BUITENLANDSCHE BER1GTEN. PER TELEGRAAF. Kerkwijk, om het naar den minister te verzenden, werd na discussie ver worpen met 29 tegen 1G stemmen. De strafkamer van den hoogen raad heeft bij arresten van lieden ver- worpen de voorzieningen in cassatie van de Zeeuwsche Schippers J. de Geus en M. Janssen, die door het gcregtshof te 's llage tol een halfjaar eenzame opsluiting veroordeeld zijn ter zake van diefstal van onderscheidene goederen van het op den Ooster nabij Brouwershaven gestrande Engelsche stoomschip Thomas Sorby. Hel examen voor de acte als candidaal-notaris werd Zaturdag. ten overstaan van de commissie uit het hof alhier, met gunstigen uitslag afge legd door de hh.: W. Wondergem, te Middelburg; A. K. Ninaber, te Ouder kerk aan den IJsselen mr. A. van Mens, te Kralingen. Naar men verneemt zullen voor hel aanstaande verblijf van den kroon prins van Pruissen en zijn gevolg te Scheveningcn 30 apartementen in het Oranje hotel in gereedheid worden gehouden. De troonopvolger zal tegelij kertijd met prins Albert van Pruissen aldaar arriveren. De zooveel opgang makende opera «Liederik" is gisteren avond we derom voor eene eivolle zaal met hel grootste succes opgevoerd. De hotloge was bezel door H. M. de koningin en Z. K. 11. prins Hendrik, die de voor stelling tot het einde met hunne tegenwoordigheid vereerden. De componist dezer opera, de heer Mertens, had de eer gedurende de pauze door de koningin in de hofloge te worden ontboden, waar II. M. den toonkunste naar hare bijzondere tevredenheid over het stuk en de muziek kenbaar maakte. Verschillende rijtuigen der ontbonden Delftsche tramway-maatschappij welke, ten gevolge van de ontruiming der stallen, thans lijdelijk een ge deelte der llogendorp- en van der üuynslraat innemenzijn des nachts van de koperen voorwerpen ontdaan, üc politie heeft de bedrijvers ontdekt. Het zijn twee beambten der nachtpolitiewie de bewaking van de in open lucht staande voertuigen was aangewezen. Beiden zijn in verzekerde bewa ring gesteld. BELGIE. Te Antwerpen waren Donderdag, ten gevolge van de verwerping der overeenkomst Terneuzen door de kamer, alle openbare gehouwen en een groot aantal particuliere woningen met vlaggen versierd. Des avonds loog men in optogt, met bloemen, schilden, banieren en fakkels, onder het spelen der muziek naar het huis des burgemeesters, waar de leden van het dagelijksch bestuur en van den raad vereenigd waren. De afgevaardigden van de verschillende corporaticn. die aan de manifestatie deelnamen, wer den door den lieer de Wael ontvangen en spraken bij beurten hunne geluk- wenschen uittevens prachtige ruikers aanbiedende. KNR ELAHII». LONDEN 28 Mei. Ten behoeve van een bazar te Kcnsworlh voor een daar te stichten kapel werd de bescherming van 11. M. ingeroepen; de brief was gerigt aan «keizerin Victoria.'' De koningin liet antwoorden dat de brief niet voor haar bestemd was. Het voor oefeningsvaartuig gebruikt wordende pantserschip Caledonia, op de Theems liggende, h^eft groot gevaar geloopen van te zinken, door den moedwil der aan boord zijnde knapen, die er een gat in wisten te steken. Er heerschte misnoegdheid onder de knapen, omdat hun, wegens wangedrag, verlof geweigerd was. Met moeite hielden de pompen het schip boven water, totdat het geopende lek gevonden en gestopt was. Men ge looft thans ook dat bij het vroeger vermelde afbranden van twee oefenings schepen moedwil in het spel is geweest. Te Bristol heeft een zware brand gewoed. In het pakhuis van droo- gerijen der hh. Clulterbuck and Grillin kwam de brand aan, en weldra geleek dit pakhuis een vuurzee. Twee andere pakhuizen, een paar particu liere woningen, de kleedcrenmagaztjnen van Cussens and Oleve, twee loge menten. een wijnhuis, een kuiperij en twee suikerpakhuizen van Gardiner Thomas en de droogerijenpakhuizen van Leonard Sennock stonden weldra in vlam. De vlammen sloegen de straat over en lekten de groote olie- en verfpakhuizen der heeren Matthews. Naast deze pakhuizen waren drie andere, waar palmolie, lijnolie en 120 ton teer waren opgeslagen, en ieder begreep, dat. wanneer de brand deze percelen aantastte, een groot deel van Bristol gevaar liep. Een kantoorklerk kreeg in deze hagchelijke omstandig heden terwijl het dak van het oliepakhuis reeds begon te smeulen het denkbeeld om een muur te maken, dwars door de straat van zakken rijst, die nat gehouden werden. De zakken werden op elkander gestapeld en de brand ten slotte gestuit. De schade bedraagt bijna anderhalf millioen gulden. Een meesterstuk van Gainsborough, een portret van eene hertogin van Devonshire, en waarvoor de lieer Aguew op 8 dezer den hoogsten prijs gaf. die. voor zoover men weel, ooit vooreen beeldtenis betaald werd, nl. 10605 f 127.260) is gestolen geworden uit de tentoonstelling van schilderijen in New British Institution in Bondstreet. De schilderij was eerst Dingsdag 16 dezer tentoongesteld in eene voorkamer. In den nacht van Donderdag op Vrijdag jl. werd het paneel uit de lijst gesneden door een deskundige hand, en nog weet men niet op welke wijze de diefstal is gepleegd. Naar men uit Cadix aan de Times meldt, is zekere Henry Pratt, een Engelsch onderdaan, na elf jaren in gevangenschap te hebben doorgebragt, nog steeds als gevangene van Melilla naar Ceuta vervoerd, ofschoon hij reeds twee jaren geleden zijne straf had ondergaan en had behooren los gelaten te worden. Vijf achtereenvolgende ministers verzuimden zijne papieren te teekenen. FBAKHUIJH. Dc minister* van hinnenl. zaken heeft te Arras eene landbouwtentoon stelling bezocht en bij die gelegenheid aan een diner deelgenomen, fiij de beantwoording van een toast op den president der republiek, heeft de minis ter omtrent de staatkunde van het kabinet het volgende gezegd: Onze staatkunde is eene staatkunde van vrijheid en orde, en inzonderheid eene voor allen bevattelijke staatkunde. Het land heelt niet te vreezen, dat wij het op duistere wegen zullen brengen,.en misschien dat Frankrijk ons een maal er erkentelijk voor zal zijn, dat wij zijne eerste schreden geleid heb ben op den weg, waarop het zich zoo rustig en vol vertrouwen bevindt. De heer Spuller heeft in de kamer van afgevaardigden het rapport in gediend over het ontwerp van den minister van onderwijs tot herziening van de wet op de vrijheid van hooger onderwijs. Dit ontwerp strekt, om aan den staat het uitsluitend regt tot het verleenen van akademische graden terug te geven, liet rapport concludeert tot aanneming der voordragt. De beraadslaging is bepaald op aanst. Donderdag. Door de regering ,is een jaargeld van 6000 fr. aangevraagd voor de weduwe van den heer Ricard, in leven minister van binnenlandsche zaken. De regering heeft ten behoeve van de weduwe en kinderen van den vermoorden Franschen consul te Salonika, den heer Moulins. 600,000 fr. vergoeding gevraagd. Prins Napoleon heeft in de kamer zijne plaats gekozen ter reglerzijde achter de Bonaparlisteu. Het J. des Déb. zegt dat men, na kennisneming van den inhoud van het Berlijnsche memorandum, niet meer verbaasd kan zijn over Engelands weigering, want ten duidelijkste blijkt het oogmerk der'drie mogendheden, Tnrkijes val te bespoedigen. Genoemd blad oordeelt dat de verwijten, welke aan de Porte gedaait worden, bijna niet ernstig gemeend kunnen zijn, doch daarentegen de bedreigingen zeer ernstig worden. De mogendheden hebben bij het nemen van haar besluit niet (genoeg gelet op de bedoelingenwelke geopperd zijn geworden tegen het plan, door haar ter bevrediging van Turkije ontworpen. Ofschoon den ontwerpers van plannen voor de tentoonstellingsgebouwen van 1878 slechts de korte tijd van 14 dasen tot inlevering hunner ontwer pen gelaten werd, hebben zij er niet minder dan 94 ingezonden, die thans in de Ecolc des Beaux Arts ter bezigliging van het publiek zjjn gesteld. Aan een drietal zullen bekrooningeu worden uitgereikt. liet volgende staaltje van fanatisme wordt uit Alexandriö gemeld. Den 11 Mei 's namiddags bragt prins Mouroussi, regler in het eerste gcregtshof te Alexandria, een bezoek aan graaf Zizinia te Ramleh, een stadje, niet ver van Alexandria gelegen. Het weder was warm eu de beicle heeren be gaven zich op een terras aan zee, om lucht te scheppen. Daar gekomen zag de prins een zwemmer, wien de krachten dreigden te begeven. De prins ontkleedde zich snel en sprong in zee. De graaf zond naar de slrandwach- ters om hulp. Zij kwamen, maar weigerden hulp te verleenen, zeggende dat 90.000 christenen konden verdrinken voordat zij een vinger zouden uit steken. Twee Grieken maakten een boot los en bereikten eindelijk den prins en den reeds bewusteloozen drenkelïng. Maar nu beletten de Molia- medanen hen aan land te komen en geneeskundige hulp te halen. De be ambten dreven de dokters en anderen, die den stervende wilden helpen, terug. Intusschen was de drenkelingeen jong EngelschmanRobert Atkins genaamd, gestorven en eerst een paar uren later werden de gevangenen in vrijheid gesteld. BIIIV8CHLAIV». Dezer dagen heelt mgr. von Ketteler, bisschop van Maintz, teregt ge staan voor de districts-regibank aldaar, onder beschuldiging van in twee gevallen te hebben gehandeld in strijd met de wet op de opleiding en be noeming van geestelijken. Hel openb. min. eisclit twee boelen, de eene van 400, de andere van 750 mark, of subsidiaire gevangenisstraf. Te Aken wordt op de Pinksterdagen een groot muziekfeest gegeven. Op 4 Junjj wordt Handels Oratorium //Salomon" voorgedragen (met orgelbe geleiding); op 5 Junij o. a. Schumann's "des Sangers Fluth" en Brahm's /'Triumphlied: op 6 Junij een orgelconcert en solozangen." PARIJS, 28 Mei. Te Salonika zijn gisteren elf personen wegens den moord der beide consuls veroordeeld, van welke twee ter dood. Ter zake dier vonnissen is een oproer begonnen. LONDEN, 29 Mei. De Times meldt; Vrijdag heeft er in de doks te Ports mouth een onderzoek plaats gehad om te bepalen hoeveel tijd er noodigzoti zijn voor en wat de kosten zouden zijn van het ten einde brengen der her stellingen aan de schepen, met inbegrip van de Thunder en de Inflexible. Vrijdag zijn door de Lloyds verzekeringen gedaan legen oorlogsgevaar. PARIJS. 28 Mei. De heer Casimir Périer ligt op het uiterste. Men vreest dat hij den dag niet doorleven zal. WEENEN27 Mei. Het berigt dat Turkije de voorstellen der Berlftnsche conferentie verworpen zon hebben is onjuist De Porte heeft de officiële mededeelingen van die voorstellen nog niet ontvangen. In ieder geval wor den de diplomatieke onderhandelingen voortgezet, en men weet met zeker heid dat Engeland ze niet regtstreeks zal tegenwerken. St.-PETERSBURG27 Mei, 'savonds. Engeland zal zich niet verzetten tegen het sluiten van een wapenstilstand, en niet trachten de Porte van de aanneming er van terug te houden. Men twijfelt niet aan de aanneming door de Porie van de voorstellen der mogendheden. INCtEZOHTOElV. De Leidsche Vereeniging tot bevordering- van geregeld school bezoek, en haar kinderfeest. Er beslaat in onze stad een Vereeniging tot bevordering van geregeld schoolbezoek. Velen zijn er die het welen; maar ook een groote menigte

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2