BUITEN LAN DSCHE BK BIETEN. Mien, strekkende tot veroordeeling van den beschuldigde lot eene tuchthuis straf van 5 jaren. De verdedigers van den beschuldigde, m". van Winters- hoven en Michiels, uit Maastricht, trachtten de onschuld van hunnen cliënt Ie betoogen, weshalve zij tol vrijspraak coucludeerden. Den 27"eo Mei zal het Hof uitspraak doen. Vrijdag II. was men in de fabrieken van den heer Regout Ie Maastricht bezig met het herstellen van dakgoten. Een daaraan werkzaam zijnde zinkwerker, die, vóórdat hij zich in de vermolmde houten goot begaf, het gevaarlijke er van begreep en er zich over uitte, ondernam hel gevaarlijke werk uil vrees voor wegzending, en kwam, zooals hij gevreesd had. met de vervuilde goot naar beneden. Hij werd deerlijk door den val gewond en is in hoogst bedenkelijken toestand naar hel gasthuis gebragt. 's GRAVENI1AHE. 23 Mei. Rij kon. besluit van 19 Mei II. zijn benoemd: tol lid en voorzitter der commissie, die gedurende één jaar. ingaande 1 Aug. e. k., belast zal zijn met hel alnemen van het eerste natuurkundig examen, vermeld in art. 2 der wel van 8 JuliJ 1874 en van het natuur kundig examen voor hulpapotheker, vermeld in art. 5 dier wel: dr. 1'. L. Rijke, staatsraad in buitengewone dienst, lioogl. te Leiden; tot lid en vice- president dier commissie: dr. C. A. J. A. ttudemans. hoogl. te Amsterdam; tol lid en secretaris: J. A. Snijders, leeraar aan de polytechnische school te Delft; tot leden: d'. E. Mulder, hoogl. te Utrecht; dr. C. K. Hoffman, hoogl. te Leiden; dr. 11. G. van de Sande Bakhuyzenhoogl. te Leiden; dr. J. 11. van den Broek, eerste officier van gez. le kl. te Amsterdam; dr. A. I'. N. Franchimonthoogl. te Leiden; tot plaatsvervangende leden: dr. C. A. Oude mans, hoogl. te Delft; dr. R. S Tjaden Modderman, hoogl. te Groningen; dr. IVde Boer, hoogl. le Groningen; dr. C. .1. Matthes. hoogl. te Amsterdam dr. A. llennekeler, leeraar aan de hoogere burgerschool te Amsterdam; dr. .1 L. Hoorweg, leeraar aan de rijks h. b. te Utrecht; dr. II. 4 vanAnkum, hoogl. te Groningen: dr. C. Bellaar Spruyt, leeraar aan de rijks h. b. te Utrecht: tot lid en voorzitter der commissie, die gedurende één jaar. ingaande 1 Aug. e. k.belast zal zijn met het afnemen van het tweede natuurkundig examen, vermeld in art. 2 der genoemde wet: dr. A. Heynsius. hoogl. te Leiden; lot lid eh vice-president dier commissie: dr. W. Berlin, hoogl. te Amsterdam; tot lid en secretaris: dr. 4. P. van Braam Houckgeest, officier van gez. 1' kl. te Amsterdam; tot lid: C. Burgersdijk, militair apotheker 1' kl. te 'sGravenhage; tot plaatsvervangende leden: dr. Th. Place, hoogl. te Amsterdam; dr. W. Koster, hoogl. te Utrecht; dr. T. Zaaijer, hoogl. le Leiden; \V. Stoeder, apotheker le Amsterdam; tot lid en voorzitter der commissie die, gedurende één jaar, ingaande 1 Aug. e. k., belast zal zijn met hel afnemen van de geneeskundige exa mens, vermeld in art. 3 der meergenoemde wet: dr. 4. W. R. Tilanus. hoogl te Amsterdam; tot lid en vice-president: dr. G. D. L. Iluet, hoogl. te Leiden; tot lid en secretaris: M. R. Timmerman, officier van gez. le kl. le Amster dam; tot leden: dr. R. 4. Stokvis, hoogl. te Amsterdam: dr. 11. W. Midden dorp, hoogl. te Groningen: dr. 4. van der Hoeven, te Rotterdam: dr. T. Ilalbertsma. hoogl. te Utrecht; dr. B. 4. Barnouwlector te Amsterdam; dr. W. M. Gunning, te Amsterdam; 4. Polak, apotheker te Amsterdamlot plaatsvervangende leden: dr. A. II. Israels, lector le Amsterdam: dr. S. van der Horst, te Amsterdam; dr. L. C. van Goudoever, hoogl. te Utrecht; dr. S. S. Rosenstein, hoogl. le Leidendr. 11. A. Kooyker, hoogl. te Groningen; dr. L. Lehmann. hoogl. te Amsterdam; dr. H. Hertz, hoogl. te Amsterdam; dr. C. L. Wurfbain. hoogl. te Amsterdam dr. H. A. Zegers, officier van gez. 2" kl. le Amsterdam; F. 4. Swartwout. lector te Amsterdam; tot lid en voorzitter der commissie, die gedurende één jaar, ingaande 1 Aug. e. k.. belast zal zijn met het afnemen der examens van apotheker en van de praktische examens van hulpapotheker, vermeld in de arlt. 8 en 9 der wet van 1 4unij 1865 en art. 5 der bovengenoemde wet: dr. 4. W. Gunning, hoogl. te Amsterdam; tot lid en vice-president dier commissie: dr. W. F. R. Suringar, hoogl. te Leiden; tot lid en secretaris: R. 4. Opwyrda. apotheker te Nijmegen; tot lid: 4. van Rijn van Alkemade. le militair apotheker te 'sGravenhage; tot plaatsvervangende leden: dr. 4. M. van Bem- melen, hoogl. te Leiden; dr. N. VV. P. Itauwenhoff, hoogl. te Utrecht; L. 4. van der Harst, leepaar aan 'srijks veeartsenijschool te Utrecht; C. H. van Ankum. apotheker te Groningen. Bij het dep. van koloniën zijn bevorderd: tot commies, de adjunct- commies C. A. Gevers Leuven: tot adjunct-commies, de eerste klerken F. M. Bernhard, L. van Hamburg. 4. T. Viehofï en 4. 4. Terk, en tot bode, de adsistent-boden W. van de Waal en H. R. Vervloei. Tot burgemeester der gemeente Philipsland is benoemd de heer A. de Rooy, en tot burgemeester dei' gemeente 't Zand is benoemd de heer T. P. Tresling, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der ge meente Ezinge. Aan den heer 4. W. Bemelmans is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van St. Geertruid. Tot surnumerair der registratie en domeinen zijn benoemd: 4. Poppe, te Noordwijk; A. Helderman, te Noordvvijk; 4 M. van Walsem, te Eindho ven; D. M. van der Veen, te Waalwijk: R. Swavingte Appingedam; G. W. 4. G. Vermeulen, te 's Hertogenbosch; G. G. Kuypers, te St. Oedenrcde: 4. Galand, le Zuidhroek; D. M. 4. Lasonder, te Eindhoven; D. van Drumpt, le Rheoen. In de zitting van de tweede kamer van heden heeft, na aanneming van verschillende wets-ontwerpen, waaronder dat tot kosteloozen afstand aan de gemeente Katwijk van duingrond voor een kanaal en een weg naar Katwijk aan Zee, de interpellatie plaats gehad van den heer Viruly, over het gebruik van het spoorwegvak Zwaluwe—Zevenbergen, waarvan hij het onvoldoende der dienstregeling betoogde. Daar het antwoord van den mi nister hem niet voldeed, slelde hij de motie voor dat de kamer oordeelde dat zoo spoedig doenlijk van bedoeld spoorwegvak moest worden gebruik gemaakt in het belang van het internationale verkeer. Daaraan hechtte de spreker en ook de heer van Houten eene afkeuring van onvoldoende zorg der regering. Deze motie is aangenomen met 37 tegen 26 stemmen. Gedep. staten van Zuidholland hebben hel besluit van den gemeente raad tot toelating van de lilt. de Vries en Kips vernietigd. De stoffelijke overblijfselen van den zoo algemeen betreurden Guillaumc Groen van Prinstcrer zijn ten grave gedaald. Eene talrijke menigte bewoog zich reeds dezen morgen voor negen ure langs den Vijverberg en de wegen die naar de laatste rustplaats voerden, om den stoet te zien voorbij trekken en ontelbaar was de chare die zich voor het sterfhuis had vereenlgd. Geest verwanten van den overjedene of andersdenkenden hadden zich ten pligt gesteld zijner nagedachtenis dit bewijs hunner hulde te brengen. De lijkstoet was geheel overeenkomstig 's mans levenswijze: eenvoudig, zonder eenige buitengewone vertooning dan deze. dat de dragerstoel, die den rouw wagen volgde, was zamengesteld uit de boden van de ministeriën, raad van state, tweede kamer en andere staats-collegiënin rouwgewaad. Drie lauwerkran sen bedekten liet lijkkleed. De groote witte, met rozen doorzaaide, krans was een blijk van hoogachting "Van Neêrlands koningin. Bij den stoet sloot zich een 80-tal vereerders aanterwijl de naastbestaanden cn onderscheidene vrienden in rijtuigen volgden. Hoewel, naar men verzekert, geen officiële noodigingen ter bijwoning van de plegligheid waren rondgezonden, wachtte eene talrijke schare op de bijzondere begraafplaats «Ter Navolging", te Scheveningen den stoet op. Ouder de aanwezigen werden opgemerkt de ministers van justitie en van binnenlandsche zaken, leden van de tweede kamer, van verschillende rig- ting, in de eerste plaats de staalkundige vrienden des overledenen, de vice- president van den raad van state, de Belgische gezant bij ons hof en ver schillende autoriteiten, alsmede deputatien uit kerkbesturen. Allen vormden een breeden kring rond den geopenden grafkelder, waarvoor de lijkkist werd geplaatst. //Groen van Prinstcrer. geboren 21 Augustus 1801, overleden 19 Mei 1876, 1 Cor. XV vs. 55- 57". zoo luidde het eenvoudig, op eene plaat, daarop gestelde opschrift. Üs. Bryce opende de aandoenlijke plegligheid met de zegening, waarna de heer Elout als vriend medestrijder voor de belangen van kerk en staat, dank bragt aan God en Nederland, die een burger schonk, die het vader land leerde kennen in heerlijke wording, bestemming en glansrjjk verleden. Hij bragt hulde aan den heer Groen voor zijne groote gaven, karakter en werkkrachten. Hij wees op de teleurstelling cn terzijdestelling bij be noemingen in de stad zijner inwoning. Dr. Beynen sprak namens een aantal vrienden over het verlies van een hooggeliefd christen. Gedachtig aan zijne vele geschriften, zijne roemrijke parlementaire loopbaan, al het goede van hem ontvangen, legde hij als dankbaar leerling een lauwer op het graf. De heer Mackay, afgevaardigde voor Tiel. wees op Groens zelf standigen strijd voor een beginsel, van wien geleerd kan worden dat op politiek en kerkelijk gebied eerlijk moet worden gestreden. De heer van Wasseneer, als volksvertegenwoordiger van het Christenvolk Nederland, heeft voornamelijk hulde gebragt aan den strijd van den heer Groen tegen het openbaar godsdienstloos onderwijs en waarschuwde tegen mismoedigheid na het verlies van een der uitstekendste antirevolutionairen. Nog werd het woord gevoerd door de predikanten Bryce, Schrader, van Rijn en Brunimelkamp. waarin hulde werd gebragt aan den strijder voor het Christelijk onderwijs, den evangeliedienaar, weldoener, ondersteuner verdediger van de gewetensvrijheid. Ten 1 ure liep de treurige plegligheid af onder Psalmgezang. BELGIË Te Antwerpen hcerschl vrij wat beweging, ten gevolge van de bij de vertegenwoordiging iu behandeling zijnde overeenkomst tusschen Belgie en Nederland, in zake het kanaal van Terneuzen. Men wil al het mogelijke beproeven om het tot stand komen van die overeenkomst te verhinderen. In eene buitengewone vergadering van den gemeenteraad hebben de voorzitter en onderscheidene leden geprotesteerd tegen hetgeen de minister in de kamer had gezegd ter verdediging van de overeenkomst en men heeft in die vergadering zich niet ontzien de zwaarste bcscuuldigingen tegen de regering te doen hoorenals zou zij de belangen van Antwerpen opofferen aan eigen belang. Deze zaak heeft ook een grooten invloed gehad op de gehouden prov. verkiezingwant de liberalen hebben eene meerderheid van ongeveer 500 stemmen verkregen. Deze uitslag maakt de opgewondenheid nog grooter. F Ei A Hf K H IJ Et. Bij de gehouden verkiezingen voor de kamer hebben o. m. de republi- keinsclie candidaten Giraud. tegenover den legitimist Chevrelière, te Melle, in het depart, der Üeux-Sèvres; Maillé, tegenover den clericaal Faire, te Angers, in het depart, der Maine en Loire; Loustalot, tegenover den legiti mist de Cardenau, te Daxin de Landes, de overwinning behaald. Hunne tegenstanders waren in Februarij verkozen, doch door de kamer niet toege laten. Te Cognac, in het depart. Charente, en te Auch, depart. Gers, zijn de Bonapartislen Cuneo d Omano en Peyrusse. wier eerste verkiezing even eens nietig was verklaard, herkozen. De regering heeft zich bij de beraadslagingen over de amnestie ver bonden een ruim gebruik te zullen maken van het regt van gratieen de indiening eener wet toegezegd, houdende staking van verdere vervolgingen ter zake der commune, eenige gevallen uitgezonderd. Er is een brief van prins Napoleon aan zijne kiezers te Ajaccio ver schenen. De prins zegt, dat nu de republiek bestaat, de vaderlandsliefde gebiedt die aan te nemen. In den tegenwoordigen toestand van Frankrijk is enkel de republiek mogelijk. Hij wil de republiek zonder eenige neven bedoeling. DIIITICHLAIÏ». De kamer van afgevaardigden heeft bij derde lezing de wet aangeno men, die de Duitsche taal tot de officiële taal voor ambtenaren, overheden en parlementaire vergadering des lands verklaart. De wet vond steeds hevig verzet van de zjjde der Poolsche afgevaardigden, die door de centrums-partij ondersteund werden. De voorzitter heeft den Poolschen ledenvoor zooverre dit maar eenigzins met de orde bestaanbaar was, in dit geval de vrijheid gelaten, den hevigsten strijd tegen de wet te voeren. De correctionele kamer van het //Kammergericht" te Berlijn heeft uit spraak gedaan iu het proces tegen de Berliner sJctionar. Dat blad werd vervolgd wegens laster, dewijl het cenigen tijd geleden liet publiek had ge-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2