon, A. de Neve, H. Itzig Heine, P. G. de Geus, W. Koopmans van Boekeren, G. E. A. F. Rudolph. 4' klasse: J. F. van Bemmelen, A. Couvée, i. E. Gouvée, P. du Rieu, G. W. L. A. Schwartz, G. van der Harst, A. D. J. van 't Hooft, H. J. Ta verne, E. Kamp. 3e klasse: A. Ballego, C. Winckler, H. de GraafT, T. A. de Neve, G.C. P. Poelman, P. H. J. Persoon, L. C. van Gumster, W. F. van Hoogstraten, 0. Helfrich. 2e klasse: G. L. Driessen. S. de GraalT, J. R. J. Schrant, H. G. J. van Doesburgh, J. Schoonenberg, J. H. Poelman, C. de Waal, H. F. J. Rudolph, J. Idzerda. W. D. A. Ophorst, A. B. Verbrugge, P. F. C. Scharp de Visser, G. S. de Clercq, J. W. Palmer van den Broek, J. S. A. van Dissel, G. W. 11. Verster, S. 1. Ie Poole, C. H. N. van Lawick van Pabst, P. Beyl, N. C. Muller. i le klasse: W. F. van Wijk, P. L. Riimke, H. W. Fischer, .1. J. Itzig Heine, J. W. 0. Clant. G. 11. Dee, A. F. VV. Stroo, F. H. Versier, i. 11. Rogge, F. A. Schomers, C. L. J. Palmer van den Broek. F. L. M. Schut, L. J. A. Braakenburg, A. Harmens, L. Knappert, T. F. Vlieland, A. de Reus, H. W. Witte, J. W. Meerburg, J. de Vink. Na de prijsuitdeeling rigtte de directeur nog een hartelijk en krachtig woord tot de leerlingen, een gelukwensch tot hen die met prjjzen waren begiftigd, waarbjj hij er op wees dat de prijzen, volgens de bestaande be palingen alleen geschonken werden wegens pligtsbetrachtingt. w. vljjt en goed gedrag; de mate der vorderingen, vlugheid van begrip enz. kwamen daarbjj niet in rekening. Zjj die tot eene hoogere klasse waren bevor derdzonder prjjs te ontvangen, konden hieruit zien dat zij het nog ver der hadoen kunnen brengenwant in den regel moest bevordering eigenlijk zamengaan met het ontvangen van een prjjs. Voorts rigtte spreker het woord tol lien die reeds het schriftelijk werk voor het eindexamen hadden verrigt en eerstdaags aan het mondeling examen te Haarlem zouden deel nemen. Hij wenschie hun daarop den besten uitslag toe, met heilbede voor hunne volgende loopbaan. Al de leerlingen werden ten slotte aange maand tot getrouwe pligtsbetrachtingen om ook gedurende de vacantie, bij gepaste ontspanning, eenigen tjjd aan de studie te wjjden. De luchtballon de Nederlandenwaarmede de heer de Pauw heden namiddag te 's llage is opgestegen, is ten 5 ure statig in oosleljjke rigling over deze stad getrokken. Men zag den luchtreiziger duidelijk, in de mand zittende, met de vlaggen zwaaijen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dageljjks van 47 tot G1 volwassen personen en 10 tot 11 kinderen. - Het verslag van den loesland der Algemeene Nederl. Vrouwen-vereeni- ging Tcsselschadeover het 4de vereenigings-jaar, uitgebragt in de algemeene vergadering op 29 Mei. le Delft gehouden, is thans in druk verschenen. Daaruit bljjkt dat die vereeniging gaande weg in uitgebreidheid en in werk zaamheid toeneemt. Vooral het uitbetaalde werkloon, dat op een bijna aan het vorig jaar evenredig aanlal werksters 40 |>Ct. gestegen is. loont toene ming van ijver en bekwaamheid der werksters, meerdere verdiensten voor elk harer per hoofd en ruimer debiel. Het ledental klom van 1769 lot 1832. De afdeeling Leiden lelt 158 leden met p. m. 23 werksters. liet zuiver werkloon kan geschal worden op ƒ18000 en ƒ19000. legen ruim ƒ12000 iu het vorig jaar. Het gehalte van ons werk. wordt in het verslag gezegd, wordt gaandeweg beter, werksters en besturen beide doen hun voordeel door oefening en ervaring. Eene opmerking van het Rollerdamsche bestuur, nl. dal het gemakkelijkst verkocht wordt, wat nieuw is en frisch, geldt waarschijnlijk voor alle afdeelingen. Wat nieuw is en frisch, men zou er nog bij kunnen voegen wat degeljjk bewerkt is, vindt, zelfs al zjj het iels duurder, gemakkelijker zijn weg dan het minder nette, verouderde, doch goedkoope. Kindergoed en borduurwerk blijven de zaken waarop wjj roem dragenwij kunnen er hel tcekenen in kleuren bijvoegen. Ook in sparappelwerk munlen enkele afdeelingen uit. Depóts der vereeniging be slaan te 'sllage, Amsterdam, Rotterdam, Middelburg, Delft, Leiden, Dord recht, Alkmaar, Gouda, Wageningen en Goes.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1