LEIRSCI1E COERANT. 1870. H°. 158. VRIJDAG 7 JULIJ BINNENLANDSCIIE BEBIGTEN. den ke. t en 2$ ICH, !R een amers, B M De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. ƒ3.50, met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'ijaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Ad vert en lien is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cenls. LEIDEN, 6 Jnlij. Gisteren avond gaf liet Rotterdamsche concert- en operelten-gezelschap, onder directie van Carl Pflaging, op Zomerzorg weder eene vrolijke, muzie- kale en aan afwisseling rijke voorstelling. Telkens worden de soirees door dit gezelschap hier ter plaatse eenige malen per jaar gegeven, bezocht door een beschaafd publiek, waarvan de dames zoo min als de lieeren op de komische voordragten of woordspelingen in eenig opzigt aanstoot vinden kunnen, wat toch ganscli niet van elke dergelijke soort van voorstelling kan worden gezegd. Evenzoo zien wij ieder jaar wat nieuws in het genre. De mimische voorstelling b. v. van den heer Koller-Rcrg was zeer humoresk en de zang van het Zweedsche dames-quartett daarentegen weder belang wekkend in ernstiger zin. Eene operette van Pohl, zoowel als de klucht van denzelfden schrijver, wekten niet weinig lachlust en bijval, zoo ook de voordragt van den heer Berleur en echtgenoote, en die der meerderheid van liet vrij uitgebreide personeel, dat dit jaar met verschillende nieuwe sujetten vermeerderd is. Heden avond wenschen wij het gezelschap dan ook weder een talrijk bezoek toe, wat het verdient, in het bijzonder van hen, die gaarne eens gul en vrolijk lagchen willen. Door de consuls van Zwitserland te Amsterdam en Rotterdam worden, ten behoeve van de Zwitsersche kantons, die door overstrooming zijn ge teisterd, een beroep gedaan op de liefdadigheid der Nederlanders. Z. K. H. de kroonprins van Pruissen is gisteren morgen ten half 12 ure op liet Loo aangekomen. De prins werd door Z. M. op zeer hartelijke wijze ontvangen. Bij het verlaten van den trein, die voor Zr; H'. buiten paleis stil hield, werd de troonopvolger door Z. M. verwelkomd en vervol gens door het gebouw met zijne uitgebreide tuinen rondgeleid. De kroon prins was vergezeld van zijn hofmaarschalk en zijn adjudant, terwijl 's Iro nings adjudant, generaal-majoor baron Gansneb gen. Tengnagel, hen op de reis begeleidde. Na het gebruik van een collation begaf de prins zich naar de residentie terug. Hem werd door den koning tot aan den trein uitge leide gedaan. Door wijlen mej. A. Zomer, echtgenoote van den heer W. de Lange, is aan de r. k. armen aan 't Kalf te Zaandam een legaat vermaakt groot ƒ1000, en door wijlen den heer E. P. Meijeraan is aan de Vereeniging tot weldadigheid van den Allerheiligsten Verlosser, te Amsterdam, eene som van ƒ500 gelegateerd. Het 13de Christelijk nationaal zendingsfeest werd Woensdag op het landgoed Beeckesteyn nabij Velsentoebehoorende aan den heer Boreel van Hoogelanden, gehouden. Elk, die deze plaats kent, weet, hoe uitnemend zij daarvoor geschikt is. Zijdie aan den morgen van den dag vreesden dat men onder het lommer meer beschutting tegen den regen dan legen de zonnestralen zou moeten zoeken, werden tegen 12 ure van die vrees ont slagen, door het doorbreken der zon, die met hare licliteflecteu de bosch- rijke plek zoo schoon maken kwam als zij wezen kon, Het was een uit gezochte dag. De uitgenoodigde sprekers waren allen tegenwoordig en aan een talrijk gehoor ontbrak het niet. De feesltreinen hadden duizenden ter bijwoning van het feest aangebragt. Nadat ds. Buitendijk, van Kralingen, met een gebed de bijeenkomst ge- opeud had, sprak ds. J. P. G. Westhof!, van Amsterdam, voor eene groote schare de openingsrede uit, waarin hij wees op de zending als een spiegel der heerlijkheid van Christus. Hij wierp een blik op de tijdperken, waarin het Christendom eerst tegen het Heidendomdaarna tegen den Islam ge worsteld heeft, en vervolgens op den strijd, dien het nog heeft te strijden. Na aldus te hebben getoond, hoe de zending een spiegel is der heerlijkheid van Christus, als men let op de wegen, die zij gegaan heeft en nog gaat, wees hij hoe dat evenzeer het geval is, als men denkt aan de middelen, waarvan zij zich bedient. Dit gaf hem aanleiding om te wijzen op verschil lende groote mannen, die in den loop der tijden in 's lieeren hand het middel zijn geweest, om het Christendom ingang te doen vinden. Ernstig wekte hij op tot het volgen van hun voorbeeld, waarschuwende tegen moede loosheid en tegen het miskennen van al het goede, dat ook in onze dagen nog tot uitbreiding van het Christendom geschiedt. Nadat hij gesproken had kwamen op de drie spreekplaatsen achtereenvolgens de uitgenoodigde sprekers aan het woord. De afscheidsredenen werden uilgesproken door dr. Ph. J. Hoedemaker, van Amsterdam, en P. Wagemaker, van Rotterdam terwijl dr. E. C. Segersvan Leidende slotrede hield en er ernstig op wees, dat een zendingleest als dit dan alleen gcregtvaardigd is, wanneer het, uit een waarachtig Christelijken geest geboren, er ook toe bijdraagt dien op te wekken. Hel feest liep in de uitnemendstc orde af, dank zij de goede maatrege len, door de hoofd-commissie genomen, lu de cantines was ruimschoots gelegenheid tot verversching. Zij, die luisteren wilden naar den zang vau den heer Bromet, die de door hem vertaalde liederen van Sankey ten ge- hoore bragt, hadden daartoe op het terrein, waar die ververschings-tenten stonden, de gelegenheid. Ons werd echter medegedeeld, dat zulks volstrekt niet op verzoek der hoofd-commissie geschiedde. Deze had gezorgd, dat in de programma's geschikte liederen waren te vindenen dat de llaarlemsche schutterij het gezang op de spreekplaatsen op gepaste wjjze begeleidde. Zoo de huiswaarts kecrende scharen zeer voldaan waren, dan mogten zij daar voor der hoofd-commissie voor een goed deel dankbaar zijn, die alles had iugerigt op eene wijze, het uitstekende terrein waardig, waarover zij door de welwillendheid van den eigenaar hadden kunnen beschikken. (H-C) In de laatste weken, meldt het Fad., is de bekende erfenis-quaestie van wijlen Pieter Teyler van der Hulst weer eenigzins aan de orde geko men. Na het bekende ongunstige advies van de lieeren Weriheim, Pijnappel en de Vries aan den Duitschen consul te Amsterdam over deze zaak heeft zich de familie onderling verbonden om voort te gaan op den ingeslagen weg en den heer Pottkemper te magtigen in vereeniging met een daar toe benoemde commissie de noodige stappen te doen tot bereiking van haar doel. Een consortium van bankiers zal het benoodigde kapitaal tot het voeren der procedure verstrekken, terwijl de namen der regtsgeleer- den, die in deze zullen optreden, vooralsnog geheim blijven. De legi timatie, waarop indertijd te Haarlem de vordering van mr. A. de Pinto voor den Meppeler familietak werd afgewezen, is thans geheel in orde, zoodat daar tegen geen bedenkingen meer kunnen in het midden worden gebragt. Wij slaan dus nu aan den vooravond eener procedure, die in belangrijkheid een groote plaats onder de causes célèbres van den laatsten tijd inneemt en die reeds belangrijke sommen verslonden heeft, minder nog door het voeren van processen dan wel door de ligtgeloovigheid der eventuble erfgenamen, die hunne belangen aan zaakwaarnemers toevertrouwden. De minister van binnenlandsche zaken heeft gisteren de tentoonstelling van hulpmiddelen voor landbouwkundig onderwijs en onderzoek, die van wege het 30e landhuishoudkundig congres in het Park te Amsterdam wordt gehouden, in oogenschouw genomen. Z. Exc. werd daarna in Arlis een déjeuner aangeboden. Te Amsterdam heeft eergisteren avond in een perceel op de Rapenbur- gerslraat eene hevige gasonlplofling plaats gehad, waardoor hel huis in erge male werd beschadigd: een der ramen werd geheel verbrijzeld. Dezer dagen stond voor de arrond.-regtbank te Hoorn een man uit Ursem teregt, die grootcn toeloop heeft wegens een geheim middel, dat hij bezit, om aan een fistel lijdende personen Ie genezen, zoodat, naar men be weert zelfs geneeskundigen tot hem hun toevlugt hebben genomen. Reeds herhaaldelijk wegens onbevoegde uitoefening der geneeskunde tot geringe geldboeten veroordeeldheeft de regtbank hem thans een korte cellulaire gevangenisstraf opgelegd en hoogere boelen. Hij zal van dal vonnis in hoo- ger beroep komen. -- Te Arnhem is het aan de policie gelukt, den dader van den diefstal, die eenigen tijd geleden bij baron de Vos van Sleenwijk in de Bakkerstraat heeft plaats gehad, te arresteren. De beschuldigde, genaamd van Daal, 20 jaren oud, timmermansknechtdoch thans als milicien bij het reg. infan terie aldaar in garnizoen, heeft zich niet allpen bij den heer de Vos van Steenwijkmaar op verschillende plaatsen daar ter stede aan diefstal schul dig gemaakt; o. a. heeft hij thans bij een winkelier ingebroken (waarop hg is gearresteerd) en 70 uit een schrijfbureau zich toegeeigend. Sedert den laatsten tijd was beschuldigde wegens voorgevende ziekte iu de garnizoens infirmerie, doch hij wist zich 's avonds na visitatie, door ovcrklimming van het hek, daaruit te verwijderen, bij zijn moeder ie verkleeden en dan als burger zijn zaken 's nachts te verrigten. Bjj zijne moeder heeft de policie vele verdachte voorwerpen in beslag genomeno. a. ook de bij den heer de Vos van Steenwijk gestolen schrijfcassette. Eergisteren braglen, door den oud-gouverneur-generaal van Nederl.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1