BUITENLANDSCHE BERIGTEN. de passagier6-trein uit Y'enlo vijf kwartier te laat aankwam, wegens een ontsporing tusschen Breda en Rozendaalwaarbij echter geen ongelukken plaats hadden. In de Pr. Gr. Cour. komt de vierde brief voor van dr. E. J. P. Joris- sen, gedagteekend uit Pretoria, 17 Maart. Er blijkt uit, dat de landreis gelukkig volbragl was; wel had de reis haar eigenaardige bezwaren, doch men trok zich de zaak niet te zwaar aan en bragt nog. dank zij der hulp vaardigheid en voorkomendheid van velen, wier woonplaats men passeerde, genoegelijke dagen door. liet aldeelings-vcrslag over het bij de tweede kamer ingediend ontwerp van wet tot wijziging der bepalingen omtrent de wijze van procedure in cassatie in burgerlijke zaken, is in druk verschenen. Blijkens dit stuk, heeft dat onderwerp aanleiding gegeven tot eene herhaalde schriftelijke ge- dachtenwisseling tusschen de commissie van rapporteurs en den minister van justitie. Over de hoofdpunten van verschil, gelijk die uit de gevoerde ge- dachtenwisseling gebleken zijn, heeft de commissie haar eigen oordeel doen kennen. Daaruit blijkt dat de kamer zal te beslissen hebben tusschen het stelsel van den minister, die, met afschaffing van het ministerie van pro cureurs, voor de procedure in cassatie, even als in de andere instantiën eene procedure ter rolle wil invoeren, en dat der commissie, die, met ge lijke afschaffingde tegenwoordige voorgeschreven wijze van procederen in cassatie vereenvoudigd wil behouden. Mogt de kamer zich met hel stelsel der commissie vereenigen, dan geeft zij den minister in overweging, met intrekking van zijn ontwerp, de overige artikelen van het door haar voor gestelde tegen-ontwerp over te nemen. 's GRAVENHAGE. 17 Mei Door Z. M. is vergunning verleend aan den heer H. N. Roepius. consul van Chili en San Salvador te Rotterdam, lot hel aannemen van het ridder kruis'le kl. der Philipsordc, hem door den groothertog van flessen geschon ken, en aan den leD luit. S. A. Bisschop, van het le reg. vesting-artillerie, tot het dragen der versierselen van ridder der Wasa-orde, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Tot burgemeester der gemeente Zuidwolde is benoemd de heer J. Pol- linga'Sz., onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester dergemeenle Yledder: tot burgemeester der gemeente Heeswrjk de heer AL. Festen, secretaris aldaar, en tot burgemeester der gemeente Hemelen 'de heer J. 11. II. Peerboom, in de plaats van den heer M. Cramer van Blrienen. aan wien, op zijn verzoekeervol ontslag is verleend. Tol griffier bij het kantongeregt te Vlaardingen is benoemd de heer nr. Y. de Koek. advocaat te Utrecht. Tot directeur van een der rijks-telegraafkantoren is benoemd de tele grafist 2' kl. H. J. J. Janssen. Aan den (1. I. ambtenaar J. C. van Oven, thans hier te lande aanwe zig, is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 'slands dienst. De 2de luit. G. J. van Hoogenhuyze, van het 2e reg. infanterie, en de l"e luit. J. P. L. Rcijers, van het 2' reg. huzaren, zijn overgeplaatst bij het leger in Nederl. IndiC. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden is, na beraadslaging, het wets-outwerp tot verlenging van de termijnen van oplevering der wer ken van de Amsterdamsche kanaalmaatschappij aangenomen met 44 tegen 17 stemmen. Daarna is de kamer uiteengegaan lot aanstaanden Maandag ten 1 uur. Bij de kamer is ingekomen een verzoekschrilt van J. de Jong, een der drie verdachten'in de zaak van der Kouwen, schadeloosstelling verzoekende wegens langdurige preventive detentie. Voor den aanvang der openbare zitting heeft in de afdeelingen het nader onderzoek plaats gehad over de wets-voordragt houdende regeling van het onderwijs aan de kon. mil. akademie. De gemeenteraadszitting van gisteren kenmerkte zich door eene zeld zame plegtigheid. Naauwelijks had 's voorzitters hamer de opening der ver gadering aangekondigd of hij maakte zich tot tolk van de raadsleden in eenen hartelijken gelukwensch tot den secretaris jhr. mr. Six, met zijne be noeming lot commissaris des konings in Zeeland. Hulde brengende aan zijne kunde, wenschle de spreker ook de provincie Zeeland geluk en wees hij voorts met dankbaarheid op den ijver en de groote naauwgezetheid, waar mede de heer Six, gedurende zijne gemeentelijke loopbaan, veel voor de stad had verrigt. De heer Six bedankte in eene keurige toespraak, waarin hij met erkentelijkheid herdacht de leiding, den raad. den verlrou- welijken en vriendschappelijken omgang van en met den burgemeester, de nimmer hem ontbroken toegenegenheid van de wethouders en de welwil lendheid van den raad ondervondengedurende de 8 jaren die hij aan de dienst der gemeente wijdde. Reeds hebben onderscheidene personen verzocht voor de openvallende be trekking in aanmerking te komen. Tot dusver hebben daarvoor gesollici teerd de heeren jhr. mr. W. M. de Brattw, referendaris aan het ministerie van koloniën, mr. Bucaille, burgemeester van Voorburg; A. L. P. Gevers Leuven, burgemeester van Doetinchem; mr. J. N. van Hall, ambtenaar lekl. ter prov. griffie van Utrecht; M. E. van ileloma. gewezen griffier bij het voorm. prov. geregtshof le Assen; mr. H. graal van Limburg Stirum, burge meester van Noordwijk; E. N. van Weideren Rengers, A. v. d. Velde Az., mr. J. II. van Reenen, ambtenaren aan het ministerie van binnenlandsche zaken en mF. W. J. Wintgens, advocaat ie 's Hage. -- De toestand van den heer Groen van Prinsterer is voortdurend achter uitgaande. -- Dezer dagen is het locaal der secretarie van het dep. van justitie door het ambtenaars-personeel verlaten, en is het naar een ander locaal in het ge bouw verhuisd. Na deze ontruiming is een aanvang gemaakt met de afbraak van dezen vleugel van het ministerie en van het voormalig departement van koloniën, op den hoek van het Plein, zoodat de bouw van het nieuwe depar tement weldra zal kunnen beginnen. Wanneer nu liet plan tot verbreeding van de Pooien verwezenlijkt wordt, dan zal deze straat binnen eenigejaren als eene der ruimste en schoonste wijken de residentie tot sieraad strekken. ENGELAN». LONDEN. 16 Mei. Volgens berigt uit Cairo heeft de Khedive, na een reeks van conferen- tiën le hebben gehouden met de hh. Wilson, generaal Stanton, Outrey, Vil- lette en Scialoja, zijn goedkeuring geschonken aan de financiële reglementen en maatregelen voor de uitvoering der besluiten betreffende de unificatie der schuld en voor het rigtige beheer van het amortisatiefonds. Deze reglemen ten zullen openbaar gemaakt worden nadat antwoord zal zijn ontvangen van de gouvernementen, aan welke zij medegedeeld zijn, De door den prins van Wales uit Indië medegebragte ménagerie moet een 500-tal levende dieren bevatten. Zij zullen in de Londensche diergaarde geplaatst worden. Onder deze dieren zijn schoone en zeldzame exemplaren, o. a. twee groote tijgerinnen, volwassen gevangen en daardoor woest en onhandelbaar; vooral de eene, die zich kenmerkt door eene groote kwaadaar digheid; een jonge tijger en tijgerin, die steeds aan den omgang met men- schen zijn gewend. De matrozen verzekerden dat zij zich als poedels aan een touw naar het schip hebben laten brengen en over de loopplank liepen "precies als christenmenschen". Zeer rijk is de verzameling aan luipaarden. Een hoogst opmerkelijk exemplaar van deze species is een jagt-luipaard of cheetah. Deze, waarmede de prins in Baroda zag jagen, was destijds mak; thans echter, in zijne gevangenschap, is zijne natuurlijke woestheid weder bovengekomen. Jamboe, den prins geschonken door de onderofficieren van 't 109dt regiment, is een bijzonder groote en fraaije luipaard, doch kwaad aardig. Hij is echter een lam, vergeleken bij zeker klein monster van valsch- heid en moordlust: een grijze tijgerkat. Deze kan niemand zien naderen, of hij sist. spuwt en kronkelt zich in allerlei bogten. Eens maakte hij zich zóó nijdig, dal men vreesde hem dol te zien worden, en hem in het donker moest brengen, om hem in eenzaamheid wat te doen bedaren. De prins heeft in het geheel vier olifanten meegebragt: alle vier nog jonge en kleine, doch reeds voortreffelijk gedresseerde exemplaren. Zij maakten gedurende de zeereis zich verdienstelijk door het ophalen van water en ascli. Het publiek houdt zich bezig met de zonderlinge wijze, waarop een vermogend heer, die niet lang geleden met eene rijke weduwe, te Balham, nabij Londen wonende, gehuwd was, plotseling overleed. Het bleek dat er vergif in de maag des overledenen was en dat dit in Bourgogne-wijn moest zijn gemengd geweest Niettegenstaande deze en andere vermoeden wek kende omstandigheden liep de lijkschouwing af met eene uitspraak, die de oorzaak van den dood als onbekend voordroeg. Er heerscht hierover onte vredenheid, want dat de overledene vergiftigd is ljjdt geen twijfel, en dat hij geen zellmoord heeft kunnen begaan is genoegzaam even zeker. Nie mand anders dronk van den Bourgogne-wijn en de hoeveelheid die in de flesch was gebleven verdween, zonder dat men weet hoe. De andere per sonen aan tafel waren zijne echtgenoot en hare vriendin. Volgens berigt uit Athene, aan de Daily IVeics gezonden, was het Grieksche meisje, dat aanleiding gaf tot de gebeurtenissen te Salonika, be stemd voor den harem van Emin-elfeudi. FRANKRIJK. In eene bijeenkomst van afgevaardigden en senatoren is het berigt dat de heer Marcère tot minister van binnenlandsche zaken zou worden be noemd, met luide goedkeuring ontvangen. Het Journ. des Déb. zal gaarne prins Napoleon als afgevaardigde zit ting zien nemen en zal zich verheugen, indien het den prins gelukt in de kamer een kleine groep te vormen, welke die van Rouher en van Raolil Duval in bedwang houdt of onschadelijk maakt. Groot gewigt hecht het blad aan die verkiezing niet, want de tegenwoordigheid van prins Napoleon Jeröme bedreigt volstrekt niet de republikeinsche instellingen; de prins, ge welddadig afgescheiden van de bonapartistische orthodoxie, is een afgevaar digde; hij heeft verstand en talent, maar misschien niet genoeg om te redden wat in zijne moeijelijke en valsche positie gered zal moeten worden. Waar zal hij zijne plaats kiezen Let men op zijne gevoelens, dan zou men zeggen dat hij zich bij de linkerzijde moest aansluiten, want bij de regterzijde zou hij als een overlooper aangemerkt worden: daarentegen zou de linker zijde hem onder de verdachten kunnen rangschikken. Vermoedelijk zal hij aan niemand vertrouwen inboezemen en ieder zal regt hebben hem te wan trouwen, want zijne democratische en caesariaansche beginselen behooren thans aan niemand dan aan hem en aan een groepje vrienden en getrouwen, die geen zetel in de kamer hebben kunnen krijgen. Maandag is met veel plegtigheid de lijkdienst voor den minister Ricard in de kerk St. Augustin te Parijs gehouden. Het ljjk is daar nedergezet, om naar Niort, de geboorteplaats van den overledene, gebragt te worden. BUITICHLANIt. Het regeringsvoorstel tot het stichten eener »Ruhmeshalle" voor het Pruissische leger heeft in de kamer van afgevaardigden vrij wat tegenstand ondervonden. Op den 10d'° Mei zijn te Oberhencbornin Westphalen, 26 gebouwen, waaronder eene nieuwe school met onderwijzerswoning en kapel, afgebrand. Eene menigte vee is daarbij omgekomen. De Röln. Zeil. berigt, dat prof. Mommsen in de nabijheid van Arpino, het voormalige Arpintim. de geboorteplaats van Gajus Marius, eene inscriptie heeft ontdekt, betrekking hebbende op genoemden volkstribuun (120 jaren vóór Christus' geboorte). Mi hare rend gelie

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2