LEIDSCHE COURANT. IS 7d. IT. 14», DINGSDAG 27 J UNI J STADS-BEIUCHTRN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, met het Verslag der handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.35. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's faars, buiten de expediiiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents he prijs der Advertentie» is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden b odz. 101102 der Handelingen van den Gemeenteraad. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 23,lra dezer maand invorderbaar verklaard kohier voor het patentrecht van wijken I, II en III, dienst 1876/7; zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leiden, 26 Juni 1876. v. d. BRANDELER. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 29»t,n Juni 1876, des namiddags te half vier. lil A NERl A ft I >SCUK UKiVlGtÉN. LEIDEN. 26 Junij. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 25, ƒ5.10 en f 2 50 en ile laagste prijzen ƒ25, ƒ5.- en ƒ2.50. In cene in ons vorig nommer voorkomende adverleutie is kennis ge geven van de oprigting der: "Leidsche Begrafenis-onderneming." De onder teekenaars beroepen zich op de, huns inziens, ook hier ter stede aan dus danige onderneming sinds lang bestaande behoefte. Te ontkennen is het niet dat men in droevige omstandigheden, als waarop de onderneming betrekking heeft, allerminst gestemd is zich in financiële berekeningen te verdiepen. De tarieven der onderneming zijn zoo ingerigt dat menzonder deze be spreking, in één oogopslag zien kan wat men voor de teraardebestelling van een lijk, hetzij van aanzienlijker, of van geringen, in eens betalen moet zonder zich verder met iets in te laten. De namen van hen, die zich met de commissie van loezigt belastten, waarborgen eene goede regeling. Heden middag is op de IJzerengracht een metselaarsknecht van een ladder gevallen. Oogenschijnlijk is hij er redelijk afgekomen, maar zijn toestand was toch zoodanig dat hij zich niet te voet huiswaarts kon beseven. Uit Vlaardingen meldt men ons: De eerste haringjager viel heden nacht binnen uiet 34ton. waarvan 6% volle en 28% maatjesharing: de vangst van 23 schepen gedurende een drietal weken. Een vierde gedeelte der vloot dus had in dien tijd eenige visscherij. Het ware voorbarig met deze gege- vens eenige voorspelling te wagen, want tegenwoordig wordt de eerste llol- landsche haring met kunst en vliegwerk aan den kant gebragt op eeii tijd toen in vroeger jaren de riool juist, in zee liep, en zomervruchten in de lente te gaan plukken geelt gemeenlijk sUchte rekening. Soms lukt het. maar dat is ook een wille raaf. liet is een gevolg van concurrentie met de vroege aanvoeren van Scholschen haring en ongemerkt verspeelt de tlollandsche zoo zijneoude reputatie die toch het "haring in het land. dokters aan den kant" waard was, toen hij gevangen werd als hij goed volwassen was en in groote scholen trok. Om acht uur reed de sjees naar de residentie, melde eerste en beste producten van het zeebanket, als feestgave voor hel vorstelijk huis; eene gewoonte, die dagteekent uit de dagen toen van hier buizen uit gingen met den koninklijken standaard als reederijvlag. In de zes laatst voorgaande jaren was de aanbrengst van den eersten haringjager als volgt: in 1870 62, in 1871 94, in 1872 30, in 1873 38, in 1874 109, in 1875 78 ton. Prijzen zijn nog niet bepaald; men verwacht'dat zij hoog loopen zullen. Ter kennis van belanghebbenden is gebragt, dat, te rekenen van 1 Julij aanst., de gelegenheid wordt opengesteld tot verzending van briefkaar ten naar Suriname en Curasao. Het port bedraagt 15 cent. De verzending geschiedt uitsluitend in de gesloten brievenmalen over Southampton en St. Nazaire, en dus niet met scheepsgelegenheid of langs den weg van Hamburg. Ongefrankeerde of ontoereikend gefrankeerde briefkaarten worden niet ver zonden. Voor de briefkaarten naar West-Indië is, even als voor die naar Oost-Indië, hier te lande gebruik te maken van de beslaande formulieren niet een zegelafdruk van 2% of 5 cent; terwijl het ontbrekende port door de aanhechting van frankeerzegels is te voldoen. Ten gevolge van eene op 27 Januarij 1876 te Bern gesloten overeen komst, zullen, te rekenen van 1 Julij aanst., Britsch-Indië, namelijk geheel ilindostanBritsch Birma en Adenalsmede alle Fransche koloniëndeel uitmaken van de algemeene postvereeniging. Onverschillig langs welken weg de verzending plaats vindt, zal, te rekenen van het bovengenoemde tijdstip, in Nederland wegens de gefrankeerde brieven en verdere stukken bestemd voor Britsch-Indië en de Fransche koloniën, alsmede van de onge frankeerde brieven uit die landen herkomstig en voor Nederland bestemd, het navolgende port worden gehevenvoor gefrankeerde brieven 25 cent per 15 gram; voor ongefrankeerde brieven 40 cent per 15 gram; voor brief kaarten 10 cent; voor papieren en bescheiden, monsters en alle gedrukte of daarmede gelijkgestelde stukken, .5 cent per 50 gram; wegens aanteeken- geld 10 cent; voor berigten van ontvang wegens aangeteekende stukkeu, 5 cent. Het port der gefrankeerde brieven voor Ascension, de Kaap de Goede Hoop, Natal en St. Helena, bij verzending over Engeland met de pakketbooten of wel met scheepsgelegenheid, bedraagt met 1 Julij aanst., onverschillig de eene of andere wijze van verzending, 35 cent per 15 gram. in plaats van respectivelijk 65 en 25 cent, als tot dusverre. De ongefrankeerde brieven zijn bij aankomst hier te lande aan een port van 50 cent per 15 gram onderworpen. Gedeputeerde staten dezer provincie hebben een gunstige beschikking aan de vergadering der provinciale stalen in overweging gegeven op het verzoek van het hoofdbestuur der internationale tuinbouwtentoonstelling, in 1877 te houden te Amsterdam in het Paleis van Volksvlijt, om een provin ciaal subsidie. Zij stellen voor een subsidie uit de provinciale geldmiddelen te verleenen tot een maximum van ƒ1000, omdat het welslagen dezer ten toonstelling, ook voor dit gewest, van belang moet worden beschouwd. Het stoomschip Holland, van Nieuwe Diep naar Bataviais op 23 Junij te Aden aangekomen. De Borneo, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 24 Junjj te Port-Saïd aangekomen. De Rotterdamsche liedertafel (directeur de Vliegh) heeft op den te te Amsterdam gehouden zangerswedstrijd mede een eersten prjjs behaald. De kerkeraad der Ned. hervormde gemeente te Amsterdam heeft beslo ten tot de stichting van een nieuw kerkgebouw, buiten en tusschen de Leidsche en Utrechtsche barrières, over te gaan. Eene commissie werd benoemd om hem voor te lichten omtrent de middelen, die hem tot berei king van dit doel ter beschikking staan. Vrijdag 11. heeft te Utrecht de heer dr. H. C. Dibbits, met het houden van eene rede over "eenige scheikundige werkingen, als bewegingsver schijnselen opgevathet professoraat bij de wis- en natuurkundige faculteit aan de hoogeschool aldaar aauvaard. Dezer dagen zijn te Putten aan de Veluwe twee Franschen, die uit Harderwijk waren gevlugt, aangehouden door den rijksveldwachter Holzhei- mer, bijgestaan door den nachtwacht Hendriks. Laatstgenoemde bekwam bij de worsteling met een der deserteurs eene messnede over de hand, en de rijksveldwachter moest, door een paar revolverschoten te lossen, den anderen Frauschman, die reeds met gelrokken mes gereed stond, in be dwang honden. Een der drie uit de strafgevangenis "de Kruisberg" ontvlugte jongens is weder gevat en aldaar teruggebragtterwijl er door ontvangen aanwij zingen uitzigt bestaat, dat ook de beide anderen spoedig weder hunne vroegere verblijfplaats zullen betrekken. Twee paarden van den heer Pols, te Nieuwe-Schans, die een waarde hadden van ƒ1200, zijn dezer dagen aangevallen door een bjjenzwerm en aan de gevolgen gestorven. Onder Nieuwerkerk in Schouwen is de bliksem in een woning gesla gen. Hij kwam door den schoorsteen en de kagchel. Eene vrouw en drie kinderendie nabij den schoorsteen zatenbleven ongedeerd. Onder Haam stede heeft de bliksem een nieuw gebouwd huis zwaar beschadigd. s GRAVENHAGE. 26 Junij. Aan den heer mr. J. F. Alewijn is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als referendaris bij hel dep. van justitie. - Tot burgemeester der gemeente Wedde is benoemd de heer E. Buttinger. Na afgelegd eindexamen zijn de navolgende leerlingen van 's rijks vee artsenijschool te Utrecht tot veeartsen bevorderd: L. J. Hoogkamer, te Kra-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1