LEIDSCHE COURANT. N°. 144. WOENSDAG 21 JUNIJ. BINNENEANDSCIIE BEMIGTEN. 1870. De Courant verschijnt dagelijks, Hon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p, ƒ3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p.p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 laars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco, p. p. 6 Cents He prijs iler Ai1 verteuli«n is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN20 Jnnij. Aan liet lieden aan de Leidsche lioogescliool gebonden admissie-examen hebben deelgenomen 35 adspirantendaarvan zijn 19 toegelaten. Voor het tweede gedeelte van het natuurkundig slaats-examen zijn door de commissie, zitting houdende te tftrecht, toegelaten de hh.: Canne- gieter, de Haas. Meyboom, Mulder, Peypcrs. de Wal en de Zaaijer. Bij kon. besluit van 7 Junij is aan art. 6 van liet besluit van 6 Oct. 1874 (ecreteeken ter belooning dergenen die zich onderscheidden bij de l!,e en 2de expeditie tegen Atchin) uitbreiding gegeven. Z. M., overwegende, dat bij het voortduren der vijandelijkheden tal van schepelingen en militai ren, die daaraan een werkzaam deel namen, verstoken zijn van bet voor- regt den eerepenning te dragenen op nieuw een bewijs willende geven van bijzondere tevredenheid over den moed en de volharding der zee- en land- magt bij voortduring aan den dag gelegd bij de krijgsverrigtiugen in Atchin, heeft bepaald, dat liet eeieteekcn inede wordt toegekend aan hen, die. niet in hel bezit der gesp: «Aljeh 1873 1874" na hel einde der tweede expe ditie, in de jaren 1874. 1875 en 1876 aan de krijgsbedrijven hebben deel genomen; de hun deswege uit te reiken gesp draagt het opschrift: «Atjeh 1873-1876". Bij de gisteren reeds vermelde mislukte pogingen van den vijand in Atchin om eeuige posten te overrompelen, is, blijkens de Staatscourante, de luit. Verploeg ligt gewond en zijn 4 mindere militairenf gesneuveld en 8 gewond. Van het londs ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden, bedroegen de inkomsten in 1875 aan renten van inschrijving op hel grootboek, bedrag der collec.e, afzonderlijke ciften en subsidie van het rijk aan het invalidennuis dc som van 85644.83%. De uitgaven bedroegen: aan 2210 deelgeregtigdenbestaande uit invaliden, in- firmen, aan oud-strijders van Waterloo, aan riageblevenen van gesneuvelden en aan kosten voor het invalidenhuis 80374.17%. Het nominaal bedrag der inschrijving op het grootboek der N. W. S. ten behoeve van het fonds is ƒ1,253,000 a 4 pCt. en ƒ12000 a 2% pCt. In het invalidenhuis werden 65 mannen verpleegd. Door de provinciale staten van Gelderland is gekozen tot lid der eerste kamer de heer mr. W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye, met 29 van de 54 stemmen. Baron Sloct var dc Beelc bekwam 25 stemmen. -- Gisteren is te 's llage in eene der bovenzalen van het gebouw voor kunsten en wetenschappen het 25-jarig bestaan herdacht van het Koninklijk instituut voor de taal-, laud- en volkenkunde van Neérlandsch Indië. 1111. KK. 1111. prins Frederik en prins Hendrik der Nederlanden, eereleden van het insti tuut, luisterden deze feestviering met HD. tegenwoordigheid op; voorts was een aantal genoodigden en afgevaardigden van verschillende geleerde genoot schappen en wetenschappelijke instellingen aanwezig. Nadat de voorzitter van het instituut, dr. P. Rleeker, de aanwezigen had verwelkomd, gaf hij hel woord aan dr. Th. Ch. L. Wijnmalen, lid van het bestuur en secretaris, die als feestredenaar optrad. In eene sierlijke rede, die anderhalf uur duurde, doorliep de spreker het 25-jarig verleden van het instituut. De spreker zette zich op het rustpunt, dat heden bereikt was, een oogenblik neder, om op eenvoudige wijze de vraag te beantwoorden, wat voor deze instelling de slotsom was der ervaring van het verleden, haar roem in het heden, en haar hoop voor de toekomst. Zijne rede werd door de aanwezi gen levendig toegejuicht. De voorzitter betuigde den feestredenaar den dank van het bestuur en van de vergadering en drukte den wensch uit, dat over 25 jaren door hemdie dan feestredenaar mogt zijnmoge gewezen worden op gelijke ontwikkeling en vooruitgang als waarvan de redenaar van heden zoo te regt had gewaagd. Door het instituut zijn benoemd tot leden-donateursZ. K. 11. prins Alexan der der Nederlanden en Z. Exc. de minister van koloniënmr. W. baron van Goltstein, te 'sGravenhage. Voorts zijn een aantal gewone leden benoemd: o. a. de hh. J. Groll, directeur der N. 1. spoorwegmaatschappij, dr. W. N. du Rieu, conservator aan de bibliotheek der Leidsche hoogeschool, en A. P. M van Oordt, lid der firma E. J. Brill, te Leiden. Door wijlen den heer dr. Lieuwe Annes Burna, van Makkum, is nog vermaakt aan de Noord- en Zuidhollandsche reddingmaatschappij, gevestigd te Amsterdam, de som van ƒ12000, om te strekken voor dc aanschaffing, de bewaring, het onderhoud en de vernieuwing van eene reddingboot met aan- en toebehoorente plaatsen op eenig punt van de vaste kust aari de prov. Friesland, waar de maatschappij dit het meest dienstig zal achten en waar zoodanig toestel tot heden niet is gevestigd. Het stoomschip Prins van Oranje, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 17 Junij Sagres gepasseerd, en de Holland, met gelijke bestemming, is op dien dag van Suez vertrokken. Mej. P. de Prillonlangs te Veenendaal overledenheeft een legaat van ruim 10000, zijnde haar halve vermogen, besproken aan de armen der herv. gemeente aldaar voor een op te riglen oude- mannen- en vrou wenhuis. De zaak der nalatenschap van Pieter Teyler van der Hulst, meldt het V. heeft ook hare vermakelijke zijde. In de laatste dagen toch zijn van heinde en ver «would be" erfgenamen, in hun beste pak uitge dost. te Haarlem aangekomen, zoekende naar het gebouw, waar, zooals hun was wijsgemaakt, hun erfdeel zou worden uitgekeerd. Dat hunne telenrsteHingen met dit bezoek weder met eene is vermeerderd, zal wel nie mand verwonderen. Aangaande den gezondheidstoestand van d'. Ktiypcr deelt de Stand. mede, dat deze, hoewel uiterst langzaamniettemin gestadig vooruitgaat; de koorts is bijna geheel geweken en de rhumatiek zeer verminderd. Van een verblijf in de hoogere berglucht tot sterking der zenuwen mag, mits niet te spoedig afgebroken, onder Gods zegen volledig herstel verwacht worden. Den 8tn der volgende maand zal van het koloniaal werfdepot te Har derwijk naar liet Nieuwe Diep vertrekken een detachement suppletie-troepen sterk 230 man, benevens 12 onderofficieren, om denzelfden dag te embar- queren aan boord van het via Suez voor Java bestemde stoomschip Poor- waarts. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapitein der infanterie van het 0. I. leger J. Rövekamp, die van verlof naar Java terugkeert. Aan hel Slikkerveer is van de werl van den scheepsbouwmeester M. van der Kuyl te water gelaten de kanaalschroefstoomboot Volharding N». 6, voor rekening van dc scliroefstoombootinaatschappij de Volharding te Leiden. De stoommachines worden vervaardigd in de fabriek van de hh. Diepeveen Leis Smit aan den Kinderdijk. Dezer dagen is te Amersfoort een van de tegenwoordig in gebruik zijnde ligte kinderwagentjes, waarin zich twee jonge kinderen bevonden door den wind in het water der Singelgracht gewaaid. Door van vele zjjden toegeschoten hulp werden beide kinderen tijdig gered. Eergisteren wilde de dienstmaagd van den heer V. te Arnhem het brandeude petroleum-toestel met petroleum vullen, echter met het treurig gevolg dat die machine ontplofte en door de opstijgende vlam de kleederen van het meisje in brand geraakten, ten gevolge waarvan zij zulke ernstige brandwonden heeft bekomendat zij naar liet ziekenhuis is overgebragt. Uit Almelo schrijft men aan het U. D. van 17 Junij: Met den spoor trein van Salzbergen werd heden alhier het berigt aangebragt dat aldaar onder een troepje van pi. m. 80 grasmaaijers, welke met den trein naar Holland wilden vertrekken, een hevig gevecht was ontstaan, waarbij van de zeis gebruik werd gemaakt, met het gevolg dat eenige zwaar gewond zjjn en een paar gedood, waarvan er een met de zeis bijna door midden was geslagen. Bij het vertrek van den trein, waarmede men nu weigerde een van allen mede te nemen, was de politic bezig een streng onderzoek in te stellen. Naar men uit Tilburg meldt is de toestand der industrie aldaar op het oogenblik alles behalve gunstig. De magazijnen van verscheiden wolfabri kanten zijn opgevuld, terwijl de eenige calicolweverij wegens overvoering van de markt in Oost-Indië hare werkzaamheden voorloopig zal moeten slaken. Bij het aan de tweede kamer ingediende wets ontwerp tot wijziging van sommige bepalingen der postwet, wordt eene wijziging van art. 18, 21 en 28 der postwet in overweging gegeven. Die wijzigingen betreflen: het port, 1". de gedrukte en de daarmede gelijkgestelde siukken, waarbij het binnenlandsch tarief in dier voege wordt geregeld dat het in geen enkel opzigt bezwarender zij dan dat hetwelk iu liet internationaal verkeer binnen het gebied der postverceniging van kracht is; 2'. der naam- of zoogenaamde

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1