LEIDSCflE COURANT. VRIJDAG 26 MEI I 1870. N°. 13». De Courant terschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant rs per vierendeel jaars 3.franco p. p. 3.50, met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p.p. 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaar», busten de expeditsekosten. Afzonderlijke nomsnert der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiên is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. STADS-BEK 1CHTEN. Oproeping van de Verlofgangers der Nationale Militie tot het bijwonen der Inspectie. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN LEIDEN, Gezien het besluit van den Heer Commissaris des Konings in de provineieZuid-HolIand van den 21slen April 1876, A. N0. 1221 (2de Afd.), Provinciaalhlad N°. 38, hou dende regeling van het onderzoek der verlofgangers van de Militie te land Roepen dientengevolge op, al de binnen deze gemeente gevestigde verlofgan gers der Militie te land van de lichtingen van 1872, 1873, 1874 en 1875, die vóór den lsten April l.l. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, met nit- zondering alleen van hen die in de maand Juni e.k. in werkelijken dienst moeten komen, om te verschijnen in het Invalidenhuis ingang door de Kop- penhinkstecg aan de zijde der Hooglandsclie Kerkgraelit), ten einde door den lieer Militie-Commissaris te worden geïnspecteerd, en wel: de verlofgangers, behoorende tot de lichtingen van en 1873, op Donderdag den lsttn Juni 1876, des voormiddags te halftlen, en die behoorende tot de lichtingen van 1874; en op denzclfden dag,-des namiddags te een uur; in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrusting-stukken, hun bij het vertrek met verlof medegegevenalsmede van hunne zakboekjes en van hunne verlofpassen. Burgemeester en Wel houders vermanen de betrokken verlofgangers, aan deze oproeping nauwkeurig te beantwoorden, te zorgen dat hnnne kleeding en uitrusting in goeden staat worden voorgesteld, alsook om zich, gedurende de Inspectie en bij het gaan naar en terugkeeren van de daartoe bestemde plaats, ordelijk te gedragen, en alzoo zich te vrijwaren voor de toepassing der strafbepalingen, vermeld bij de artt. 130, 141145 der Wet van 19 Augustus 1861 Staatsblad N°. 72), daar onge regeldheden als anderszins, zoolang de manschappen in uniform zijn gekleedwor den gestraft volgens het Crimineel Wetboek eö het Reglement van krijgstocht voor hetkrijgsvolk te lande. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en doorplaatsing in de Leidsclie Courant van den 19den en den 26steQ Mei 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BIIAKDELER, Burgemeester. Leiden, 18 Mei 1876. E. KIST, Secretaris. BIN'NENLANDSCHE BEHIGTEN. PROCESVERBAAL. van de opening der stembriefjesdie ter benoeming van e'én lid van den Gemeenteraad van Leiden den 23slen Mei 1876 zijn ingeleverd. Op heden den vierentwintigsten Mei achttienhonderd zes en zeventig, in de gemeente Leiden, is door het bureau van stemopneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomen, des morgens te negen uren. Het bureau is samengesteld uit den heer Dr. Willem Cornelis Van den Brandeler, Burgemeester, Voorzitter, en de heeren Jacobus Marinus Everhardus Dercksen en Florentius Abraham Verster, leden van den Gemeenteraad, stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel twee stembussen, bij hem den 23stcn Mei 1876 overgebracht uit de beide afdeelingen der gemeente Leiden. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden vijfhonderd en vijf stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den Voorzitter een voor één geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard twaalf stembriefjes, die oningevuld waren. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest vierhonderd drie en negentig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren G. Wilhelmy Damsté 335 stemmen, S. De Clercq Wz. 142, N. J. Sanders 3, C. J. Leembruggen en J. P. Scharw'achter ieder 2, Mr. II. L. A. Obreen T. J. Van 'tHooft, B. A. Van Dijk, Jhr. J. F. L. Coenen Van 'sGraveslootJ. Zan ders, P. Van der Velden Etdbrink, P. Engels, L. Oostveen en Prof. P. Van Geer, ieder ééne stem. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen de heer G. Wil helmy Damsté. Is derhalve verkozen tot lid van den Gemeenteraad de heer GERRIT WIL HELMY DAMSTÉwonende alhier. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opgemaakt in tegenwoordig heid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden den 24sten Mei 1876. v. d. BRANDELER, Voorzitter. J. M. E. DERCKSEN, 1 F. A. VERSTER, J Stemopnemers. LEIDEN. 24 Mei. Door den heer mr. G. J. Grashuis alhier is het volgende adres bij de tweede kamer der staten-generaal ingediend //Aan de Tweede Kamer der Slaten-generaal Geeft eerbiedig te kennen Gerhardus Jan Grashuis, van beroep tijdelijk privaal-docent aan de Indische Rijksinstelling te Leiden, dat hijnaar aanleiding van het in dato 22 Februarij 11. bij de kamer ingekomen wets-voorstel van den heer Moens, de vrijheid neemt zich tot uwe vergadering Ie wenden, dat hij met belangstelling de indiening van genoemd voorstel heeft gezien, dat hij met het doel van den voorstellerde verbetering namelijk van ons lager onderwijs, van harte instemt, dat hij echter bescheidenlijk meent te mogen opmerken: dat vooreerst de belangrijke wijzigingen in de schoolwet van '57, door den heer Moens voorgesteld, èn uit het paedagogisch èn uit het financieel oogpunt beschouwdvan zoo ingrijpenden aard zijndat eene overhaaste beslissing in deze zaak voor het volksonderwijs allernadeeligste gevolgen zou hebben, dat ten tweede door den voorsteller niet is gelet op het bijzonder lager onderwijs, dat hij, adressant, daarom de behandeling van bedoeld voorstel ontijdig achtzoo lang niet de toestand van ons lager onderwijs op dezen oogenblik helder en duidelijk wordt bekend gesteld, dat hij bet eenige ware middel om tot volledige kennis van dien toestand te geraken ziet in eene parlementaire enquête over ons openbaar en bijzon der lager onderwijs. weshalve hij uwe vergadering eerbiedig verzoekt, dat zij moge besluiten tot het houden eener parlementaire enquête over den toestand van het openhaar en bijzonder lager onderwijs in Nederland. 't Welk doende enz." In de eerste helft der volgende maand zullen de boekhandelaars Ge broeders van der Hoek, alhier, verkoopen de bibliotheken van wijlen de heeren R. Rodcnbtirgh Mentz, rustend predikant te Utrecht, G. Rombouts, med. doctor te Velp. G. K. Rombouts, arts te Utrecht, A. J. Molenaar, mrd. doctor te Laag-Soeren, en H. Smits, conrector te Maastricht; verder eene verzameling werken over botanie en natuurlijke historie en eenige over regtsgeleerdheid, alsmede enkele prentwerken en prenten, muziek, chemisch glaswerk, chirurgicnle instrumenten, enz. Wij maken belangstellenden op deze verkooping opmerkzaam. De catalogus is in het licht verschenen. Maandag avond werd door een Tyroler muziek-gezelschap in de Stads-gehoorzaal een zeer goed concert gegeven. In de ongekunstelde, maar daarom niet minder zangerige muziek van hun land gal dit gezelschap een tal van nationale liederen, jod'l-zangen, cither- en gigelira-spelen, die het publiek zeer boeiden. Het plan bestaat bij den heer Taverne dit gezel schap de volgende week nog eens te doen optreden en als dit het geval is raden wij ieder ten sterkste aan de kloeke, gezonde natuur stemmen dier bergbewoners en hunne vriendelijke zangen te gaan hooren. In de Stadsgehoorzaal is eene merkwaardige verzameling voorwerpen te zien van anatomischen aard. Van den plesiosaurus der voorwereld af tot het paard en den mensch toe, zijn daar belangrijke exemplaren bij- eengebragt van de schepselen-wereld. Niet het minst omtrent den mensch is daar veel te zien en voor leeken zeker ook te leeren. De in was ge boetseerde portretten, gestalten en ledematen, daar te zien, bootsen de wer kelijkheid bedriegelijk juist na, waarvoor wel als bewijs strekken kan, dat er gisteren eenige bezoekers een buitenman, die daar met zijne wederhelft rondkeek, een sermoen hoorden krijgen van zijne zeker ietwat ijverzuchtige egade: omdat hij //zoo brutaal keek naar het slapende vrouwmensch", waarmee zij eene sluimerende Venus op het oog had. Eergisteren avond hebben twee 16-jarige knapen aan de Rinnenvest- gracht met elkander twist gekregen, waarbij de een den ander met een knipmes in het aangezigt verwond heeft. De dader. P. P. genaamd, is na opgemaakt proces-verbaal naar de gevangenis overgebragt. De Staatscourant bevat eene opgave (57* vervolg) van gewonde en ge sneuvelde Europeselie militairen van de expeditionaire magt te Atchin, sedert

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1