LEIDSCHË COURANT. 150. WOENSDAG 28 JUNIJ IS7C». De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Ue prijs der Courant is per vierendeel iaars f 3.franco p. p. f 3.50, met hel F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. A3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents lie prijs iler Adverlenliën is van 1—4 regels j I.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden b'ads. 95100 der Handelingen van den Gemeenteraad. STADS-BEK ICH TEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 29!,'n Juni 1876, des namiddags le half vier. 1». Vergadering met gesloten deuren. 2°. Benoeming van een hulponderwijzer aan de school n". 2 voor onver- mogenden. (133). 3». Verzoek van L. A. E. Van der Ley, om ontslag als onderwijzer lsle klasse aan de jongensschool der 2de klasse. (135). LflNNENLANÜMJDE BGKiGTK.N. LEIDEN27 Jtinij Door de slaatscommissie voor het geneeskundig examen zijn gisteren bevorderd tot arts de hh. E. Mulder, med. doctorandus, en J. Spruyt, cand. arts, en is heden tol arts bevorderd de heer W. P. Ruysch, officier van gezondheid 2' kl. De reünie van afgevaardigden der Waalsche kerken heeft gisteren hare werkzaamheden ten einde gebragt. Des namiddags werd den afgevaardigden door den kerkeraad der Waalsche gemeente alhier een diner op Zomerzorg aangeboden. Gedeputeerde staten der provincie Zuidholland hebben de gemeentebe sturen uitgenoodigd binnen acht dagen mede te deelen: 1°. of er in den loop van dat jaar schoollokalen, volgens het 3e lid van art. 23 der wet, zijn gebruikt tot het geven van onderwijs in de godsdienst; en 2". de op brengst der schoolgelden door de onderwijzers ontvangen: a. voor meer uit gebreid lager onderwijs, b. voor onderwijs buiten de gewone schooluren. De Staatscourant bevat eene opgave (61"e vervolg) van Europesche officieren en soldaten, overleden na evacuatie uit Atchin, voor zooverre daaromtrent lol op 17 Mei bij het dep. van oorlog in Nederl. lndië berigt was ingekomen. Die lijst bevat de volgende namen: P. S. Tuininga, C. E. Hendricks, F. de Bruin. J. G. Kurth, A. van Baaren, B. Geijer. P. A. Thomas, G. A. de Blom. E. Driessen, J. de Way, F. Vuurens, F. F. O. Gallez, W. Clous. Swalers, J. W. II. F. Willi. Het stoomschip Partingtonmet de lading van het stoomschip Prinses Amalia, is op 17 Junij te Batavia aangekomen. De Koning der Neder landen is op 21 Junij aldaar aangekomen. Aan het praclisch examen voor hnlp-apolheker. te Groningen, is den 21"«», 22st*"n23,,eD en 24"en Junij. door 11 candidate» deelgenomen. Aan de volgende 10 is de acte uitgereikt: H. J. Sieman en 11. M. van Schaik, beiden van Groningen: J. 11. ltemmcrs, van Haarlem; E. Hoekstra en J. Wartena. beiden van Grouvv; 11. Swart, van Zaandijk; S. Stheeman, van Meppel; J. de Groot Enz., van Rotterdam; K. Verlaan. van Zaandijk, en A. G. van der Land. van Amsterdam. Blijkens de jongste bij de regering ontvangen medcdeelitigen. door den Nederl. gedelegeerde bij den oppersten gezondheidsraad te Konslaatiiiopel aan den Nederl. gezant aldaar ingezonden, en loopcnde tot 1 Junij jl. was te Bagdad, Hillel, Nedjelf en andere door de pest besmette plaatsen in Mesopolamië eene gestadige vermindering dier ziekte merkbaar, en vleide men zich dat zij. als gewoonlijk, bij de toenemende zomerhitte aldaar weldra bijna geheel zou verdwijnen. Intusschen had zich het gerucht ver spreid en eenige bevestiging erlangd, dat de pest ook in Perzië. en wel te Schuster in de provincie Laristan, heerschle, en dat er gestrenge maatre gelen genomen waren om de overbrenging der ziekte naar andere Perzische gewesten te voorkomen. Ook meende men te weten dat de pest zich te Mascate geopenbaard haden was men niet zonder vrees dat zij zich naar lndië zou voortplanten, met name naar Bombay, hetwelk levendige han delsbetrekkingen met de Perzische golf onderhoudt. Zelfs te Calcutta was men niet zonder bezorgdheiden er werden in Britsch-Indië buitengewoon strenge maatregelen genomen tot wering der overbrenging van de ziekte door schepen. De Turksche regeringwelke twee talrijke van Bagdad komende en naar Damascus en Aleppo bestemde karavanen op de grens van Mesopotamie aan eene gestrenge quarantaine had doen onderwerpen, had aan den oppersten gezondheidsraad de schriftelijke verklaring gezonden dat het niet alleen nooit in hare bedoeling gelegen had, gelijk beweerd was geworden, troepen uil Mesopolamië naar Europa te ontbieden, maar dat zij zelfs alle militaire bewegingen in Mesopolamië volstrekt verboden had. zoolang de pest er bleef heerschen. Door de Russische overheid te Odessa was eene quarantaine van tien dagen, voorgeschreven voor alle schepen komende van eene der ha vens aan de Zuidkust der Zwarte zee, en niet voorzien van de verklaring van een Russischen consul dat ter plaatse van hun vertrek op het oogenblik van het verlaten der haven eene goede gezondheid heerschte. Te Amsterdam is gisteren morgen het 30st< landhuishoudkundig congres geopend. De wethouder Heynsius, waarn. burgemeester, hield daarbij eene korte toespraak, die door den voorzitter werd beantwoord. Nadat de voor zitters. vice-voorzitters en secretarissen van de afdeelingen waren benoemd, begaven de leden van het congres zich naar het Park. om de opening van de internationale tentoonstelling van hulpmiddelen voor landbouwkundig onderwjjs en onderzoek, van 26 Junij tot 5 Julij aldaar te houden, bij te wonen. Alvorens de tentoonstelling voor geopend te verklaren, hield prof. Gunning een redevoering, waarin hij het nut van landbouwkundigonderwjjs betoogde en hulde bragt aan de regering voor haar pogingen in den laatsten tijd aangewend, om in dat vak van onderwijs verbetering te brengen. De tentoonstelling is goed geslaagd. De catalogus telt 815 nommers, waaronder vooral de aandacht trekt een laboratoriumzooals het moet worden ingerigt om goed onderwijs in de landbouwkunde te kunnen geven. - Te Amsterdam is gisteren de jaarlijksche algemeene vergadering ge houden van aandeelhouders in de maatschappij "Zeeland". Behalve het bé stuur en de commissarissen, was slechts één aandeelhouder tegenwoordig. Z. K. H. prins Hendrik presideerde. Het bestuur der maatschappij berust bij de kon. Nederl. stoombootmaatschappij. De bekende feiten, in het eerste jaar van het bestaan van "Zeeland" voorgevallen, werden opgesomd en een verlies over dat jaar geconstateerd. Door het gereed komen van de aan legplaats te Queensborough, is de gestaakte vaart kunnen worden hervat, en sedert 15 Mei is het passagiersvervoer dagelijks toenemende. Met het goederenvervoer gaal het nog langzaammaar de vaart geschiedt nu onder de gunstigste omstandigheden, en de nieuwe lijn kan met vertrouwen de toekomst te gemoet gaan. Alle bezwaren, die de geregelde en goede vaart belemmerden, zijn thans overkomen. Enkele inlichtingen omtrent het ko- lenverbruik, de soort der machines en de afmetingen der schepen, werden door. prins Hendrik en de directie gegeven, naar aanleiding van een ge stelde vraag, of het niet wenschelijker ware, met het oog op dat ver bruik met kleinere schepen, dan de nu gebruikt wordende, te varen, of de bestaande machines in de groote door andere le vervangen. Prins Hendrik vestigde nog de aandacht op de versnelde verbinding met Vlissingen, door gemeen overleg van deze directie met de exploitatiemaatschappij en de Hol- landsche ijzeren spoorwegmaatschappij verkregen; daarin zag de prins een factor te meer voor het welvaren der lijnal is de verbinding nog niet in alle opzigtcn zooals ze gewenscht is. Aan commissarissen werd magtiging gegeven met de zomerdienst van 1877 78 de lijn met geheel nieuw ma terieel en met versnelden spoed te exploiteren Door wijlen den heer mr. Groen van Prinsterer is aan de zending der Broedergemeente te Zeist vermaakt de som van ƒ5000, vrij van successie- regten. Men meldt aan bet f'. D. dat door den kommandant in de Roode Zee eene godsdienstoefening is bevolen op het dek van het ramtorcnschip, on langs naar lndië vertrokken; door de hitte hebben 9 personen een zonne steek gekregen, zoodat 6 er van denzellden dag stierven, terwijl 2 in Aden moesten achtergelaten worden. In de tuinbouw-inrigting van de hh. E. H. Krelage Zoon, aan den Kleinen Houtweg, te Haarlem, is thans in vollen bloei eene Yucca Califor- nica, eene zeldzame plant, die omstreeks 1860 voor het eerst in Europa werd ingevoerd. Eenige ingezetenen der gemeente Ileilo, afkeurende de wijze waarop de luchtreiziger de Pauw is genoodzaakt geworden vergoeding te geven voor schade, die hij bij het nederdalen van zijn ballon op 15 dezer zou hebben veroorzaakteu welke schade nagenoeg onbeteekenend washebben als bewijs dier afkeuring aan den commissaris van policie le Alkmaar een bedrag in geld Ier hand gesteldom aan den heer de Pauw te doen toekomen tot tegemoetkoming in de onredelijke eischen hem gedaan.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1