LEIRSCHE CO ER ANT. STADS-BEK1C1ITËN. 1870. I*". 123. WOKNSDAG 24 MEI De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs tier onrant is per vierendeel jaars 3.franco p. p, f 3.50, met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nomviers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Uithoofde van den Hemelvaartsdag zal Donderdag avond geene Courant worden uitgegeven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeenc kennis dat de passage over de brug over de Singelgracht bij de Morschpoort, tot nadere aankondiging ALLEEN VOORTOET- GANGKRS is opengesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 20 Mei 1876. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER cn WETHOUDERS van LEIDEN herinneren bij deze de ingezetenen, aan de bepalingen der Algemeene Politieverordening van den 16d<" October 1873, betrekkelijk de vestiging der woonplaats In en de verhuizing binnen de gemeente, welke luiden als volgt: Art. 2. Zij. die overeenkomstig de bepalingen van het Koninklijk besluit van den S"'" November 1861 (Staatsblad n°. 95) aangifte hebben gedaan van het overbrengen van hunne werkelijke woonplaats van elders naar deze gemeente en daarvan eene verklaring hebben gedaan aan het bestuur dezer gemeente, ontvangen op het bureau van den Burgerlijken Stand van die verklaring een bewijs, dat zij verplicht zijn binnen 24 uren aan den heer der gebuurte, in welke zij zijn komen wonen, ie vertoonen, ten einde deze het voor gezien teekene en in zijn register inschrijve. Art. 3. leder, die binnen deze gemeente verhuist, is verplicht daarvan, binnen ééne maand na de verhuizingaangifte te doeu op het bureau van den Burgerlijken Stand, en daarbij op te geven, wat tot de invulling van liet bevolkingsregister noodzakelijk is. Hij ontvangt van die aangifte een bewijs, dat hij binnen 24 uren aan den heer der gebuurte, in welke hij is komen wonenvertoontten einde deze het voor gezien teekene en in zijn register inschrijve. H« is mede verplicht, binnen ééne maand na verhuizing, daarvan kennis te geven aan den heer der gebuurtewelke hij verlaten heeft. Art. 4. Overtreding van eenig voorschrift van de beide voorgaande arti kelen wordt gestraft met eene boete van één tot drie gulden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 20 Mei 1876. E. KIST, Secretaris. HINi\ËNLAM>M;HK BKKIGTE.Y LEIDEN. 23 Mei Bij den burgemeester van Leiden is ontvangen ten behoeve van de al gemeene armen eene som van duizend gulden van den heer A. C, Quant, deken van Leiden naar aanleiding van de aanstaande viering van zijn 50-jarig priesterschap. Bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad zijn heden inge komen: le afd. (wijk 1—IV) van de 734 kiesgeregtigden 272 stembriefjes, 2e afd. (wijk V—IX) van de 907 kiesgeregtigden 233 stembriefjes, in het geheel van de 1641 kiesgeregtigden 505 stembriefjes. De brieven, die men met het stoomschip Holland naar Ned.-Indie ver langt te verzenden, moeten uiterlijk den 25en Mei, 's nachts ten 12 ure. ten postkantore alhier bezorgd ztjn. Drukwerken en monsters den 25,n Mei, ten 3% ure 's middags. Het op 24 April 11. te Warmond door de aldaar bestaande Vercenigiiig Harmonie gegeven concert ten voordeele van de noodlijdenden door den watersnood heeft zuiver opgebragt de som van 63. Blijkens telegraphische berigten van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, op 10 en 15 Mei van Java verzonden, doch (wegens de breuk in den kabel tusschen Madras en Singapore) eerst eergisteren bij het dep. van kolo niën ontvangen, zijn de navolgende tijdingen uit Alchin aan de Indische regering geworden: Den 2den Mei traden de Atchin-rivier en de Koeroeng Daroe buiten hare oevers. Binnen Kotta Radja had men weinig last van water, maar wel had men daarvan last te Longbatta, Penajoeng, Pango cn in onze geheele zuid oost-linie. In den avond van 3 Mei stond het water weder op gewoon peil. Door rukwinden, regens en hoog water is veel schade toegebragt aan we gen bruggen en gebouwen. De vijand drong den 2J'n Mei, 's morgens om half vijf, binnen ons ver sterkt kampement te Lampager. Wij bleven in het bezit, der positie en de vijand liet 11 lijken achter, tnaar onzerzijds sneuvelden de kapitein Hoynck van Papendrechtde l",e luit. van de Roemer en 5 inlandsche soldaten, ter wijl 4 Europesche cn 19 inlandsche soldaten en dwangarbeiders gewond werden. De majoor Boom is met drie compagniën en met een controleur onmiddellijk derwaarts gezonden om gestreng te onderzoeken of de bevolking van Lampager aan dezen aanval medepligtig was. Den Mei zouden drie colonnes uitrukken om de IX Moekim van vijanden te zuiveren en om de XXV Moekim van de XXII Moekim af te sluiten. In het begin dezer maand was de gezondheidstoestand ongunstiger dan in de voorafgegane weken. Cholera kwam echter slechts zelden voor; alleen te Kajoe Loh brak zij met hevigheid uit, zoodal binnen 30 uren 7 personen werden aangetast, waarvan 3 overleden; daarbij is het echter gebleven. De adsislent-residcnl de Schecmaker is te Pedir geweest om de gelegen heid tot eene vestiging te onderzoeken. Hij werd aldaar zeer goed ontvan gen en vond bet aangewezen terrein voor eene vestiging zeer geschikt. Men schrijft ons uit Stolwijk: Het zachtere weder van de laatste dagen doet zijn invloed duidelijk blijken. Alles schijnt op nieuw le gaan groeijen. De weilanden staan door de langdurige koude en droogte niet welig; hier en daar krijgt het vee gebrek aan gras, zoodat men op sommige plaatsen het vee in het hooiland heeft gezonden. Door de nachtvorsten hebben vooral de vroege vruchtboomen veel geledenterwijl veel aardappelplanten zijn afgevroren. Zoowel voor weide en akker als voor den tuin verlangt men sterk naar regen. Dit jaar gaat de elftvangst niet zoo voorspoedig als andere jaren; men schrijft dit aan de koude toe. Door de rondventers wordt 0.90 tot 1.25 gevraagd, terwjjl men anders in dezen lijd gemiddeld ƒ0.60 besteedt. In de maand Juljj zal te 's Hage plegtig worden gevierd het 60-jarige nationaal grootmeesterschap van Z. K. li. prins Frederik, als hoofd der Nederlandsche loges van vrijmetselarenen waaraan door alle loges van Nederland zal worden deelgenomen. Tot directeur der maatschappij van weldadigheid (ter vervanging van den heer Jongkindt Coninck, benoemd tot directeur der rijks landbouw school te Wageningen) is benoemd de heer F. B. Lobnis, thans woonachtig te Apeldoorn. Het stoomschip Madura, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 21 Mei van Aden vertrokken. De Koning der Nederlanden, op weg naar Batavia, is op 20 Mei Gibraltar gepasseerd. Naar men verneemt is een der onderofficieren van het detachement suppletietroepeuaan boord van het stoomschip Koning der Nederlanden, de sergeant D.ter hoogte van Southampton over boord gesprongen en ver dronken. Men schrijft deze daad toe aan vlagen van zwaarmoedigheid, daar hij zich reeds vroeeer als een zonderling mensch had doen kennen. Een buitengewoon Politieblad vermeldt een diefstal in den nacht van 19 op 20 Mei jl. plaats gehad in de woning en ten nadeele van A. Ephraim, logementhouder te Harderwijk. Daar zijn ontvreemd: 5 zilveren vingerrin gen, 2 sigarenkokers gemonteerd met zilver, 3 gouden medaillons, 17 gou den vingerringen, 2 gouden vesikettingen, 2 paar gouden bellen, 1 paar gouden knoppen met bloedkoralen, 1 gouden stel (broche cn knoppen), 2 gouden broches, een in den vorm van eene slang cn bolrond, 1 zilveren remontoir horologic met wijzerverzetling klein en dik, 14 zilveren vestket- tingen, 2 gouden vingerringen waarschijnlijk met groene stecnen, 3 zilveren lucifersdoosjes, 2 zilveren remontoir-liorologies zonder wijzerverzetling, 1 gouden vingerring met rood steentje, 2 gouden zegelringen, 1 zilveren savo- nel-cylinder-remouloir, 5 zilveren cylinder-horologies, 2 zilveren cylinders- remontoir, 1 zilveren remontoir en 2 zilveren savonet-cylinder-horologies. De commissaris van policie te Harderwijk verzoekt opsporing, aanhouding en berigt. Tot predikant te Noorden is beroepen de candidaat F. Oberman. Op de voordragt voor de betrekking van directeur der te Amsterdam op te rigten hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus voor jongens zijn geplaatst: de hh. dr. F. G. Groneman, directeur der hoogere burgerschool te Groningen; W. Middelveld Viersen. directeur der hoogere burgerschool te Almelo, en N. W. Posthumus, leeraar aan de hoogere burgerschool te Amsterdam. Bij de behandeling, door het gereglshof te 's Hertogenbosch, van de reeds vermelde zaak van J. H. Vaasseu, landbouwer te Elsloo, beschuldigd van den rijks-veldwachter Op de Beke te hebben doodgeschoten, is, na afloop van het getuigenverhoordoor het openb. ministerie requisitoir geno-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1