PER TELEGRAAF. zulk een land vreezen kon, aan een half dozijn ongelukkige Ieren de vrij heid te geven, dat zijn leger door een Ouitschen vorst (den hertog van Cambridge) liet commanderen, en door een eersten minister geregeerd werd, die tot een vreemd ras behoorde, eene andere godsdienst beleed dan het meerendeel der natie en prins Bismarck naar de oogen zag. Zijne woorden vonden echter niet den minsten bijval. In het. lagerhuis is door een der leden een ontwerp ingediend, om de werkgevers tot schadeloosstelling te verpligtenindien de arbeiders in hunne dienst door een of ander ongeluk worden getroffen, ook in geval dat te wjjten is aan nalatigheid van opzigters ol andere arbeiders. De minister erkende, dat de tegenwoordige wet niet deugde, maar kon zich ook met het ontwerp niet vereenigen. Hij beloofde een ander te zullen indienen. Te Lemvig in Jutland is op ongeveer 400 vademen van de kust het wrak van een oorlogschip ontdekt, waarschijnlijk het Engelsche fregat Defense, dat in December 1811 verging. FRiSKR I «I K. Het Journ. off. bevat eene lange lijst van veranderingen in het admi nistratief personeel. In het geheel zijn niet minder dan 4 prefecten, 41 secretarissen-generaal bij de prefectures, 159 onder-prefecten en 53 prefec- tuurs-raden óf verplaatst óf ontslagen. De Bien public rigt de volgende vragen tot de regering: Is het waar, dat generaal de Praslin (plaats-kommandant van Parijs) naar de burgerlijke begrafenissen spionnen zendt om hem de officieren en soldaten aan te dui den, die deze begrafenissen in uniform of burgerkleeding bijwonen? Is het waar, dat officieren en soldaten, die eene burgerlijke begrafenis bijwonen, bestraft worden Is het waardat protestantsche en Israëlitische onder officieren worden gedegradeerd, indien zij weigeren bij eene katholieke pleg- tigheid eene sectie te kommanderen? Is het waar, dat aan protestantsche en Israëlitische soldaten verboden wordthunne bloedverwanten te helpen begra ven? Is het waar, dat de protestantsche en Israëlitische soldaten voortdurend lastig gevallen worden door de aalmoezeniers, die hen tot eiken prijs willen bekeeren Naar men, volgens een berigt uit Konstanstinopelaldaar verzekerde had de Porte besloten, het voorstel van de drie keizers af te wijzen, en verlangd, dat men binnen de grenzen van het traetaat van Parijs blijven en zich niet mengen zou in de binnenlandsche zaken van Turkije. De Porte zou al de reserve-troepen oproepen om eene uiterste poging te doen, teneinde de opstandelingen te bedwingen. De sultan zou den vizier, die hem herin nerde aan de daartoe noodige gelden, verklaard hebben, dat hij die zelf verstrekken zou. De Sultan heeft zijn neef, den vermoedelijken troonopvolger, en diens broeder, als verdacht van de hand te hebben gehad in de jongste manifes- taliëu in de hoofdstad, huisarrest opgelegd. 's GRAVENHAGE27 Mei. Burgemeester en Wethouders hebben aan den gemeenteraad voorgesteld in hooger beroep te komen tegen de uitspraak van gedeputeerde staten in Zuidholland, waarbij de hh. de Vries en Kips niet als leden van den raad zijn toegelaten. LONDEN, 26 Mei. De koningin heeft den voormaligen koning van Han nover, hertog van Cumberland, benoemd tot generaal, en den prins van Hannover tot kolonel in het Engelsche leger. LONDEN, 27 Mei. De Daily Telegraph meldt uit Weenen dat aan de ge zanten der keizerlijke mogendheden te Londen eensluidende instructiën gezonden zijn, waarin lord Derby wijzigingen worden aangeboden van eenige punten in het memorandum, die tot bedenkingen hebben aanleiding gegeven, MUNCHEN, 26 Mei. De vijf vroeger gekozen liberale afgevaardigden van Munchen zijn met 246 van de 247 stemmen op nieuw gekozen. De 35 ultra- montaansche kiezers waren niet opgekomen. BUDAPESTH, 26 Mei. Met 11 tegen 9 stemmen heeft de commissie uit de Oostenrijksche delegatie aangenomen het voorstel-Sturmstrekkende om drie hoofdstukken der begrooting van het dep. van oorlog te verminderen met 226,260 fl. en de post //voeding der soldaten" te verhoogen met 1,075,00011, Dit voorstel was bestreden geworden door genenaal Benedek, als regerings commissaris. SAN SEBASTIAN, 27 Mei. De generaal Quesada heeft in de Baskische provinciën den staat van beleg afgekondigd. In Navarra wordt de krijgs wet van kracht verklaard. PROGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. Zomerzorg. Dingsdag 30 Mei, des avonds ten half zeven ure, directie H. Völlmar. le Afd.: 1. //Frisch auf Kameraden", MarschStete- feld; 2. //Concert-Ouverture", F. van Herzeele; 3. Souvenir uit de opera vaa Thomas //Hamlet", Walhain; 4. //Frauenhuldigungs-Walzer", Herrmann; 5. «Caprice" over Themas van Mercadante, Snel. 2e Aid.: 6. Ouverture fiber das Motiv //Das ist der Tag des Hegrn", von Kreutzer, V. Lachner; 7. //Fleur du Tyrol", Impromptu, Dunkier8. a //Polonaise" (voor militaire muziek door Dunkier), Chopin; b. //Aria" (1685), J. S. Bach; 9. Groote Fantasie over motiven uit de opera van F. Thooft //Aleida van Holland", Dunkier; 10. //Polka Militaire", J. Steenebruggen. Te Leiden ter Itoekdriikkerii van J. C. DBABBF.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 6