ZADELMAKER. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. PER TELEGRAAF. ADVERT ENTIEN. Dr. Cliaiitonielamis Oogeiiwater. en leril van dim schouwburg gedurende die 22 jaren en zinspeelden op de groote verandering van den jongsten tijd op het tooneelgebied. Aan hel publiek werden hartelijke woorden van dank gewijd voor de ondcrslenning en belangstelling gedurende het geruime tijdperk verleend en ten slotte het vaarwel! toegeroepen. ESBEIjASB. LONDEN 31 Mei. Een correspondent van Daily News te Alexandrië geeft treurige be- riglen omtrent den staat der Egyptische troepen, die uit Abyssinië terug- keeren. Ongeveer 8000 man zijn nu te Suez aangekomen, nog drie stoom- booten worden verwacht en te Massowah zijn nog 3 a 4 duizend man. Te zamen zijn er derhalve ongeveer 15000, zoodat een gelijk getal zou zijn omgekomen. Van een regiment van 600 man zijn er nog slechts 8 over. Door den reeds vermelden brand te Quebec zijn, volgens nader berigt, 1000 huizen verwoest. De schade wordt op een millioen dollais begroot. PR&SHRIJ1L Een vroeger berigt betreffende het rapport der commissie in zake de vervolging van Bouvier blijkt onjuist te zijn geweest. De commissie heeft wel degeljjk geadviseerd tot het geven van vergunning om dien afgevaar digde te vervolgen. De commissie zegt deze conclussie te hebben genomen in het belang van den heer Rouvier, die zelf op zijne vervolging heeft aan drongen en in wiens verleden niets gevonden wordt, wat de tegen hem ingebragte beschuldiging (aanranding van de eerbaarheid van een jeugdig meisje) zou kunnen regtvaardigen. De commissie geeft verder te 1-ennen dal de overhaasting, waarmede de justitie in deze zaak te werk is gegaan, afkeuring verdient. Uit Parijs wordt aan de Köln. Zeit. gemeld: Het berigt der ontroo- ning van Sultan Abdul Aziz baarde hier en te Versailles groot opzien. De Turksche gezant Sadyk Pacha deelde den minister van buitenlandsche zaken Dinssdag de troonsverwisseling te Slamboul mede; een lang onderhoud volgde. Te Ems, naar men hier verneemt, kwam de depêche des ochtends ten 8ure aan. Het Turksche leger is, naar men zegt. gunstig gestemd voorde troons verwisseling. üok de Russische ambassadeur, prins OrlofF, had een lang onderhoud met den heer Decazes. die hem de verzekering gaf, dat Frank rijk al het mogelijke in het werk stellen zou voor het behoud des vredes en voor eenc goede verstandhouding lusschen Frankrijk en de andere groote mogendheden. De minister van landbouw heeft in de bosschen in den omtrek van Parijs borden doen plaatsen, waarop staat aangegeven, welke dieren scha delijk zijn en welke niet, met verzoek de schadelijke, zooals meikevers, te dooden, doch de onschadelijke of nuttige, zooals egels, mollen, padden en vogels niet te dooden. De nadeelige of voordeelige werkzaamheid van de verschillende dieren wordt op die borden tevens vermeld. Voor elke 500 meikevers, die de kinderen den boschwachters ter hand stellen, ontvangen zij 25 centimes. ItUITSCHLAND. De Reichs-Anzeiger deelt mede, dat de gemeenschappelijke kennisge ving, welke de vertegenwoordigers van Rusland, Oostenrijk, Frankrijk, Italië en Duitschland, op grond van het te Berlijn gehouden overleg, den 30'° dezer aan de Porte hadden moeten doen, ten gevolge van de inmiddels geschiede regeringsverandering is uitgesteld. Uit Ringen meldt men dat, in den nacht tusschen 25 en 26 Mei, de aan de chaussec gelegene, met zware ijzeren bouten en sloten voorziene wijnkelder van den burgt Rheinstein opengebroken en van een deel van zijn kostbaren voorraad, bestaande vooral uit zeer fijne merken en flesschen is beroofd. Uit alle kenteekenen bleekdat de inbraak door een volslagen dievenbende geschied was. Aan de ijverige bemoeijingen van den slotbe waarder Hermann en zijn bediende, gevoegd bij die der policie, gelukte het reeds in den loop van den dag vier kerels te pakken, wier toestand vol doende hun misdrijf verried. De kostbare waar, waaraan zij zich rijkelijk te goed hadden gedaan, had zijne werking niet gemist. De in het noorden van Bohemen heerschende nood der lagere volks klassen heeft een nadeeligen invloed op de naburige Saksische streken. Dievenbenden maken de grensdorpen onveilig en oelenen hun gevaarlijk handwerk zoo onbeschaamd uit. dat de Saksische en Oostenrijksche policie de noodzakelijkheid hebben ingezien om zich in gemeenschap te stellen, ten einde het kwaad te bestrijden. De dieven verschaffen zich met geweld toe gang tot de huizen, openen met valsche sleutels kisten en kasten, slepen alles wat zjj meenen dat waarde bezit, met zich mee en sorteren in de nabijheid van de plaats waar de misdaad bedreven is de buit. Men ver moedt, dat de helers der benden in Saksen wonen, en de inbrekers uil Bohemen overkomen. sGRAVENHAGE, 1 Junij. Door Z. M. is de heer mr. J. A. Philipse, op zijn verzoek, eervol ;ontslageii als curator der Leidsche hoogeschool, met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Voorts zijn door Z. M. benoemd tot curatoren dier hoogeschool de hh. m". baron Sloet van de Beele, J. D. W. Pape en J. G. Kist. PARIJS, 31 Mei. Men verzekert hier, dat de mogendheden weldra den nieuwen Sultan zullen erkennen. WEENEN, 31 Mei. De Pol. Corr. heeft per telegraaf uit Konstantinopel berigt ontvangen, dat de Sultan niet ten gevolge van eene volks- of van eene paleis-revolutie, maar ten gevolge eener ministeriële revolutie is ont troond. Nadat hem in overweging was gegeven, de uitgeputte kas voor militaire uitgaven tegemoet te komen met een voorschot uit zijne persoon lijke inkomsten en hij ten stelligste had verklaard daarvan niets te willen hooren, heeft de Shcik-ul-Islam hem in tegenwoordigheid der gezamenlijke ministers aangekondigd, dat het volk over zijn bestuur ontevreden is en hij diensvolgens van den troon vervallen werd verklaard. Onmiddellijk daarop is de Sultan, benevens zijne moeder, de Sultane Valide, met geweld naar het paleis Tophapa overgebragt, alwaar zij zich thans in verzekerde bewa ring bevinden. LONDEN, 1 Junij. De Times meldt uit Berlijn van gisterendal de nieuwe Turksche regering aan Engeland heeft medegedeeld haar besluit de integriteit des rijks te handhaven en dat door Engeland dit besluit is goedgekeurd. MADRID, 31 Mei. De begrootingscommissie uit de cortes heeft ontvangen de Spaansche gedelegeerden der staatsschuldeischerswelke de amortisatie van 30 millioen pesetas, vermindering van rente met niet meer dan de helft, bezuinigingen in alle takken van dienst en de vermeerdering van belastingen verlangen. De buitenlandsche gedelegeerden zullen heden avond door de commissie ontvangen worden. PETERSBURG. 1 Junij. Het Journ. de St. Pet. doet de zwarigheden uit komen, waarmede Sultan Murad zal te kampen hebbendoch zegt dat e'e'n ding zeker is: nl. de voorzorg van Europa zal de uitbreiding van de crisis verhoeden. De onveranderde verstandhouding der mogendheden blijft be staan, en deze zijn niet terug te brengen van hunne wensch. Van elke Turksche regering zullen zij de uitvoering van de onmisbare hervormingen verlangen. Zij hopen dat Sultan Murad dezen vensch zal te gemoet komen dusdoende zijne taak verligten en het bewijs leveren dat hij niet het werktuig van godsdienstige of nationale dweepzucht wil worden. KONSTANTINOPEL 31 Mei. Men verwacht elk oogenblik eene proclamatie. Morgen zullen de hier gevestigde vreemdelingen bijeenkomen om te beslui ten tot indiening van een adres aan Sultan Murad. De berigten uit de provinciën luiden gunstig. De omwenteling heelt daar een algemeene tevredenheid verwekt. Sultan Murad zal Vrijdag naar de groote moskee gaan om zich de sabel van Osman te doen aangorden. Saadulah-Pacha. minister van koophandel, is tot eersten secretaris van den Sultan benoemd. Het vertrek van de vloot is uitgesteld. Ondertrouwd: WILLEM BERGERS, Weduwnaar van Adriana Gijsberta Hogeboosi, en Leioen, 1 Juni 1876. MARIA CORNELIA VAN ZIJP. Getrouwd: N. F. REYST en A LEJEUNE, die. ook namens wederzijdsche familie, hun dank betuigen voor de vele blij ken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Leiden, 1 Juni 1876. Bevallen van eene Dochter DORA ROMBOUTS HOELEN. Nijmegen, 1 Juni 1876. Eenige kennisgeving. Voorspoedig bevallen van eene Dochter mijne geliefde Echtgenoote W. CORTS BELT. Leiden, 1 Junij 1876. Eenige en algemeene kennisgeving. Een ZA.DEEMA.KERSKSIEC1IT, bekwaam in het vak, kan tegen goed loon en vast werk geplaatst worden. Opgaven van ouderdom en bij wien informaliën te bekomen zijn, worden ingewacht met franco brieven bij J. C. VRIIGT, Mr. Zadelmaker 2® Reg'. Hussaren. Gehuwd zijnde, vrije overtocht met huishouding. Die het ongeluk heeft een bril te moeten dragen, kan het beste oor- deelen over den last, het ongerief en tijdverlies van dat artikel, en zou zeker gaarne ontheven zijn dien te moeten gebruiken. Welnu, er bestaat een middel: allen wier oogen nog niet tot in den hoogsten graad zijn ver sleten, kunnen daarvan ontslagen worden door het bestendig gebruik van Bij elke wassching der oogleden zal men de herstellende kracht der afge matte en verzwakte oogen voelen wederkeeren, zoodat men in vele geval len den bril weder zal kunnen vaarwel zeggen eer één flacon is opgebruikt. Maar vooral ook zij die nog geen bril behoeldengebruiken dat middel om voor altijd daarvan bevrijd te blijvenbij velenjabij oneindig velen is toch reeds het beginsel van verzwakking merkbaar aanwezig: men lette maar op dat men bij voortduring verpligt is op verderen afstand te zien dat letters zich dubbel vertoonendat schel licht hinderlijk isdat de oogen beginnen te steken, enz., enz. Welnu, gebruikt Dr. Chantomèlanns Oogen water en gij zult u beter gevoelen. Het is verkrijgbaar a GO Cents per flacon bij J. J. Benzenmaker, Leiden. F. A. G. van Deth, Gouda. J. H. Keiler en ZoonRotterdamW. Wagenstraat. Gehr. Beau sar, Schiedam. .1. J. Groenhuizen en Comp.Utrecht. Iserief en Zonen's Hage. H. J. Reuken, Amsterdam, hoek Vij gendam en Warmoesstraat. II. J. Renken Jr., Amsterdam, N. Z. Voorburgwalhoek Molsteeg. M. R. C. Lippitz, Hoorn. II. G. Pistoor, Noordwijk. A. Bots. Nieuwkoop.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 3