werd. Plotseling is den volgenden morgen de getroUene overleden, zonder dat geneeskundige hulp is ingeroepenen daar men vermoedt dat het over lijden een gevolg is van den ontvangen schok, is de dader in hechtenis ge nomen, in afwachting van onderzoek. Eerstdaags zal te Breda een zonderlinge wedstrijd plaats hebben tus- schen schoenmakers, van wege de aldaar gevestigde schoenmakersverecniging St. Crispijn. Alle schoenmakersknechts uit Noord-Brahanl zijn tot deelne ming uilgenoodigd, onder verpligting hiervan vóór 15 Aug. a. s. kennis te geven. In aanmerking komen: l'" klasse: heerenlaarzen, bottines, enz.; 2dt kl.: dameslaarsjes, schoentjes en muilen; 3dt kl.leestklaar heeren- en dameswerk, strikken, rosetlen: 4de kl.: liefhebberijwerkenleesten, gereed schappen verbeteringen of nieuwe uitvindingen op de schoenmakers-industrie. Be opening van den wedstrijd heeft plaats op 2 Oct., de sluiting den 15dt" dier maand. In verband met de aanstaande opening voor de scheepvaart van hel kanaal door Holland op zijn Smalst werd onder Vclzen bij de Noordzee sluizen, waar de schepen zullen worden in- en uitgeklaard, de aanbouw van localen voor bureau en van woningen voor de ambtenaren voor die dienst vcreischt. De kosten van deze gebouwen, geheel ten laste van de dienst 1870, zullen ruim ƒ27000 bedragen. Tevens maakt de toenemende scheep vaart langs den nieuwen waterweg van Rotterdam naar zee het noodig om aan den Hoek van Holland woningen te bouwen voor de ambtenaren belast met bewaking der schepen die langs dien waterweg inkomen en uitgaan, en die. omdat in- en uitklaring aan den Hoek van Holland onmogelijk is, naar Maassluis of een verder binnenwaarts gelegen haven ter inklaring moeten opvaranof van daar uitgeklaard naar zee gaan. Het gevolg daar van is dat aan den Hoek van Holland voor een grooter getal ambtenaars woningen moet gezorgd worden dan aan de Noordzeesluizen en dat de kos ten van dien aanbouw ongeveer 89500 bedragen, waarvan ten laste van liet dienstjaar 1870 ruim ƒ85000 komt. Behalve deze kosten voor nieuwe gebouwen, zijn ook eenige verbouwin gen van bestaande noodig geworden, waarop bij het opmaken der begroo ting voor 1876 niet was te rekenen. Ten gevolge van de verplaatsing van eenige bureaux in hel Oost-Indisch binnenhuis te Amsterdam, werden aldaar eenige buitengewone veranderingen en herstellingen vereischt, waarvoor ƒ2900 is te ramen. Te Delfzijl was het noodig om, ten einde te voorzien in de dringende behoelte aan woningen voor ambtenaren der belastingen, een gedeelte der voormalige militaire rijksgebouwen, door de ontmanteling der vestingen aldaar beschikbaar geworden, lot woningen in te rigten, het geen p. m. f 2400 zal kostenterwijl eindelijk nog eenige minder belang rijke herstellingen aan gebouwen insgelijks meer uitgaven ten gezamenlijke bedrage van ongeveer 2700 vorderen, dan waarop aanvankelijk bij de be grooting kon worden gerekend. Ter voorziening in die buitengewone behoeften strekt een bij de tweede kamer ingediend wets-ontwerp tot nadere verhooging van hoofdstuk Vil B der staatsbegrooting voor 1876. 's GRAVENUAGE. 4 Julij. Door Z. M. is aan den heer Ch. de Kuyper, te Rotterdam, toestem ming verleend tot het dragen van de versierselen van ridder le kl. der Friedriehsorde, hem door den koning van Wurtemberg geschonken. Door Z. M. zijn benoemd: bij het departement van oorlog, tot com mies, de adjunct-commies T. J. Besseling; en tot adjunct-commies, de adju dant-officier schrijver 1' kl. G. P. Dietz; bij het topographisch bureau, tot hoofdcommies technisch opzigler. de commies technisch opzigter C. A. Eck stein; en tot adjunct-commies, de tijdelijk geëmployeerde A. M. van Tol; bij het bureau van den inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt, tot hooldcommies, de commies 11. S. Pret. Aan den lieer J. van der Laan is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als plaatsvervangend kantonregter te Oldeberkoop. Tot lid van het hoog militair gerègtshof is benoemd G. I'. J. Mossel, gepensioneerd kapitein ter zee. De (leer L. M. van Kooien, ontvanger der directe belastingen te Bergen op Zoom, is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te llarlingen. De heer D. C. van Romondt is erkend en toegelaten als consul der Vereenigde Stalen van Amerika te St. Martin. De minister van marine zal Vrijdag aansi. geen gehoor verleenen. Z. K. H. prins Alexander is gisteren avond van het Loo alhier aan gekomen. HH. KK. HH. de erfprins en erfprinses van Dtiilschland, vergezeld van de leden hunner hofhouding, begaven zich heden voormiddag ten 10 ure naar Amsterdam en keerden ten 6 ure alhier terug. De zomervergadering van de provinciale staten van Zuidholland is he den ten half 12 ure geopend. De heeren C. A. Molenaargekozen voor het district Ridderkerk, en YV. van Houten PJz., voor dal van Rotterdam, zijn toegelaten en beëedigd en hebben zitting genomen. Na de trekking der afdeelingen is mededeeling gedaan van een groot aantal ingekomen stukken, mcdedeelingenvoorstellen van gedeputeerde staten, adressen enz. Een groot deel dier stukken is aangenomen voor kennisgeving, een ander gedeelte, mede van eenvoudigen aard, is reeds aan de orde gesteld legen de eerstvol gende vergadering, op Dingsdag 11 Julij. terwijl vele onderwerpen commis soriaal zijn gemaakt. In de zitting van Dingsdag 11 Julij zal ook de verkiezing plaats heb ben van een lid van gedep. staten in plaats van den lieer Verniers van der Loeft. Inmiddels zullen de afdeelingen en de verschillende commissiën ver gaderen tot het opmaken zooveel mogelijk van de rapporten over de ver schillende stukken in hare handen gesteld. Aan het slot der zitting heeft de heer- P. L. F. Blttssé verlof gevraagd om eenige inlichtingen ie vragenvreemd aan de orde van den dagen om der vergadering le kunnen doen beoordeclen in hoe ver dat verlol kan worden verleend, liehlte spreker de zaak vooraf toe. Zij vindt hare aanleiding in een bij uitstek groot provinciaal belang bij adres aan den minister van binnenlandsche zaken aanhangig gemaakt en overigens van openbare be kendheid. Het betreft de verbetering van de vaarwaters tusschen de beide brandpunten van verkeer der beide grootste zustersteden van ons land, de hoofdstad en Rotterdam. Het betreft de verbetering van de vaarwaters tusschen bijna alle onze ZuLihollandsche 'rivierenstroomen en vaarten met het IJ met al wat daarneven ol boven ligt. De vragen die hij te doen heeft zijn deze: 1". Wat is aan heeren gedep. staten bekend van het adres der heeren C. J. den Tex, Joost van Y'ollenhoven en anderen aan den minister van hinueiilandsche zaken omtrent de verbetering van het vaarwater tusschen onze Zuidhollandsche rivieren en stroomen en het IJ; 2°. YVat is ter bevordering dier gewenschte verbetering door heeren gedep. staten verrigt? Nadat nu het verlol tol het doen der reeds gedane vragen was verleend, wordt op voorstel des voorzitters besloten dat gedep. staten daarop zullen antwoorden in eene volgende vergadering. Bij gelegenheid van het eeuwfeest (4 Julij 1776—1876) der onafhanke lijkheid van de Vereenigde Stalen van Noord-Amerikadat in de republiek heden met geestdrift wordt gevierd, wappert de vlag der Unie uit het hotel van den heer James Birney, minister-resident dier stalen in Nederland, op het Plein alhier. Volgens het getuigenis van een lichtwachter is de luchtballon de Mas van den heer de Pauw, die te 'sGravesande den eigenaar ontsnapte, niet over zee gegaan, maar op de Westplaat gestrand, tusschen de verongelukte stoomschepen Douglas en Groningen. BUITEN LANDSCIIE BEBIGTEN. E V G E t, ;t V SS. LONDEN 3 Julij. Het lagerhuis heeft eene motie van den heer Butt, die eene commissie van enquête wilde benoemd hebben, betreflende den aard. de algemeenheid en de billijkheid van den wensch van vele Ieren, die een eigen parlement begeeren, met 290 tegen 51 stemmen verworpen. De heer Bourke heeft medegedeeld dat de regering onderhandeling had aangeknoopt om eene nieuwe conferentie over de suiker-conventie tol stand le brengen. In het hoogerhuis is op voorstel van den aartsbisschop van Canterbury eene com missie van enquête benoemd, betredende de algemeenheid van het onmatig gebruik van sterken drank en den invloed, door de wetgeving en andere zaken daarop uitgeoefend. Hij verklaarde een adres ontvangen te hebben, door 3000 geestelijken geleekend, waarin het wcnschelijke van zulk een onderzoek betoogd werd. - Een berigt uit Cettinje aan den Times meldt, dat Montenegro den oorlog aan Turkije heelt verklaard. Die oorlogsverklaring wordt gemoti veerd hoofdzakelijk door drie grieven tegen de Porie; ten eerste dat zij Montenegro's zuidelijke grenzen blokkeerde, verder dat zij Montenegro vijan delijke bedoelingen toeschreef en eindelijk dat zij geloond heelt niet bij magte te zijn hervormingen in de Herzegowina tót stand te brengen, De oorlogsverkaring is door het Montenegrijnsche volk met groote geestdrift ontvangen. Prins Nikita is naar de Herzegowina vertrokken, vergezeld van zijn gevolg en een escorte. rHANHKIJH. Volgens liavas is er Zondag onder voorzitterschap van maarschalk Mac Mahon een ministerraad gehouden, waarin de lieer Dufaure mededeeling heeft gedaan van de voorstellen der drie groepen van de linkerzijde ten aan zien der gemeentewet De ministerraad, na daarover beraadslaagd te heb ben, heeft besloten het regerings-ontwerp (benoeming der maires in de de partments-, arrondissements- en kantonnale hoofdplaatsen door de uitvoe rende magt) te handhaven en den heer Dufaure de taak opgedragen, dit aan de gemagtigden van de drie bedoelde groepen mede le deelrn. - In de commissie van den senaat voor het wets-ontwerp betreffende het hooger onderwijs heeft de heer Fournier verslag uitgebragt omtrent de adressen, ten gunste van de gemengde jury's ingekomen Er zijn ingekomen 1944 adressen, waarvan 1780 gedrukt, met ruim 77000 handteekeningen; niet gelegaliseerd waren 627 adressen met 30000 handteekeningen. De heer Paris kwam op tegen de beschuldiging dat de commissie haar onderzoek op de lange baan schoof en verdedigde de gemengde jury's, waarin hij onder steund werd door de hh. Fournier en de Meaux. De heer Charlon verdedigde het voorste! Waddington. Het Journ. off. meldt dat Mac Mahon op nieuw aan 125personen, die veroordeeld waren wegens feilen in verband met de Commune, gratie heeft verleend of vermindering van straf toegestaan. Het Journal des Débais bestrijdt de redeneringen van le JVord in zake den Servisch-Turkschen oorlog, t. w. dat bijaldien hel een verdelgings oorlog mogt worden, de mogendheden tusschen beide zouden moeten tredin. Hel blad zou zoo iets kunnen begrijpenindien de Porte aanvallenderwijze te werk ging, maar aangezien juist Servië het verdrag van Parijs verkracht, heeft het niets te wachten van de mogendheden, welke dat verdrag hebben onderteekend. Het zou al te onregtvaardig wezen Turkije de handen te binden, teiwijl men het prijs geeft aan de gew'elddadigc ondernemingen zijner vasallen. Le Nord meent dat men tot eene zoodanige zienswijze niet kan geraken dan door geen acht te slaan op hetgeen de Turkscbe regering in de laatste zes weken heeft gedaan. De opeenhooping van ongeregelde troepen of wilde horden aan de grenzen en het opwekken der Muzelmansche geestdrijverij bedreigde Servië met gevaren, waartegen het zich met kracht van wapenen wil vrijwaren.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2