ger te Rotterdam bestaan hebbende garancine-fabriekende eene is opge ruimd en tot andere doeleinden is ingerigt. terwijl de andere sinds geruimen tijd niet meer werkt. Dit is daaraan toe te schrijven, dat de nieuwe kunst matige kleurstof, alizarine, bijna geheel onzen meekrap en de daaruit ver vaardigde garancine verdrongen heeft. De glasfabriek te Delfshaven was voortdurend in werking cn de afleverin gen waren aanmerkelijk. De 50 werklieden, hier gebezigd, hadden eene voldoende, eeltige zelfs aanzienlijke verdiensten. Te Dordrecht werkte de koninkl. nederl. fabriek van gebogen glas, glazen dakpannen enz. en stoora- glasslijperjj geregeld met ongeveer 30 meer en een stoomwerktuig. In de glashuigerij kan men thans de grootste afmetingen van vensterglas buigen, nl. 2.50 meter lengte bij 1.25 meter breedte. 's GRAVEN»AGE. 7 July. 1. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den kapitein-luitenant ter zee W. F. Meijen. Z. M. heeft aan den heer J. H. Ferguson op nieuw voor den lijd van vier jaren de function opgedragen van consnl-generaal en zaakgelastigde der Nederlanden in Chinaen hem den persoonlijken litel verleend van minister resident. Aan den met verlof hier te lande aanwezigen luil.-kolonel der infan terie van het leger in Nederl. lndië A. F. Beeckman is, wegens ongeschikt heid tot hel gaan hervatten van de werkelijke dienst, ten gevolge van ligchaamsgebreken, eervol ontslag verleend uil de militaire dienst. Z. K. 11. prins Hendrik is gisteren avond ten half twaall ure uit Soestdijk aan 11D» paleis afgestapt. Z. K. H. prins Frederik zal morgen middag van zijne reis naar Neuwied in de residentie terugkeeren. Z. K. 11. prins Alexander is heden middag uit de residentie naar Weimar vertrokken. Voor het bouwen van woningen voor gehuwde militairen bij de Oranje-kazerne te 's Graveuhageheden in de normaalschietschool door den eerstaanwezenden ingenieur aanbesteed, was minste inschrijver de heer S. van der Kamp alhier voor ƒ48888. Catharina Maria Jut adverteert dat zij een verzoek heeft ingediend aan Z. M. den koning, om haar geslachtsnaam Jut in dien van Hallner te doen veranderen. BUITKNLANDSCHE BEHUITEN. ENGELAND. LONDEN 6 Julij. Van wege de Zweedsche en Noorweegschc regeringen is aan het par lement eene missive gezonden, om te protesteren tegen de nog bij het hoo- gerhuis aanhangige wet op de koopvaardijschepen, waarbij, volgens het in hel lagerhuis aangenomen amendement van den heer Plimsol, de dekladin gen van timmerhout ook voor vreemde schepen, die in Engelschc havens komen, verboden zijn. Zweden en Noorwegen zenden zeer veel timmerhout naar Engeland en de vrachten zullen door die bepaling zeer verhoogd wor den De Zweedsche en Noorweegsche regeringen zouden zich nu daarin willen schikken, indien het verbod door de veiligheid der zeelieden geeischt werd. Maar daar zjj meenen, dal dit niet het geval is, zoo wenschen zij. dat in de wet, in plaats van het amendement van den heer Plimsol, worde opgenomen de door de Engelsche regering aanvankelijk voorgestelde bepa ling volgens welke de deklading tot een hoogte van drie voet beperkt wordt. Te Dublin heeft den 4,l,n Julij een demonstratie plaats gehad bij ge legenheid van het Amcrikaansch eeuwfeest. 20000 personen kwamen bijeen mei Amerikaansche vlaggen en motto's //scheiding van Ierland en Engeland", «Ierland zal vrij zijn." Parnell sprak de meeting toe en toen hij de Oostersche quaestie aanroerde, werden herhaaldelijk kreten «leve Rusland" aangeheven. Na de meeting werd vuurwerk afgestoken en had een optogt met fakkel licht plaats. Het nieuwe operagebouw aan de Theems vordert goed, met het vol gende saizoen zal het gebruikt kunnen worden, liet inwendige zal doel matig, maar niet schitterend worden ingerigt. De kosten voor den houw zijn geraamd op 200,000 of 2.400,000 gulden. In de jongste dagen kwamen in de hoofdstad vele boosaardige gevallen van pokken voor. zoodat aldaar algemeen vrees voor eene epidemie be staat. Alle mogelijke voorzorgen en maatregelen worden door het be stuur genomen om de ziekte zooveel doenlijk te weren, Volgens berigten uit Zanzibar zijn de onderdanen van den Sultan aldaar volstrekt niet tevreden met zijn besluit tot afschaffing van den slaven handel. Zij zouden zelfs tegen hem in opstand gekomen zijn, vreesden zjj niet de Engelsche oorlogsschepen. Uit Washington wordt gemeld dat een hevige orkaan heeft gewoed in het zuidelijk gedeelte van Iowa. Uockdale werd overstroomd, 40 perso nen verdronken en 3 kwamen op eene andere wijze om; 30 huizen werden vernield en de gemeenschap op den Darlington-spoorweg is verbroken. Twee detachementen troepen, onder bevel van generaal Custer en majoor Reno, vielen den 258'"1 Junjj 2500 Indianen in de bergpas Littlehorn aan. Cusler werd verslagenhij zelf, 16 officieren en 300 soldaten gedood. Reno trekt onder moeijelijkhedeu terug, om zich met de reserve-troepen te vereeuigen. Berigten uit de Vereenigde Staten, betredende de viering van het eeuwfeest der onafhankelijkheid, melden dat in den ochtend van 4 Jnljj in Fairmounl Park tc Philadelphia door de Duitsche vereenigingen een stand beeld van Humboldt werd onthuld en door de //Catholic total abstinence So cieties" de groote fontein, op het tentoonstellingsterrein opgcrigt, werd inge wijd. Het standbeeld van Humboldt is te Berlijn gegoten en kost 18000 dollars; de katholieke fontein kost niet minder dan 50000 dollars. Ten 8 uur begon de grootc militaire processie. Ongeveer 10000 man uit alle deelen des lands bijeengekomen marcheerden onder bevel van generaal Ilart- ranft door de straten cu onder luid gejuich naar de //Independence llall" Aldaar werd over de troepen revue gehouden door prins Oscar van Zweden, generaal Sherman, den secretaris van oorlog, eenige gouverneurs van ver schillende staten en leden van het congres. Kort na 10 uur begon de groote plegtigheid op //Independence square" in tegenwoordigheid van eene me nigte aanzienlijke personen uit alle deelen der Unie. Nadat eenige vader- landsche muziek ten gehoore was gebragtbragt generaal llawley den president van den senaat, den heer Ferry, binnen. Deze werd warm verwelkomd. Bisschop Stevens van Pennsylvanië deed daarop een gebed. De mayor toonde eene kopie. 100 jaren oud, van de onafhankelijkheidsver klaring aan de verzamelde menigte. Een daverend gejuich begroette dit stuk; dat gejuich werd verdubbeld toen Richard Henry Lee vooruitkwam om het voor te lezen. Hierop volgde de uitvoering van eene Hymne door een Braziliaansch dichter op verzoek van den keizer vervaardigd. Deze groet uit Brazilië werd opgevolgd door eene nationale ode, die door den dichter Bayard Taylor zeiven werd voorgedragen. De redevoering van den dag werd uitgesproken door William M. Evarls. Door al de aanwezigen werd tot be sluit van de plegtigheid het Halleluja-koor en de //Old Hundredth" gezongen. Des avonds besloot een prachtig vuurwerk in Fairmount Park de feestelijk heden van den dag. F K A IV K R IJ Ei- De Parijsche correspondent van de Times acht zich in staat eenige bijzonderheden mede te deelen van de beraadslagingen in den Zaturdag jl. gehouden ministerraad. Hij zegt voor dc waarheid Ie kunnen instaan. De maarschalk Mac Mahon vroeg den minister van binnenlandsche zaken, hoe het nu stond met de nieuwe gemeentewet. De minister antwoordde dal de linkerzijde den vorigen dag besloten had, gemagligden aan den minister Dufaure te zenden en dal men nu zou trachten tot een vergelijk te komen, Mac Mahon zeide hierop: Ik zie. dat gij geen meerderheid hebt. Zonder meerderheid toch kan men niet regeren. Eerst heeft men mij eene ge meentewet aangeboden, die ik goedkeurde. Daarna stelde men mij een voor- loopigen maatregel voor, en ook hiermede heb ik mij vereenigd. Maar verder ga ik niet. liet bewijs is geleverd, dat men niet weet hoever men met de linkerzijde moet gaan, om bij haar eene meerderheid te vinden. Zij echter, die meenen dat men. door het omverwerpen van het kabinet, mij op een standpunt kan brengen verder dan het uwe, bedriegen zich. Gjj, mijnheer de Marcère, zijl mijne uiterste grens. Verder ga ik niet. Kunt gij niet over eene meerderheid beschikken dan zal ik die elders zoeken, en, ik herhaal het, ik hen niet van zins mij in de armen te werpen van eene verder staande groep der linkerzijde, en evenmin mij te ontdoen van de ministers van oorlog en van buitenlandsche zaken, wier verdiensten zoozeer door Frankrijk en Europa gewaardeerd worden. Wil de natie eene ontbinding van de kamer van algevaardigden, zij zal die hebben, en ditmaal zal het niet gaan als onder het vorig kabinet. Niemand zal zich met mijn naam kunnen dekken. Ieder zal moeten zeggen, wie en wat hij is. Alzoo, wil de natie de ontbinding, dan zal het zoo zijn, want ik slel vertrouwen in het land. De heer de Marcère antwoordde, dat hij zijn uiterste best deed om eene meerderheid te vinden, zonder eenige verdere concessien ten aanzien der gemeentewet te doen. Hij hoopte hierin te zullen slagenmaar meende de maarschalk over zijne portefeuille te moeien beschikken, hij was bereid die in zijne handen te stellen. Ik heb, zeide Mac Mahon, uwe portefeuille niet noodig en ik verlang dieniet. De quaestie is deze: hebt gij eene meerderheid in de kamer? zoo nicl, dan moeter ergens eene gevonden worden. Ter opbeuring van de Fransche koopvaardijvloot uit haar verval is hij de kamer van afgevaardigden een voorstel aanhangig gemaakt; waarbij wordt voorgesteld, met opheffing der differentiële scheepvaanregten, de vrijheid om zonder loods te varen tot onder behoorlijk gezag staande sche pen van 150 tonnen uit te breiden, de regten op den eigendomsovergang van schepen te yerbgen en het patentregt der reeders te verminderen; voorts dat, gedurende 10 jaren, jaarlijks twee millioen uit de schatkist zal -vorden beschikbaar gesteld om subsidie te verbenen voor den aanbouw van hetzij ijzeren, hetzij houten, hetzij zeil-, hetzij stoomvaartuigen van meer dan 100 tonnen werkelijke laadruimte; dat de vrijdom van invoerregt voor de grondstoflen van den scheepsbouw zal worden ingetrokken; dat uit de schatkist gedurende 10 jaren jaarlijks acht millioen zal worden beschikbaar gesteld ter ondersteuning van de koopvaardijvaartwelke som volgens nader vast te stellen regelen onder alle schepen van meer dan 100 tonnen, geene visschersvaartuigen en niet in het genot van geldelijke ondersteuning uil de schatkist zijndezal worden verdeeld. De heer Casimir Périer is overleden en met hem heeft Frankrjjk een verdienstelijk staatsman verloren. Na zjjne laatste ziekte, welke zoo vee! bekommering verwekte, was zijn gezondheidstoestand aanmerkelijk heler geworden, zoodat zjjne vrienden met vol vertrouwen een spoedig en vol komen herstel verwachten. Hij stortte echter weder in en stierf. Casimir Périer heeft in den laatstverloopen tjjd een uitstekende, hoogstgewigtigc rol in het bestuur van zijn land vervuld; naast den heer Thiers heeft hij, als voorzitter van het linkercentrum en als minister van binnenlandsche zaken, een groot aandeel gehad in de vestiging van de republiek en in de vaststel ling van de conslitutionnele wettenwelke reeds vóór 24 Mei door hem waren gevraagd; hij was een der meest geachte en geëerbiedigde leiders van de gematigde republiekeinsche partij, welke door zijnen dood een zwaar verlies Ijjdt, te meer te betreuren omdat thans zijne tegenwoordigheid in den senaat een verzoenenden invloed zou hebben kunnen uitoelenen. De Patrie deelt mede dat in den laatslen tijd zich te Parijs vele ver tegenwoordigers van de Servische regering hebben vertoond. Zij waren belast met belangrijke aanknopen voor het leger. Doch daar zij hunne be talingen in bons van het Servische gouvernement wilden doen, hebben de meeste industriëlen geweigerd hunne goederen al te leveren. L'Lnivers meldt dat bij het te Lourdes gevierde krooningsfeest zekere Madeleine Lancereau. uit Poitiers, die 19 jaren slechts met krukken had kunnen loopenvolkomen genezen is.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2