BUITKjNLAtNOSCHE BEBIG1KIN. PEK TELEGRAAF. receptie van autoriteiten zal plaats hebben, gevolgd door eene matinee mu- sicale. In eene daarvoor opgcrigte muziektent op de ioskade zal van 4 tot 6 uur eene muziek-uitvoering worden gegeven, terwijl volksspelen zullen plaats hebben. Van 8 tot 10 uur weder muziekuitvoering op dezelfde plaats en na 10 uur op eene geïllumineerde stoombootbenevens gondeljagt door het kanaal, terwijl ten slotte vuurwerk zal worden afgestoken. Naar men aan de /V. R. C. meldt, zijn de ongeregeldheden in de Lim- burgsche gemeente Mheer nog niet geëindigd; de Banholter boeren hebben thans bij den pastoor van Mheer al de glazen stuk geslagen. Bij de onge regeldheden, die vóór 8 dagen plaats vondenwerden vier personen door schoten gewond; bet meisje, dat een schot in het been kreeg, is buiten gevaar. 's GRAVENHAGE. 28 Junij. Z. M. heeft aan E. Schuurman, te Amsterdam, als blijk van goedkeu ring en tevredenheid wegens de redding van een drenkeling aldaar, toege kend dc bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Door M. is aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat G. Aigeldinger, van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend tot het dragen van de Fransche medaille voor het deelnemen aan de expeditie in Mexico. Tot attaché bij het Nederl. corps diplomatique is benoemd de heer mr. P. J. F. M. van der Does de Willebois. Aan den hoofdcommies bij het dep. van marine L. C. ten llove is eervol ontslag uit die betrekking verleend, onder dankbetuiging voor zijne langdurige dienstvoorts zijn bij gemeld departement bevorderd tot hoofd- commmies. de commies* M. P. Matthijssen, en tot commies, de adjunct commies P. J. Schumacher ,lr. Tot burgemeester der gemeente Ezinge is benoemd de heer S. B. Drijber Bz. Tot tijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te 's Hertogen bosch is benoemd de heer W. J. P. van (Jppenraay. te Venlo. Het eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven is toegekend aan de kapiteins J. .loha, van hel 4e. en J. A. de Graaff, van het 5e reg. inf: aan de 1' luit!. 1). Koppen. A. Evenwel. J. J. Friese en J. van Wijk, allen van het 4", en A. E. Mooyaarl. van het 7e reg. inf.. alsmede aan den officier van gezondheid 2" kl. .1. M. W. van Dttsseldorp. insgelijks van laatstgemeld corps, en eindelijk aan den leD luit. G. J. V. Vink huizen, van het le reg. veld-arlillerie. Aan al deze officieren is tevens toegekend de Atchin-medaille 1873/74. alsmede aan den 1'" luit. H. G. Smallenbach, van hel 7e reg. inf.; aan den kapt. G. F. VV. Borel, van het 2' reg. veld-artillerie, en aan den officier van gezondheid 2e kl. L. B. E. Ledeboer, van het balaillon mineurs en sappeurs; voorts aan den élève-muzikant C. Roose, van het 8e. en aan de soldaten P. A. van der Leye en N. Bijloo, beiden van het 4e reg. inf., en eindelijk aan den soldaat W, Büsevan het koloniaal werfdepotbestemd voor de dienst in Indie. De officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemagt S. F. Kmyt is bevor derd tot officier van gezondheid 1' kl.; de 1luit. W. F. Stevens, van het 7' reg. infanterie, is voor den lijd van 1 jaar op non-activiteit gesteld, en de kapitein B. Verschoor, van den staf der artillerie, onderdirecteur van het wapendepót te Dordrecht, is op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. De mannen-zangverceniging «Caecilia" zal heden avond ten 9y2 ure eene serenade brengen aan haren verdienstelijken directeur, den heer Hekking. Heden morgen omstreeks 11 ure is aait den Zuidwal het lijkje van een onvoldragen kind uit het water gehaald. De policie doet onderzoek. Betreffende de luchtreis van kapitein de Pauw verneemt men nog dat de ballon, die geheel verloren is, eene waarde van f 5000 vertegenwoordigde; dat van het geredde alleen het anker nog bruikbaar en zijn bagage geen 10 cent meer waard is. Het valies is als met een mes aan reepen gekor ven; van den barometer is niets meer over dan de koperen huls. lnlusschen is den aeronaut de lust nog niet vergaan. Indien hij een scscliikt terrein kan vindenzal hij met de Nederlanden nog een reis ondernemen. Gedurende dit saizoen zijn bij de badinrigting te Scheveningen twee zeilvaartuigjes gestationerrdten einde de liefhebbers in de gelegenheid le stellen een pleiziertogtje langs de kust te doen maken. Het is een lust Ie zien hoe snel de ranke bootjes de golven doorklieven. De eigenaren er van, schipper Vrolijk en schipper Bal, waren overeengekomen om met een hooge zee en sterke branding tegelijk van wal te steken. De wedstrijd nam een aanvang; iu een oogenblik was alles opgetuigd en zeer spoedig waren zij door de sterke branding. De vaartuigen zeilden buitengewoon snel en na gernimen tjjd zee gekozen te hebben is Bal met glans, als de vlugste zeiler, het eerst aan wal gekomen. B91UB 5, A LONDEN 27 Junij. Blijkens de in liet parlement ter tafel gebragte, tusschen de regering en den gouverneur van Malakka gewisselde, stukken bestaat tusschen lord Carnarvon en den gouverneur een verschil van meening omtrent de vraag, of l'erak geannexeerd worden moei. De gouverneur acht het onvermijde lijk, de minister van koloniën is er bepaald tegen en meent, dat het moge lijk is, den door den Engelschen handel gewenschten invloed in Perak te behouden door het aanstellen van Britsche commissarissen. Er is thans een levend exemplaar van een gorilla in Europa. Het werd te Liverpool aangebragt door de expeditie van de Duitsche Afrikaansche ver- ecniging, die met het stoomschip Loanda van de Westkust kwam. Het is een jong mannetje, zeer gezond en vrolijk, en ongeveer drie voet hoog. FR4VKS IJl K, De kamer van afgevaardigden heeft het voorstel der regering, om aan de weduwe van den minister Ricard een pensioen te verleenen van 6000 fr., aangenomenovereenkomstig de conclusie der commissiedie by monde van haren rapporteur te kennen gaf, dat de regering, met het oog op den on- bemiddetden toestand der weduwe, gemeend heeft ten deze eene uitzonde ring te moeten maken. Volgens de Patrie zal de eerste lijst der begenadigden, welke eerst daags in het Journ. off. moet verschijnen, alleen de namen bevatten van personen die zich in Frankrijk bevinden. De bij verstek veroordeelden en dë gedeporteerden blijven vooreerst uitgesloten. Wat de gedeporteerden aangaatheeft de minister van marine van den gouverneur van Nieuw- Caledonie een lijst ontvangen van allen, die zich door goed gedrag en door berouw onderscheiden hebben; onmiddellijk na onderzoek van deze lijst zal de minister van justitie aan Mac Mahon een decreet voorleggen. Te Bordeaux heeft een geweldige brand gewoed, waardoor twee blok ken huizen vernield werden. De schade is zeer groot. De handel te Lyon zendt 28 gedelegeerden naar Philadelphia. Voor ieder hunner is eene som van 1700 fr. beschikbaar gesteld. De reiskosten heen en terug bedragen 700 fr., zoodat 1000 fr. overblijven voor hun verblijf aldaar. Zij hebben onderling een administrateur benoemd, die belast zal zijn met de regeling der uitgaven. Zij zullen Donderdag aanstaande uit Lyon vertrekken. HlIITSCIIliAN D. Dc keizer is Maandag van Ems naar Nenwied vertrokken, ten einde de doopplegtigheid aan het vorstelijke Hof aldaar bij te wonen. Uit Maintz wordt gemeld, dat de hooge waterstand van den Rijn in de nabijheid dier stad groote verwoestingen heeft aangerigt. Ten gevolge van den sterken stroom en feilen waterslag hadden de dijken in de nabij heid van Eiclt en Gimbsheim beneden Maintz zeer veel geleden, zoodat zij den 23""" zijn bezweken. In een wijden omtrek slaan de velden en akkers onder Eich. Gimbsheim, GunthersblumLudwigshöhe, Dienleim, Oppcnheiot en Nierstein onder water. Meer dan 2 meter hoog bedekt het water die gansche streekzoodat slechts hier en ginds de toppen der hoornen boven den waterspiegel zich verhellen. De doorbraak was zoo groot, dat binnen weinige minuten de gansche laag gelegen vlakte hoog onder water stond. De veldarbeiders moesten in allerijl de vlugt nemen, met achterlating van al hun gereedschap, wagens, paarden, enz. In weerwil van de zoo oorlogszuchtige berigten uit Servië houden velen het er voor dat er geen oorlog zal komenmaar dat bij het brommende phra- sen zal blijven. Bij volslagen gebrek aan geld kan Servië toch moeijelijk tot den oorlog overgaan. Aan de Köln. Zeil. meldt men daaromtrent: De Servische leening maakt onder de (lostenrijksche Zuidslaven geen op gang. om dezelfde reden waarom zij zulks in de vorstendommen niet deed; het ontbreekt zoowel hier, als ginder, aan geld. Hoe zouden anders Ser vische bladen dag aan dag bejotnmereiidat de beloofde millioenen uit Zuid- Hongarije en Bohcmen wegblijven Geldelijke bijdragen voor Servië en de Rajahs gingen tot hiertoe onder den naam van liefdadigheid. Er bestaat een menigte vereenigingen die voor zieken, vrouwen en kinderen, in llcr- zegowina en Bosnië inzamelingen houden, doch of zij in staat zijn veel geld bijeen te brengen, mag betwijfeld worden. Immers dan zouden de lieden, die uit Bosnië op üostenrijksch gebied gevlugt zijn, wel beter onder steund worden. Zij zouden zonder ondersteuning der Oostenrijksche regering letterlijk verbongerd zijn. De Serviërs in Oostenrijk hebben veel meer bloed dan geld voor de Rajahs over. LONDEN. 27 Junij. In het huis der gemeenten zegt sir Slafïord North- cote, iu antwoord op de vraag van den lieer O'Reilly, dal de tijding dat een Engelsch schip wapenen en geld voor de Turken bestemd te Kiek zott hebben ontscheept, van grond ontbloot is. Ilij voegt er bij dat Engeland direct noch indirect wapenen ot geld aan de Turksche magt iu de Herze- gowina verschafte; Engeland neemt eene strikte onzijdigheid in acht en ver wacht dat de andere mogendheden dezelfde houding in arlit zullen nrmen. WEENEN, 27 Junij. De Pol Corr. meldt uit Belgrado, dat het vertrek van den vorst naar het leger op den 30"" Junij is vastgesteld; denzellden dag zal eene oorlogs-proclamatie worden uitgevaardigd. Geheel Servië zou in staat van beleg zijn verklaard. De Corr. meldt uit Cettinje, dat alle Montenegrijnen van 17 tot 60 jaar zijn opgeroepen. De senaat zal eerstdaags het bewind aanvaarden uit naam van den vorst tot aan het einde van den oorlog. LONDEN, 27 Junij. In antwoord aan Delawar zegt Cardagan, dat hij liet belang erkent dat de lorten op Malta gewapend worden met kanonnen van nieuw maaksel en van een kaliber dat zij kunnen wedijveren met alles wat tegenover hen gesteld kan worden. Ilij gelooft niet dal het huis wenscht dat hij in bijzonderheden treedt, maar de werkzaamheden om de wapening te versterken vorderen snel. De fortificatiën van La Valette zijn in den meest voldoenden staat. De heer Bottrke zegt, naar aanleiding van een motie van den heer Richard. I lie de herziening van het tractaat van China verlangt, dat aan de consuls 'an Frankrijk, Duitschland en Noord-Amerika openingen gedaan zijn om net de wenschen van die lauden bekend le worden. KONSTANTINOPEL27 Junij. De Ottomanische troepen op de grenzen an Servië en de Donau-flotille hebben bevel gekregen zich gereed te houden m op het eerste sein de vijandelijkheden aan te vangen. De dagbladen ver- ekeren dat de Porie aan den vorst van Montenegro hare tevredenheid heelt elnigd over zijne onzijdigheid in de tegenwoordige omstandigheden. Abdul- erim-pacha zal het bevel over de troepen op dc Servische grens aanvaarden. BUCHAREST, 26 Junij. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de ntinis- rraad het plan voor den veldtogt tegen Servië en Montenegro beeft vaslge-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2