LËIBSCIE COIIBANT. Z \TUUDAG 8 JULI J. Ni". 159. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. Da Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franc» p. p. 3.50, met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosien. Afzonderlijke nonimert der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents Pe prijs der Advcrtentiön is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 13dcn Juli aanstaande, des namiddags te half twee, waarin o. m. zal worden be handeld de voordracht betrekkelijk den aanleg van eene duinwaterleiding. LEIDEN. 7 Julij I De minister van financiën, krachtens de wet van 20 Augustus 1859 voortzetlende het beheer over de stichting van "Clara Jansdr. van Spar- woude", ten jare 1615 opgebragt ter weeskamer van Delft; in aanmerking nemende, dat eerlang de begeving zal moeten plaats hebben van eene der studiebeurzen, die, elk ten bedrage van ƒ150 'sjaars, uit de gelden van voormelde stichting worden gekweten; heeft de ouders of voogden van zoodanige jongelieden, die zich voorstellen met de maand September e. k. aan de hoogeschool te Leiden hunne voorbereidende studiën, gevorderd ter opleiding in het predikambt, aan te vangen, opgeroepen, om, voor zoover zij meenen, dat hunne kinderen of pupillen in de termen verkeeren om op ondersteuning tijdens hun verblijf-aan de hoogeschool aanspraak te kun nen maken, zich vóór of op dien datum met hunne daartoe strekkende, op gezegeld papier geschreven verzoeken aan te melden bij het dep. van financiën. Bij kon. besluit van 26 Maart jl. zijn goedgekeurd de statuten van het Algemeen Nederlandsch werkliedenverbond. liet Nederl. zendelinggenootschap zal haar jaarvergadering houden te Rotterdam van 18 tot 20 Julij. Prof. J. J. Prins, van Leiden, zal voorzit ter zijn. In de algemeene vergadering, die den 19d'n Julij, des avonds ten zeven ure, in de Groote kerk te Rotterdam gehouden wordt, zal ds. II. L. Vinke, pred. te Rotterdamde redevoering houden. Bij gelegenheid van het zendingsfeest, nabij Velzen, zijn door de lloll. spoorwegmaatschappij ongeveer 8000 personen derwaarts gevoerd. Den 22"> dezer zal van het koloniaal werfdepot te lfarderwij naar het Nieuwe Diep vertrekken een detachement suppletie-troepen, sterk 200 man, benevens 10 onderofficieren, om denzelfden dag te enibarqueren aan boord van het via Snez naar Java bestemde stoomschip Madura. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapitein der infanterie van het leger in Ned. Indië N. van Marion, die van verlof naar Java terugkeert, en tot medegeleidc zijn bestemd de 1" luit. der infanterie E. de Man en de 2e luïlt. der infanterie H. O. Holvverda, A. R. B. Opstelten, J. F. Breijer en W. H. Wynaendls, allen van het 0. I. leger. De Midi. C. meldt: Een man, wiens naam eene roemrijke plaats be kleedt in de geschiedenis van Nederlands heldendaden ter zee, Jacob llobcin, opperstuurman aan boord van het wachtschip te Vlissingen, heeft na 50-ja- rige dienst op zijn verzoek zijn eervol ontslag, onder toekenning van pen sioen, bekomen. Geboren 10 Januarij 1810, trad llobein op 16-jarigen leeftijd in 's lands dienst en bedreef vijf jaren later, als matroos 3e lel.de daad, door welke hij zijn naam vereeuwigde. Onder een kogelregen der Belgen zwom hij naar eene in het vaarwater "De Brakman'' liggende sloep, rukte de Ncdcrlandsche vlag, die in 'svijands handen dreigde te val len, daarvan af, wond die om zijn middel en bragt het dierbaar kleinood zwemmende weder in veiligheid. Wegens dit feit benoemd tot ridder der Militaire Willemsorde 4de kl.klom hij vervolgens geregeld iu den eervollen onderofficiersstand op tot zijn tegenwoordigen rang, in welken hij in Au gustus 1859 met de groote gouden medaille voor 50 eerlijke en trouwe dienstjaren begiftigd werd. Den 19Jcn Februari) 1871 werd hij benoemd tot broeder der Orde van den Nederl. Leeuw. Herhaaldelijk had llobein reeds zijn pensioen verzocht, doch men wilde hem bij de marine ongaarne missen. Eindelijk is zijn verzoekvoor de vierde maal gedaandoor den minister ingewilligd. Hij telt thans 67 dienstjaren. Te Vlaardingen is gisteren morgen de derde haringjager aangekomen aanbrengende 371% ton haring, waarvan 172% ton volle en 198% ton maatjes-haring, de overgenomen vangst van 63 schepen. - - Tc Rotterdam had gisteren een sjouwer, die bezig was uit een schip een vat wijn te lossen aan het entrepot aldaar, het ongeluk te struikelen, waardoor hem het vat over het ligchaam is geroldten gevolge waarvan hij onmiddellijk is overleden. -- Te Hellevoetsluis is dezer dagen een garnalenvisscher, die zijn makker met een mes nazette, omdat hij hem bij zijne tehuiskomst in overspel met zijne vrouw vond, gevallen, waarbij het mes hem in de knie drong en eene zware wonde toebragt. Te Amsterdam vermaakte zich eergisteren middag vier leerlingen der zeevaartkundige school op het IJ, in de nabijheid der nieuwe houthaven, met varen. Door den wind geraakte de pet van een hunner te water. De jongeling, die een goed zwemmer was, sprong zijn kleedingsluk na, maar toen hij nog maar een oogenblik in het water was, gaf hij een gil en zonk in de diepte weg. Waarschijnlijk was de kramp hem overvallen. De onge lukkige was een oppassend jongeling, 18 jaren oud, en had eerst kort ge leden met goed gevolg zijn examen als stuurman afgelegd. Te Krommenie is een 14-jarige knaap in verzekerde bewaring geno men, die in koelen bloede aan een meisje eenige verwondingen en messte ken had toegebragt. Indien men den knaap niet in zijne mishandelingen had gestuit, zouden deze zeer zeker treurige gevolgen gehad hebben. Te Bussum is bij publicatie aan de ingezetenen der gemeente bekend gemaaktdat door den gemeente-geneesheer aangifte is gedaan van een geval van cholera asiatica, dat bij eene vrouw is voorgekomen. De gemeenteraad van Wageningen heeft besloten tot het zenden van adressen aan Z. M. den koning en aan de eerste en de tweede kamer, hou dende verzoek om op het besluit betredende den spoorweg Amersfoort- Nijmegen in zoover terug te komen, dat die lijn langs Wageningen in plaats van langs Rhenen gelegd worde. Twee officieren van de dienstd. schutterij te Zwolle hebben verzocht deel te mogen nemen aan de veldmanoeuvres, die van 15 tot 25 Augustus in Overijssel zullen worden uitgevoerd. Naar de Fr. Dr. C. thans meldt behoort het verhaal van het slapend kind te Rrunsting, dat slikte doordat een adder het in den mond kroop, tot de verzinsels. Bij gedep. staten van Zeeland is ingekomen een briel van den minis ter van binnenl. zaken, waarin hij de staten uitnoodigt uit de provin ciale kas een subsidie van 20000 over 10 jaren te verleenen ten behoeve der restauratie van de kerk te Brouwershaven. De kosten daarvoor zjjn op 80000 geraamd en indien de burgerlijke en de kerkelijke gemeente ook 20000 willen gevendan opent de minister het uitzigt op een rijks-sub sidie van 40000. Te Middelburg is tot predikant bij de Ned. herv. gemeente beroepen d». Rijnders, pred. te Alkmaar. Aan het verslag over den staat der provincie Zuidholland in 1875 ontlee- nen wij nog de volgende bijzonderheden De fabrieken van stoom- en andere werktuigen te Delfshaven hadden op den duur veel werk. Even als in het jaar te voren gaven zij aan omstreeks 440 arbeiders een ruim beslaan. De ijzer-, metaal- en kopergieterij te Dordrecht aan de Mijl, onder Dubbeldam, aan ingezetenen van Dordrecht toe- behoorende, heelt met 100 a 120 werklieden en een stoomwerktuig van 8 paardenkrachten op uitgebreide schaal gewerkt. Eene soortgelijke fabriek te Dordrecht, waar echter meer blik-, zink- en koperwerk wordt vervaar digd, werd op eene andere plaats opgerigt en ontving eene zeer groote uit breiding. De uitgestrekte labriekgebouwen en werkplaatsen bevatten de noodige ruimte voor 400 arbeiders, doch bij gebrek aan bekwame werklie den kon er slechts met 160 man en een stoomwerktuig van 6 paardenkrach ten worden gewerkt. Tot deze fabriek behoort eene eigene gas-inrigting, die uitmuntend werkt. liet. debiet, zoo binnen- als buiten 's lands, is steeds toenemende. De fabriek tot vervaardiging en herstelling voor stoom- en andere werktuigen blijft bevredigende resultaten opleveren. De ijzergieterij voor stoom- en andere werktuigen van de firma J. Enlhoven C°. gevoelde maar al te zeer de nadeelige gevolgen van den benarden toestand, waarin de metaal-industrie o. a. in Ouitschilaml en België verkeert. De ijzergieterij en fabriek van stoom- en andere werktuigen der naaml. vennootschap "de Prins van Oran je", verkeerde in blocijenden toestand, liet etablissement werd wederom, zoowel in zijne 'stoomtuigen als in zijne gebouwen, belangrijk uitgebreid. Nopeus andere takken van nijverheid valt le vermelden; dat de twee vroe-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1