PER TELEGRAAF. ADVERTENTIE N. beantwoordde. Deze eerste lijn zal weldra door andere worden gevolgd. Hoe noodzakelijk liet is, dat een beter stelsel dan het bestaande wordt aangeno men, blijkt uit de volgende feiten. Door den storm, welke in den nacht van 12 op 13 Maart jl. heeft gewoed, werden 1073 telegraafpalen gebroken of verbrijzeld. 9373 omgeworpen en 1696 uit den grond gerukt; op 1631 plaatsen werden de telegraafdraden vaneen gereten en op 729 weggeslin gerd. Het gevolg hiervan was dat 2/5 gedeelte van het Duilsche tclegraafnet buiten dienst was gesteld, en wel over een uitgestrektheid van 52.390 kilo meter, welk ongerief, tot [onberekenbare schade van handel en nijverheid, dagen lang heeft geduurd. In den Algemeenen Duitschen «Kriegertag", dezer dagen te Munchen gehouden, is nogmaals eene poging aangewend om alle in het rijk bestaande vereenigingen van oud-strijders in ée'n hond te vereenigen. Op dit oogen- blik zijn er reeds ongeveer 10000 van die vereenigingen. te zamen met na genoeg een half millioen leden. Even als vroeger is het ook thans weder gebleken dat het doel niet was te bereiken. -- Uit Kissingen wordt gemeld, dat op 29 Junij een vreemdeling, een man van aanzien, aldaar is aangekomen, wiens bezoek geheim gehouden werd. Des morgens omstreeks 10 uren begal hij zich naar de woning van den heer von Bismarck, alwaar hij tot des namiddags over twee uren ver- I toefde. Later bezocht de vreemdeling den Russischen prins Wolkursky, bij wien hij het middagmaal gebruikte. Men vernam later, dat het de Russische rijkskanselier, de heer van Gortschakoff, was geweest, die des avonds Kis singen weder had verlaten. Omtrent het ongeluk, dat in de nabij het dorp Frohse gelegen kolen mijn Ludwig heeft plaats gehad, verneemt men het volgende: Terwijl een 41-tal mijnwerkers zich in de 50 meter diepe groeve bevonddrong plotseling een dikke walm van de zijde der aanvoerschacht in de andere gangen en deed de kreet «brand" de werklieden ten hevigste ontstellen. j Daar er geen mogelijkheid was langs de door rook en vuur versperde aanvoerschacht te ontvlugten, trachtten allen langs de andere met ladders voorziene schacht naar boven te komen. Doch met snelheid had de ver stikkende rook zich in de onderaardsche gewelven verspreid. Slechts twaalf gelukte het veilig den uitgang der mijn te bereiken; de dertiende, door den j slikdamp achterhaald, zag men bewusteloos van de ladder terugvallen om op de lijken zijner makkers een onvermijdelijken dood te vinden. De oorzaak van het ongeluk is gelegen in de omstandigheiddat menten einde den invloed der bedorven lucht, die met veel moeite uit de schachten verwijderd wordt, nog te verminderen, in de mijn een oven heeft gemaakt, waarin voortdurend hout wordt gebrand, ten einde op den duur een krachtigen luchtstroom te onderhouden. Het stoken van dien oven schijnt vrjj zorge loos te zijn geschied, zoodat het vuur zich aan de omgeving van den oven heeft medegedeeld. De aanvoerschacht, die door den brand veel heeft ge leden, is ingestort. Ook aan den bovenbouw en de werktuigen is groote schade toegebragt. De regering in Honaarrje neemt ernstige voorzorgmaatregelen. De minister van buitenlandsche zaken heeft aan alle overheidspersonen een nadrukkelijk bevel gezondenop hunne persoonlijke verantwoordelijkheid te beletten alle gisting of opruijing tegen Turkije, welke staat met Oostenrijk in vriendschap verkeert, en degenen, die zich daaraan schuldig maken, over eenkomstig de wet te straflen. Vele Hongaarsche onderdanen, die leden van de Servische Omladina zijn (de Tereenigingwier woelingen het meest tot de oorlogsverklaring aanleiding gaven), zijn te Neusatz in verzekerde bewaring genomen. Te Bern is dezer dagen Michael Bakounine. het hoofd der Russische nihilisten, vroeger een der leidslieden van tóe Internationale, gestorven. Hij was in 1814 in het district Tuer geboren en diende een korten lijd in het Russische leger. Te Berlijn, Ie Dresden en Ziirich ging hij philosophie studeren; daar kwam hij in aanraking met Poolsche uitgewekenen. Hij weigerde aan het bevel der Russische regering te voldoenom naar zijn land terug te keeren. Uit Frankrijk werd hjj in 1847, op verzoek der Russische 1 regering, verdreven. In 1858 zwierf hij in Duitschland en Polen en nam hij aan den opstand deel. Hij werd door de Duitsche regering gevangen genomen, ter dood veroordeeld, aan Oostenrijk uitgeleverd, opnieuw ter dood veroordeeld, aan Rusland uitgeleverd en in 1852 als gewoon soldaat naar den Kaukasus gezonden. Toen zijn straftijd om was, zette hij zich voor eenige jaren te Lugnano (Italië) neder. Later nam hij aan de beweging der Internationale deel, doch werd met zijne aanhangers op het bekende congres der Internationale te 'sGravenhage in den ban gedaan. TURKIJ E. Volgens officiële berigten zijn op 3 Julij de Turksche troepen in de vlakte van Urluib aangevallen. Na een gevecht van 5 uren werd de vjjand afgeslagen, met achterlating van 500 dooden en een groot aantal geweren j op het slagveld. Aan de zijde van Bellina bleven de Turken in enkele op zich zelf staande gevechten overwinnaars. Zij namen velen gevangen en maakten 200 geweren des vijands buit. De Serviërs verloren 200 dooden en 4000 gewonden. De Serviërs zijn eveneens aan den kant van Niscli ge slagen en worden op Servisch grondgebied vervolgd. De Montenegrijnen. die bij Podgoritza op Turksch gebied kwamen, werden met een verlies van 300 man verslagen. Naar men uit Konstantinopel aan de Weener Pol. Corr. meldt is ook de toestand in Klein-Azië en Syrië onrustwekkend. Telkens hoort men van bloedige botsingen. In Trapezonde werd een geheele Christelijke familie vermoord; op Chios werd een Christen doodgeslagen en een priester belee- digd; in Jeruzalem is door de bewapening der Muzelmannen een hevige schrik onder Christenen en Joden uitgebroken. Ook op Candia is het niet rustig. De Porie heefL aan de Oostenrijksch-Hongaarsche regering medegedeeld dat zij afziet van haar voornemen op den Donau operaliën te doen, waar door de hoofdstad van Servië zou kunnen bereikt worden. j; MADRID, 5 Julij. De Impartial zegt dat de commissie voor de openbare schuld uit de Cortes de voorstellen van het Engelsche comité aanneemt, omdat die voor de Spaansche schatkist voordeeliger zijn dan die van Parijs, Brussel en Amsterdam. In de Cortes is het wets-onlwerp betreffende de conversie der schuld gelezen en in handen der begroolings-commissie gesteld. Men houdt het er voor dat deze het niet in overweging zal nemen, alvorens de uitkomst der te Parijs aangeknoopte onderhandelingen te kennen. BERLIJN, 5 Julij. De Reichsanz. logenstraft het berigt, dat de Duitsche consul-generaal te Belgrado bij liet afscheid van vorst Milan verschenen is, om hem een zegevierende terugkomst toe te wenschen. BUDAPESTH. 5 Julij. Het geregtshof alhier gaf. als bevoegd regter in gevallen van hoogverraad, bevel tot inhechtenisneming van den afgevaar digde Miletics. in Neusatz, aan welk bevel voldaan is. WEENEN5 Julij. De Pol. Corr. verbetert het berigt uit Ragusa van 4 Julij en zegt dat hel treffen tussclien de Turksche en Monlenegrijnsche troepen bij Podgoritza reeds den ls,t» Julij plaats gehad heeft. In plaats van Plamenac aanvaardde de neef van Nikita, Petrovick, het opperbevel over het Monlenegrijnsche leger aan de grenzen van Albanië. BELGRADO. 5 Julij. (Officieel). Czernajef heeft Akpalanka ingenomen. De Turken vielen Saiczar aan. doch werden teruggeslagen. Ranko Olimpics heeft de biiitenverschansingeii van Bellina veroverd. NEUSATZ, 5 Julij. Verscheiden leden van de Omladina. Hongaarsche onderdanenonder welke de afgevaardigde Miletics zich bevindtzijn heden ochtend bier in hechtenis genomen. BUCHAREST, 5 Julij. Ten gevolge van den aanvang der vijandelijkheden is het Rumaansche observatie-corps op de Servische grens versterkt ge worden. INGEZONDEN. GEN KERKELIJKE HOOFDELIJKE OMSLAG. I. In de eerste maanden van dit jaar is besloten tot de heffing van een ker- kelijken hooldelijken omslag tot dekking van het tekort op de gewone inkom sten ter bestrijding der jaarlijksche uitgaven voor de kosten van den open baren eeredienst der Nederduitsche Hervormde gemeente te Leiden. Zulke kerkelijke hoofdelijke omslagen worden sedert een groot aantal jaren in vele Hervormde gemeenten van ons vaderland en ook nog geheven, op grond der reglementen op de administratie der kerkelijke fondsen en de kosten van eeredienst bij de Hervormde gemeenten, vastgesteld bij Koninklijk besluit van den 12<lcn November 1819 en in overeenstemming met art. 12 van het Algemeen Reglement op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen van de Hervormde gemeenten in Nederlandvastgesteld den \lin Juni en uitge vaardigd deu 21,len Juli 1870. De Nederduitsche Hervormde gemeente te Leiden heeft bij de stemming van 23 en 24 Juli 1869 in art. 35 van het door haar goedgekeurd reglement op het beheer der kerkelijke fondsen en goederen het heffen van hoofdelijke omslagen gewettigd. Ten behoeve van de Hervormde gemeenten, die Leiden omgevenLeiderdorp, Zoeterwoude en Oegstgeest, worden kerkelijke hoofdelijke omslagen en binnen Leiden door de Israëlietische gemeente ook zulk een belasting van de leden dier gemeen ten geheven. Zulke omslagen dienen om het ontbrekende te vinden, indien de gewone inkomsten niet voldoende zijn om de uitgaven te dekken. En dat werd het geval bij de Nederduitsche Hervormde gemeente te Leiden. De bezoldiging der negen predikanten was niet in verhouding lol de be hoefte van dezen tijd. Sedert jaren was het rijkstractcment van ƒ1650 ver hoogd met 200 'sjaars uit de kerkelijke fondsenmaar sedert 1857 was die toelage lot op de helft verminderdofschoon elk predikant was beroepen op een toelage van 200. «zoo de financiën der kerk zulks gedoogden". In het jaar 1872 werd door eenige gemeenteleden beproefd door vrijwillige bijdragen die toelage tot 300 op te voeren, ten einde het predikanls-inko- men een billijke verhouding verkreeg tot de eischen van den lijd, maar in 1875 was niet meer dan ƒ637 voor de negen predikanten, zoodat uit de gewone inkomsten nog 263 moest worden aangevuldom aan ieder predi kant 100 te kunnen uitkeeren. Die gewone inkomsten verminderen ook van jaar tot jaar. De kerkcollecten daalden van 2378.17 in 1873 tot f 1974.86 in 1875 en de verhuurde zitplaatsen van ƒ8634.45 in 1873 tot 7659.82 in 1875. terwijl daarentegen de kosten van het onderhoud der kerkgebouwen door noodzakelijke herstellingen en onvermijdelijke ver nieuwingen van jaar tot jaar toenamen. Onder die categorie behoort ook het inwendige van de Hooglandsche kerk. dat door oude zitbanken en ondoeltreffende inrichting reeds lang eene afdoende, geheele of gedeeltelijke voorziening eischte. in harmonie met de kunstwaarde van het gebouw, dat de belangstelling van de commissie van rijksadviseurs had opgewekt. De kerkelijke omslag was derhalve noodzakelijk, hij gemis van andere voldoende middelen. Ondertrouwd: J. VV. H. VAN HAANSBERGEN r en Leiden, 6 Juli 1876. M. J. VELS-HEYN. Receptie Zondag 9 Juli, Apothekersdijk 31. Heden overleed mijn geliefde laatste Zoon, JAN DIONYS GIJSBERTI HODENP1JL. Leiden, 5 Juli 1876. H. H. EICHMAN, Jansen. Visites worden niet afgewacht.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 3