BUITENLANDSCHE BEBIGTEN Tulein Nollhenius, die tevens op zijne aanvraag is gepensioneerd; tot luit.- kolonel, de majoor van Danswijk; tot luit.-kolonel en kommandaut van het halaillon mineurs en sappeurs. de majoor Baud; tot luit.-kolonel cltei de bureau van het materieel der genie bij liet dep. van oorlog, de majoor Kromhout thans kommandant van liet bataillon mineurs en sappeurs; tol majoor, de kapiteins Bolken, baron Schimmelpenninck van der Oije en van Riemsdijk. De officier van gezondheid 2e kl. J. van Lith Harrebomée is bevorderd tot officier van gezondheid le kl. bij de zeemagten aan den paardenarts 3e kl. W. .1. P. van Oppenraay, van hel 2e reg. huzaren, is, op zijn ver zoek, eervol ontslag uil de militaire dienst verleend. l)e consul-generaal der Nederlanden te Genua heeft aan den heer J. Wijnandsop zijn verzoek, eervol ontslag verleend als vice-consul der Ne derlanden aldaar. Volgens een bij het dep. van marine ontvangen telegram is het ram- torenschip Prins Hendrik der Nederlandenonder bevel van den kapitein ter zee A. N. L. Koops, den 25s,en dezer te Singapore aangekomen. Z. K. 11. prins Frederik is, na een veertiendaagse!) verblijf te Ncuwied, gisterenavond alhier teruggekeerd. In de zitting van de tweede kamer van heden heeft de regering het ontwerp betreflende de overeenkomst kanaal Neuzen—Gent ingetrokken. De beraadslagingen over het wetsontwerp tot afschaffing der kerkfabrieken zijn voortgezet. Het debat liep wederom hoofdzakelijk over de interpretatie van artikel 168 der grondwet, t. w. of daaruit af te leiden is een verkregen regt voor de kerk op inkomsten. Door den heer Haffmanns werd verzocht overlegging van den brief van den bisschop van Roermonddie volgens den minister met het onderwerp genoegen nam. Uit dien brief blijkt dat de bis schop vooral prijs stelt, daarop, dat de gemeentebesturen regt zullen blijven behouden desnoodig subsidie te kunnen verleenen aan kerkelijke instellingen. De heer Verniers van der Loef vroeg nu, ook in verband met de zaak van lledikhuizen of de minister van binnenlandsche zaken, na aanneming van dit ontwerp, eene aanvulling zal indienen van de leemten in de ge meentewet, ten aanzien van subsidiën der gemeenten aan kerkelijke instel lingen. dan wel of de minister bezwaar maakt daaromtrent eene bepaalde verklaring af te leggen. Morgen voortzetting. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad, bij de behan deling van het voorstel van burg. en weth.om van de beslissing van gedep. staten, waarbij de lilt. de Vries en Kips uithoofde van het te lang openhou den der stembus bij hunne verkiezing, niet als leden van den gemeenteraad zijn toegelaten, bij den koning in hooger beroep te komen, hebben ver schillende leden hunne stem tegen het inroepen van de hoogste beslissing gemotiveerd. De heer Huygens, die ook namens eenige andere leden, die legen de toelating hadden gestemd, hel woord voerde, wilde zich niet aan inconsequentie schuldig maken; de heer Mock, de hier gepleegde vergissing erkennende, kon zich evenmin met het voorstel vereenigen. Door den heer Polak Daniels werd eveneens geadviseerd om de zaak le laten rusten, omdat z. i de gemeenteraad als collcgie er geen belang bij heeft 's konings decisie in te roepen, vermits het hier niet de beslissing van een beginsel geldt en het belang der beide gekozenen, die zich nog in appel kunnen voorzien, door den raad niet behoeft in het oog gehouden te worden. Bij den heer Andries woog de vrees dat de raad te lang verstoken zou blijven van twee leden. Het voorstel werd verdedigd door den burgemeester en den heer Rasch, die het zeer quacstieuse punt, bij deze zaak betrokken, wenschten te zien uitgemaakt. Gisteren omstreeks middernacht heeft een hoogst belangrijke arrestatie plaats gehad in een der voornaamste bordeelen alhier, op de Kalvermarkt. De arrestatie betreft een Belg, Offermans genaamd, die zich aan een diefstal van 150.000 fr. ten nadeeie van zijn patroon of van eene maatschappij waarbij hij in dienst was en waarvan hij sedert vele jaren het vertrouwen genoot, had schuldig gemaakt en wiens aanhouding door het gouvernement van het land waar hij zijn misdaad gepleegd had aan het onze was verzocht. Men wil weten dat nog een aanzienlijk gedeelte der ontvreemde som op den vreemdeling is gevonden en dat eene premie van 1000 fr. op zijne aanhou ding was gesteld. B EL. G IE. De scheepskok van Hoydonk en de scheepsjongen Trousselot, die met hel grootste levensgevaar de Lennie naar Europa koers deden zetten en de moordenaars van den gezagvoerder en van de stuurlieden op die wijze in handen der justitie leverden, zijn door den koning der Belgen voor hun dapper gedrag beloond, de eerste met het ridderkruis der Leopolds-orde, de tweede met de "decoration civique". Deze eereteekenen zijn te Antwerpen door den gouverneur der provincie aan Constant van lloydonk en aan den vader van Trousselot, die nog te Londen is, uitgereikt. Bij die plegtigheid waren de burgemeester van Antwerpen, de Engelsche consul en andere autoriteiten tegenwoordig. Onder hen was ook een lid der Engelsche jury, welke het schuldig over het scheepsvolk der Lennie heeft uigesprokendeze was overgekomen om bij de plegtigheid tegenwoordig te zijn. E «2 K L A X I». LONDEN 30 Mei. De koning der Belgen is in de hoofdstad aangekomen. In de vrijmetselaars-loge zullen twee motiën voorgesteld worden; vol gens de eene zal uil dankbaarheid voor de behouden terugkomst van den prins van Wales, den grootmeester, 1000 gegeven worden voor het her stellen van de S'. Pauls-kerk en 1000 voor dat van Sl. Albans-Abbeyde andere wil in de S'. Pauls-kerk eene dankdienst gehouden en tevens eene som bestemd hebben tot een of ander liefdadig doel, dat Britsch-Indië ten goede komt en door den prins aangewezen moet worden. De Challengerdie van eene reis om de, wereld is teruggekeerd, werd in het jaar 1872 uitgezonden op een reis van wetenschappelijk onderzoek en diepzeepeiling om de wereld. Behalve de gewone stafofficieren van een 1« klasse oorlogschip had de Challenger een twaalftal uitstekende geleerden aan boord, natuurkundigen, scheikundigen, geologen enz., die de zee zouden peilen, het specifiek gewigt en den warmtegraad van hel zeewater op ver schillende diepten zouden onderzoeken, en die de dieren, koralen, sponzen van de diepten des oceaans zouden photographeren en bewaren. De officieren ter zee waren met zorg gekozen uil de meest wetenschappelijk ontwikkelde officieren van het corps, en het hydrographische en magnetische werk werd uitsluitend door hen verrigt, op eene wijze, die de volledigste goedkeuring wegdraagt van de deskundigen. Het schip heelt eene reis van 68500 Engel sche mijlen afgelegd. 4700 ton steenkolen verstookt en is zes malen den equator gepasseerd. - De Pandora heeft Zalurdag de haven van Portsmouth verlaten. Dit schip gaat. onder bevel van kapitein Allen Young, brieven en voorraad brengen aan de /Hert en de Discoveryde twee schepen der Noordpool expeditie. In de vorige week is de verecniging van de zoogenaamde hervormde presbyleriaansche kerk en de vrije kerk te Edinburgh tot stand gekomen. Men wil daarin zien een voorteeken van de vereeniging van al de verschil lende Scliotsche protestantsche kerken. FRANKKIJ K. liet Journ. off. bevat een verslag, aan den president der republiek door den minister van landbouw enz. uitgebragt, waarin geadviseerd wordt tot de instelling eener raadgevende commissie voor besmettelijke veeziekten, benevens een besluit, waarbij zulks geschiedt. Bedoelde commissie zal tot taak hebben, alle vraagstukken te onderzoeken, welke de minister haar zal voorleggen, met name betreffende hervormingen in de wetgeving op dit stuk, maatregelen ter voorkoming en bestrijding van veeziekten, de uitbrei ding van den veestapel enz. De commissiebelast met het uitbrengen van rapport over het verzoek van den minister van justitie, om den heer Rouvier geregleiijk te vervolgen, heeft daarop afwijzend geconcludeerd. De kardinaal-aartsbisschoppen en bisschoppen, oprigters van de katho lieke hoogeschool te Parijs, hebben zich met een nota tot den senaat en de kamer van afgevaardigden gewendhoudende dringend verzoek om het ont werp tot wijziging der wet op de vrijheid van hooger onderwijs te ver werpen. Met de opheffing der gemengde jury's voor hel verleenen der akademische graden, zeggen zij. is het gedaan met de vrijheid van hooger onderwijs. In de vorige week is het dorp Bouvelinghem in het dep. Pas-de-Calais een prooi der vlammen geworden. Veertig huisgezinnen bevinden zich op dit oogenblik zonder huisvesting, brood en klcederen. Vee, meubelen, huis raad, alles is door het vuur vernield en ook viel een 12-jarig kind als slagt offer. I)e stoffelijke schade wordt op 200.000 fr. geschat. Mevr. Mac Mahon heeft onmiddelijk 1000 fr. aan de slaglofférs gezonden. De Economiste Frangais deelt in Turksche brieven een beschrijving mede van het huis des sultans. Het personeel wordt op niet minder dan 5 of 6000 geschat. De stallen tellen 935 pikeurs, koetsiers en palfreniers, voor 625 koets- en rijpaarden. Jaarlijks worden gemiddeld 25 rijtuigen in Europa aangekocht, waarvan sommigen niet minder dan 10000 fr. kosten. De Sultan geeft meer dan een millioen uit voor zijn menagerie. Men telt daarin meer dan 150 heuwen. tijgers, panters, giraffen en zebra's. Elk wild dier gebruikt dagelijks 8 pond vleeschtegen 1% fr. het pond. De. harem is nog sterker bevolkt dan de menagerie. Zij bevat het eerbiedwek kend getal van 1200 vrouwen. Wat deze kosten wordt niet opgegeven, maar men kan gerust aannemen, dat leeuwen en tijgers in vergelijking met deze dames zuinige beesten zijn. De dames gebruiken geen 8 pond vleesch per dag, maar hebben een grooten trek van zoetigheid en alleen aan ge raspte suiker voor hel. gebakwerk van den harem wordt jaarlijks 400,000 fr. besteed. Voor levensmiddelen gebruikt het huis des Sultans meer dan 12 millioen fr. De Sultan wordt voorts door eene soort van bouwwoede be- heerscht. De begrooting van het huis des Sultans klimt door een en ander lot 50 millioen fr. 's jaars. wat nagenoeg een tiende gedeelte is van de inkomsten van het Turksche rijk. Tot bestrijding van al die uitgaven zijn de belastingen niet meer voldoende. Men heeft daarom tot leeningen toe- vlugt genomen eu laat op die wijs kapitalisten en kleine renteniers in het buitenland het onderhoud betalen van het huis des Sultans, de menagerie, den harem enz. enz. De thans onttroonde Sultan van Turkije is 15 jaren aan de rege ring geweest. Zijn neef en opvolger is 36 jaren oud. DllITSCIILAVD. Tegen het bevel tot aanhouding van graaf Arnimdezer dagen uitge-j vaardigdis door zijn verdediger geprotesteerd met verzoek om intrekking van dat bevel, op grond dat Arnim wegens zijne kwaal niet zonder levens-' gevaar de gevangenisstraf kan ondergaan en hij zich ook niet als vlugteling, maar louter om redenen van gezondheid in Italië ophoudt. Dezer dagen heeft de keizer vier nieuwe marmeren groepen in oogen- schouw genomendie het Belle-Allianceplein zullen versieren. Zij stellen de vier mogendheden voor. welker troepen te zamen de zege van Waterloo bevochten hebbenEngelandNederlandPruissen en Hannover. Elk der groepen is omstreeks 2y2 meter hoog en staat op een voetstuk van 2!f meter hoogte. De Engelsche soldaat heeft den linkervoet op den Britschen j leeuw gesteund. De Nederlandsche soldaat, in pantser en met helm, wordt, van een leeuwin begeleidterwijl als nevenfiguren een vurende soldaat en naast dezen een gewonde jongeling zijn aangebragt. De Pruissische soldaat met den adelaar-helm voert een gewapend jongeling ten strijde. De Hanno- veraan houdt een gebroken Franschen adelaar dankend naar den hemel gerigt.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2