BIJVOEGSEL, behoorende lol de Leidsche Courant tan .Maandag d9 Junij dX76A". d42. BUITENLANDSCIIE BEMGTEN, e n «s E E a n PER TËLËGllAAF. LONDEN 16 Juni. liet lagerhuis heeft Woensdag met 299 tegen 81 stemmen, het voorstel van sir Wiltrid Lawson tot beperking van den verkoop van sterken drank verworpen. Het strekte om aan de meerderheid der bewoners van gemeenten en wijken zelf het regt te geven het oprigten van drankwinkels binnen die gemeente of wijk te beletten. Volgens berigt uit Cape Coast Castle heeft de koning van Dahomy zich bereid verklaard de boete ten bedrage van 500 vaten palm-olie, hem door den Engelschcn schout-bij-nacht opgelegd wegens het mishandelen van een j Britsch onderdaan, te voldoen. Het blokkeren der kust zal dus onnoo- dig zijn. Volgens officiële opgave in den Times of India zijn in de jongst ver- loopen zes maanden in de centrale provinciën van Hindostan niet minder dan 617 menschcn en 3536 stuks vee door tijgers en andere wilde dieren weggevoerd, en dit, ofschoon er in ditzelfde tijdsverloop 198 tijgers, 635 luipaarden en panthers, 275 beren, 158 wolven en 271 hyena's werden afgemaakt. Dezer dagen is een expeditie uit Londen vertrokken naar noordweste lijk Afrika, om de uitvoerbaarheid te onderzoeken van het plan. om een deel der Sahara in een groot binnenmeer te veranderen. De expeditie staat onder de leiding van den heer Donald Mackenzie. Uit Sidney, in Australië, wordt gemeld dat aldaar sedert vier maanden geen regen was gevallen, zoodat de veestapel met vernietiging werd bedreigd. Van de 30 millioen stuks schapen en rundvee, waarop de veestapel geschat wordt, waren reeds duizenden door gebrek aan drinken omgekomen. Ook sommige takken van industrie geraakten door het gebrek aan water in ver legenheid. terwijl het suikerriet eene soort van bederf vertoonde, hetgeen de opbrengst aanmerkelijk verminderen zou. FRASHRMk. De minister van onderwijs, de heer Waddington, heeft in eene der zittingen van de commissie voor het budget zijne denkbeelden betreffende het onderwijs ontwikkeld. Hij kon zich vereenigen met het beginsel van den leerpligt en zijn streven zal zijn het in te voeren. Maar vóóraf moest een tal van nieuwe scholen verrijzen en de toestand van vele beslaande worden verbeterd; ook moest worden gezorgd, dat er een voldoend onder wijzend personeel was. Daar het bouwen van nieuwe scholen een gemcenle- zaak is en de staat te dien opzigtc de gemeenten niet kan dwingen, zoo was het verhoogen van subsidiën aan de gemeenten van regeringswege het eenige middel om het bonwen van nieuwe schoollokalen te bevorderen. De regering stelt voor die subsidiën voor het volgende dienstjaar van 2 op 5 millioen te brengen. Naar de raming des ministers zullen de gemeenten aan deze 5 millioen 10 millioen hebben toe te voegen. Met deze 15 millioen kan men 1000 nieuwe scholen oprigten. Na de scholen moet er voor on derwijzend personeel gezorgd worden. Er bestaan thans in Frankrijk 81 UOTiuaalscliulcii lot opleiding van ouderwijzers en 16 normaalscholen lol opleiding van onderwijzeressen. Het subsidie aan die scholen wil de minister vermeerderen met 245.000 Ir. Het middelbaar onderwijs is naar 's ministers oordeel goed georganiseerd. Maar over het algemeen zijn de schoollokalen slecht. De regering stelt zich voor aan de gemeenten een verhoogd sub sidie toe te slaan tot verbetering der lycea en colleges. Voor het honger onderwijs wil de minister zorgen door het stichten van groote departemen tale universiteiten, die middenpunten van intellectueel leven in de provin ciën zullen worden. Er zullen gelden worden aangevraagd lol bezoldiging van «maitres de conférences", die belast zullen worden met het openen van cursussen, gelijk dit in Duitschland met de privaat-docenten het geval is. Ten slotte zal bij het hooger onderwijs het systeem van beurzen ten behoeve v3n onbemiddelde en veelbelovende jongelieden worden aangenomen, gelijk dit thans reeds bij het middelbaar onderwijs bestaat. flok tïc bisschoppen stichters van de katholieke hoogcschöol te Angers. 'dC'oben zich met een verzoekschrift tot den senaat gewendom de voor- dragt lot opheffing der gemengde jury's voor de akademische graden te verwerpen. De bisschop van Orleans heeft een geschrift uitgegeven onder den titel "Oil irons nous"? waarin de gevaren, die het gevolg zullen zijn van de aanneming der voordragt, worden opgesomd. SPANJE. Z. H. de Paus heeft de beantwoording van de vraag der Spaansche bisschoppen: hoe zij zich tegenover de nieuwe grondwet moesten gedragen, aan het collegie van kardinalen opgedragen. Het collegie moet hebben ver klaard dat, nu de Heilige Stoel zich tegenover de Spaansche regering door groote gematigdheid heeft laten leiden, de bisschoppen hetzelfde moeten doen tegenover de grondwet. 9iriT§CHLAND. Men had zich met de hoop gevleid dat de heer Delbriick binnen een niet verwijderd tijdperk weder in de staatsdienst zou zijn getreden. Die hoop is echter thans voor goed vernietigd. Volgens de Heser Zeit.. heeft de heer Delbriick op de stelligste wijze verklaard, dat hij geen openbare betrekking meer wenscht te bekleeden. In het cirque Salamonsky te Hamburg had dezer dagen het volgende voorval plaats. Bij het barrière springen vloog de door mej. Clara bereden hengst, die weigerde den sprong te doen, zijdwaarts over de houten omhei ning, midden onder de verschrikte toeschouwers. Een 15-jarige louwslagers- leerling uit Allona ontving zulk een hevigen hoefslag tegen het hoofddal hij op de plaats dood bleef. Twee andere personen werden mede gekwetst. De rijdster zelve is er met eenige ligte kneuzingen algekomen. Berigtcn uit Zwitserland maken melding van groote verwoestingen door de overstrooming aangerigt. De ijzeren spoorwegbrug over de Murg bij Frauenberg en daarnevens de brug voor voetgangers en rijtuigen zijn weggeslagen. Wegens het groot gevaar van verstopping, daardoor in de nabijheid van Kürzdorf teweeg gebragt, heeft men kanonnen laten aanruk ken en de door den stroom opeengestapelde ruïnes der bruggen weggescho ten. Ook op vele andere plaatsen zijn bruggen en ook huizen vernield. Elf spoorwegen zijn zwaar beschadigd. Te Bern hebben de bewoners der beide wijken aan de Aar hunne huizen moeten verlaten. Op het meer van Con- slanz was de waterstand steeds rijzende. Uit Canstadt meldt men dat Woensdag de Ncckar nog aanmerkelijk was gerezen en reeds dezelfde hoogte had bereikt als in 1872. Het geheele Neckardal lag overstroomd. Te Kehl had de Rijn dien dag den hoogsten i waterstand der jaren 1842 en 1852 bereikt en was nog stijgende. Men spreekt hél vermoeden uit dat de moordaanslag, die te Konstan- tinopel heeft plaats gehad, wel in verband kan staan met de plannen der hervormingspartij, waartoe Midhad-pacha behoort. Zijn plan had tot grond slag gelijkstelling op staatkundig gebied van Christenen en Mahomedanen maar dat plan vond ernstige bestrijding bij de meeste zijner ambtgenooten. Op dien grond waagt men de vooronderstelling dat men de tegenstanders uit den weg heeft willen ruimen. WEENEN, 16 Junij. De Pol. Corr. meldt uit echte bron omtrent het voorgevallene te Konstanlinopel, dat de moordenaar, zekere Hassan, in woede tot Hussein Avni Pacha eenige woorden rigtte, welke allen schijn hadden, dat hij uit w raak handelde wegens de onttrooning van Abdul Aziz. Volgens geloofwaardige mededelingen viel Raschild Pacha niet door een kogel, maar door een dolksteek getroffen op het oogenblik dat hij den moordenaar ont wapenen wilde. VERSAILLES. 16 Junij. In de zitting van den senaat is met 144 stemmen tegen 141, die op Rénouard waren uitgebragt. Buffet tot lid van den senaat voor het leven benoemd. Toen de uitslag der stemming afgelezen werd. werd plotseling op de publieke tribune hevig gefloten, waarop deze ontruimd werd. In de couloirs heerschte groote beweging. In de kamer heeft de minister de Marc'ère een wetsvoorstel ingediend, houdende magliging tot het aangaan ecner leening ad 100 millioen door de stad Parijs. LONDEN, 16 Junij. Disraeli heeft in de zitting van het lagerhuis ver klaard, dat het gerucht omtrent den afstand van Helgoland van allen grond ontbloot is. BRUSSEL17 Junij. Ter beurze van Antwerpen heerschte gisteren eene groote ontsteltenis. Èen persoon, bekend door zijne ultramontaansche be grippen. riep uit: "Al de Duitschers moesten uit het land gebannen worden, want alleen zij veroorzaken de ongeregeldheden die wij thans zien gebeuren." De Antwerpsche bladen melden dat eene deputatie van Duitschers zich begeven heeft tot den consul van Duitschland en hem verzocht in overweging te ne men, wat in de gegeven omstandigheden zou behooren gedaan te worden. De consul zal een onderhoud met den gezant van Duitschland hebben. De Geuzenbond te Antwerpen heeft besloten met zijne manifeslaliën voort te gaan. De FJoile meldt dat de processie Zondag te Antwerpen zal gehou den worden. ANTWERPEN, 17 Junij. Een groote volksmenigte, eenige duizenden tel lende. heeft gisteren avond een opiogt door de stad gehouden en dekreten: "Leve de koning! weg met Malou!" aangeheven. Een gedeelte der burger wacht was onder de wapenen, doch de orde werd niet gestoord. GENT. 16 Junij. Een bende liep heden avond door de straten en werd, na de glazen van eenige huizen te hebben stukgeslagen, door de patrouilles uiteengedreven. KONSTANT1NOPEL. 16 Junij. De grootvizier heeft aan de buitenlandschc vertegenwoordigers de volgende mededeeling over de gisteren gepleegde moor den doen toekomen: Een man, Hassan genaamd, Cirkassiër van geboorte, welke vóór 4 jaren als luitenant de militaire school verliet en later tot kapitein benoemd werd om naar het leger te Bagdad gezonden te worden, werd om verscheidene redenen te Konstanlinopel gehouden en in verschil lende bel rekkingen gebruikt. Toen hij vervolgens adjudant-majoor was ge worden en een plaats in genoemd leger had gekregen, bezigde hij allleriei uitvlugten om niet te vertrekken, zoodat hem arrest werd opgelegd en hij heden naar zijne bestemmingsplaats zou worden ovrrgebragt. Toen hij gis teren op vrije voeten was. gesteld, begaf bij zich 's avonds naar het paleis van den minister van oorlog, en daar vernomen hebbende dat de minister met zijne ambtgenooten bij Midhat eene vergadering bijwoonde, begaf hij zich derwaarts. De wachten lieten hem, in zijne hoedanigheid van adjudant, de vergaderzaal binnentreden. Pas daar verschenen, schoot hij een revolver op llusseid af'. Terwijl de overigen zich beijverden den moordenaar te vat ten, werden Rasctiid-pacha en Alimed-pacha. benevens een dienaar van Midhat en een soldaat insgelijks gedood en de minister van marine en een soldaat gewond. De moordenaar werd gevat. NEW-YORK, 16 Junij. De repnblikeinsche conventie te Cincinnati heeft tot candidaat voor hel presidentschap gekozen den heer Hayes en lot can- didaat voor het vice-presidentschap den lieer Wheelers. WASHINGTON. 17 Junij. De heer Bristow, secretaris van de thesaurie, heeft zijn ontslag genomen. Dit altreden moet alleen toe te schrijven zijn aan persoonlijke redenen. AKA1BEMIE-nieuws. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE IIOOGESCIIOOL. Den 17den Junij de heer C. F. W. Wiggers van Kerchem Jr., geb. te Ba tavia, in de regt en, met stellingen. Ter teregtzitting der arrond.-regtbank te Leiden, dd. 16 Junij 1876, zijn de volgende vonnissen uitgesproken: P C., te Leiden, wegens mishandeling en verbreking van afsluiting, tot cellulaire gevangenisstraf van 3 maanden en twee geldboeten de eene van 8 en de andere van ƒ25, bij wanbetaling tot gevangenisstraf van 1 dag voor de eerste boete en van 2 dagen voor de tweede boete, mede in eenzame opsluiting te ondergaan; S. II.te Leiden, wegens beleediging in het openbaar, tot eene geldboete van ƒ40, bij wan betaling 6 dagen gevangenisstraf; L. G. M., te Woerden, wegens geweld dadigheid jegens een bedienend beambte in de waarneming zijner bediening, tot gevangenisstraf van 4 dagen; G. v. d. W., W. N. en W. J. L., allen té Leiden, wegens gewelddadigheid jegens een bedienend beambte in de waar neming zijner bediening, de eerste en derde ieder tot cellulaire gevangenis straf van 7 dagen, de tweede vrijgesproken. VitSUlGKAMMA VAM MUZIEKUITVOERINGEN. Zontcrzorg. Dingsdag 20 Junijdes avonds ten half zeven ure, directie II. Vóllmar. le Afd.: 1. Kriegsmarsch aus "Athalia", Mendelssohn- 2. Ouverture van de opera "Domino Nero", Rossi; 3. Duo uit de opera "Haydëe', Auber: 4. "Laura-Valse", Chopin; 5 Fantaisie uit de opera van Gounod «Roméo et Juliette", Kinsbergen. - 2e Afd.: 6. Ouverture van de opera «llunyady Laszlo", F. Erkel; 7. Souvenir uit de opera van Verdi "Macbeth", Briffaux; 8. "Largo" uit de Symphonie (in D.), Haydn; 9. Sou venir Concertant op motiven uit de opera van Donizetti "La Fille du Régi ment" (Solo voor Oboe, Clarinetles en Saxophones), Dunkier; 10. "La Co quette", Polka, Platteel. Te Leiden ter Boekdrukkerij yao J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 5