Hoogerc Bnrgerscliool. PER TELEGRAAF. ADVERTENTIE N. Volgens den Moniteur scienlifique worden in Frankrijk sedert eeni- gen tijd stoffen vervaardigd, waaraan men, door aanwending van metaal- zouten, door adstringerende en andere middelen, voorkomen en gewigt van zwarte zijde geeft. Deze stoffen missen alle duurzaamheid en zijn er dan ook op berekend om slechts een korten tijd te duren. Men behoeft ze niet eens te dragen; reeds door het lange liggen valt de stof uit elkander. Dit product is vooral voor verzending 'naar het buitenland bestemd. DVITSCHLAB1D, In de Nordii. Allg. Zeit. leest men: Tegenover de berigten. door sommige correspondenten verbreid aangaande een weinig bevredigend ver loop van de badkuur van den rijks-kanselier te Kissingen, wordt in volko men geloofwaardige mededeelingen op verblijdende wijze van de goede gezondheid des prinsen en een hoopgevenden voortgang der kuur gewaagd. De tf'eser-Zeit. zegt dat, naar men met zekerheid weet, het plan om een bijzonderen rijksminister voor Elzas-Lotharingen te benoemendoor von Bismarck voor goed is opgegeven. De Gorilla, in het aquarium te Berlijn, blijft het voorwerp van bijzon dere belangstelling en van nieuwsgierigheid. Dierkundigen en andere mannen van weienschap wenschen hem te leeren kennen en het groote publiek wordt niet moede naar het vreemde dier te gaan zien. De administratie biedt hun daarin niet bijzonder de hand, dewijl het noodig blijkt te zijn dal de nieuwe bewoner dier inrigting rust geniet. Dagelijks wordt hem gedurende gertiimen tijd de gelegenheid geschonken, om in stille eenzaamueid zich in een lom merrijk oord te verlustigen. Reeds des namiddags 6 uren zoekt hij zijn legerstede op en dan slaapt hij tot omstreeks 8 uur van den volgenden dag. Voor het hof van assises te Colmar stond onlangs een fabriekarbeider, Pierre Stadelmann geheetenteregt, beschuldigd zijn dochtertje, oud zes maandenvergiftigd te hebben. Stadelmann was weduwnaar en dacht te hertrouwen. Zijn kindmeende hijwas daarvoor een hinderpaalen bo vendien verdroot het hem de kleine, die hij had uitbesteed, langer te onder houden, want Stadelmann was onmenschelijk gierig. Zijne overledene vrouw had hij zelfs het allemoodigste voor het huishouden geweigerd. Om het kind van kant te maken, had hij, op een oogenblik dat de pleegmoeder zich had verwijderd, phosphorus geworpen in de melk, die voor de kleine bestemd was. 's Daags daarna was het kind gestorven. Onmiddellijk werd Stadelmann voor den moordenaar gehouden. Bij de lijkschouwing was het gebleken, dat het kind vergiftigd was. De vader bekende koelbloedig de misdaad. De jury sprak het schuldig uit en het hof veroordeelde hem tot de doodstraf. Uit St. Petersburg wordt gemeld dat de grootvorst Konslantynhoofd admiraal der Russische vlootaan boord is geweest van de schroefkorvet hogatyr, die te Kroonstad met bestemming naar de Middellandsche zee ge reed ligt en dat er bevel is gegeven om het Russische eskader gepantserde schepen met alle overige afdeelingen der vloot ter reede van Sweaborg bijeen te trekken. Ook verneemt men dat de schoener Kelassury uit de Zwarte zee naar Konstantinopel is vertrokken, om zich ter beschikking te stellen van generaal Ignatielf. TURKIJE. In berigten van het oorlogstooneeldie echter nadere bevestiging ver- eischen, wordt gemeld, dat de generaal Tschernajeff, die het Servische leger aanvoert, reeds begonnen is met Nisch te bombarderen, na de Turken uit drie verschanste kampen te hebben verdreven en zich meester te hebben gemaakt van de pontons op de Nischava. Te Kiek zijn nieuwe Turksche troepen aangekomen. Mukta-pachagou verneur der Herzegowina, slaat gereed om tegen de Serviërs op te rukken en blijkens een berigt uit Metkowich zijn alle Muzelmannen in de omstre ken te wapen gesneld. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat aldaar 250 sotta's met geweld zijn weggevoerd; dat Murad zijn broeder Abdul-flamid den troon had aangebo den; dat deze bet aanbod had afgewezen; dat de Khedive van Egypte den Sultan wilde te hulp komen, onder zekere voorwaarden, die hij hem door een afgevaardigde had doen mededeelen, en eindelijk dat de afkondiging der constitutionele hervormingen den 6d,B Julij zou plaats hebben. Te Konstantinopel tracht men eene nieuwe lijfwacht voor den Sultan zamen te stellen, voornamelijk uit Polen bestaande. Aan de weduwe van den vermoorden minister Hussam-pacha is een maandgeld van 10000 pias ters toegekend. Te Belgrado zijn de vrouwen ijverig in de weer om toebereidselen voor de verpleging van gekwetsten te maken. De vorstin zelve staat aan het hoofd van het comité en ofschoon zij binnen zeer korten tijd hare be valling verwacht, gunt zij zich geene rust. Men mag komen in welk huis men wil, overal worden verbanden pluksel, enz. gereed gemaakt. BELGRADO, 6 Julij. Het Donau-stoomschip Tissa werd in het voorbij varen door Servische soldaten beschoten. De Oostenrijksche consul-generaal eischt op beslisten toon van de Servische regering de meest volledige vol doening. WEENEN, 6 Julij. De geruchten, dat de portefeuille van buitenlandsche zaken in andere handen zou overgaan, zijn volgens goede berigten ongegrond. De ontmoeting der keizers te Reichstadt zal misschien een paar dagen duren. UAGUSA. G Julij. (Slavische bron). De gouverneur van Scutari berigt dat 1500 Miriditen zich gevoegd hebben bij de Turken, die naar Monte negro oprukken lu het laatste gevecht bij Beluna hebben de Serviërs ver- j loren een bevelhebber en een vaandel. De gesneuvelden zijn door de Tur ken begraven. Gisteren heeft het Montenegrijnsch leger gebivouackeerd bij valenca. in het district Bagnam. PARIJS, 6 Julij. Volgens berigten uit goede bron is, na de zege door de lurken bij Zaitschar behaald, niets belangrijks voorgevallen. WEENEN, 6 Julij. Griekenland heeft aan de Porte de verzekering zijner vredelievende gevoelens gegeven, bij wjjze van antwoord op hetgeen in vorst Milans oorlogsmanilest gezegd wordt met betrekking tot de Hellenen. ROME, 6 Julij. Het berigt dat de Spaansche regering, in plaats van een //ambassadeur", slechts een //envoyé" bij de pauselijke curie zal accrediteren wordt in clericale kringen hier als ongegrond aangemerkt. Aan de Spaan sche bisschoppen zijn, met betrekking tot de door hen op de nieuwe Spaan sche grondwet af te leggen eed, van wege de curie instructiën gezonden, door welke voorkomen worden de incidenten, die tot geschillen met de Spaan sche resering zonden kunnen aanleiding geven. KONSTANTINOPEL, 6 Julij. Sedert Woensdag is geen depêche van het tooneel des oorlogs openbaar gemaakt. De bey van Tunis zal een gezant naar Konstantinopel zenden. ALEXANDR1E. 7 Julij. Twee regimenten Egyptische troepen vertrekken heden naar Konstantinopel. WASHINGTON, 7 Julij. De heer Morill aanvaardt lieden de functiën van secretaris der schatkist. INGEZONDEN. EEN KERKELIJKE HOOFDELIJKE OMSLAG. II. De heffing van zulk een omslag is ook billijk, omdat ieder gemeentelid daarin deelt. De feitelijke toestand der gemeente splitst er zich in verschil lende richtingendie elk evenredig in het aantal predikanten is vertegen woordigd zoodat ieder verplicht is tot het onderhoud van de herders en leeraars zooveel bij te dragen, dat de aanzienlijke Nederduilsch Hervormde gemeente te Leiden kan geacht worden behoorlijk te voorzien in eene bil lijke bezoldiging, evenredig met die van andere vaderlandsche gemeenten en niet ongunstig afsteekt bij hetgeen binnen Leiden de Walsche, de Luther- sche, de Christelijk Gereformeerde, de Doopsgezinde en de Remonstrantsche predikanten genieten. Een hoogstbeschamend voorbeeld levert de vergelij king op van de opbrengst der voorjaarscollecten in 1876 van de Hervormde diaconie, die 511.10% bedroeg, tegenover die van R. C. armen, die f 488.08 beliep, en dat vooral, dewijl onze Roomsch Catholieke, Christelijk Gereformeerde en Doopsgezinde stadgenootenzonder eenige bijdrage uit de openbare kassenvoorzien in het onderhoud hunner leeraars en pastoors en in al de kosten van den openbaren eeredienst. 't Is waar, ook een deel van de Nederduilsch Hervormde gemeenteleden dragen vrijwillig bij lot aanvulling van het predikantstraclement, langs andere wegen, maar de onafhankelijkheid van een predikant komt met zulk een soort van liefdadigheid, die'toch geen waarborg geeft voor bestendig genot, in gevaar. Het grootste deel der inkomsten van de kerkcollecten en van de verhuurde zitplaatsen komt van de getrouwe kerkgangers, maar be droevend is het feit, dat het keikgaan bij de modernen zoo in het oog loo pend vermindert. Maar, waarom niet in het openbaar die teedere snaar aangeroerd? Zal die toenemende onkerkelijkheid of die heerschende onverschilligheid niet de geregelde invordering van een kerkelijken hoofdelijken omslag in den weg staan Welnu, dat zij die zoo weinig hart hebben voor liet lidmaatschap der Nederlandsche Hervormde kerk het voorbeeld volgen, dat reeds, al is het ook zeldzaam nog gegeven, en hunne verbindtenis of betrekking tot het kerkgenootschap op een wettige wijze losmaken of opzeggen! De kerk zal er niets bij verliezen, maar veeleer door winnen. //Een elck kenne sine rechten maar ook sine plichten". Overgang tot andere kerkgenootschappen baat niet, want ook daaraan zijn plichten en bezwaren verbonden, en de deuren staan niet wijd open, om aldaar voetstoots en ongeschoeid binnen gelaten te worden. En onder het klein aantal, dat tot geen of geen erkende godsdienstige gezindte belmoren wil. zijn slechts enkelen, die niets willen hceten. Hoe het ook zij, vroeg of laat, moet of wil men met eenige godsdienstige gezindte in betrekking staan. Het Algemeen Reglement voor de Hervormde kerk in hel Koningrijk der Nederlanden acht tot elke bijzon dere gemeente te belmorendie in de Hervormde kerk door den doop zijn ingelijfd, onverschillig of zy al dan niet op belijdenis des geloofs tot lidma ten zijn aangenomen. Deze allen blijven tot haar behooren, zoolang zij niet door woord of daad ten duidelijkste toonen zich van haar af te scheiden. Op die wettelijke gronden is het billijk hen te treffen in den kerkelijken hoofdelijken omslag. M. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon M. M. FONTEIN, geliefde Echtgenoote van Leiden, G Juli 1876. W. F. LAMAN. Eenige kennisgeving. De ondergeteekenden betuigen bij deze hunnen dank voor de belangstel ling, bij de geboorte van hun kind ondervonden. C. N. WANNÉE. H. A. WANNÉE, Affoürtit. De Directeur der lloogere Burgerschool geelt kennis, dat de openbare prijsuitdeeling en bevordering zal plaats hebben op Zaterdag 8 Juli, des namiddags te twee uren, in de Stads-zaal op de Breedestraat. De Ouders en Voogden der Leerlingen en allen, die in het onderwijs belang stellenworden tot de bijwoning dier plechtigheid uitgenoodigd. De Directeur der Hoogere Burgerschool, D. DE LOOS.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 3