mj its (in; COURANT. ZATL'RDAG 1 JULIJ. RfNNENLANOSCIiE BEMGTEN. 1870, V. 153. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoeten. Afzonderlijke nornmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertentie',n is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. xsbbszsest'SGZSBÏE LEIDEN. 30 Junij. Door de staals-commissie voor het geneeskundig examen is heden tot arts bevorderd de heer J. R. Doeff, med. doctorandus. In de gisteren avond gehouden departementsvergadering der maat schappij tot Nut van 't Algemeen, werden tot afgevaardigden ter aanstaande algemeene vergadering, in Augustus te Amsterdam te houden, aangewezen de heeren: prof. P. van Geer en J. A. van Dijk en als plaatsvervangers de heeren W. T. Werst en mr. G. J. Grashuis. Bij de behandeling der punten ter beschrijving voor bedoelde vergadering, deelde de voorzitter bij punt IX, voorstel van het hoofdbestuur omtrent het bekende rapport in zake het onderwijs, cene ingekomen missive mede van liet departement Utrecht ter begeleiding van een schrijven aan het hoofdbe stuur en waarbij het de inbehandclingneming van dit punt ontraadt. Hoe wel door het bestuur omtrent dit punt een gunstig praeadvies was uitge- bragt. vereenigt zich na eenige discussie de vergadering met den geest der bedoelde missive van Utrecht, zoodat aan de afgevaardigden wordt opgedra gen tegen dit punt te stemmen. Omtrent de punten VIII en XIII, respectivelijk van het hoofdbestuur en het departement Hiudeioopen, en die beide met de uitgifte der jaarboeken van de maatschappij in verband slaan, ontvangen de afgevaardigden den last, daar liet blijkt dat de meerderheid der vergadering zeer aan de jaar boeken gehecht is, naar omstandigheden te handelen. Nadat vervolgens tot commissaris der leesbibliotheek was benoemd de heer W. C. de Welslein Pfisler. worden door de vergadering in behandeling ge nomen eenige voorstellen van commissarissen der spaarbank tot eventuele uitbreiding van den werkkring dier inrigting en wijziging van daarmede in verband staaude artikelen van het regiement. Up het gunstig praeadvies des bestuurs worden deze voorstellen onveranderd met algemeene stemmen aan genomen. Aan het slot der vergadering bragt de voorzitter hulde aan de aftredende bestuursleden, de heeren J. M. E. Derckseu en L). F. van lleyst, zoo mede aan den op zijn verzoek eervol ontslagen penningmeester, den heer II. W. F. Bakker, welke laatste echter door de keuze der vergadering op nieuw als lid van het bestuur zou zitting nemen. 'L. M. de koning heeft algewezen het verzoek om gratie, door Jul voor Christina Goedvolk ingediend die door het geregtshof te 's Hagc tot 12 jaren tuchthuisstraf is veroordeeld wegens medepligtigheid aan den diefstal, waar mede de moord op mevr. van der Kouwen gepaard ging. Jut's huisvrouw zal dus eerstdaags naar de vrouwengevangenis te 's Bosch worden overgebragl. De lessen aan de rijks-landbouwschool te Wageningen zullen op 18 September een aanvang nemen. De examens van toelating zijn bepaald op 15 Julij en 15 September. Bij het op den 5<,<n Julij op Beeckensteyn nabij Vclzen te houden chris telijk nationaal zendingsfeesl zal de openingsrede uitgesproken worden door ds. J. P. G. W est hof!pred. te Amsterdam voorts zullen op de drie spreek plaatsen het woord voeren over verschillende onderwerpen in betrekking staande lot de zending: de hh. C. Albers, zendeling; J. van Andel, pred te Wijhe; T. de Bruin, van Leiderdorp; H. W Creutzberg, pred. te Schie dam; dr. J. A. Gerth van Wijk, pred. te 'silage; E. E Gewin, pred. te Abcoude; D. P. M. Iluct, pred. te Nunspeel; T. M. Looman, van Amsterdam; A. Meijer, van Rotterdam; T. 11. Nahuys, pred. te Zeist; d'. J. J. P. Vale- ton, pred. te Bloemendaalen G. J. Vos Fz.pred. te Rotterdam. De eerste afscheidsrede wordt uitgesproken door dr. Ph. J. Iloedemaker, pred. te Am sterdam, de tweede afscheidsrede door P. Wagemaker, pred. te Rotterdam. De slotrede wordt gehouden door ds. E. C. Segerspred. te Leiden. In hel programma leest men: Dit jaar wacht ons het schoone Beeckesteyn. Of het een geschikt terrein voor ons doel is? Uitstekend. Vergelijkingen kunnen wij niet maken, want van ieder terrein, waarop wij onze feestten ten moglen opslaan, konden wij 'zeggen: wat is het hier mooi! Maar van Beeckesteyn zouden wij willen zeggen: het is als voor een zendingsfeest aangelegdDe feesttreinen en ook de gewone, treinen houden stil aan het station Velzen. Van daar leidt een breede, hier en daar beschaduwde straatweg, welke door het dorp loopt, naar Beeckesteyn. De afstand van het station tot aan den ingang van het terrein is ongeveer 20 minuten. Het U. D. komt terug op het berigt omtrent liet gebeurde op een ramtorenschip in de Roode zee. Het is erg overdreven geweest; slechts één persoon is in de Roode zee overledenzonder dat blijkt of dit ten gevolge van een zonnesteek is. Een ander, die wel door een zonnesteek werd ge troffen, is ziek te Aden achtergelaten. De voorstelling, alsof de komman- dant de schuld der ongevallen had, is geheel ongegrond. Te Purmerende is tot lid der prov. staten van Noordholland benoemd de heer S. Appel, te de Rijp. Naar men verneemt, meldt de /V. R. C., is door een onbekende oor zaak de openbare school met onderwijzerswoning te Brandwijk een prooi der vlammen geworden. Slechts met groote moeite is de hoofdonderwijzer er in kunnen slagen zijne echtgenoot en zich zeiven uil de snel om zich heengrijpende vlammen te redden. Hoegenaamd niets van den inboedel, zoo min uit huis als uit school, is aan de vernieling kunnen onttrokken worden. De arrond.-reglbank te Haarlem heeft uitspraak gedaan in de strafzaak van A. S.laatst brigadier tit., en M. W. v. d. P., laatst brigadier-majoor tit. der rijksveldwacht, waarvan dezer dagen melding is gemaakt. De beide beklaagden zijn schuldig verklaard aan het misdrijf van zich te hebben laten omkoopenen overeenkomstig het requisitoir van den officier van justitie veroordeeld, de eerste tot een jaar en 183 dagen, de tweede tot twee jaren cellulaire gevangenisstraf; voorts beiden tot betaling eener geldboete van ƒ100, bij wanbetaling te vervangen door 7 dagen cell, gevangenisstraf, en tot ontzetting gedurende 8 jaren van de bevoegdheid om openbare bedienin gen te bekleedeu en het kiesregt uit te oefenen. - Te Haarlem is gisteren nacht een nieuw gebouwd en voltooid huis in de Spaarnwoudcrstraattoebehoorende aan den winkelier en vischverkooper 11. Broekmejjer, ingestort, vermoedelijk tengevolge van ontgravingen in den daarnaast gelegen tuingrond, voor eene daar op te rigten steendrukkerij. Hoezeer een gedeelte van de woning in de straat is teregtgekomen, hebben er geene ongelukken plaats gehad. Gelukkig was het perceel nog niet bewoond. (H. C.). Te Amsterdam werd gisteren morgen de schoorsteen van het huis van den heer J. J. Witsen, hoek Wesleinde en YVilsenkade, nabij de ütrechtsche poortdoor den bliksem omvergeworpen en met donderend gekraak stortte hij op de daken der naastliggende huizen neder. Op den zolder werd het hiuuendeel van den schoorsteen uit elkander geslagen, en in alle kamers, die met deze rookgelciding in verband stondenwerden de ijzeren dekseltjes, die in de schoorstcenen zatenmet geweld op den grond gesmeten. In de keuken kwam de bliksem door een muur heenwaar hij een gaspijp bloot legde, die onbeschadigd bleef. Twee dienstboden zaten onder de plaats waar de bliksem den muur stuk sloeg, te ontbijten; de stukjes steen, die uit den wand vielendrongen lot diep in het brood. De bliksem ging tus- schcn de beide meisjes door, zonder ze te deren, en door een geopend raam verdween hij in den tuin. Door het geheele huis was een zwavel- en brandlucht merkbaar. Een voorbijganger werd door een vallenden steen ligt gekwetst. Eenige ruilen van liet Paleis voor Volksvlijt werden door de trilling verbrijzeld. Bij de te Amsterdam ter gelegenheid van het landhuishoudkundig con gres gehouden harddraverij met paard en chais zijn de uitgeloofde prijzen behaald: De 1' prijs (ƒ500) door het paard Graaf Adolf, bruine ruin, van den heer G. J. Ritsema, te Garslhuizeii (Groningen), gereden door J. de Boer; de 2e prijs (ƒ250) door ilhelmina, bruine merrie, van den beer H. van llaaren, te Amsterdam, gereden door F. VV. Koopmans; de 3e prijs (ƒ150) door Viorno, bruine merrie, van den heer G. Barendrecht, te Ba- rendrechtbereden door J. de Boer. Te Utrecht had gisteren, bij de voortzetting der akademiefeestenop het Vreeburg het volksieest plaats, door de studenlen-ijsclub georganiseerd. Met de meeste opgewektheid werd om de bij de verschillende spelen uitge loofde prijzen gestreden. Na den afloop had er een volksconcert plaats en des avonds werd er een fraai vuurwerk afgestoken. Uit Leeuwarden wordt op nieuw melding gemaakt van eene gunstige testamentaire beschikking van wijlen dr. Licuwe Annes Ruma te Makkitm. Hel is eene stichting van studiebeurzen voor jongelieden uit den bchoeftigen stand, in Friesland geboren, en, na vergelijkend examen, te kiezen beurte lings door de letterkundige faculteiten aan de hoogcschoien te Leiden, Utrecht en Groningen. Eene kapitale boerenplaats, onder Smallehrugge in

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1