Wynbritseradeel gelegen, groot ongeveer 55 bedaren, is lot dat einde vermaakt. Te Groningen is in lioogen ouderdom overleden de beer mr. B. Wiehers, i oud-president van het voormalig prov. geregtshof aldaar. - In hel instituut van doofstommen te Groningen is dezer dagen over leden Louise Henriette Elizabeth baronnesse von Prophalow, geboren in 1807 te Breslau in Silezté. In 1821, nog geen 14 jaren oud, werd zij in het instituut opgenomen op verzoek van H. M. de toenmalige koningin der Ne derlanden, die de kosten van onderwijs en verpleging geheel op zich nam. Na 11r: M8. overlijden werd in die kosten voorzien door Z. K. 11. den prins van Oranje, later Z. M. koning Willem II, terwijl na diens dood de erfge namen zulks hebben gedaan. 55 jaren bragt zij in het instituut door, waar van zij de oudste bewoonster was. Men meldt uit Vlijmen. Noordbrabant: Als een bewijs van den uitge- breiden teelt van fijne vruchten in deze streek dient, dat ongeveer 165,000 mandjes kruisbessen naar het buitenland zijn verzonden. Dat nu reeds op levering duizenden ponden frambozen worden opgekocht is niet vreemd. In gewone tijden gebeurt hel dikwijls, dat op één dag 40000 kilo's van deze vrucht voor Engeland worden afgeleverd. Doperwten zijn thans aan de orde: op de dagelijksche markt te 's Uerlogenbosch vindt men die tuinvrucht meL mudden gedopt; uit Holland komt men hier duizenden bussen ver duurzamen. Met zwarte, roode en witte bessen is het even zoo. - Men meldt uil Curacao van 3 Junij Een ingezonden stuk in de Curag. Cour. behelst eene oproeping aan de belangstellenden in het welvaren van dit eiland, om, bij het hangende blijven van het geschil met Venezuela, zich niet te bepalen tot klagen over den nadeeligen invloed daarvan voor onzen handel, maar liever naar middelen om te zien lot verbetering van den toe stand. Daartoe wordt gewezen op het zoeken van andere handelswegen, hel openen van nieuwe bronnen van bestaan. Maar de henoodigdc kapi talen? vraagt de schrijver. Er liggen groote kapitalen ongebruikt; maar al wilde men die niet geheel wagen, wat belet kapitaal te vinden door den magtigen hefboom, waardoor in Europa zooveel tot stand gebragt is. door verecniging van krachten. De naamlooze vennootschap heeft daar wonderen verrigt; waarom zou die op Curacao niet ruimer dan tot heden benuttigd kunnen worden De kerkeraad der herv. gemeente te Paramaribo heelt tot predikant beroepen dr. J. C. Zaalberg I'z., Ie 's IIage. 's GRaVENHAGË. 30 Junij. Door Z. M. is: op zijn verzoek, ingetrokken de benoeming van dr. C. .1. Matlhes, hoogleeraar te Amsterdam, tot plaatsvervangend lid der com missie, gedurende één jaar, ingaande 1 Augustus e. k.belast met het afne men van het eerste natuurkundig examen en van het natuurkundig examen voor hulpapotheker, en als zoodanig in zijne plaats benoemd dr. H. van de St.idtdirecteur der h. burgerschool te Arnhem; op hun verzoek, inge trokken de benoeming van dr. II. W. Middendorp, hoogleeraar te Gronin gen, <n van d'. J. van der Hoeven te Botterdam, tot leden, en van .1. S wart wout, lector te Amsterdam, tot plaatsvervangend lid der commissie, gedurende één jaar. ingaande 1 Augustus e. k.. belast met het afnemen van de geneeskundige examensen in hunne plaats benoemdtot leden dier commissie, dr. II. Hertz, hoogleeraar te Amsterdam, thans plaatsvervangend lid, er. J. D. Sachse, dirigerend officier van gezondheid bij de zeemagt te Amsterdam, en tot plaatsvervangende leden A. Slellingwerfl, oud-apotheker te Amsterdam, en dr. J. A. Boogaard, hoogleeraar te Leiden: op zijn ver zoek. ingetrokken de benoeming van dr. W. F. U. Suringar. hoogleeraar te Leiden, tot lid en vice-president der commissie, gedurende één jaar, in gaande 1 Augustus e. k.. belast met het afnemen van de examens van apotheker en van de praclische examens van hulpapotheker, en als zoo danig in zijne plaats benoemd dr. N. W. P. Bauwenhoffi. hoogleeraar te Utrecht, thans plaatsvervangend lid, en tot plaatsvervangend lid, dr. 1). C. Coster te Amsterdam. - H. M. de koningin, vergezeld van HD' hofmaarschalk.>jlr. Gevaerts van Simonshaven en baron van Beede van Oudlshoorn kamerheerbegaf zich heden morgen ten 10 ure naar Amsterdam ter bezigtigins van de histori sche tentoonstelling in het Oude-Mannenhuis en keerde heden middag ten half vijf ure alhier terug. II. M. de koningin heeft aan het bestuur van liet museum van moderne kunst alhier ten geschenke gegeven een schilderij van B. J. van Hove, voor stellende het voormalig weeshuis der hervormde diaconie te dezer stede. Voor het geregtshof alhier verscheen gisteren de bij de justitie nog al bekende T. IJ., wegens een vijftal feiten van diefstal, waarvan twee ouder verzwarende omstandigheden. Zij helroden: den lld'" January jl. gereed schappen uit een schuur van de hofstede Hoogwerf onder Wassenaar, den 6!l'" Maart een bok uit dezelfde schuur; den 8,leD Maart eene geit en den 13'1'® Maart weder een geitwelke beesten hij uit afgesloten schuren in tuinen aan de Laan van Mcerdervoort alhier wist te bemagtigen, terwijl hij daartoe enkele afsluitingen heelt verbroken. De bok en geiten werden te Leiden Voor betrekkelijk geringen prijs van de hand gedaan bij eencn bouw man die ze weder tegen teruggave van den koopprijs aan dc eigenaars ter hand stelde. Den 4'lc* Maart ontvreemdde hij eveneens uit cenen tuin in de Laan van Meerdervoort een kruiwagen, dien hij bij een uitdrager voor /4 verkocht. Eerstgenoemde diefstal en de verbreking van afsluitingen ten aan zien van de andere werden door besch. ontkend. Niettegenstaande de ont- kentenis achtte adv.-gen. mr van Maanen het eerste feil evenzeer bewezen als de overige teitrn. Wel is waar werd ten aauzien van dc twee laatste feiten de buitenbraak ontkend, maar hij geloofde dat niettemin ook die om standigheden voldoende zijn bewezen, liet openbaar minist. requireerde met het oog op onderscheidene vonnissen, die de besch. reeds ten zjjoen laste heeft, eene veroordeeling tot tuchthuisstraf van minstens 5 en hoogstens 13 jaren en 4 maanden. De verdediger verzocht vrijspraak omtrent liet eerste feit wegttrs gemis van voldoend bewijs en wees overigens het hof op verzachtende omstandigheden. Hel hol veroordeelde IJ. tot 5 jaree tuchthuisstraf. De gemeenteraad heelt heden besloten aan den minister van biniien- landsrlie zaken de toepassing van de onteigeningswet te verzoeken voor de verbreeding der Lange Poolen. De daarvoor benoodigde rijksgrondvrij. komende door de afbraak van het voormalig gebouw van kolonién, zal vermoedelijk gratis worden afgestaan, nu de raad heeft toegegeven aan het verlangen der regering tot doorgraving van het water dc Sprank. Door burg. en weth. is aan den gemeenteraad eene nieuwe regeling van het meer uitgebreid lager ouderwijs alhier en te Scheveningen voorgedragen. De aanwezigen ter gisteren avond gehouden afdeclingsvergadering der vereeniging het Metalen Kruis ontvingen o. a. de zeldzame mededeeling dat een oud-strijder op 85-jarigen ouderdom tot hunnen kring was toegetreden. Deze veteraan heeft den togt naar Piusland medegemaakt en nam ook deel aan den slag van Leipzig en Waterloo. HIJITKNLANDSCUhi UfclltHiTbN. ENfiELAND. LONDEN 29 Junij. De uitgaven van *Royal Naval College", te Greenwich, eene inrigtiitf waar officieren en zeelieden wetenschappelijk voor de zeedienst gevormd worden, bedragen jaarlijks 38051 Het bestuur is in handen van 3 amb tenaren, die te zamen 4300 salaris hebben. Er zijn 110 bedienden voor 231 studenten. Niettegenstaande de weelderigheid dezer inrigting werd ge- criliseerd, weigerde hel lagerhuis de uitgave met 2000 te verminderen. Dezer dagen werd met een nieuwen moddermclen van W Simons&C». een proef genomen op de Clyde. Deze machine, een schroefstoomschip. kan 1000 tons modder bengenbrengt die naar diep water met een snelheid van 8 mijlen in het uur en laat dan op een gegeven teeken ineens den ganschen voorraad in dc diepte zinken, liet vaartuig laat zich sturen als een jagt. en draait, door de beide schroeven, die onafhankelijk van elkander werken, om in een bestek zoo groot als het schip lang is. De ICillunga is voor Australië bestemd en wordt thans te Renfrew voor de reis derwaarts uit gerust. Volgens door de Times ontvangen berigten hebben de Bosuiers vorst Milan lot koning van Servie uilgeroepen en daarvan in een manifest kennis gegeven. Bovendien is door de aanvoerders van den opstand in de Ilerzego- wina een manifest verspreid, waarin zij aankondigen, dat zij den vorst van Montenegro tot hunnen opperbevelhebber in den //veldlogt tot ver nietiging der Turken" hebben verkozen. Eu daarbij blijft het niet; ook de opstandS-comité's der Bulgaren hebben eene proclamatie uitgevaar digd. waarin zij een schels van hun //lijden" geven aan de //muzel mannen van Bulgarije en hun mededeelen. dat zij de wapenen hebben op gevat om een ander bewind zamen te stellen, hetwelk bij magte zal zijn hun voorspoed te verschaffen; en vermits de Muzelmannen hun deel aan dien voorspoed zullen hebbenwekken zij deze op zich bij de Bnlgarm aan te sluiten; die hieraan geen gevolg geven, zullen niet als broeders uit één gezin beschouwd en hun leven en hunne goederen zullen niet ontzien worden. FKAWHItIJ H. De commissie uit den senaat, waaraan het onderzoek is opgedragen van het door de katner aangenomen wetsontwerp van den minister Wad dingion. betreffende de academische graden, heeft genoemden minister ge hoord. Deze handhaafde zijn voorstel, betuigende dc vrijheid van het hooger onderwijs voor te staan en werkelijk niets anders Ie verlangen dan de toe kenning der graden door den staat alleen, en voorts er op aandringende, dat de commissie spoed zou maken met de indiening van haar versla». Ondervraagd omtrent het uiteengaan van volgende maand, hetwelk het uiteengaan hebben, zeide de minister, dat de regering dige afdoening der begrooting verlangde. De minister van openbare werken heeft bij dc kamer een wets-ontwerp ingediend, houdende magtiging tot het houden van een wereldtentoonstel ling in 1878. Een crediet voor de werken ten behoeve van die tentoon stelling wordt niet gevraagd, daar de regering het budget niet wil be zwaren met een supplementair crediet, terwijl zij van den anderen kant berekent, dat de reizigers-beweging de opbrengst van de belasting op de transporten voldoende zal doen stijgen, om daaruit de kosten van installatie der tentoonstelling te bestrijden. Men schat de hoogere opbrengst van die belasting op minstens 15 millioen. Ook de overige indirecte belastingen zullen aanmerkelijk hoogere inkomsten geven. Aan dc ondernemers van de tentoonstelling zullen door de Bainpie de France, met magtiging van de regering, geldelijke voorschotten woiden verstrekt. De krijgsraad heeft regtsingang verleend tegen kapitein Grimal, oud- regerings-commissaris bij de krijgsraden te Versailles wegens verduistering van stukken betreffende personen, beschuldigd van deelneming aan de mis drijven der Commune. De stoom-tramway's zullen eerstdaags te Parijs tusschen de stations Montparnasse en de brug van Austerlilz, station van Orleans, in werking treden. De stoom verbrandt zelve de rook en het stoppen geschiedt oogen- blikkelijk zonder schokken. De afkoop van de regten op het Suez-kanaal is het onderwerp van een vlugschrift, door feen voornaam koopman van Marseille dezer dagen in het licht gegeven. Dit denkbeeld werd reeds vroeger door enkelen opge worpen, doch als een hersenschim ter zijde gesteld. Indien men echter daartoe mogt willen overgaan, dan is thans het geschiktste tijdstip daar voor gekomen, aangezien het kanaal nog geen rcntegcvcnd eigendom is, en de koopprijs bij verbetering van den toestand telken jare hooger zal moeten zijn. Dc afkoop kan op tweederlei wijze geschieden, hetzij door betaling de katner tegen hel midden der van den senaat ten gevolge zou zulks betreuren zou en de spoe-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2