militaire kleeding Ie Delft o. a. aanbesteed worden de levering van 700 wol- len dekens, in een partij. - Gedurende de laatste acte-examens zijn in alle provinciën geëxamineerd 2030 personen, en wel: 1270 met gunstig en 754 met ongunstig gevolg. Als hoofd onderwijzers: toegelaten 127, afgewezen 166; hoofd-onderwijzeresseu: toegel. 26, afgew. 10; hulponderwijzers: toegel. 213, afgew. 109; hulponderwijze- ressen: toegel. 137. afgew. 57; huisonderwijzers: toegel. 1; huisonderwijze- ressen: toegel. 7, afgew. 2. Fransch: onderwijzers: toegel. 69. afgew. 105; onderwijzeressen: toegel. 102. afgew. 59; floogduitsch: onderwijzers: toegel. j 47, afgew. 15; onderwijzeressen: loegel. 45, afgew. 18; Engelsch: onder- wijzers: toegcl. 30. afgew. 22; onderwijzeressen: toegel. 53, afgew. 21. j Wiskunde: onderwijzers: toegel. 77, afgew. 58; onderwijzeressen: toegel. 1. algew. 3; Landbouwkunde: onderwijzers: toegel. 20, afgew. 4; Gymnastiek: onderwijzers: toegel. 40. afgew. 11; onderwijzeressen: toegel. 2; Teeke nen: onderwijzers: toegel. 55, afgew. 22; onderwijzeressen: toegel. 12, af gew. 2; Handwerken: onderwijzeressen: loegel. 212, afgew. 67. Dezer dagen is te Amsterdam weder ecne vergadering gehouden van regthebbenden op Teylers nalatenschap. Daarin is besloten om ondanks het advies aan den consul van het Duitsche rijk te Amsterdam, uitgebragt dooi de hh. mrs. Wertheim, Pijnappel en de Vries, over te gaan tol hel instellen der vordering. De adviseurs, in plaats van dank voor hun welgemeende waarschuwing, hebben beleedigende brieven ontvangen. Door den gemeenteraad van Amsterdam zijn tot leeraren aan de op te rigten kweekschool voor onderwijzers benoemd de hh.F. Terwey, van Am sterdam. in de Nederlandsche taal; C. Abel. van Veendam, in de aardrijks kunde; F. Greidanus, van Groningen, in de wiskunde; mr. A. F. K. Hartogh. in de staatswetenschappen; .1 W. Jansen, in de lloogduitsche, G. C. Kap- Icyn, in de Engelsche, en F. C. Delfos, in de Fransche taal. De vier laalslen van Amsterdam. Tot directeur der hoogere burgerschool met driejarigen cursus is benoemd de heer Posthumus, leeraar aan de hoogere burger school met 5-jarigen cursus aldaar. Uit Amsterdam meldt men dal eergisteren drie loggcrschepen langs hel Noordzee-kanaal Ier haringvisscherij zijn uitgezeild. De drie schepenge sleept door een sleepboot, vertrokken des morgens ten 8 uur van deOoster- doksluis en waren ten 1 uur 's namiddags in volle zee; alzoo, met inbegrip van het oponthoud aan de spoorbrug te Velsen en het schutten in de Noord- zeesluis, in den tijd van 5 uur. Te Deventer liep eergisteren een onbespanncn wagen, waarop ruim 500 gerookte hammen lagen, ter verzending naar Amsterdam, bij het afladen van den kaaimuur op de stoomboot, die daardoor zulk een hevigen schok ontving, dat zij ter zijde week, bij welke beweging de hammen te water gingen. Terstond werden alle middelen beproefd om de drenkelingen boven water te brengen, hetgeen in het begin niet zeer vlot ging'; doch waarin men later zóó goed slaagde, dat er zeer weinige zullen verongelukken. Te Westervoort werd dezer dagen den heer Z. een fraai paard te koop aangeboden, eerst voor ƒ500 en vervolgens voor /300. Daar de prijs den heer Z. te laag voorkwamliet hij de policie waarschuwen. Op de vragen van den veldwachter gaf de houder van het paard zulke tegenstrijdige ant woorden. dal de veldwachter zich vcrpligt achtte hem aan te houden, llij werd nu naar Arnhem overgebragt en heeft reeds bekend, dat hij het paard uit eene weide onder Resteren gehaald had. De dader was eerst in Februarij uit de gevangenis ontslagen, waarin hij twee jaren had doorgebragt wegens het stelen van kippen. Het Noorderzendingsfeest werd gisteren in het Sterrebosch bij Assen gehouden. Acht- a negenduizend personen waren aanwezig. Aan de diaconie der Neder!. Iierv. gemeente te Dokkum is een legaat van ƒ1000 vermaakt door mevr. 11. Fockema, wed. van den heer J. T. ter Bruggen Hugenhollz, onlangs te 's Gravenhage overleden. Naar men uit Zierikzee meldt heeft men thans den vermoedelijken dader ontdekt van de iu den laatsten tijd aldaar bij herhaling gepleegde nachtelijke diefstallen en inbraken. Zekere M.vroeger tot de naclitpolicie beboerende, doch later uit de «emeente vertrokken, is te Rotterdam aange houden, als verdacht de bedrijver van de bedoelde diefstallen te zijn. De herkenning van een horlogie door den eigenaar moet de policie op heispoor gebragt hebben. - In hel hoofdkiesdistrict Hulst is lot lid der provinciale stalen van Zeeland gekozen de heer L. J. M. van Waesberghe .lanssens. met 277 van de 520 uitgebragle geldige stemmen. Uit Maastricht meldt men: Blijkens officiële bescheiden bedraagt het aantal uit Pruissen gekomen en in Limburg gevestigde kloosters 28; zoodat zich thans in deze provincie in het geheel 67 kloosters bevinden. Bcrigten uit Paramaribo melden hel volgende: Aan de hh. M. J. a Cohen en G. E. VVeis werd op hun verzoek door den heer gouverneur ver gunning verleend tol hel onderzoeken naar het aanwezig zijn van goud en andere metalen in het district Boven-Saramacca. Genoemde heeren zijn in korten tijdcirca 7 wekenin hun onderzoek aanvankelijk geslaagd en heb ben eene hoeveelheid van p. m. 60 grammen aan goud en stofgoud gevonden. Merkwaardig is het dat die heeren op hun logt. toen zij genoodzaakt waren j zich tegen den regen te beschermen, toevallig hun tocvlugt namen onder i een grooten boom. Uit tijdverdrijf begonnen zij stukken uit den bast van 1 dien boom te kappen, en verbaasd over den aromatischen reuk eu bijzonder bitteren smaak daarvan, verzamelden zij eene geringe hoeveelheid, die zij stadwaarts hebben medegenomen. Naar de mededeeling van een der onder zoekers zou deze bast door eenige deskundigen erkend zijn geworden voor eene soort van de kina, welke in poeder alhier in groole hoeveelheid wordt ingevoerd. Mogt bij nader onderzoek blijken, dat de ontdekte soort de ge bruikt wordende kina in hoedanigheid evenaart, dan zal weder een dier rijke bronnen van Surname's bodem ontdekt zijn geworden. In het verslag van burg. en weth. omtrent den toestand der gemeente over 1875 komt een uitvoerig verslag voor van de commissie van toezigt op de scholen voor middelbaar onderwijs. Het aantal leerlingen aan de hoogere burgerschool bedroeg in Januarij 151. Wegens het groole aantal leerlingen werden zoowel de 1" als de 2e klasse in twee parallelle afdeeiingen ver deeld. Evenzoo geschiedde dit met 3 lesuren in de 5» klasse, voor zooverre de Fransehe, Engelsche en Hoogduitsche talen betrelt. Op bet gebrek aan een voldoend aantal leerzalenten gevolge van de splitsing der drie ge noemde klassenwerd op nieuw gewezen. De 15 leerlingen der 1« klasse verkregen bij het eindexamen allen het diploma. De burgeravondschool van het genootschap "Mathesis Scientiarum Genitrix" mogt zich in grooten bloei verheugen. Het aantal leerlingen, die op het einde van het vorige jaar liet onderwijs in alle vakken volgdenbedroeg 132terwijl bovendien 31 enkele lessen volgden: totaal 163. Moest nog steeds tegen schoolverzuim gestreden worden, gelukkig kon toch op merkbaren vooruitgang in dit op- zigt gewezen worden. De kosten van het middelbaar onderwijs beliepeu /21849.15%. De schoolgelden bragten op ƒ7768.75. Aan hel genootschap "Mathesis Scientiarum Genitrix" werd weder uit de gemeentekas een jaarlijksch subsidie van 4700 verleendten behoeve van de door baar opgerigle burgeravondschool. Blijkens den staat van ontvangst en uitgaaf over 1874/75. bestonden de inkomsten, behalve het subsidie der gemeente, in de contributie van leden ad ƒ851: in giften ad ƒ395; in schoolgelden ad ƒ1118, en in rente van kapitaal ad ƒ212.36. Onder de uit gaven komen onder meerderen voor: bezoldiging van onderwijzers 5141.25, aankoop van instrumenten en voorwerpen /487.75y2 drukloonen, schrijf behoeften vuur en licht f 793.49 y2 salaris van bedienden 400 enz. Het aantal leerlingen bedroeg bij den aanvang van den wintercursus 1874/75, 161en bij het einde 153. In Maart werden toegelaten 15 leerlingen. De zomercursus 1875 begon met 107 en eindigde met 116 leerlingen. Voor den nieuwen cursus 1875/76 waren overgebleven 116 leerlingen; in September werden er 47 toegelatenzoodat liet aantal alstoen bedroeg 163. Ten aanzien van de Volks- en Burgerzangscholen der maatschappij tot Nut van 't Algemeen wordt medegedeeld: De burgerzangschool lelt 145 leer lingen, verdeeld in drie klassen. Het onderwijs werd onder leiding van de heeren Wetrens en Taylor geregeld gegeven en door de leerlingen met be langstelling gevolgd. Op de volkszangschoolonderwijzer de heer de Jon», neemt het aantal leerlingen steeds toe. Het heeft een cijfer bereikt van 294. verdeeld in drie klassen, namelijk 152 op de laagste, 103 op de middelste en 39 op de hoogste, ten gevolge waarvan eene splitsing der klassen dringend noodzakelijk wordt. liet gymnasium heeft 15 onderwijzers en 49 leerlingen. De cursus van September 1874 werd geopend met 54 leerlingen. In den loop van het jaai verlieten 8 het gymnasium. Bij de examina van toelating werden 7 leer lingen aangenomen, terwijl vóór den aanvang van den nieuwen cursus, behalve 2 leerlingen, die naar de akademie bevorderd zijn, nog 2 leerlinge» het gynasitim verlieten. Het minerval bragt op ƒ5000. De kosten hebben over 1875 bedragen ƒ16576.28. 's GRAVENHAGE. 15 Juiiij. Naar men verneemt beeft Z. M. de koning-groothertog benoemd lol officier in de orde van de Eikenkroon den heer mr. W. C. J. de Vicq.lt Hoorn, oud-burgemeester van Hoorn; en tot ridder in die orde de hh. G. J, Versleegh, burgemeester van Edam, G. H. Bast, secretaris van Hoorn, U Rijxen Engelsman, secretaris van Enkbuizen, en J. van Bremen, commis saris van politie te Alkmaar. Tot referendaris bij het dep. van justitie is benoemd de heer jhr. m'. 1'. J. van lleyma, thans officier van justitie bij|de arrond.-regtbank teSneek, en tot plaatsvervangend kantonregter te Enschedé J. A. Enuma, ontvanger der registratie aldaar. Aan de heeren m'. J. \V. Reiser en J. E. Redelé bewaarders der hy- potheken enz., respect i vel ijl- te 's Hertogenbosch en Ie Eindhoven, is. op hun verzoek, eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de belang rijke diensten gedurende 52 jaren aan den lande bewezen. Voorts is. op zijn verzoek, ingetrokken de benoeming van den lieer F. A. des Tombe, rijksontvanger te Haarlem, tot rijksontvanger te 's llage en genoemde ont vanger bevestigd in zijne tegenwoordige betrekking te Haarlem en is dt heer A. N. Jansen, thans rijksontvanger te Helder, benoemd lot rijksont vangerle afd.te 's Gravenhage. Tot directeur van een der rjjkslelegraafkantoren is benoemd de tele grafist 2C kl. B. D. Buningh. De scheepsklerk W. A. 11. Doorman, is op non-activiteit gesteld. Z. M. de koning begaf zich lieden ten 2 ure met een extra-trein langs den llollandschen spoorweg naar Rotterdam tot het brengen van een bezoek aan de tentoonstelling van kunstwerken aldaar en kwam ten 6 ure biet ter stede terug. Z. R. 11. prins Hendrik was met een vroegeren trein voor betzelfde doel daarheen gegaan. -- Ter tereUzitting van liet gcregtshof alhier is heden uitspraak gedaan in de zaak van den arbeider J. V. Jz.uit Nieuwe Tonge, beschuldigd van valschheid iu geschrifte en misbruik van vertrouwen. Het hof heeft ben van het eerste feit vrijgesproken, omdat dit niet voldoende was bewezen: ten aanzien van het andere nam het hof verzachtende omstandigheden iu aanmerking en veroordeelde den besch. lot zes maanden gevangenisstraf e» eene geldboete van 12.50. Naar men verneemt heeft jhr. v. B.die zich alhier in hechtenis be vindt ter zake van medepligtigheid aan de ontvoering der minderjarige doch ter van S.cassatie aangeteekend van het arrest van het hof alhier, in raadkamer gewezen, waarbij hij naar de openbare teregtzitting is verwezen. Van de uitspraak van het hoogste regtscollegie zal het derhalve afhangen o( de openbare teregtstelling zal plaats hebben. De heeren Piepers en van den Brandeler, die tijdens de jongste ver kiezing voor den gemeenteraad candidatcn waren gesteld tegenover de ge kozen, maar niet toegelaten heeren de Vries en Rips, hebben thans verzocht bij de nieuwe stemming op 4 Juli) niet in aanmerking te komen.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2