LEIDSCHE «I RAIT. 1876. r. i5o. WOENSDAG 5 JULIJ. STADS-BERICHT EN. BINNEN LAN 11SCHE BEB IC,TEN De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijeba-r voor 5 Centsfranco, p. p. 6 Cents De prijs der Advcrtenliën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. sEETOixr xsstasssa De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een op den 3deD Juli jl. invorderbaar verklaard kohier der perso- neele belasting van wijk V, dienst 1876/7; zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Lei die he Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leiden, 4 Juli 1876. v. n. BRANDELER. LEIDEN. 4 Julij. Door de geneeskundige staatscommissie is heden tot arts bevorderd de heer C. W. F. Dekema, candidaat-arts. In den nacht van Zondag op Maandag geraakte een beschonken per soon in het Levendaal te water, en zou zeker verdronken zijn, zoo niet de boekverkoopersbediende II Bonte, op een vrij grootcn afstand den val en een gesmoorden kreet hoorende, zich naar de plaats des ongevals had be geven. Hij greep den drenkeling en mogt er in slagen, op zijn herhaald hulpgeroep bijgestaan door nog een ander persoonhem uit het water te halen. Zoo de tweede persoon niet spoedig gekomen ware, dan had Bonte zeker zijne menschlievendheid met den dood moeten bckoopen, daar de drenkeling al vrij ver gevorderd was om zijnen redder met zich in het water te trekken. Naar wij vernemen is dit reeds de vjjfde maal, dat ge noemde Bonte, ofschoon zelf niet kunnende zwemmen, het leven van mede- menschen heeft gered. Eerstdaags zal te Ridderkerk een weekblad verschijnen, getiteld «de Liberaal", onder hoofdredactie van den heer mr. P. Brooshooft. Wat de rig- ting betreft, zegt genoemde lieer in het prospectus, brengt de titel ons van zelf tot een toelichtend woord. Er bestaat tegenwoordig zooveel illiberale liberaliteit, vooral ook onder de staatkundige partij van dien naam. dat eene opheldering hoogst noodzakelijk is. Liberaal of «vrijgevig" beteekent naar onze opvatting dat men aan iederen persoon of vereeniging liet regt «vrij geeft" om er een eigene overtuiging op na te houden, ook al staat zij regelregt tegen de onze over. Sluit dit in. dat men niet mag trachten, hen tot andere gedachten over te halen? Zeer zeker niet. Maar dit sluit hel wèl in: dat men niet met twee maten mag meten, en dus nooit eene opinie of publieke daad mag bestrijdenomdat een zekere persoon of partij ze heeft gekoesterd ol bedreven. Deze opvalling toont direct aan. dat wij volstrekt niet voornemens zijn, met onze zoogenaamde liberale, evenmin als met eenige andere staatkundige partij, door dik en dun te gaan. Want bij dien strijd van partijen staanhelaasde personen meestal op den voorgrond. Hoewel nu onze sympalliiënwat algemeene beginselen betreftgeheel zijn aan den kant der geavanceerd liberale partij, en wij ons daardoor van zelf in hoofd zaak aan die zijde zullen scharen, willen wij beproeven of liet niet mogelijk zou zijn, alle voorkomende quaestiën objectief onder de oogen te zien. hel goede dankbaar aan te nemen en te verdedigenvan welke zijde het ook komt, en derhalve te breken met die kleingeestige kefïerij, waardoor geen enkele goede zaak nog ooit een stap is vooruit gebragt, maar wel veel bit terheid, en leed over ondervonden miskenning is gezaaid in de harten van werkzame en verdienstelijke mannen. Te Schoonhoven werden gedurende het jaar 1875 aan bet kantoor van den waarborg en de belasting van gouden en zilveren werken ter keuring en stempeling aangeboden: gouden voorwerpen, wegende 119.040 kilogram men, en zilveren 'voorwerpen, wegende 2,516,290 kilogrammen, en werd wegens waarborgregten en belasting, welke niet van ongemonteerde gouden en zilveren kettingen geheven worden, ontvangen ƒ39,147.99, zijnde ruim één tiende van dit middel in het geheele rijk. Onlangs, meldt liet TV. v. d. D., maakten wij melding van de zaak tegen een zekeren II. en dr. M. Hel betrof een aanklagt van bedelarij en medepligtigheid daaraan. De doctor had bij aanvragen om geldelijke onder steuning, door H. geschreven, een verklaring gegeven, inhoudende dat de verzoeker, aan zenuwtoevallen en bloedspuwingen lijdende, niet in staat was te werken en als een braaf, oppassend man bij hem bekend stond. Zooals men weetwerd 11. tot 2 jaren correctionele gevangenisstraf veroor deeld, dr. M. tot 1 jaar celstraf. Onlangs werd de zaak in hooger beroep behandeld. Een nieuwe getuige werd gehoorddie 11. in een zenuwtoeval gezien had. liet U. M.waargenomen door mr. Op ten Noortrequireerde voor beide bekl. 1 jaar celstraf. Mr. Rud. Benjamins trad thans voor dr. M. op en beweerde, dal er geen bedelarij had plaats gegrepen en derhalve van medepligtigheid geen sprake kon zijn. Aangenomen dat er door H. gebe- beld was, dan nog kan er van strafbare medepligtigheid geen sprake zijn, omdat niet gebleken was dat de doctor wist dat zijne attesten dienden om te bedelenomdat zonder attesten de bedelarij toch ook volbragt was en omdat er geen kwade trouw bewezen was. Het hof vereenigde zich echter niet met dit beginsel, was van oordeel dat er bedelarij was gepleegd door H. en dr. M. medepligtig daaraan was geweest, en veroordeelde H. tot 6 maanden celstraf met opzending en dr. M. tot 3 maanden celstraf. -- Op de voordragt ter benoeming van een regler in de arrond.-regtbank te Alkmaar zijn geplaatst de hh. m™. A. Hoedt, substituut-griffier bij de regtbank te Deventer; J. W. van üosterzee, regter te Appingadam; P. W. van Heusde, advocaat en regter-plaatsvervanger te 'sHage. Te Haarlem lieert Zaturdag avond een wachtmeester uil 's Ilage een schot gelost op eene vrouw waarmede hij vroeger verkeering had gehad. In den nacht van Zaturdag op Zondag is in een der gebouwen van het genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam poging tot inbraak ge pleegd. Een 50-jarig persoon, niet te Amsterdam woonachtig, die zich in de tuinen had laten opsluiten, heeft getracht zich, door het breken vaneen glasruit, toegang te verschaffen tot het Japansch museumwaar zoovele kostbaarheden zijn uitgestald. Hij had echter niet gerekend op den waker, die in dat gebouw verblijf houdt, en werd onmiddellijk door dezen beambte bij de kraag gepakt en aan de policie overgeleverd. Uit Zutphen meldt men dat Karei de Stoute met zijn gevolg Zon dag 11. aldaar len 2 ure uit Utrecht is aangekomen. Aan het station door den burgemeester verwelkomd, nam de stoel, uit ongeveer 50 personen be staande, naast de leden van den raad en een paar andere heeren, plaats in de daartoe bestemde rijtuigen en reed, voorafgegaan door het muziekcorps der Deventersche huzaren en vergezeld door een talrijke menigte, zoowel van de omliggende plaatsen als uit de stad zelve, naar de Buiten-Societeit. Daar werden den gecoslumeerden eenige ververschingen in de keurig ver sierde afdeeling van den Buiten-tuin aangeboden. Groot was het aantal der genen die zich naar de Bniten-societeit hadden begevenom getuigen te zijn van de ontvangst en de prachtige costumes van nabij te bezien. Tegen 5 uur was het oogenblik van vertrek daar, en andermaal zag Zutphen, als voor ruim 4 eeuwen «Karei de Stoute" door zijne met tallooze vlaggen en wimpels versierde stralen rijden, om eenige minuten later bij het afscheid aan het station zijn dank uit te spreken voor de eer hem aangedaan. Omstreeks zes ure is de vorst met gevolg te Arnhem aangekomen. In een achttal rijruigen, vooralgegaan door de muziek der rijdende artillerie uit Amersfoort, begaven zich de gecostumeerden, naar het hotel Zwijnshoofd, waar zij dineerden. Om negen uur bezochten zij het concert in het park Musis Sacrum, en vertrokken ten tien ure. Onder Almelo was Zondag II. een viertal fabriekarbeiders bezig met vinkenvangen: zij werden door den boer, op wiens grond dat geschiedde, aangemaand zijn land te verlatenwaarop zij verwoed op hem aanvielen en een hunner hem eene ernstige verwonding in den nek toegebragt. Het viertal is in verzekerde bewaring gebragt en naar men zegt, is de dader reeds tot bekentenis gekomen. Uit Meppel meldt men dat de boterhandelaars aldaar in een adres aan de prov. staten het volgende hebben te kennen gegeven. Het prov. regle ment op den ijk der botervaten maakt dien ijk niet verpligleiidmaar door adressanten is sedert Februarij 1875 gecontracteerd om niet anders dan vaten boter te koopen, die door den ijker geijkt en met het meestermerk van den kuiper voorzien zijn. Adressanten hebben in dat jaar ondervonden, dat er geene klagten zooals vroeger werden gehoord over de zwaarte der fusten, of. als er klagten over inkwamen, bleek het gewoonlijk, dat de ijk nagemaakt was. In het belang van den boterhandel der provincie dringen adressanten met alle kracht aan op de invoering van een verpligten ijk op de botervaten. Te Rozendaal kregen Zondag avond twee personen twist in een her berg. De een wierp den ander een kruik tegen bet hoold, hetgeen zonder uitwendige verwonding afliep en waarop dan ook verder geen acht geslagen

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1