afgetrokken worden dan de schoolgelden, niet de inkomsten van fondsen of stichtingen; vervolgens wordt berekend wat het de gemeente zou kosten, j zoo alleschoolgaande kinderen de gemeenteschool bezochten; mogt het ge- j meentebesluur meenen, dat de bestaande toestand om billijke redenen geen maatstaf kan zijn, dan ontwerpt het een plan voor eene behoorlijke inrig- ting van het schoolwezen en bepaalt wat dit zon kosten; van dit bedrag wordt het bedrag der schoolgelden afgetrokken, die betaald zouden zijn. zoo de schoolgaande kinderen de gem. school hadden bezocht; het verschil i tusschen het bedrag wat de scholen kosten en wat vcrcischt zou worden, als alle schoolgaande kinderen op de gem. scholen gingen, wordt aan de bijzondere scholen uitgekeerd, in evenredigheid van het aantal scholieren, dat de bijz. scholen lellen; er is hooger beroep tegen die bepaling; voor ieder hulponderwijzer of hulponderwijzeres wordt aan hendie in de laatste 3 jaren zich met de opleiding hebben belast, een uitkeering verleend, over eenkomstig aan de somdie de kw eekelingen der normaalscholen kosten in de plaats van 4 schoolopzieners, nemen voortaan 4 hoofdonderwijzers, van welke minstens 1 bijzondere, de acte examens af; alleen bij de vakken n en p worden zij door deskundigen bijgestaaner is van alle verordeningen en besluiten in deze hooger beroep op ged. stalen en den koning; voor minder dan 25 kinderen wordt geen school opgerigt; geen kind legt meer dan 2500 meter af, om een school te bereiken; elk schoollokaal moet eene ruimte hebben van 3% kub. meter voor ieder kind; de gehcele gemeente, nimmer eenig onderdeeldraagt de kosten van het lager of meer uitgebreid lager onderwijs. In de werkplaatsen van de hh. Joh. Enschedé en Zn., te Haarlem, werd Zaturdag een merkwaardig leest gevierd. Hel gold Willem Serné. die zestig jaren bij die firma werkzaam was geweestde eerste jaren in de lettergieterij, de laatste 43 jaren als drukker. De jubilaris ontving kost bare en fraaije geschenken van zijne patroons en van de gezamenlijke werklieden. Te Amsterdam, aan de brug tusschen de Westerstraat en Zaagpoort, spande Zaturdag namiddag een man al zijne krachten in om een zwaar be laden kar voort te stuwen. Een hulpvaardig voorbijganger, een bejaard man, hielp en schijnt te v'eel van zijne kracht te hebben gevergd, want op het midden van de brug viel hij dood neder. De daders der diefstallen, gepaard met inbraak, in de laatste dagen te Harderwijk en omstreken gepleegd, zullen waarschijnlijk ontdekt worden. Volgens' een berigt, bij de justitie ontvangen, is te Zandvoort bij Haarlem een Franschman gearresteerd, nog gedeeltelijk in het bezit der onlangs in het Politieblad vermelde ontvreemde zilverwerken. Bedoelde persoon was lijdelijk te Harderwijk woonachtig geweest, wachtende op zijn papieren, om daarna voor Indië dienst te nemen. Den 18'1"1 Mei jl. is op het postkantoor te Meppel een brief bezorgd, geadresseerd aan mej. 11. G. te Groningeno. a. bevattende 1 bankbillct van ƒ100, DD 9944, 1 muntbillet van ƒ10, n". 04 F. S. en 1 dito van 10, n°. 921 W. E.welke brief met zijn inhoud niet aan zijn adres is bezorgd. Onder de gemeente Dongen is in het laatst der vorige week brand ontstaan in de hofstede, bewoond door den landbouwer van Dongen. De brand was zóó hevig, dat in een tijdsverloop van naauwelijks één uur huis, schuur, gereedschappen en inboedel door de vlammen verteerd werden. Vier koeijen, die men te vergeefs trachtte te redden, een schaap en een geit, kwamen in de vlammen om. Te Hoogersmilde waren dezer dagen twee kinderen van een arbeider alleen door de moeder (e huis gelaten. Het jongste, een meisje, p.m. iy2 jaar oud, geraakte in brand, en in weerwil van spoedig toegesnelde hulp is het kind na eeltige oogenblikken onder smartelijke pijnen bezweken; het oudste kindwaaraan de zorg over de kleinste was toevertrouwdwas 3 jaren oud. Dit kind lag gerust in de schuur te slapen. Van de zes kolonisten uit Veenhuizen, die in de vorige week voor het hol te Leeuwarden teregt stonden wegens rebellie, zijn 2 veroordeeld tot een tuchthuisstraf van 5 jaren en 2 tot eene correctionele gevangenisstraf van 3 jaren terwijl de 5e en 6e vrijgesproken werden van het hun ten laste gelegde, omdat dit niet wettig was gebleken. Te Maastricht heeft Dingsdag jl. een bruiloft een treurigen afloop ge nomen. Terwijl de (eestgenooten 's avonds nog vrolijk bijeen waren had zich de oom vau de bruid ter ruste begeven. Het schijnt, dat een brandende sigaardie hij had medegenomenhet bed heeft doen vuur vattenalthans een brandlucht, die men opmerkte, leidde tot de ontdekking, dat de onge lukkige hevige brandwonden had bekomen. Twee dagen later is hij overleden. 's GBAVENHAGE6 Jung. De Fransche componist Ernest Reiger is door Z. M. den koning-groct- hertog benoemd tol officier van de Eikenkroonen de heer de llartog en de Belgische toonkunstenaars Vienxtemps en Batta zijn bij hun vertrek van het Loo door Z. M. met de //Boutons de Loo" begiftigd. Tot burgemeester der gemeente Susteren is benoemd de heer F. J. Meuffels, in de plaats van den heer P. Meuffels, aan wien, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend. Aan den heer W. A. C. de lllocme is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commies bij de algemeene rekenkamer. De lc luitenant der infanterie T. W. J. Buys, die voor 2 jaren bij het O. 1. leger is gedetacheerd geweest, is weder bij het leger hier te lande, het 8' reg. infanterie, ingedeeld. Aan den officier van gezondheid 2' kl. L. T. van Kleef, van het le reg. vesting-artillerieis, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de militaire dienst verleendde officier van administratie 3e kl. O. R. Paehlig wordt ge- plaatst aan boord van het wachtschip te Willemsoord, cti de luit. ter zee 2° kl. W'. J. Struick, uit 0. I. teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. De minister van binnen!, zaken heeft benoemd tot lid en voorzitter der commissie voor examen B (art. Cl 65 der wet van 2 Mei 1863) de heer T. ,1. van den Berg. hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft; tot leden de hh. dr. J. F. W. Baehr. A. J. van Pesch. dr. J. Bosscha, dr. H. Behrens, allen hoogleeraren; J. J. Morrc, leeraar aan de polytechnische school; dr. 11. J. Rink en dr. S. Hoogewerff, leeraren aan de hoogcre bur gerscholen te Delft en Rotterdam; VV. 11. llubrccht, ingenieur van den waterstaat te 'sHage; J. C. d'Arnaud Gei kens, leeraar aan de hoogere bur gerschool te Dellt, en C. L. Loder, ingenieur der marine te Amsterdam. - De consul der Nederlanden le Stockholm heeft tot vice-consul te Gothenburg aangesteld den heer Ch. Koch aldaar. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn ingekomen twee wets-onlwerpcn1°. tot aanvulling der wet op de middelen voor 1876; lol wijziging van art. 48 van het tariel van geregtskoslen in strafzaken, waarvan de gewone regter kennis neemt. Aan de orde was art. 1 van het ontwerp tol wijziging van het cassatie proces. De commissie van rapporteurs heeft daarop een amendement voor gesteld strekkende om, ook met afschaffing der procureurs in cassatie, de wijze waarop thans het beroep in cassatie wordt ingesteld, namelijk door beteekening eener memorie in den vorm van een verzoekschrift ingerigt en door een advocaat geteekend te behoudenmaar met eenige vereenvoudiging. De heer de Vries heeft dit amendement uitvoerig toegelicht. - Het vroeger medegedeelde berigtbetreffende het door den heer VViercx, als notaris alhier, genomen ontslag, is gebleken onjuist te zijn. Gelijk gewoonlijk stroomde op de beide Pinksterdagen tal van bezoe kers van buiten af naar de residentie. Het getal personen, die langs den Hollandschen spoorweg uit verschillende riglingen herwaarts stroomden, was gelijk aan dat van vorige jarenterwijl alleen met den Rijnspoorweg ongeveer 10000 personen alhier zijn aangekomen. De drukte en levendig- beiddie des avonds bij den terugkeer naar de stad aan de beide stations heerschten, verstoorden niet het minst de orde en regelmaat, dank zij de leiding van de respective chefs, de heeren Rademaker en Kemps. Te Scheve- ningeu was den ganschen dag eene talrijke menigte op de been. - Het badsaizoen te Scheveningen zal op Maandag 12 Junij aanst. ge opend worden. BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. V. X 4i K 1, 1* B. LONDEN, 5 Juni. Sir Salar Jung, de eerste minister van den Nizam van Hyderabad, kwam Vrijdag in Engeland aan. Hij was in het Grand Hotel te Parijs een paar weken opgehouden, doordien hij letsel bekomen had bij een val van een trap De onvermoeide reiziger Octave Stone, die het vorige jaar een aan zienlijk gedeelte van Nieuw-Guinea heeft doorkruist, is teruggekeerd. Vooral tot de oostelijke streken van dit oceanisch vasteland heeft hij zyne onderzoekingen uitgestrekt. Hij verhaalt de merkwaardigste bijzonderheden omtrent de bevolkingen van het oostelijk deel van Nieuw-Guinea, dat vóór hem nog zoo weinig bezocht is. Deze inboorlingen behooreu, naar het schijnt, tot een meer ontwikkeld en minder oorlogzuchtig ras dan de Papoeas, van welke zij zich vooral onderscheiden door hunnen afkeer van het eten van menschenvleesch. FRANKRIJ K. In de zitting van de kamer van afgevaardigden van Zaturdag heelt de minister van onderwijs, de heer Waddington. de voordragt betreffende de wijziging van de wet op het hooger onderwijs uitvoerig verdedigd. De wet van 1875, zeide hij o. a.beantwoordde aan de vrijzinnige denkbeelden der nationale vergadering en aan de vrees die men koesterde voor den toestand van het onderwijs in het land. De regering heeft voorzien in de financiële behoeften, die door de nationale vergadering erkend waren. Wat betreft de vrijheid van het hooger onderwijs, hij gelooft te gemoet te komen aan den algemeenen geest van de natie met het tegenwoordige wels-ontwerp, dat die vrijheid nader zal vestigen. Dat wets-ontwerp ademt geen revolu- tionnairen geest, maar een vrijzinnig behoudenden, daar het eene vrijheid behoedt voor de gevaren die z(j zou kunnen loopen. Op die vrijheid wordt geen inbreuk gemaakt. Ten onregle schreeuwt men over vervolging, omdat de staat, terwijl hij volkomen vrijheid laat, niet wil dat men zijn domein betrede. Telkens wanneer de republiek in Frankrijk werd ingevoerd bragt zij der katholieke partij nieuwe vrijheden aan; deze heeft geen reden tot klagen. Bij de kamer van afgevaardigden is een wets-ontwerp ingediendstrek kende tot verlaging der tariven bij de post- en de telegraafdienst voor liet binnenlandsch verkeer. nillTgCHLAN I». De vereeniging van Berlijnsche handelaars in koloniale waren heeft be sloten in den loop van den zomer te Berlijn een algemeen Duilsch congres van handelaars in genoemd vak te houden. Onder de punten van beschrij ving zal o. a. worden opgenomen: de oprigting eener bank voor den Duit- schen handel in koloniale waren, alsook van een gebouw, ten einde daarin te vestigen eene handelschool en eene herhalingschool; deze laatste uitslui tend voor jongeliedendie in het vak zullen worden opgeleid. De regtbank te Maintz heeft den bisschop von Ketteler vrijgesproken voor zoover betreft de benoeming in het dekanaat Heppenheim, maar hem wegens de zaak der parochie Castel tot eene boete, van 300 mark en ter zelfder zake den kapellaan Schaider tot eene boete van 15 mark veroordeeld. -- Uit Brunswijk wordt gemelddat de landdag een besluit heeft geno men, dat met vreugde door de bevolking van het hertogdom zal worden

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2