LEIDSCHE COURANT. fJjjP 1876. N0. 132. WOENSDAG 7 JUNIJ. Dê Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p.p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. ST ADS - BER ICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8 der Verordening van den 4d«D Mei 1872 (Gemeenteblad n". 11); Brengen ter algemeene kennis dat tot het laten fnschryven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voor bereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegen heid gegeven wordt: voor die voor voorbereidend onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest voor die voor meer uitgebreid onderwijs: der 1® klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt; der 1® klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan dc Boomrnarkt der 2® klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan dc Pieterskerk straat der 2® klasse, voor meisjes, in' het schoolgebouw aan de Breêstraat en wel op den 6, 8, 9, 12, 13, 15 en 16 Juni aanstaande des voormid dags van hal/negen tot negen uren en des namiddags van halftwee tot twee uren en op den 7, 10, 14 en 17 Juni aanstaande des voormiildags van halfnegen tot negen uren. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Lcidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leider, 1 Juni 1876. E. KIST, Secretaris. iderdag 2®. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 8ittn Juni 1876des namiddags te half drie. 1». Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw benoemd lid van den Gemeenteraad, den heer G. Wilhelmy Damsté. Benoeming van hulponderwijzers of hulponderwijzercssen aan de scholen voor on- en minvermogenden en aan de Tusschenschool. (103 en 104) n. School n". 1 voor onvermogcnden. b. Tusschenschool. c. N°. 1 voor minvermogenden, 2 voor minvermogenden, idem. 1 voor onvermogenden. 2 voor onvermogenden. 3°. Voordracht tot verkoop van Inschrijving op het Grootboek. (Werken aan het terrein bij de voormalige Hoogewoedspoort.) (115) 4\ Staat van af- en overschrijving en suppletoire staat van begrooting, dienst 1875. (114 en 116) 5». Verzoek van J. Fontein, om stoepen te mogen leggen vóór zijne huizen aan de Marendorps-achtergracht. (113) 6°. Verzoek van H. Vergunst, eervol ontslagen agent van politie, om eenc toelage uit de gemeentekas. (84 en 105) 7°. Rekening van de dienstdoende Schutterij, over 1875. (106) BINNEN LANDSCHH BEHIGTEN. d. N" e. f. N". g. N°. LEIDEN, 6 Junij. Door de commissie voor het geneeskundig staats-examen is op heden het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan de heeren J. A. W. Vermey, med. doet., en M. Charlouis, med. doctorandus. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partjjen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste en laagste prijzen ƒ25.— ƒ5.- en ƒ2.50. Gedurende de beide Pinksterdagen zijn aan het station alhier plaats- billetten afgegeven aan ruim 4000 reizigers. Den 4de" dezer was het vijftig jaar geleden dat de zeer eerw. heer A. C. Quant, deken van Leiden en oud-pastoor alhier, de priesterwijding ont ving. Dat gouden jubelfeest viel zamen met den l>tf" Pinksterdag en het werd in de H. Petrus-kerk gevierd. Door den jubilaris werd ten half elf de hoogmis opgedragen, met assistentie van geestelijken, die vroeger als kapelaan met hem het herderlijk werk 1 adden verrigt. Na het evangelie hield de zeer-eerw. heer G. J. W. Quant, pastoor te Schoorl, neef van den jubilaris, eene predikatie, tot tekstwoorden kiezende: Joan. XV, 16 ego elegi vos, et posui vos, ut eatiset fructum afferatis (ik heb u uit verkoren, en u aangesteld, opdat gij heengaat en vrucht draagt). Met veel bewijsplaatsen schetste spreker de hooge roeping des priesterschapsen met een terugblik op hetgeen de jubilaris, ook gedurende de 19 jaren dat hij als pastoor aan de H. Petrus-kerk werkzaam was geweest, had verrigt. wenschte hij hem in even hartelijke als welsprekende woorden geluk met dezen zoo heugeljjken feestdag. Fraaije kerkelijke compositiën van den eenigen Verhulst en van den begaafden H. Viotta werden door de choris- ten met een prijzenswaardig enthousiasme gezongen. De plegtigheid werd besloten met het //Hallelujah" van Handel. Het hoofdaltaar was, zonder opsmuk van papieren bloemen, vaan of schild, die bij den gemoderniseerden kerkbouw en inrigting van dezen tijd doorgaans toch kerkelijk karakter missen, zeer net met keur van levende planten en bloemen versierd. De jubilaris ontving bij deze gelegenheid vele geschenken. Uitmuntende gebeden- of andere boeken waren hem o. a. door de heeren geestelijken van het dekanaat, dat uit 9 parochiën beslaat, aangeboden. Voorts ontving hij van vereerders en vrienden een paar zilveren coupes, waarmede een talelsieraadt. w. een pièce-de-milieu, is aangevuld, dat de jubilaris van de heeren geestelijken van het dekanaat ontvingtoen hij 25 jaren als deken van Leiden herdacht. Beide coupes zjjn, even als het pièce-de-milieu, ge maakt aan de fabriek van de heeren van Kempen Zonen te Voorschoten. Dat geschenk werd verhoogd door bijvoeging van een niet minder eigenaar dig en kostbaar stuk, namelijk een lijvig album met photographiën naar de etsen van Rembrandt. Er was niet aan te twijfelen, dat deken Quant, die kunstminnaar en bij gevolg niet van smaak ontbloot is, zulk een werk met welgevallen zou ontvangen. Een album met de namen der gevers ging met die geschenken gepaard. Overbodig te vermelden, hoe talrijk de ge- lukwenschingen warendie de jubilaris op dien dag van verschillende zijden ontving, en dat van den kerktoren, ook van dien der succursaal, benevens aan vele woningen in de parochie, de nationale vlag wapperde. Bij gelegenheid van het bovenvermelde jubilé van den zeer eerw. heer Quant, werd, naar wij vernemen, de Vincentius-vereeniging alhier in staat gesteld eene buitengewone uildeeling aan de behoeftigen te verstrekken, en waren ook aan hel bestuur van het gesticht de Voorzienigheid de middelen verschaft om de in dat geslicht aanwezige kinderen feestelijk te onthalen. Te Oegstgeest vierde gisteren de zeer eerw. heer F. A. Mensing zijne 25-jarige dienst als pastoor aldaar. De mis werd door den jubilaris gecele breerd, waarbij de deken van Leiden, de zeer eerw. heer Quant, tegen woordig was. De leden der gemeente gaven op verschillende wijzen het bewijs hunner deelneming in het voorregt hunnen herder geschonken. De noodige inlichtingen aangaande het programma van en de voor waarden van toelating tot de rijks-landbouwschool, die in September 1876 te Wageningen zal worden geopend, kunnen voorloopig worden ingewonnen bij de hh. D. J. Andrae, directeur der hoogere burgerschool te Wagenin genen C. J. M. Jongkindt Coninek, directeur der maatschappij van welda digheid te Frederiksoord. Over het restitutie-stelsel, meldt het V. D., heeft thans de commissie, beslaande uil de hh. dr. A. Kuyper, G. I. Vos Az.prof. mr. B. J. L. baron de Geer van Jutphaas, prof. dr. B. J. Gratama en m'. A. F. de Savornin Lobman, verslag uitgebragt. De commissie, op de vergadering van de ver- eeniging voor christ. nat. onderwijs den 5,le" Junij 1874 benoemd, werd den 19dcn Mei 1875 aangevuld door de beide laatstgenoemden. Dr. Kuyper heeft het rapport niet geteekend, maar geen enkel punt is opgenomen, waarmee hij zich niet vereenigd heeft. Het resultaat van de besprekingen van de commissie heeft zij in een reglement van 17 artikelen neergelegd. Daarin wordt bepaald: dat aan bijz. scholen wordt uitgekeerd de som die het lager onderwijs aan de gemeente meer zou kosten, indien haar scholen ook dooi de kinderen der bijzondere scholen werden bezocht; dc uitkeering moet schriftelijk aan burg. en weth. worden verzocht; elke maand wordt een lijst der kinderen opgemaakt, en aan burg. weth. ingediend; kinderen die op 8 van de 12 maandstaten voorkomen, vormen het getal voor de uitkeering; is het getal minder dan 25, dan vervalt het regt; na de erlangde inlichtin gen, bepalen burg. en weth. de in het jaar uil te keeren som; daartoe wordt vastgesteld wat in het afgeloopen jaar het lager onderwijs heeft gekost,- alles wordt daartoe opgeteld en 4 pCt. van de gebouwen als rente berekend;

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1