PER TELEGRAAF. van Sneek beslist, dat ook meisjes op de hoogere burgerschool aldaar kun nen worden toegelaten. Te Groningen is Maandag avond de gewone jaarlijksche vergadering der leden van het instituut voor doofstommen gehouden. Daarin werd het verslag der hoofddirectie omtrent het afgeloopen schooljaar overgelegd en het rapport der commissie omtrent de rekening over 1875 uitgebragt. Of schoon de gunstige toestand, ook financieel, werd erkend, werd toch ook op de schaduwzijde gewezen: de steeds in elk opzigt stijgende uitgaven en de aanzienlijke kostendie thans worden aangewend tot vergrooting van de inrigting, welke in alle deelen te klein is geworden voor het tegenwoor dig aantal kweekelingendat thans grooter is dan ooit en nog steeds toe neemt. Het bedraagt nu ongeveer 180. De commissie wekte daarom dan ook tot toetreding tot het lidmaatschap op, opdat het ledental niet af-, maar toeneme. 's GRAVENIIAGE. 29 Junij. Aan den heer II. F. van de Poll is, op zijn verzoekeervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen te Katwijk. De 2e luit. E. K. II. A Hamming, van het 5' reg. infanterie, is voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij liet wapen der infanterie van het leger in Nederl. lndië, en de 2* luit. J. U. Masman, van het le reg. infan terie, is in rang en ancienueteit overgeplaatst bij het wapen der infanterie van genoemd leger. Op non-activiteit zijn gesteld: op hunne aanvrage en in afwachting van nadere beschikking, de le luitt. N. II. J. Gilissen, van het 2e, en S. Lanlinga. van het 4' reg. inf.; G. K. C. baron van Lynden, van het thans opgeheven reg. veld-, en H. J. J. van Evk, van het 3' reg. vest.-artillerie, alsmede den 2'n luit. F. E. H. Liebert, van het 3e reg. inf., beide eerstge- noetnden zonder bezwaar der schatkist. In active zijn dienst hersteld: bij het 3e reg. inf., de kapitein W. F. L. Zurich; bij het 6', de kapitein A. P. Scheltns; bij het 3e, de 2e luit. J. C. Masman, eu bij liet 3e reg. vest.- artillerie, de 1' luit. G. J. de Vidal de St. Germain. De officier van gezondheid 1« kl. J. J. Borst, uit O. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. II. M. de koningin zal morgen de oudheidkundige tentoonstelling te Amsterdam met een bezoek vereeren. - Hll. EK. 1111. de kroonprins van Duitschland en gemalin zullen aan staanden Zaturdag des voormiddags omstreeks 11 ure uit Berlijn alhier aankomen. Het lid van den raad van state, de heer mr. Mutsaers. is in het begin dezer week plotseling door eeue ongesteldheid aangetast. Zijn toestand is zorgelijk. Dezen morgen ontlastte zich een hevig onweer boven de stad, dat ten 8 ure eindigde met een vreesselijken donderslag. De kap van den koren molen "de Haan", aan den Noordwestbinncnsingel, is door den bliksem ge troffen, waardoor in dat bovengedeelte ecne smeuling ontstond. Tegen 10 ure sloeg de vlam uit en spoedig was de opperbrandineesler met de brandweer ter plaatse aanwezig. De stoomspuit en de andere brandspuiten behoefden geen dienst te doen, vermits de brand door inwendigen aanvoer van water werd gebluscht. Een smartelijk ongeluk, meldt het Dbl., is eergisteren-avond op onze drukkerjj voorgevallen. Toen de stoompers een oogenblik in gang was, had een jongen, die de afgedrukte vellen uithaalde, de onvoorzigligheid zijn been op een verkeerde plaats uit te stekenzoodat het op een deerniswaar dige wijze beklemd geraakte tusschen de machine. Na veel moeite gelukte liet. den knaap uit zijn benarde positie te helpen; spoedig werd heelkundige hulp ingeroepen en met de meeste bereidwilligheid verleend door dr. Eikendal, op wiens advies de gekwetste onmiddellijk naar hel gasthuis werd overge- bragl. Daar moest het been ongelukkigerwijze tot aan de knie geamputeerd worden. Gisteren namiddag is door de policie aangehouden een meisje, oud 15 jaren, dat door middel van eencii sleutel in een huis, waar zij dageljjks kwam. de lade eener kast heeft geopend en daaruit een gouden ketting en 10 gulden ontvreemdde. BUITENLANÜSCHË BEHIGTKiN ------- - >•■--- ENKEliAND. LONDEN 28 Junij. Bij de universiteiten in Schotland moet iemand die in de geneeskunde wil studeren een examen afleggen in klassieke en moderne talen, literatuur en mathesis, zoo hij nog niet in liet bezit is van een literarischen graad. Onlangs nu voldeed een student uit Sheffield aan de vereischten voor dit examen, zoodat hij tot de medische faculteit wordt toegelaten, en later kwam hel de autoriteiten der akademie ter oore dat de student door een stadgenoot vervangen was. die zijn naam had aangenomen en het examen had afgelegd. Bij het onderzoek is gebleken dat deze persoon reeds jaren lang dat beroep uitoefende en het vrij winstgevend wist te maken. Allerlei vermoedens koestert men thansv dat dit bedrog iu andere takken van wetenschap nog veel grooter is. tr Ik A X 14 U IJl Si. Het Joum. off. bevat een decreet van den president der republiek, waarbij gratie of vermindering van straf verleend wordt aan 87 personen, veroordeeld wegens deelneming aan den Commune-opstand in 1871. Tevens heeft Mac Mahon aan den minister van oorlog een brief geschreven, waarin wordt medegedeeld dat de vervolging met betrekking tot dien opstand als geëindigd aangemerkt kan wordenbehoudens hetgeen de wet voorschrijft ten opzigle van bij verstek veroordeelden. De maarschalk-president is van meening dat aan de vervolging een eind kan komenbehalve in buitenge wone gevallenzooals aanslagen tegen het leven of den eigendom van per sonen: ook de hoofden of leiders van liet oproer zijn van de gratie uilge sloten. Mitsdien zal niet meer een bevel lot onderzoek gegeven kunnn h worden zonder vooraf den maarschalk-president er over te hebben gehoord z de exceptionele gevallen zullen door den ministerraad behandeld wordei d Aan het slot van den brief geeft de maarschalk de hoop te kennen datoi deze wijze de ongerustheid moge bedarennu hij de vergevensgezindhet b zoo ver mogelijk uitstrekt, zonder daarom inbreuk op de beginselen w w maken. Ten opzigte van de gemeentewet, bij de kamer van afgevaardigden aai' lu bangig, blijft nog vrij wat verschil van gevoelen bestaan onder de republi g keinen. zoodat de aanneming nog verre van verzekerd is. Gambettaet volstrekt niet toegeven. Hij blijft bij zijn amendement, strekkende om j. d maires door geheel Frankrjjk, Parijs alleen uitgezonderd, door de gemeenti raden zeiven te doen benoemen. Gambetta voegt er bij, dat het afzien vi d dat amendement een zelfmoord van de republikeinsche partij zou zijn. o De Mon. univ. verzekert dat de heer Marcou zijn voorstel zal liani haven om vervolgingen iu te stellen tegen de bedrijvers en medepligtigt t< van den 2f» December. jj De gemalin van den maarschalk Mac Mahon heeft aan de kapel nj het H. Hart op Montmartre een groot zilveren beeld ten geschenke gegevei De heer Rouher is tot lid van den algemeenen raad in het depai: Puy-de-Döme verkozen. In een manifest aan de kiezers had hij verklaar! dat die post met de staatkunde niets gemeens had, hetgeen echter de Pm niet verhindert over zijne overwinning te juichen als eene nederlaag v» het Orleanisme, aangezien de hertog van Montpensier in het belrokke kanton de voornaamste landeigenaar is. Er is nog een persoon wegens deelneming aan de Commune veroe deeld. Het is zekere Boudier. een zeemtouwer, die, in 1870 tot kppitein ir nationale garde benoemd, die betrekking in 1871 onder de Commune blijven vervullen. Nadat de Commune overwonnen was, hervatte hjj ij vroegeren arbeid. Hij heelt vijf jaren lang op die wijze in het onderkot van zijn gezin voorzien en was om zijn oppassend gedrag bij al zijne kamt raden bemind. Aan vervolging dacht Boudier niet meer. Maar onlans werd hij in verzekerde bewaring genomen en in hel laatst der vorige wet voor den krijgsraad gebragt om gevonnisd te worden De voorzitter vi den krijgsraad erkende dat de berigten, die men omtrent hem had ing. wonnen, gunstig luidden, dat hij bekend stond als een cerljjk en bra werkman, en dat dus als zoodanig niets op zijn gedrag viel aan te merk» Nadat de advocaat Balandreau de verdediging had voorgedragen, werd bi met aanneming van verzachtende omstandigheden, lot eenvoudige deportaii veroordeeld. Op de dezer dagen gehouden vergadering van aandeelhouders van l« Suez-kanaal is verslag gegeven van den financiëlen toestand der maatschapp Daaruit bleek, dat voor de eerste maal eene zuivere overwinst was verktt gen. welke als dividend beschikbaar was, ten bedrage van 1 Ir. 88 c.ti elk aandeel. De ontvangsten bedroegen in haar geheel 30.827,194 fr.;é uitgaven, ^alle kosten en interesten daaronder begrepen, 29,727,047 Ir. I: 1875 zijn 1494 schepen gepasseerd, te zamen eene tonnenmaat hebb» van 2,940,708 ton. Er bestaan, zegt het verslag, thans geene moeijelp heden en men gaat een tijdperk te gemoet van onbetwistbaar succes. Uit Marokko wordt gemeld, dat den 5'" dezer een Muzelman onde het uiten van wraakkreten de Jodenwijk te Alcazar doorliep, en een elln Israëlieten dolksteken toebragt, ten gevolge waarvan twee hunner gestorn zijn, terwijl de overigen in bedenkelijken toestand verkeeren. De buit» landsche consuls hebben, naar aanleiding van het voorgevallene, bij li regering op waarborgen ten behoeve der vreemdelingen aangedrongen,! den bassa van gebrek aan waakzaamheid beschuldigd. DlllTICHIiAN I». Het kon. Pruissisch geregtshof voor kerkelijke zaken heelt den aam bisschop van Keulen van zijn ambt vervallen verklaard, op grond van hu delingen tegen de openbare orde. •- Bij de Frankforter poort te Berlijn zijn onlangs iu het open veld kunsl matige holen ontdekt, welke naar allen schijn als schuil- of bergplaat» eener dievenbende gediend hebben of nog dienen. Elk daarvan is ruim jt noeg om twee personen te bevatten. De ingangen zijn moeijelijk te vinden daar ze met zorg onder struiken en kreupelhout verborgen zijn. Ofschooi de policie reeds verscheidene nachten de wacht gehouden heeftzijn de Ik woners niet opgedaagd. In Posen had men het voornemen opgevat, zich bjj deputatie uit het volk tot den keizer te wendenten einde van Z. M. te verkrijgendat lij de wel nopens de officiële taal niet mogt bekrachtigen. Daar men vreesde dat de keizer de deputatie niet zou ontvangen, zag men van de uitvoerin: van hel plan af en droeg aan de Poolsche fractie op, bij adres den keizer het gebruik maken van zijn regt van veto te vragen. Men gelooft niet au eenig succès op deze poging. De leden van den krijgsraad van Salonika zijn met den gewezen gou verneur van die plaats en de militairen, die wegens hun gedrag tijdens dt jongste ongeregeldheden aldaar voor den krijgsraad hebben leregtgestaan, tt Konstantinopel aangekomen. Op hooger last moet besloten zijn, dat de tt Salonika uitgesproken vonnissen door den hoogeren militairen regter zullen worden herzien. AVEENEN, 28 Junij. De Pol. Corr. meldt uit Belgrado, dat Servië de missie van Christie niet liet doorgaan, omdat de Porie verklaard had, dat zjj niet kon treden in de voorstellen, die het onderwerp der zending uit maakten en die aan haar vertronwelijk waren medegedeeld. Hoewel de eigenlijke militaire operatiën eerst tegen den 4"'" Julij zouden beginnen, hebben echter eenige vrijcorpsen aan de Drina en bij Uziza de grenzen reeds overschreden. BERLIJN, 28 Junij. De zetters en hel drukkerspersoneel van de meeste

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2