LEII>SCHE CO ill A AT. 1S70. WOENSDAG 14 J UNI J, H°. 138. STADS-BEB ICH TEN. BlNNENLANIhSCHE BHIBIGTEM. t De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel janrs f 3.franco p. p. ƒ3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.35. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco, p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Maandag den 1911"1 Juni 1876, des namiddags te twee uren. LEIDEN, 13 Junij. Aan den verjaardag van Z. IC. II. prins Hendrik werd heden op de gebruikelijke wijze gedacht. Door de staatscommissie voor het geneeskundig examen is bevorderd tot arts de heer G. P. T. ICortenhorst, med. doctor, en het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan den heer L. E. van Teyn, candidaat-arts. Bij kon. besluit van 11 Junij zijn tol tweeden luitenant bij de dienstd. schutterij alhier benoemd: D. E. Siegenbeek van Ileukelom, J. Tak, II. W. C. Itittershausen, L. Z. Veeckens, VV. van Olden, J. Scheltema en A. J. Lindeman, allen thans sergeant. 's Lands middelen over de vijf eerste maanden dezes jaars hebben opgebragt ƒ36,733.650.10, zijnde ƒ2.118,533.72 meer dan in hetzelfde tijd vak van 1875. De raming bedroeg 35,754,300.30. Voor de dienst in Nederl. Indië zijn benoodigd twee krankzinnigen artsen, waarvan de een zoo spoedig mogelijk, en de ander legen het einde van dit jaar, naar Batavia zal behooren te vertrekken. Deskundigen, die genegen zijn zich als krankzinnigen-arts aan 's lands dienst in Nederl. Indië te verbinden, kunnen zich tot en met uit". Junij 1876, bij gezegeld request, lot het departement van koloniën wenden. Aan bedoelde betrekking is ver bonden een acliviteits-tractement van ƒ600 'smaands, met vier driejaar- lijksche tractements-verlioogingenelke van ƒ100 'smaands, tot een maxi mum tractement van 1000 'smaands. benevens vrije woning, of eene geldelijke schadeloosstelling deswege. Verdere bijzonderheden worden dooi de Staatscourant medegedeeld. Het Ned. stoomschip Madura, van Batavia naar Nieuwe Diep, is gis teren Gibraltar gepasseerd. De Celebes is op 3 Junij van Batavia naar Nieuwe Diep vertrokken. Men meldt ons uit Stolwijk: Tijdens den Imogen waterstand van de Lek zijn er op sommige plaatsen in die rivier groote zandplaten ontstaan. Zoo vindt tnen er eene bij Bergstoep, die den overtogt zeer belemmert. Bij hoog water alleen kan de pont overgezet worden, hetgeen voor reizigers met rijtuigen en voor veedrijvers groote ongemakken teweegbrengt. Door het aanleggen van kribben, waarmede men druk bezig is, hoopt men deze ongemakken te boven te komen. Begunstigd door malscheu regen in de vorige week en door hel zachte weder van deze dagenhebben de hooi- en weilanden een welig aanzien gekregen. Er is thans gras genoeg, zoodat men allerwege reeds een aan vang heeft genomen met maaijen. De tuinvruchten voldoen nog weinig aan de verwachting. Tol predikant bij de herv. gemeente te Oude en Nieuwe Wetering is beroepen dr. E. C. Gravemeijer, cand. lot de h. dienst. liet hoofdbestuur der Vereenfging Het Metalen Kruis heeft de gemeente Dordrecht aangewezen als de plaats waar op Zondag, Maandag en Dings- dag, 20, 21 en 22 Aug. 1876, zal gehouden worden de vijfjaarlijksche bij eenkomst der leden, zijnde het 45-jarig herinneringsfeest. Bij verschillende regimenten infanterie zijn ransels en patroontasschen, van nieuw model ter proefneming gegeven. De ransel bevat vier pakjes patronen, die door den man gemakkelijk, zonder dal hij den ransel aflegt, er een voor een kunnen worden uitgenomen. Dit geschiedt door aan een riem ter zijde van den ransel te trekken, waardoor de pakjes patronen worden opgeschoven en er telkens een in de hand valt. De patroontasch wordt aan den koppel voor het midden van hel lijf gedragen en bevat eveneens veertig patronen. Een badgast te Bethcsda verzoekt ons het volgende op te nemen: Steller dezes, die verscheidene jaren reeds de koudwater-geneesiurigting Bethesda te Laag-Soeren bij Dieren, in Gelderland, heeft bezocht, en er ook dit jaar tijdelijk intrek heeft genomen, neemt door deze beleefdelijk de vrijheid aan heeren curatoren van genoemde inrigling openlijk hulde te brengen, wegens de verschillende gepaste verbeteringen aldaar aangebragt, terwijl Bethcsda nu op zoodanige wijze goed is ingcrigt, dat daarvan open lijke vermelding mag gemaakt worden, en bjjzonder mag worden aanbevolen aan elk en een iegelijk, die tot herstelling zijner gezondheid eenige koud- water-geneesinrigting zou noodig hebben te bezoeken, en tevens een aange naam buitenverblijf wenscht. Alles is aldaar zeer comfortable zelfs ingerigt en de blaamalgemeen in Nederland voorheen op deze inrigting ruimschoots geworpen, mag nu verdér als geheel ongepast worden beschouwd, terwijl eene bijzondere aanbeveling aan patiënten daarvoor plaats kan maken. Niet onopgemerkt mag blijven de naauwkctirigc geneeskundige behandeling van doctor Dammann aldaar, levens met zijne echtgenoote uitmuntende door hun vriendelijken omgang met de badgasten, wat het verblijf voor dezen zeer veraangenaamt; de accurate bezorgingen van den heer Duyvelaar en echt genoote, in de betrekking als huismeester en restaurateur aldaar; denaauw- gezette pligtsbetrachting van den aanwezigen badmeester, badvrouw en ver der dienstdoend personeel, alsook de verbeteringen en verfraaiingen der wandelingen, het aanbrengen van de noodige gemakkelijk ingerigle koepeltjes en zitbanken op verschillende punten, waar moeder natuur hare liefelijkhe den in deze eenvoudige streek zeer fraai laat zien; de vele verbeteringen in het huis aangebragt, die tevens tol gemak dienen alsook tot uitspanning. Men vindt er tegenwoordig een goed biljart, fraaije pianino, goed ingerigle leeszaal, waar verscheidene couranten zijn te vinden; eene bibliotheek wordt aangelegd, alsook eene kegelbaan, daarbij ontbijt, tweede ontbijt, diné, sonpé, alles is in de beste orde, terwijl de benadering van Dieren af zeer vergemakkelijkt is door een daarop tweemalen daags vice versa rijdenden omnibus en ook de brievenpost, tweemalen daags gaande en komende, zeer prompt is. Ook het hotel Garni, kastelein Berghege, op ruim 5 minuten afstand van Bethesda gelegen, verdient vermelding van wege de goede, keurig nette inrigting en de prompte bediening tegen billijke prijzen; bier ook kan men intrek nemen, al is men juist geen badgast, terwijl voor wie een genoegclijken zomerschen uitgaansdag wenscht, aldaar de diné's zeer goed zijn, en om déjeuné of thee te gaan gebruiken aldaar, zulks leidt tot eene aangename uitspanning. Het voormalig logement Sprengenoord, op circa 10 minuten distantie van Bethesda gelegen, is thans ook ingerigt om. zoo noodig, hulpbehoevedde patiënten op te nemen. Mogen heeren curatoren van genoemde inrigting nu eene aangename voldoening voor zich zeiven vinden voor hunne bijzondere pogingen door een druk bezoek van badgas ten op Bethesda en Sprengenoord, alsook van liefhebbers van het buiten leven in het hotel Garni, niet twijfelende of ook de bezoekers, na eenigen tijd aldaar verblijf te hebben gehouden, zullen zeer voldaan zich gevoelende, naar hunne woonplaatsen terugkceren. (Arnh. C.) De luchtballon De Nederlanden is gisteren namiddag ten 5 u. 45 m. in het Paleis van Volksvlijt opgestegen. Alleen de heer de Pauw en zijne dochter maakten de reis mede. Ten 6 u. 40 m. is de ballon nabij Oudewater in een weiland neergekomen. Aan drie jeugdige misdadigers in de strafgevangenis »Dc Kruisberg" is het gelukt hunne gevangenis te ontvlugten. Bij liet ledigen van een beerput te Nijmegen is een werkman, die in den pul gedaald was. gestikt. Een ander, die hem wilde helpen, werd eveneens door de stiklucht bevangen, doch bragt er het leven af. Ter lereglzitting van het hof te Leeuwarden stonden Vrijdag tcregt twee dienstboden van den heer dr. G. Smit Sibinga te Groningen, benevens de moeder van eene dezer, en vervolgens eene der genoemde dienstboden en eene vrouwals werkster bij den heer Sibinga in dienst. Allen werden ver volgd. omdat de dienstboden van het overgebleven eten hadden gegeven aan de moeder en de werkster. De adv.-generaal cischle in de eerste zaak tegen alle drie beschuldigden eene cellulaire gevangenisstraf van 4 maanden voor iederen in de tweede zaak tegen de keukenmeid eene gelijke straf van 45 dagen en tegen de werkster eene van 3 maanden. De verdedigers bestre den de criminele vervolging van dergelijke kleine zaken en toonden de gron den aanwaarop eene correctionele vervolging mogelijk was; voorts betoogden zij dat de beschuldigden niet het bewustzijn gehad hadden, dat zij diefstal pleegden. Hij wees er op, hoe in het dagelijksch leven dergelijke daden veelvuldig voorkomen, juist omdat van de 100 personen er 99 zijn, die er geen diefstal in zien. 's GRAVENHAGE. 13 Junij. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen:

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1