BUITENLAiNDSCIlE BERIGTEN. wate. visite kaartjes, die. wat de toepassing van liet tarief iietrelt. met gedrukte stukken worden gelijk gesteld: 3*. de monsters of stalen van koopwaren. dat met meer dan de helft wordt verminderdbehoudens dat het laagste port, thans 3 cent bedragende, nagenoeg onveranderd blijft. 's GRAVENHAÜE. 20 .lunij. Door Z. M. is jhr. mr. P. Six, te llreda. benoemd tot ridder 3' kl. van den Gouden I.eeuw van Nassau. Aan den oftieier van gezondheid 2' kl. op non-activiteit H. G. F. Aal- hersberg, van het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt, is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. De adelborst 35 kl. bij bet kon. instituut voor de marine te Wil lemsoord T. M. Tromp is. op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontsla gen. en de kapitein-luit. ter zee C. H. Bogacrt. uit O. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Z. K. H. prins Hendrik is hedennamiddag naar het lustslot Soestdijk vertrokken, alwaar Z. K 11. geruimen tijd zal verblijven. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verlcenen. De eerste kamer heelt gisteren avond hare werkzaamheden hervat. Ingekomen is eene mededeelii g van den heer H. A. D. Coenen, houdende kennisgeving dat hij heeft opgehouden lid der kamer te zijn. De minister van binnenjandsche zaken heeft namens de tvgering dezellde mededeeling gedaan, als des morgens in de tweede kamer door den minister van finan ciën. De laatstelijk door de tweede kamer aangenomen wets-ontwerpen werden naar de afdeelingen gerenvoyeerd. Nadat de afdeelingen op nieuw waren zamengestcld werd de vergadering gesloten. De leden van de eerste kamer waren heden in de afdeelingen vergaderd lot het onderzoek der laatstelijk bij dal collegie ingekomen wetsontwerpen. In de zitting van de tweede kamer van heden is ingekomen een wets ontwerp lol verandering der grensscheiding van gemeenten in de provinciën Zuidholland en Zeeland. Aan de orde was hel wets-ontwerp houdende nadere bepalingen omtrent de belasting op bier en azijn. Dat wets ontwerp werd met algemcene slem- men aangenomen. De commissie voor de verzoekschriften hcctt rapport uit- gebragt over verschillende adressen. Op voorstel des voorzitters is besloten morgen Woensdag, ten 2 ure. aan de orde te stellen de volgende wets ontwerpen: 1°. tot verhooging van hoofd stuk V der slaatsbegrooting voor 1876; 2\ tot wijziging der tarieven van geregtskosien en strafzaken; 3°. tot verlenging van den termijn van den aanslag «Ier bcelworlelsnikerlabrikanien; 4". tol goedkeuring van uitgaven wegens verstrekkingen door hel dep. van marine, dienst 1876. In de civile teregtzitting van het geregtshof alhier werd gisteren uit spraak gedaan in het bekende proces van lib. curators in het faillissement van den vroegeren kastelein der Witte of Litteraire sociëteit tegen den heer Nicola, lid der firma Abercrombie C0., en heeren commissarissen van ge noemde sociëteit, omtrent de van-waarde-verklaring door de reglbank te 'silage van het gelegde revindicatoir arrest op de goederen, door den lieer Nicola aan den kastelein geleverd, onder voorwaarde, dat na afbetaling van den geslelden prijs in maandelijkschc termijnen, die goederen aan den kas telein in eigendom zouden overgaan, doch dat bij niel-voldoening, faillisse ment of andere omstandigheden, de goederen weder tol den leverancier zouden terugkomen; welke overeenkomst door de regtbank, evenals door den eischer in eersten aanleg, als een huurcontract werd beschouwd. Hel hof heeft wal de van-waarde-verklaring van het beslag betreft zich met de gronden der regtbank voor hare beslissing vereenigd en die overgenomen. Voor het overige was de hoogcre regter van oordcel, dat hier noch van een koop- noch van een huurcontract sprake kon zijnmaar van eene bijzon dere overeenkomst, waarbij aan geen eigendom der goederen kon worden gedacht dan nadat de laatste termijn was afbetaald, en dat zoodanige over eenkomst niet als ongeoorloold kan worden aangemerkt, terwijl mede van geen simulatie sprake was. Derhalve werd liet vonnis der llaagsche regt bank, hoezeer op eenigen anderen grond, bevestigd. In de correctionele teregtzitting van liet geregtshof alhier, heden ge houden, werd o. a. uitspraak gedaan op het appel, ingesteld door P. N.. maniifacluriersbediende te Rotterdam, door de regtbank aldaar veroordeeld wegens diefstal van een aantal goederen ten nadeele zijns meesters, bij wien hij voor een loon van ƒ9 's weeks in dienst was. liet hof heeft het vonnis, vaor zooveel den vorm betreft, vernietigd, maar dezelfde straf, zijnde ljaar celstraf, als door den eersten regter was opgelegd, tegen den beklaagde uitgesproken. liet vonnis der Leidschc regtbankgewezen in de zaak van den restau ratiehouder D., te Leiden waarbij hem wegens mishandeling zijner dienst boden gevangenisstraf was opgelegd, werd vervolgens door het hof vernietigd en de straf veranderd in twee geldboeten elk van ƒ100. Onder de wandelaars, die eergisteren den Bezuidenhoutschen weg pas seerden, werd plotseling een hevige opschudding teweeg gebragt door twee miliciens van het reg. grenadiers en jagers, die met getrokken sabel, onder het geschreeuw van een dolle hondeen dolle hondop een hond instorm den, die daar dartel rondsprong. Hel spreekt van zelf, dat iedereen door dit geroep hevig verschrikte en in een oogenblik tijds een menigte menschen den hond in quuestie, die natuurlijk zeer schuw was geworden en aan den haal ging, vervolgden. Ook de politie van de wacht aan den Bezuidenhout zette den hond achterna en slaagde er na ecnige vergeefsche pogingen in, het meer en meer verschrikte en afgematte dier op te vangen. Zeer ver standig handelde toen de agent van politie, door het beest naar den water kant te brengen en hem den kop met een weinig water te besprenkelen, terwijl hij daarna, ziende dat er van watervrees geen sprake was, den hond in het midden van de sloot wierp, liet resultaat van een en ander was, dat het dier, hetwelk nu bleek volstrekt niet door de gevreesde hondsdol heid te zijn aangetast, werd losgelaten; doch na al de vermoeijenissen en afmatting was het niet meer in staat op de been te blijven en viel het op den, rijweg gekomen uitgeput neder. Een seconde slechts had het beest p]aat daar gelegen, toen een rijtuig kwam aanrollen, waarvan de wielen het dier hoog den kop verpletterden. weS|, Uit ENGELANl». watei LONDEN 19 Junij. ki llet lagerhuis heeft behandeld het wets-ontwerp van lord Sardon op rc^el het lager onderwijs. De debatten werden verdaagd tot Maandag a. s. Het ==i^" voornaamste punt van behandeling was het gedwongen schoolgaan, hetzij regtslreeks of voorwaardelijk, in verband met fabriekarbeid. Ook kwam de kerkelijke invloed, door 10 of 15000 scholen der staatskerk uitgeoefend. ter sprake. De regering nam geen deel aan de debatten, dewijl, zooals de ®u'tc heer Disraëli verklaarde, het de gewoonte was dat het ministerie in maat- E(J regelen van zulk een aard als die door lord Sardon voorgesteld, eerst al Gelijl het voor en tegen aanhoorde. kelen In het lagerhuis is Vrijdag 11. eene monster-petitie ingekomen, voorzien wede van 102,000 handteekeningenwaarin verzocht wordt, dat voortaan door het parlement geene geldelijke toelagen aan leden van de koninklijke familie zullen worden gegeven, vóór er op eene ol andere wijze eene opgave is verstrekt van het bedrag van het inkomen, dat zij tegenwoordig heelt. De lachlust van de leden van het parlement werd gaande gemaakt, toen de groote rol, die wel eenigzins op eene baal katoen geleekniet zonder krachts- De inspanning, door de bh. Burt en Macdonald, twee leden, die zich dikwijls als voorvechters van de regten der arbeidersklasse hebben doen kennen, naar de talel werd gelorscht. waarop zij moest worden nedergelegd. Lord Carnarvon ontving dezer dagen eene talrijke deputatie van de British Medical Association, die de bezwaren der medische laculteit tegen de voorgestelde wet op de vivisectie ontwikkelde. Vele der aanzienlijkste en meest bekende professoren en doctoren in de geneeskunde behoorden daartoe. Dezer dagen hebben drie vergaderingen van buitenlandsche londsenhou- ders te Londen plaats gehad. Op gen vergadering van houders van 3 pGf. Spaansche buitenlandsche obligatiën verklaarde de overgroole meerderheid zich bereid de volgende voorwaarden goed te keuren: Gedurende 4% jaar, d. i. van 1 Januarij 1877 tol 30 .lunij 1861. zijn zij bereid tevreden te zijn met 1 pCt. interest per jaar. In liet vijfde jaar moeten zij 1H pCt. ont vangen. De crediteuren van Venezuela namen het voorstel der regering van dien slaat aan, om hun gedurende 2% jaar 3 sli. 4 pence per van het hun verschuldigde Ie betalen. Dit maakt dat zij van de 6 pCt. obligatiën 1 pCt. zullen ontvangen. Op de vergadering van Peruaanschc crediteuren werd het nieuwe contract, aangegaan met de heeren Raphael, Candorno voor de levering van guano, goedgekeurd. De correspondent van de Times te Parijs meldt dat volgens zijne infor- matiën uit Ems de keizer van Rusland sedert de laatste dagen groote tevre denheid aan den dag legt, en dat uit alles wat men weel mag worden afgeleid, dat de mogendheden besloten zijn toeschouwers te blijven bij de verwikkelingen van Turkije met zijne onderdanen, en dal de vrede builen de grenzen van liet Turksche rijk niet zal worden gestoord. Sedert den terugkeer van den prins van Wales uit Indië komt zeker soort van Indisch goudsmidswerkversierd met kleine Hindoesche afgods beeldjes, onder de Engelsche dames in de mode. Een kerkelijk blad zegt: liet ware bedroevend, indien een der gevolgen van 'sprinsen reis hierin be staan moest, dat heidensche afgoderij onder zeer verleidelijken vorm het aankomend geslacht onder de oogen gebragt wierd. Voorwaar, de factoren tot afvalligheid en ongeloof zijn reeds talrijk genoeg in het liedendaagsche Engeland De bh. Malcolmson van Portlowin het graafschap Waterford (Ier land), hebben hun betalingen geslaakt, en met hen de firma's van William Malcolmson G". te Belfastde /'Milfort Wearing Company" en de //Nile- water Spinning Company". Deze verbonden firma's waren groote exporteurs en fabrikanten. De hh. Malcolmson waren de grootste katoenfabrikanten van het koninkrijk, daar zij niet minder dan 3 a 4000 arbeiders werk gaven. Zij failleren voor een som van 12 millioen gulden. Bij den brand in Brook's pakhuizen is eene hoeveelheid thee verbrand van ongeveer 1,400,000 pond, waaronder 800,000 pond Congo en 450.000 pond Indische thee, zijnde eene hoeveelheid, die slechts twee dagen ver bruik en uitvoer voorstelt. FRANKRIJH. Naar men beweert openbaart zich onder de conservative leden van den senaat de neiging om bij de wet op het liooger onderwijs een botsing lussclien senaat en kamer en regering te vermijden. De Figaro maakt de opmerking, dat men in Frankrijk boven alles rust noodig heeft en kan niet geloovcn dat de senaat van de onderwijswet een politiek wapen tegen ka mer en regering zou willen maken. De senaat zou de natie niet op zijne zijde hebben, omdat de vrijheid van het hooger onderwijs iets is, waarbui ten Frankrijk het zoo langen tijd best heeft kunnen stellen. In l'Univers vindt men verklaringen van een vijftal leden der legitimis- tische partij iu den senaat en van den markies de Franclieu, volgens welke die partij, ofschoon op zich zelve ten eenemale vijandig legen decandidatuur van den heer Bufl'et gezind, evenwel, om de tegenstanders van het wets ontwerp op het hooger onderwjjs te versterken, het hunnen pligt als katho lieken hebben geacht om voor den heer Bullet te stemmen. ttlllTSVIILA V. De berigten omtrent de overslroomingcn in Zwitserland en Zuid-Duitsch- land blijven zorgwekkend. Ook in Opper-Italië hebben hevige regens, ge volgd van het plotseling smelten der sneeuwlagen op de Alpen, belangrijke overstroomingen doen ontslaanzoodat het spoorwegverkeer op verscheiden

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2