BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. te Oldeberkoop, de lieer H. Ooster, thans le Nijkerk; le Eindhoven, de heer M. van den Bergh. thans te Oirschot; te Oirschot, de heer A, Westra surnumerair; te Nijkerk, de heer A. Moll, surnumerair. Voorts is de heer R. T. Schmiedeman, thans ontvanger der directe belastingen te Kerkrade, als zoodanig benoemd te Amstenrade, en de heer jh'. A. M. C. Sandberg, thans ontvanger der registratie te Kampen, als zoodanig benoemd te Tiel. Aan den heer T. Y. Kingma Boltjes is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als plaatsvervangend kantonregter te Rauwerd. De majoor M. A. Raphels, plaatselijk commandant te Groningen, is, op zijn verzoek, op non-activiteit gesteld. Z. M. de koning zal Zondag 18 dezer des ochtends ten 4 ure naar het Loo vertrekken. Ter viering van den 56'" verjaardag van Z. K. 11. prins Hendrik wap perde heden allerwege de nationale driekleur. Ten 12 ure hield het garni zoen, onder bevel van den luit-kolonel Vijgh van hel reg. grenadiers en jagers in de Maliebaan eene groote parade, welke geinspecleerd werd door den generaal-majoor MichelhofT. Toen de troepen zich naar de paradeplaats begaven, passeerde Z. K. II. prins Hendrik, die de vorstin von Reuss van het Rijnspoorstation naar zijn paleis begeleide: terstond werd halt gekomman- deerd. Iront gemaakt en werden de vorstelijke personen met de gebruikelijke eerbewijzen begroet. Ten 1 ure ontving de prins ten zijnen paleize de persoonlijke gelukwen- schen van Z. M. den koning, 11. M. de koningin, de prinsen Alexander en Frederik. die zich aan een familie-dejeuner vereenigden. Ten 6 ure is er groot diner, waaraan Z. M. de koning, de prinsen Alexander en Frederik deelnemen en waartoe ook de prins en prinses von Reuss, benevens eenige civile en militaire autoriteiten genoodigd zijn. De minister van marine zal op Vrijdag en die van binnenlandsche zaken op Zaturdag aanst. geen gehoor verlecnen. In de zitting van de tweede kamer van heden is, na eenige beraad» slaging. de vesting-begrooting aangenomen met 54 tegen 5 stemmen en de oorlogsbegrooling (na intrekking van het amendement der commissie van rapporteurs op de kazernering te Breda) aangenomen met 48 tegen 14 stemmen. Voorts is op voorstel des voorzitters met 34 tegen 28 stemmen besloten Vrijdag a s. voort te gaan met de behandeling der mililiewet. Intusschen zal de behandeling der muntwetten in de sectiën plaats hebben. De na den moord op de wed. v. d. Kouwen preventiel in hechtenis ge houden J. 11. de Jong heeft zich, na de afwijzing van zijn verzoek tot schadevergoeding door de tweede kamer, thans met een adres aan den koning gewend tot het ontvangen van schadevergoeding wegens de ondergane pre ventive gevangenis. De requeslrant heeft aan de tweede kamer ondersteuning van dat adres verzocht en heeft daarvan een afschrift ingezonden. Indien van al de buitengewone treinen, welke de Rijnspoorwegmaat schappij op aanst. Zaturdag ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de koningin, naar de residentie Iaat loopen, een druk gebruik wordt gemaakt, zal er op dien feestdag eene buitengewone drukte en levendigheid heerschen. Behalve ten guldentrein van Amsterdam zijn er goedkoope treinen aange kondigd uit Arnhem en Utrecht, den achterhoek van Overijssel, Leeuwarden, Heerenveen. Groningen. Assen, Meppel en Zwolle, VlissingenMiddelburg, Roozendaal, Breda en 's Boseh. De reizigers uit de meer verwijderde oorden des lands zullen tot den volgenden middag half vijf ure hier ter stede kunnen vertoeven. BELGIE. De Gaz. de Liège meldt dat Vrijdag II. aan het spoorwegstation te llermalle-sous-lluy (prov. Luik), in eenen grooten. onder allerlei andere goederen geplaatsten kolTer, waaruit een walgelijke reuk zich verspreidde, een in stukken gehouwen vrouwenlak is gevonden. De overheid heeft zich onverwjjld naar genoemde plaats begeven, ten einde een onderzoek in te stellen. ENG ELAND, LONDEN 12 Juni. The Lancet en het British Bed. Journ., geneeskundige weekbladen 1 onderwerpen het verslag der 19 Turksche en andere doctoren, die het lijk van Abdul-Aziz schouwden, aan eene critiek, en beschouwen het als ge heel onvoldoende. Zaturdag hebben in de mijnen le Barnsley 3000 mannen en jongens het werk herval en het is te verwachtendat allen heden weder aan het werk zullen zijn; eveneens zal dit het geval zijn in de Oakes-Collieries, tc Monkhrctton, te Church Lane, te WharncliHè, Silkslone en elders EK A V H K IJ H. Het regeringsvoorstel om 100.000 fr. beschikbaar te stellen voor het zenden van werklieden en landbouwers naar de tentoonstelling te Philadel phia en 25000 fr. voor het zenden van onderwijzers, heeft in den senaat bestrijding gevonden bij den heer Gavardie. Deze heer wees op de was sende gevaren vait het socialismeop het gevaarlijkedat de staat zich met zulke dingen als het op reis zenden van werklieden en onderwijzers bemoeit, enz. Met 162 legen 3 stemmen nam echter de senaat het regeringsvoor stel aan. De aartsbisschop van Aix heeft in een brief aan den rector der aca- demie aldaar zjjn ontslag als lid van den academischen raad ingediend, daar na aanneming van de wet van den minister Waddinglon zijn geweten en het besef zjjner persoonlijke waardigheid hem verbieden zelfs den schijn van eenige verdere medewerking aan de staatsuniversiteit te verlecnen. Het stoffelijk overschot van mevr. Dudevant, George Sand, is Zatur dag te Nohant, waar zij hare kindsheid doorbragl en de laatste tien jaren verblijf hield, ter aarde besteld. Daartoe was eene aanzienlijke menigte uit den omtrek toegestroomd en waren uit Parijs overgekomen: Alex. Dumas, Renan. Gust. Faubert. prins Napoleon e. a. De heer Périgois hield eene toespraak uit naam der bevolking van Berrv, waarin hij de weldaden ge dacht, welke de overledene rondom zich verspreid had. De heer Paul Meu- rice las eene rede voor van Victor Hugo. Eene Chinesche militaire commissie, bestaande uit een generaal, Li-Pieng genaamd, en vijf andere officieren, is te Parijs aangekomen. Haar tolk is een Duitsch koopman, Schmeyer geheeten, die aan het hof tc Peking in groot aanzien staat. De commissie zal vijf dagen te Parijs blijven en van daar naar Londen vertrekken en vervolgens Duitschland en Italië bezoeken. Uit Calais meldt men dat sedert eenige dagen een aanvang is gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden van het schieten van eenen onder- aardschen tunnel lusschen Frankrijk en Engeland. In het nabijgelegen San gatte is men aan hel graven van een put, welks bodem 100 meter beneden laagwater zeepeil moet komen te liggenen uit welken eene proefboring in de krijllaag zal plaats hebben. Indien men bij deze boring, door welke eene onderzeesche gaanderij ter lengte van één kilometer moet gevormd wor den niet op onoverkomelijke bezwaren mogt afstuitenzal vervolgens een begin worden gemaakt met de werkzaamheden aan den eigenlijken tunnel. Te Lourdes worden door de geestelijkheid groote feesten voorbereid tol inwijding van de bedevaartskerk, die in de nabijheid van de wondergrot wordt opgerigt. In de vorige week is, naar men uit Lyon meldt, een legerkamp bij Valbonne door een onweêr getroffenwaarbij drie soldaten, door den blik sem getroffen, het leven verloren en elf min of meer zwaar gekwetst zijn. Een ander is blind geworden, (lp honderd meters afstand van de tenten, waarin deze zich bevonden, lag een kruidmagazijnwaarin 20 kilo dyna miet en 5600 patronen. SPANJE De commissie van gemagtigden der buitenlandsche fondsenhouders heeft den minister Canovas het verlangen te kennen gegeven, dat de regering een middel moge vinden, om de schuldeischers van den staat tevreden te stellen voordat hel dieusljaar 1876—1877 intreedt. De commissie heeft tevens om betaling van de vervallen coupons gevraagd. De minister heeft geantwoord, dat de zaak op zijn tijd beslist zou worden, en wel in dien zin, dat aller belangen zooveel mogelijk zullen worden bevredigd. De Gaveta meldt dat don Carlos in Mexico is aangekomen, waar hij door dc geestelijkheid met koninklijke eerbewijzen is ontvangen. DUITSCHLAND. Volgens de Köln. Zeit. is de aartsbisschop van Keulen tegen 28 Junij gedagvaard voor hel kon. geregtsbof voor kerkelijke zaken, te Berlijn. Te Breslau is dezer dagen een jonge dame van aanzienlijken stand, eerst onlangs gehuwdop verschrikkelijke wijze om het leven gekomen. De sleep van haar kleed werd, toen zij den hoek van een straat omging, door het wiel van een zwaar geladen bierwagen gevat, zoodat zij viel en met het hoofd onder het achterwiel geraakte. De dood was oogenblikkelijk. Een blad uit Konstantinopel Stamhui meldt dat men ten opzigte van de door den voormaligen Sultan nagelaten schatten zeer teleurgesteld is. Een groot aantal kistjes, waarin de 30 millioen pond sterling moesten zijn. waren volkomen leeg. Men vond slechts voor 8 millioen pond (nominale waarde) Turksche schuldbrieven en vijf met goudstukken gevulde cassetten, waarvan de inhoud op 600.000 Turksche ponden geschat wordt. Het pri vaat vermogen der sultane Valide, 5 millioen pond. is tot op de laatste penning verdwenen: zoo vond men wel een lijstje van effecten en papieren van allerlei aard. maar de stukken ontbreken. Evenzoo is nergens het groot ste deel der beroemde diamanten en edelgesteenten le vinden waarvan Abdul- Azis een zeer groote verzameling moest hebben. Men zoekt te vergeefs de juweelen en ontbrekende papieren in alle hoeken, en houdt een waakzaam oog op allen, van wier vingers men vermoedt dat zij eene bjjzondere aan trekkingskracht voor kostbaarheden hebben. OOIT-INDIE BATAVIA. 6 Mei. Volgens rapport van den bevelhebber in Atchin gaf de vjjand in de laatste dagen weder meer teekenen van leven. Zoo werd den 14"> April een patrouille van Kalapang-Doea in de IX Mockims hevig beschoten. Den 16" werd een convooi van ons tusschcn Oeleh-Karing en Kotta-Alam door een talrijke bende Atchinezen aangevallen en was het alleen te danken aan de uitstekende houding van onze soldaten dal niet alles in de pan werd gehakt. In den nacht van den 22" deden een paar honderd Atchinezen een tweemaal herhaalden aanval op onze versterking te Lamprit, maar moesten met achterlating van drie dooden de wijk nemen. Een en ander levert op nieuw de duidelijke bewijzen, dat bij de oorlogspartij nog vol strekt geen plan bestaat om de wapens neder le leggen. Den 15" Junij zal de eerste Bataviasche thee-veiling plaats hebben, gevolgd door de veiling eener kleinere hoeveelheid op 15 Julij. - Ter landsdrukkerij is ter perse: «Reis naar Nederland van Radhen Ab- doellah Ibnoe Sabar Bin Arkebab. door hem zeil beschreven". Dit met Javaansche letter gedrukte boek, 20 vellen gr. 8», is volgens den inhoud bestemd om door den "kleinen man" gelezen te worden. Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den ingenieur 2« kl. bij den waterstaat A. J. Crommelinaan den houtvester 2e kl. bij het boschwezeu G. S. dc Graaf; aan den hoofdonderw. aan de openb. 2' lagere school te Makassar G. Koldewjjnaan den hoofdonderw. aan de openb. 4e lagere school te Soerabaija P. Schippers. Ontslagen, eer vol, dc adsist.-resident van Grissee (Soerabaija) II. J. Tijdeman; de boekh. bij de in- en uitvoerregten en accijnsen U. W. Muller; de onderschout bjj dc policie te Samarang Th. Pasma. Benoemd: lol hulpprediker hij de prol.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2