BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 29 Mei :187b, V°. 425. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. De te Rotterdam gevestigde Nederl. zendingsvereeniging hield Vrijdag hare 18' openbare vergadering. Uit het jaarverslag over 1875 blijkt, dat bij de vereeniging thans acht zendelingen werkzaam zijn, op zes stations in de Preanger Regentschappen op Java. Het totaal der ontvangsten in het afgeloopen jaar bedroeg 32978.02 en dat der uitgaven 31986.56. Dingsdag 11. had te Rotterdam ecne bijeenkomst van rijks-ambtenaren plaats, geleid door den heer W. Koning, directeur van het rijks-telegraaf kantoor te Delfshaven. Meer dan 200 personen uit verschillende dienstvakken waren opgekomen uit Rotterdam, Schiedam, Delft, 'sGravenhage, Dordrecht, en andere plaatsen, terwijl uit verschillende oorden des lands schriftelijk bijvalsbetuigingen inkwamen. Het doel der bijeenkomst werd volkomen be reikt; bijna 200 der aanwezigen onderteekenden een adres, gerigt aan de beide kamers der staten-generaal en strekkende tot ondersteuning van het request tot verbetering der positie, Z. M. den koning, namens 84 ambte naren, op den 27s,en April jl. te Amsterdam aangeboden. Ten slotte werd de venschelijkheid uitgesproken om, in navolging van AmsterdamGroningen en den Bosch, eene provinciale commissie te benoemen, die tot taak zou hebben blijvend werkzaam te zijn tot bevordering van de vervorming van het burgerlijk pensioenfonds tot een pensioen- en weduwen-pensioenfonds. Te dien einde werd eene lijst opgemaakt van een 9-tal ambtenaren, die uit- genoodigd zullen worden een 3-tal uit hun midden aan te wijzenin dier voege, dat de ambtenaren der departementen van binnenlandsche zaken, financiën en justitie onder hen vertegenwoordigd zullen zijn. Woensdag avondmeldt het Hbl., was een bedrag van ruim 93 millioen gulden aan Spaansche obligatiën in het locaal de Keizerskroon te Amster dam vertegenwoordigd. Op voorstel van het comité werd dit gemagtigd bij de Spaansche regering in te dienen, in overeenstemming met de bnilenland- sche beurzeneen voorstel tot regeling van de binnen- en buitenlandsche schuld, op de basis van oploopende reute, beginnende 1 Jan. 1877, om in 15 a 16 jaren de rente van 3 pCt. te bereiken, en voorts tot kapitalisatie der achterstallige coupons in een 3 pCls. schuld, aflosbaar in 15 jaren. Wij zijn in staal gesteld hierbij te voegen dat het comité bij de verzending van de bovengenoemde drie voorstellen heeft gevoegd de volgende voorwaarden: 1». De accresserende rente bedraagt om de drie jaren een half pCt. meer, t. w.: in 1877. 1878 en 1879 1 pCt.in 1880, 1881 en 1882 1% pCt., in 1883, 1884 en 1885 2 pCt., in 1886, 1887 en 1888 2^ pCt. en in 1889 en vervolgens 3 pCt. 2». Het amortisaliefonds voor de stukken voortvloeijende uit de couponsconversie bedraagt 35 millioen pesetas, vermeerderd door op loopende rente. Die amortisatie geschiedt bij jaarlijksche uitloting en aflos sing a pari. 3°. De betaling v^n de rente der binnen- en buitenl. schuld geschiedt op den bestaanden voet te Londen en te Parijs. De rente der buitenl. schuld wordt ook te Amsterdam betaald op een vast te stellen koers, op kosten van de regering, door tusschenkomst van een door haar aan te wijzen bankiershuis. 4®. De buitenlandsche schuld mag nooit door eenigerlei belasting getroffen worden. 5®. Zekere staatsinkomsten worden speciaal aan gewezen als waarborg voor de geregelde rentebetaling. 6°. Na amortisatie van de stukken, voortvloeijende uit de couponsconversie, wordt hel amor- tisatielonds onmiddellijk aangewend tot aflossing der active schuld, bij jaar- lijkschen inkoop en niet bij aanbieding of inschrijving. 7®. De beurzen van Londen, Parijs en Amsterdam benoemen eene commissie van toezigt, gemag tigd om te waken voor de geregelde naleving der overeengekomen bepalin gen. 8®. De conversie der coupons geschiedt door tusschenkomst van de thans in het buitenland bestaande comités, welke zijn ingesteld om aan de regering hunne medewerking bij de schuldregeling te verleenen, of door bankiershuizenwelke die comités onder goedkeuring van de Spaansche regering aanwijzen. In de Woensdagavond gehouden vergadering werd door eenigen der aan wezigen beweerd dat in Nederland wel voor drie milliarden Spaansche schuld zat. Te Deventer viel Woensdag morgen een loodgietersknecht van een huis in de Noordenbergstraat. Naar het gasthuis overgebragt bleek het spoedig dat er geen hoop op zijn behoud bestond, zoodat hij dan ook reeds in den namiddag overleed. Deze man had meermalen getoond een stout en ge oefend klimmer te zijn. Voor een paar jaren nam hij, bij een herstelling aan den grooten toren, den haan boven van het daarop staande kruis en plaatste er dien later ook weder op, en in het vorige jaar bragt hij een bliksemafleider aan de spits van een der bergtorens. Nu stortte hij door het breken van een verrotte dakgoot, waarop hij zich vertrouwd had, van een betrekkelijk geringe hoogte en vond daarbij den dood. Hij Iaat een weduwe met zeven kinderen achter. Naar men uit Goor meldt was Woensdag avond de sneltrein, van Zut- phen komende, naauwelijks in volle vaart het station voorbij gestoomdtoen het berigt uit üelden kwam, dat de gewone trein reeds was afgezonden. De baanwachter slak terstond de noodvlag op, zoodat gelukkig de machinist gewaarschuwd werd. Daar men daar geen dubbel spoor heeft, zou eene geweldige botsing niet uitgebleven zijn. De arrond.-reglbank te Assen heeft een landbouwer, uit de gemeente Emmen, tot eene geldboete van 10 veroordeeldwegens mishandeling en verwonding van eene bejaarde weduwe, die door hem en door zijne huisge- nooten van hekserij verdacht werd. Te Woudrichem kwam dezer dagen een reeds dronken visscher in eene herberg en gebruikte aldaar nog 5 of 6 glazen jenever. Bij het ver laten van de herberg bleef hij plotseling dood. Te Oss, in Noordbrabant, werd Dingsdag 11. door een arbeider in een grep onder braamstruiken gevonden het lijk van een mannelijk pasgeboren kind, gewikkeld in een voorschoot. Zoodra hieraan openbaarheid was ge geven, werd het lijkje heimelijk weggehaald door de arbeidster Johanna Vos, die, hierop betrapt, voorgaf de moeder van het kind Ie zijn. De bri- gade-kommandant der maréehaussée vernam van de ongehuwde moederdat zij in het veld was bevallen van een dood kind en niet in staat was het naar huis mede te nemen. Door deskundigen is geconstateerd, dat het kind levend ter wereld gekomen en daarna gesmoord of gestikt is. Te Ubagsberg, in Limburg, heeft, bij een woordenwisseling tusschen een broeder en zuster, de zoon dezer laatste, een jongen van 14 jaar, zijn oom met een geweerschot in de bovendij en de hand gewondten gevolge waarvan den man twee vingers moeten afgezet worden. De knaap gaf voor lot verdediging zijner moeder te hebben gehandeld. 's GRAVENHAGE, 27 Mei. Z. M. de koning-groothertog heeft den heer A. Dupont, te Brussel, be noemd tot commandeur der orde van de Eikenkroon. Door Z. M. is aan den kapitein der visschersschuit Jeune Albertvan Tréport, Byhet, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de red ding van vijf schipbreukelingen van het stoomschip Vesuvius der kon. Ned. stoombootmaatschappij, op 7 April jl. in het Engelsche kanaal gezonken, toegekend de zilveren medaille, ingesteld hij besluit van 22 Sept. 1855, als mede een loffelijk getuigschrilt. Ten gevolge van het overlijden van den generaal-majoor Thije Hannes, inspecteur der genie, wordt eene belangrijke promotie bij dat wapen tege moet gezien. In de criminele teregtzitting van het geregtshof alhier stond gisteren teregt de persoon van A. J. F., kantoorbediende, laatstelijk te Rotterdam, beschuldigd van vijf valschheden in eèn geschrift van koophandel. Deze besch., een specialiteit in de schrijfkunst, maar zooals heden bleek gevaar lijk voor de maatschappij, erlangde in de maand Fcbruarij ten kantore van den heer Bekouw, assuradeur te Rotterdam, voor twee uren daags werk een tractement van 20 's maands en slechts twee dagen later werd hem 50 's maands toegelegd. De patroon was zoo hoogst voldaan over de werkzaamheden van zijn bediendedat deze er in toestemde hem naar Amsterdam, waar zijn compagnon, de heer Mijnsen, den bediende gaarne had, met 1 Augustus op een tractement van ƒ1000 over te plaatsen. In- tusschen had F. twee maanden tractement in voorschot weten te verkrijgen en bood zijn meester na eenigen tijd een Duitsche wissel ter disconte ring aan, groot 300 reichsmark, opgevende een som van 500 mark van zijn broeder te moeten ontvangenin afkorting waarvan deze hem dien wissel had gezonden. De heer Bekouw stemde toe en nam den wissel over, tegen betaling van ƒ173.77. Al spoedig bleek het echter dat de wissel valsch was en de acceptatie, zoomede drie endossementen met onderteekenin- gen, van de hand van besch. waren, die dit dan ook volmondig bekende. Adv.-gen. mr. Gregory eischte een jaar gevangenisstraf en 10 boeten van ƒ50. Mr. Kreutzler wees op eenige verzachtende omstandigheden. Het hof veroordeelde den kantoorbediende tot zes maanden eenzame opsluiting en 10 boeten van 50. De griffier bij een der kantongeregten in de provincie Zuidholland was gisteren voor het geregtshof te dezer stede gedagvaard wegens het zich in kennelijken staat van dronkenschap bevonden op den openbaren weg der ge meente. De beklaagde verdedigde zich met te wijzen op meerdere dwalingen bij het constateren van kennelijke dronkenschap en beweerde dat ook hij daarvan de dupe was, daar hij wel opgewonden, maar volstrekt niet be schonken was. Hij verzocht bij gebrek aan bewijs te worden vrijgesproken of slechts tot eene geldboete te worden veroordeeld. Het openb. min. was van een ander gevoelen, meende dat een ambtenaar met het maximum moest gestraft worden en eischte eene veroordeeling tot drie dagen gevan genisstraf. Ook de president van het hof, dat in het hoogste ressort ten deze regt spreekt, laakte het gedrag van den griffier en noemde het een dag van rouw voor de politie, waarop een harer ambtenaren wegens dron kenschap wordt teregtgesteld. De vereerders en vrienden van wijlen den heer mr. G. Groen van Prin- sterer, die eene blijvende herinnering aan den ontslapen staatsman wenschen te bezitten, is daartoe de gelegenheid aangeboden. De heer Willem Ver meulen te Amsterdam heeft besloten een buste te laten vervaardigen van mr. Groen, waarvan de hoogte zal zijn circa 25 cM. BELL Cf IEL In den senaat heeft de regering verklaard dat zij, ten gevolge der ver werping der conventie-Terneuzenreeds nieuwe onderhandelingen met Neder land aangeknoopt heeft. E U Cf E L A sr se, LONDEN26 Mei. De regering heeft den schout-bij-nacht Hewett, kommandant van het Britsch eskader ter westkust van Afrika, bevel gezonden de kust van het koningrijk Dahomey van 30 Junij af in staat van blokkade te stellen. In het lagerhuis is de quaestie der Fenians op nieuw ter sprake ge- bragt. De heer Brooks drong op nieuw bij den heer Disraeli aan op eene amnestie voor de nog gevangen zittende Fenians. De minister deed uit komen dat er nog maar 15 gevangenen zijndie in deze categorie vallen. Van twee hunner is het bewezen, dat zij aan moord schuldig zijn, en de meeste der anderen zijn ook niet louter wegens staatkundige misdaden in hechtenis. Hij kon daarom aan de kroon geen voorstel tot amnestie voor dragen. Onder de lersche leden waren er velendie hunne woede over dit antwoord niet konden bedwingen. De heer Biggar o. a. zeide dat slechts

Leydse Courant | 1876 | | pagina 5