BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Dingsdag 6 Junij JS76V". Ó3d. BU1TEINLAINDSCHE BEK1GTEIN. De luitt. ter zee lc kl. jhr. J. A. Roëll en A. J. Visser, respectivelijk commanderende de schroefstoomschepen Aruba en Kijkduin, zijn eervol van het bevel ontheven en dat over eerstgenoemden bodem is opgedragen aan den luit. ter zee le kl. A. J. Visser en dat over laatstgenoemden bodem aan den luit. ter zee 1' kl. jhr. J. A. Roëll, een en ander na aankomst van het stoomschip Aruba in Suriname; voorts wordt het schroefstoomschip Kijkduin bij aankomst te Curasao buiten dienst gesteld en de luit. ter zee jhr. Roëll eervol van het bevel daarover ontheven. De luit. ter zee 2e kl. F. W. C. Ledeboer wordt geplaatst aan boord van het wachtschip te Wil- j lemsoord, en de luit. ter zee lc kl. J. A. Snoek gedetacheerd bjj het dep. van marine en toegevoegd aan den chef der afdeeling personeel bij dat departement. Z. M. de koning wordt heden namiddag ten 5 n. 40 m. van het Loo hier ter stede verwacht. De minister van justitie zal op Woensdag aanst geen gehoor verleenen. Door het geregtshof alhier zijn, na afgelegd examen, als candidaat- notaris toegelaten de hh. Kolkman, te Leiden; Oldenhuis Gratama, te 'sHage; van Ispelente Rotterdam. Voor het geval dat de heeren de Vries en dr. kips niet in hooger be roep komen van de beslissing van gedep. staten in deze provincie, waarbij hunne verkiezing tot leden van den gemeenteraad ongeldig is verklaard, is de nieuwe verkiezing voor twëe raadsleden bepaald op Dingsdag 27 Junij e. k. Naar men verneemt heelt de heer J. L. Wiercx zijn ontslag verzocht als notaris ter standplaats 's Hage. De drie bestaande vacaturen in het notaris-personeel te dezer stede zullen dus weldra met een vermeerderd worden. k arje l. a ar LONDEN 2 Juni. Woensdag heeft, onder begunstiging van fraai weder, de jaarlijksche Derby-wedren voor de 97ste maal plaats gehid. naar gewoonte bijgewoond door eene ontzaggelijk groote menigte toeschouwers. Twee tegen één was er gewed tegen Petrarca van lord Dupplinen vier tegen één tegen Kisber van den heer Baltazzi. De kansen der andere dertien mededingers werden alle ongunstiger geacht. Zij, die voor Kisber hebben gewed, hebben hunne weddenschap gewonnen, llij legde de anderhalve mijl in 2 minuten en 44 seconden af. Petrarca was de vierde. De Daily Neivs deelt tol zijn genoegen mede, dat er telken jare al min der fatsoenlijke vrouwen de Derby gaan bijwonen. De Derby is feitelijk niets dan een ruw soort van carnaval. De mannen hebben er genoegen in zich op de vreemdste wijze toe te takelen, en dit jaar was het zeer in zwang zich te kleeden als een tuchthuisboef. Enkelen waren gekleed de linkerzijde in het geelde regterzijde in het groen. Zelfs de hooge zijden hoed was half groen half geel; de eene laars was groen de andere geel enz. enz. Andere heeren zagen er uit als rouw-enveloppesgeheel in het wit met een zwarte streep, die langs laars, pantalon, jas, boord, hoed opklom en aan de andere zijde weder nederdaalde. De brand te Quebec is ontstaan doordien kinderen met lucifers speel den. Het aantal verbrande perceelen is 700. Zevenduizend personen zijn van onderkomen beroofd. Drie of vier kinderen worden vermist en men on derstelt, dat zij in de vlammen zijn omgekomen. FKANKRIJK. De Temps deelt het telegram aan den grootvizier mede, waarbij het personeel van het Turksche gezantschap de kennisgeving van de regerings verandering te Konstantinopel beantwoordde. Het luidt aldus: //Het tele gram, dezen ochtend door U. H. aan het keizerlijk gezantschap toegezondens heeft ons met onuitsprekelijke blijdschap vervuld. Wij haasten ons, u met deze heilrijke gebeurtenis geluk te wenschen en u te verzoeken aan den voet des keizerlijken troons de eerbiedige hulde en de uiting der vurige hoop te willen nederleggen, welke wij koesteren voor den roem van den Sultan Murad-Khan, onzen doorluchtigen souverein, en voor de welvaart van ons dierbaar vaderland." De muntcommissie van den senaat heeft den minister van financiën ge- magtigd, de aanmunting van zilveren vijf-frankstukken tijdelijk te doen staken. Door den gemeenteraad van Niort, geboorteplaats van wijlen den minis ter Ricard, is besloten een gedenkteeken ter zijner eer op te rigten. Op den len Mei heeft in de Fransche academie de receptie plaats gehad van den scheikundige Jean Baptiste Dumas, die de plaats inneemt van wijlen den heer Guizot. In de kerk Notre-dame des Victoires wordt, gedurende de behandeling van het wets-voorstel betreflende het hooger onderwijs in de kamer van afgevaardigden, dagelijks eene mis gelezen, waartoe een katholiek comité het initiatief heeft genomen. nlTITSCHLANI). De loop van zaken in Turkije heeft over het algemeen in Europa geen slechten indruk gemaakt; daar de toestand aldaar moeijelijk slechter kon zijn, verwacht men in vele opzigten verbetering. De mogendheden zijn door de jongste gebeurtenissen niet weinig in hunne bemoeijingen verlamd en velen meenen dat Rusland, dat weinig vertrouwd wordt, een streep door zijne rekening heeft gekregen. De invloed van dat rijk te Konstantinopel is genoegzaam vernietigd. De ond-katholieke bisschop Reinkens heeft een geschrift uitgegeven //Revolutie en Kerk; beantwoording eener vraag van den dag met het oog op de tegenwoordige rigting en handelwijze der Roomsche Curie." Een telegram uit Konstantinopel van den minister van buitenlandsche zaken aan de vertegenwoordigers der Porte in het buitenland spreekt de geruchten tegenwelke over het (lot van den ex-sultan verspreid geworden zijn, en deelt mede dat Sultan Murad onmiddellijk na zijne verheffing en geheel uit eigen beweging bevel gaf, dat zijn oom met den hem verschuldig- den eerbied behandeld zou worden; als zijne toekomstige woonplaats wees hij het pavilloen aan van het aan den Bosporus gelegen paleis Tjeragan. Abdul-Aziz rigtte een eigenhandigen brief aan Muradwaarin hij diens troonsbestijging erkende en te zijnen behoeve van den troon verklaarde afstand te doen; hjj gevoelde behoefte aan rust en wenschte in stilte te leven. Naar men uit Konstantinopel meldt waren 53 booten of sloepen noodig om den ex-sultan met zijne vrouwen van zijn paleis naar het oude serail over te brengen. Voorts wordt gemeld dat de particuliere goud-verzaneling van den Sultangeschat op 20 millioen in beslag is genomen. OOIT-INDIE. BATAVIA, 1 Mei. Blijkens een op 25 dezer van den minister van koloniën ontvangen telegram, zijn, ter belooning voor hun gedrag bij den aanval op het fort Nieuw-Amsterdam te Menado op 26 Augustus 1875, tot ridder der Militaire Willemsorde 4ae kl. benoemdH. Wieringalste luit, der infanterie (sedert bevorderd tot kapitein) en A. L. Weintre, sergeant der infanterie. Een feit, dat met den oorlog in verband staat, doet zich te Batavia voor. De wijze waarop kettinggangers en koelies sedert het begin van den oorlog met Atchin werdén behandeld geeft tot aanmerkingen aanleiding. Duizenden en nog eens duizenden zijn derwaarts gegaan, en de honderden menschen, die terugkeeren, bevonden zich in jammerlijken toestand, terwijl in de hospitalen te Padang en Batavia nog 30 pCt. daarvan overleden. Hét schouwspel, dat elke terugkeerendc boot opleverde, alsmede de verhalen van de teruggekeerde inlandersheeft bij de bevolking alhier den grootsten weer zin opgewekt tegen een engagement voor Atchin. In de afgeloopene week heerschte onder de inlanders op deze plaats en in de ommelanden eene ware paniek. Van alle zijden werd toch verhaald, dat wervers voor Atchin met geweld en tegen hun zin inlanders oppakten, die als zoogenaamde vrijwillige koelies werden getransporteerd. Die wer vers genieten 10 per man. De kampongbewoners wapenen zich en, zooals het altijd gaat wanneer vrees de lieden heeft overmeesterd, men ziet in elk inlandsch soldaat een werver. Reeds hebben hier en daar vechtpartijen plaats gehad. Te Batavia komen van tijd tot tijd choleragevallen voor; sedert eenige weken ook onder de Europesche bevolking. De ziekte heelt echter nog in het geheel niet hel karakter eener, ook niet beginnende, epidemie. Het is thans gelukt de verklaring te vinden voor de herhaalde dief stallen. welke gepleegd werden in de kamer, waar de stukken van over tuiging van voor den raad van justitie en den landraad te Samarang aan hangige zaken bewaard plegen te worden. Het geheimzinnig verdwijnen van eene som van circa j 27000 uit de kas ter griffie van den raad van justitie in den jare 1873: het stelen van eenige balen Turksche opium uit de zooeven bedoelde kamer in 1874waarvan de hoofdoppasser Pak Samidjah beschuldigd en die te dier zake door den landraad tot 7 jaren dwangarbeid veroordeeld werden de reeds zoo dikwijls geconstateerde vermindering der hoeveelheid van in beslag genomen opium, dat alles is nu duidelijk geworden door het vinden van drie sleutels, waarmede men de kamer en de kasten, in welke een en ander bewaard wordt, kon openen. Die sleutels vond men verborgen onder de kleederen van den oppasser Pak Rikiminwiens betrekking hem vrijheid gal zich in de lokalen der regterlijke magt te allen tijde te vertoonen, zonder dat zijn tegenwoordigheid achterdocht verwekte- Behalve de sleutels werden ten huize van genoemden oppassereen man die een inkomen geniet van slechts ƒ10 's maands en toeh eigenaar is van een huis ter waarde van ƒ1000, gevonden; drie darmen met clandestine opium, ƒ100 aan comptanten en voor meer dan ƒ1000 aan bijouteriën. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië. zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den ambtenaar voor de burg. dienst m'. J. D. van Kuyk; aan den len stads geneesheer te Soerabaija dr. G. L. Mens Fiers Smeding; aan den opzigter le kl. bij den waterstaat A. J. Dijkstra; aan het lid in den raad van justitie te Batavia mr. J. Ph. F. Filzaan den omgaanden regter in de 5C aid op Java en Madura mr. L. P. Gips; aan den notaris te Pasoeroean J. H. Fueh- ter; aan den onderpakhuism. bij 's lands algem. pakhuizen te Samarang M. J. van Erp Taalman Kip; aan den opzigter le kl. bij den waterstaat D. van Marion. Ontslagen: eervol, uit 'slands dienst, de resident van Pekalongan M. H. J. Kollmann; de architect le kl. bij den waterstaat J. C. Motta; de hoofdopziener bij de in- en uitvoerregten en accijnsen te Pasoeroean J. T. G. Keiler; wegens vertrek, als buitengew. subst.-griffier buiten bezwaar van den lande, bij de regtbank te Meester-Cornelis, mr. C. D. W. Pape. Be noemd: tot president van den raad van justitie te Batavia, de president van den raad van justitie te Soerabaija mr. L. Hovy; tot griffier bij den land raad te Bondowoso (Bezoeki), de ambtenaar voor de regterl. magt jhr. mr. C. A. Sijpesteyn; tot commies op het resid.-bureau te Soerakarta, de 1« klerk J. F. Hclwich; tot zouthoofddepotpakhuism. te Grissec-Poetih (Ma dura), de ambtenaar op wachtgeld H. van IJsseldijk; tot opzigter le kl. bij den zoutaanmaak te Sampsmg (Madura), de ambtenaar op wachtgeld J. Adamse; tot voorzitter van den landraad te Meester-Cornelis en Bekassi, de voorzitter der landraden te Sido-Ardjo en Bangil mr. J. D. Peereboom Vol ler; bij den land- of Minahassa-raad te Menado; tot lid, J. S. van den

Leydse Courant | 1876 | | pagina 5