LEIDSCI1E COURANT. DINGSDAG 30 MEI. IS70. Hf». 126. De Courant verschijnt dagelijks, ïow en Feestdagen uitgezonderd. De fjrijs iter Courant is /ier vierendeel jaars ƒ3.franco p. p./ 3 50, met het Fers'ag der Unndeiitigen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p.p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaari. buiten de expeditiehosien. afzonderlijke nommers der I ourant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiftn is van 14 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. STADS-BE RICHTEN. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt Ier kennis van belanghebbenden dat dagelijks. Zon- en feestdagen uitgezonderd, des voormiddags van 9-12 uren, de paspoorten voor de miliciens dezer gemeente, behoorende tot de lichting van den jare 1871, verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, mits men zich in persoon en voorzien van zijn zakboekje daartoe aanmelde. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 27 Mei 187G. v. d. BRANDELER. BiNNENLANDSCHE BER1GTEN. LEIDEN. 29 Mei Bjj de heden gehouden openbare verhuring van de visscherijen in de vestgrachten en andere wateren der gemeente Leiden voor den tjjd van 4 jaren en 7 maandeningaande 1 Jnnij 1870 en eindigende uit». December 1880, zijn de navolgende personen huurders geworden als; Van perc. 1 en 11, G. J. Koster, voor ƒ34 'sjaars: perc. 2. 11. .1 Meerburg, voor ƒ10 'sjaars: perc. 3. 8 en 10, H. van der Mey, voor 40 'sjaars; perc. 4. 11. ,1. van Leeu wen, voor 5 'sjaars; perc. 5 en 7. S. W. van Leeuwen. vooi^l8 'sjaars; perc. 6, 9, 12 en 14, A. Tailleur voor ƒ44, 'sjaars; perc. 13, C. F. W. Star- renburg. voor 5 'sjaars; perc. 15 en 16, J. C. Spaargaren voor 22 'sjaars. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokesbij partijen van 50. 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ25.—5.10 en f2.50 en de laagste prijzen 25. ƒ5.— en /2.50. lil de beide kerken der Christ, gereformeerde gemeente alhier is gis teren het ve rtigjarig bestaan dier gemeente herdacht. Des avonds, werden in die kerken dank- en bedestonden gehouden. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee; In de afgeloopen week zijn alhier 34 schuiten buiienickkers met mooije vangst aangekomenwelke be- somden 200 a 330 in 8/14 dagen, en 8 binnenlekkers, die bcsomdcu ƒ100 a ƒ150 in de week. Ue vischprijzcn zijn nog zeer hoog, groote tarbot ƒ4 a ƒ4.50 per stuk; groote tong ƒ0.15 a 0.25 per stuk; levende bun schol ƒ0 60 a 1 per stuk; droogschol f5 50 a 6.25 per mand; scharren ƒ4 a ƒ6 per mand; garnalen ƒ2 a 2.25. Ds. A. Piper, predikant te Katwijk aan Zee. is beroepen naar de herv. gemeenten le Makkntn en Komwerd (klassis Franeker), en tot predikant bij de Clir. afgesch. gemeente alhier is beroepen d8. Tijse, predikant in 't Hol- landsche Veld. Blijkens de jongste hij de regering ontvangen mededcelingen uit Zwit serland, betreffende den stand der veeziekten daar te lande, loopende tot 16 Mei jl.waren in de kantons Luzern en Aargau drie nieuwe gevallen van besmettelijke longziekte voorgekomen, waardoor het afmaken van een twintigtal runderen noodzakelijk was gemaakt. Ook hier was hel bijna zeker dat de ziekte door uit Italië ingevoerd vee aangebragt was. In de kantons Zug en St. Gallen kon deze ziekte als geweken beschouwd worden. Wij vernemen, meldt het Vad., dat eerlang een belangrijke studie over het derde hoofdstuk der grondwet, van de staten-generaalin hel licht zal verschijnen, door mr. W. C. D. Olivier, lid der arrond.-regtbank te's Hage. en wel een historisch en critisch overzigt van hetgeen de grondwet bevat over wezen, zamenstelling, inrigting, bevoegdheden en werkkring der ver tegenwoordigende en wetgevende magten. Te Utrecht is Zaturdag gehouden de 4" algemeene vergadering der maatschappij voor tuinbouw en plantkunde. Tot predikant te Ooslerland is beroepen de heer F. W. Stutterheim, candidaat; d». J. van 't Hooft, pred. te Bruinisse. heeft het beroep naar Koudekerk aangenomen. Door wijlen vrouwe wed. S. Plomp, onlangs te Haarlem overleden, is aan het geref. weeshuis aldaar vermaakt een certificaat N. W. S., rentende 4 pCt.groot 1000. Men meldt uit Vianen: Alhier overleed, na een smarteljjk lijden, W. Kièboom, die tijdens den hoogen waterstand altijd werkzaam was en, ter wijl ander werkvolk wegens het overslaan der golven hunne posten verlie ten, steeds pal stond en nooit zijne plaats verliet, alvorens zijne werkzaam heden behoorlijk verrigt waren. Na den storm werd hij bedlegerig, en hij laat thans eene weduwe met zes nog zeer jonge kinderen na. Niemand heelt ten gevolge van den watersnood meer geleden, dan zij en hare kin dereu door dit verlies. Uit Leeuwarden wordt aan de Arnh. Cl. gemeld, dat Jut, bij zijne intrede in het tuchthuis, eene soort van toespraak rigtte lot den komman- dant, en de hoop uitte, dat hem hier eene gelijke welwillende behandeling zou ten deel vallenals hij op de reis van den Haag naar Leeuwarden had ondervonden van zijne geleiders, de rijksveldwachters. Het antwoord was "dat hij het er dan maar naar moest maken." Jut is, wanneer hij de vrije lucht mag genieten, de medgezel van de Drachtster moordenaars; op de con versatie zal dus niet te roemen vallendaar het Ilaagsch en het Boerenfriesch niet veel overeenkomst hebben. Het geregtshof te 's Hertogenbosch heeft J. II. Vaasscnlandbouwer te Elsloo bij Maastricht, vrijgesproken van de aanklagt van moord op den on- bezoldigden rijksveldwachter op de Beke, omdat het regtsgcldig bewijs ten deze niet was geleverd. Te Veghel is een brievenbesteller, zekere J. v. H., aangehouden als verdacht van het openen van een hem ter bezorging gegeven brief. De commissie van rapporteurs voor het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van het burgerlijk wetboek betreffende het regt van hypetheek enz. heeltnaar aanleiding van de te dezer zaken gevoerde schriftelijke gcdachtenwisseling, op het ontwerp een reeks van wijzigingen voorgesteld, strekkende om 1°. uit het ontwerp te ligten alles wat betreft de doorhaling van de hypo thecaire inschrjjviRgen; 2°. in plaats van de door de regering voorgestelde tienjaarlijkscheaan le nemen een vyftienjaarlijksche vernieuwing van de inschrijvingen; 3». in de voorgestelde bepalingen omtrent de vernieuwing eenige wijzigin gen te brengen. Aan de voorstellen sub 1°. en 2'. vermeld, kan de regering haar goed keuring niet hechten. Die sub 3°. neemt zjj in hoofdzaak over. De com missie acht reeds daardoor het ontwerp belangrijk verbeterddoch handhaaft niettemin haar overige voorstellen. 's GUAVENHAGE. 29 Mei. Z. M. de koning-groothertog heeft de hh. Jos. Servais en Joh. Dupont, toonkiinstenareii te Brussel, benoemd tot officieren in de orde van de Eike- kroon, en den heer van Lamperen, bibliothecaris van het Brusselsche con servatoire, tot ridder dier orde. De heer, van der Does alhier is tot kommandeur dier orde benoemd. Door den minister van koloniën zijn benoemd tot leden der commissie in dit jaar belast met het afnemen van het examen van ambtenaren voor de burgerlijke dienst in Nederl. Indië: tot lid en voorzitter, dr. VV. R. baron van Iloëvell, lid van den raad van state, te 'sHage; tot leden: dr. P. J. Veth en mr. P. A. van der Litli, hoogleeraren aan de rijksinstelling voor onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkunde, te Leiden; dr. H. Kern, hoogleeraar aan de hoogeschool te Leiden; J. J. Meinsma, dr. A. W. T. Jtiynboll. J. R. P. F. Gonggrijp en G. lv. Niemann, hoogleeraren aan de instelling van onderwijs in de taal-, land- eu volkenkunde van Ned. Indië, te Delft; A. C. Vreede. privaat-docent aan de rijksinstelling te Leiden; mr. G. J. Grashuis, lijdelijk privaat-docent aan de rijksinstelling te Leiden; .11. Kleyn van de Poll, oud-resident op Java. te Utrecht; J. W. Midddelburg, laatstelijk controleur lsle kl. bij het binnenlandscli bestuur op Java en Madura, thans met verlof hier te lande, te 'sHage; dr. W. Horst, laatstelijk controleur 2,le kl. bij het binnenlandsch bestuur in het gouvernement Celebes en onder- hoorigheden, thans met verlof hier te lande, te Utrecht; tot lid en secretaris, J. Spanjaard, hoogleeraar aan de instelling te Delft. De minister van justitie zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden is de beraadslaging voortgezet over het wets-ontwerp tot afschaffing der kerkfabrieken. De hh. Lenting, de Vries en Godefroi hebben het ontwerp verdedigd, en de hh. llaffmans, van Baar en Arnoldts hebben het bestreden wegens de onvolle digheid der schadeloosstelling. Morgen leu 1 uur voortzetting. Aan het slot der zitting is, op voorstel der commissie voor de verzoek schriften. besloten het adres van de Jong, wegens langdurige preventive gevangenis, ter inzage neder te leggen. Het voorstel van den lieer van

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1