LEIDSCHfi ('•I KAKT. iS/fi. V. 140. VRIJDAG 16 JUVIJ ST ADS-BER1CÜTEN. B1NNENLANDSCHK BEKRITEN. l)f Courant verschijnt dagelijks, Zou- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel iaars ƒ3.franco p. p. f3.50, met het Ferslag der Handelingen van dm Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditie kosten. Afzonderlijke nommert der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents, De prijs der Ad verfeilt iftn is Van 1-4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien tie circulaire van den Staatsraad Gouverneur van Zuidholland, van den 218ten Augustus 1831 Provinciaalblad n°. 110), Doen te weten, dat ter voldoening aan hel Koninklijk besluit van den laten dier maand n°. 72, de Dankdag ol godsdienstige viering der overwin ning van Waterloo, ditmaal op Zondag den 18dfD dezer maand, zal worden gehoude,n. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 15 Juni 1876. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN, ontvangen hebbende eene circulaire van den Commissaris des Konings in de Provincie Znidhol- iand, van den ölsien Januari jl(Provinciaal-Blad n°. 12), houdende uitnoodiging om, door bet aansporen der ingezetenen tot milddadigheid, zoo veel mogelijk bet welslagen te bevorderen der jaailijkscbe Collecte, welke, ten gevolge van Zijner Majesteits dispositie, van den tüden November 1820, n°. 81, door de Districts-com missie tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Ne derlanden zal worden gebondendoen Ie weten datingevolge bet verlangen van gemelde Commissie, <ie genoemde Collecte zal geschieden, door daartoe gemachtigde personen, inet gesloten Lussen, op Maandag en Dinsdagden 19den en 20">len Juni aanslaande, aanvangende 's morgens te negen uren, aan de buizen der ingeze tenen, die verzocht worden op de uitreiking hunner liefdegiften orde te stellen. Burgemeester en Wethouders, gaarne voldoende aan bet verlangen in gemelde circulaire vervat, noodigen de ingezetenen dezer gemeente dringend uit, door onbe krompen bijdragen krachtdadig mede te werken tot de ondersteuning der instelling, welke zij zoo zeer behoeft, maar gelooven tevens dat de bestem ming van de opbrengst dier Collecte reeds eene goede uitkomst verzekert en voor ieder rechtgeaard Nederlander, die in de geschiedenis van zijn eigen land geen vreemdeling is, alle verdere aansporing overbodig maakt. Het fonds, tot instandhouding waarvan die gelden worden ingezameld, strekt toch niet slechts in het belang der verminkten en iniirmen van den gedenkwaardigen en beslissende» slag bij Waterloo (een dwaalbegrip dat bij velen beerscht), neen, ongelukkigen van iedcren strijd, waarin ons vaderland gewikkeld was en nog is, onder vinden het steeds, dat te hunnen behoeve een blijvend liefdewerk is gesticht: strijders van den Belgischen veldtochthandhavers onzer macht in Oost-en West- Indische bezittingenveteranen van 40jarigen dienst, genieten nu reeds, of heb ben althans het vooruitzicht te genieten, van hetgeen hunne landgenooten hebben weggelegd en thans nog afzonderen tot leniging hunner smarten, tot ondersteuning van hunnen gebrekkigen ouderdom. De Nederlandsche soldaat we te hel, dat, zoo hij werkelijk in en door den dienst infirm is geworden, er een fonds bestaat, met het doel om door toelage, boven en behalve zijn pensioen, zijn ongeluk te verzachten; maar het Nederlandsche volk zij er dan ook, door dankbare belangstelling gedrongen, gedachtig aan die ondersteu ning met meer mildheid te verleenen, opdat het fonds aan al die billijke aanvra gen voldoe en de lijst der sollicitanten niet nog een aanzienlijk getal blijve aanwij zen, tot beschaming \an den tijdgenoot, die aan het werk, eenmaal zoo krachtig aangevangen, slechts met slappe handen voortbouwt. Moge de goede uilslag dezer inzameling, waarvan Burgemeester en Wethouders zich reeds vooraf overtuigd houden, het doen zien, dat deze roepstem niet te ver geefs ook tot Leidens ingezetenen werd gebracht! Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER. Burgemeester. Leiden, 15 Juni 1876. E. KIST, Secretaris. üe BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een op den 13f,eo Juni 1876 invorderbaar verklaard kohier voor de belasting op het personeel, dienstjaar 1876/7, houdende aanslagen voor Wijk III; terwijl ieder verplicht is zijn aanslag op den by de wet bepaal den voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leiden, 15 Juni 1876. v. d. BRANDELER. LEIDEN. 15 Jimij. lieden hield de maatschappij der Nederlandsche letterkunde te Leiden in het Nutsgebouw hare jaarlijksche vergadering. De voorzitter, prof. Fruin, opende haar met eene zeer passende en met belangstelling gevolgde toe spraak waarin de toestand der maatschappij als niet ongunstig werd voor gesteld. Verder werd o. a. medegedeeld dat dr. Wap eene belangrijke en eenigc verzameling Bilderdijkiana, alsmede zijne eigene geschriiten en ad- versaria, ten geschenke had aangeboden en werden dr. Heije en mr. Groen van Prinsterer waardig en naar verdiensten herdacht. Daartoe uitgenoodigd verklaarde de spreker zich bereid zijne rede in de //Handelingen" te laten opnemen. Het verslag van den staat der maatschappij en van hare belang rijkste lotgevallen, door den secretaris uiigebragt, dat van den staat der boekerij, bij afwezigheid van den bibliothecaris, door prof. Kuenen voorge dragen, en de mededeelingen van den penningmeester omtrent de kas luid den over het algemeen zeer bevredigend. Het daarna door de commissie tot het opnemen der stemming over nieuwe leden, bij monde van prof. Tiele, uiigebragt verslag gaf als binnenlandsche leden aan: mr. S J. Fockema Andreae, regter in de arrond.-regtbank te Leiden; W. 11. van de Sande Bakhuyze», leeraar aan de hoogere burger school te Utrecht; H. Th. Boelen, te Amsterdam; J. C. G. Boot, oud-hoog leeraar te Amsterdam; dr. W. Palmer van den Broek, oud-Indisch ambtenaar te Leiden; J. Craandijk, predikant der Doopsgezinde gemeente te Botterdam; G. E Daniels, med. doctor te Amsterdam; Waling Dijkstra, te Holwerd; Marcellus Emants, te 's Gravenhage dr. A. A. Fokker, inspecteur van het ge neeskundig staatstoezigt, te Middelburg; L. S. M. Glasius, kapitein der infanterie te Geertruidenbergmr. 11. L. A. Hamelberg, consul-generaal van den Oranje-Vrijstaatte Arnhem; J. F. van Hengel, med. doctor te Hilver sum: J. Hooykaas Herderschee, predikant te Njjmegen; mr. S. J. Hingst, regter in de arrond.-regtbank te Amsterdam; E. B. ter Horst, hoofd van de firma J. B. Wolters te Groningen: H. de Jager, predikant en archivaris te Brielle; mr. J. B. Kan, rector van het Erasmiaansche gymnasium te Rotter dam; Frits Smit Kleine, ambtenaar bij het ministerie van binnenl. zaken te 'sGravenhage; Guallh. Kolf!', uitgever te Leiden: mr. H. C. Verniers van der Loeft, lid van de 2e kamer der staten-generaal, te 'sGravenhage; 11. J. van Lummel, hoofdonderwijzer te Utrecht; A. Moens, lid van de 2e kamer der staten-gen., inspecteur van het lager onderwijs in de prov. Utrecht, te Utrecht; C. van Nievelt, te Rotterdammr. J. W. van der Noordaaadvocaat en notaris te Dordrecht; A. J. Nijlandte UtrechtN. W. Posthumusleeraar aan de h. burger school teAmsterdam; Th. van Riemsdijk, archivaris van Zwolle; P.Haverkorn van Bijsewijk, te Botterdam; A. W. Stellwagen, leeraar aan de h. burgerschool te Zierikzee; G. T. N. Suringar, te Leeuwarden; dr. L. J. Suringar, leeraar aan liet gymnasium te Maastricht; A. J. 11 van der Toorn, inspecteur van het ijkvvezen, te 's Gravenhage; mr. W. A. baron van Verschuer, refcrendarisj bij het dep. van financien te 's Gravenhage; C. F. Zeeman, predikant te Zonnemaire; en lot builenlandsche leden: dr. J. Brill, leeraar in het Neder- landsch aan het gymnasium te Bloemfontein, in den Oranje-Vrijstaat; dr. Tho». Burgers, president der Zuid-Afrikaansclie republiek, te Praetoria; Alexander J. Eilis. te Londen; dr. Ferdman i Justi. hoogleeraar te Marburg; Dr. A. Liibben, te Oldenburg; Arthur de Marsy, te Compiègne; Maurits 11. van Lee. te Brussel; Rev. J. P. Weslerveld. D. D.te Patterson. Omtrent het gebruik van de beschikbare interesten van het fonds werd beslolen die ie besteden aan de voortzetting der uitgave van Maerlant's Spiegel llisloriael, en voorls aan de uitgave van de Rotlerdamsche //Infor matie" van 1494 en eenige incunabelen. Verder werd door het bestuur, bij monde van prol. Kuenen. eene belangrijke mededeeling betreffende de over plaatsing der boekerij gedaan en een voorstel van de maandelijksche verga dering. daarop betrekkelijk, aangenomen, waarmede het vooruitzigt van de boekerij in een doelmatig lokaal (de Academische bibliotheek) geplaatst te zullen zien zijne verwezenlijking nadert. Daarna werd tot lid van het bestuur gekozen prof. Kern en als bibliothecaris bij acclamatie herkozen dr. Rogge. Ten slotte bragl prof. de Vries den voorzitter^ voor de uitnemende leiding der werkzaamheden den dank der vergadering. Woensdag namiddag ontdekten twee hcerendieoverdeLciderdorpsche brug gingen, dat een kind in den Rijn lag; had de lieer student H. Rijs- houwcr niet den moed gehad onmiddellijk te waler Ie springen, dan zou dit kind waarschijnlijk spoedig zijn verdronkendaar niemand iets van dit ongeval bemerkt had. In de gemeente Leiderdorp zijn binnen een paar weken vijf runderen van denzelfden veehouder wegens de longziekle algemaakt. liet verdachte vee is onmiddellijk opgestald. Op Maandag 19 Junij zal door den directeur van 's rijks magazjjn van If!

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1